Jaka antena do LTE Polsat

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rysiek_62
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-04-20, 15:53

Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Rysiek_62 »

Witam,

Przeprosiny z góry jeżeli moje pytanie zostało już wyjaśnione na tym forum...

Moi rodzice maja Polsat LTE, paluch Huawei E3276.

Jeszcze kilka miesięcy temu srednia predkosc była na poziomie 5 - 6 Mb, teraz to jest 1.2Mb, a czasami spada poniżej 1Mb (ping zawsze w okolicach 50).

Rodzice mieszkaja na peryferiach malego miasta, tak wiec rozumiem ze jest slabe polaczenie ale żeby az tak slabe...?
Kilka telefonow do ich technikow, rozne ustawienia konfiguracji palucha i... nic - nadal muli.

Komp to laptop Acer z Win7. Na pewno nie jest to problem kompa (jest wyjaktowo czysty i chodzi jak zyleta).

Wyglada na to ze potrzebuje antene... co byscie polecili?

Z góry dzięki i pozdrawiam.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: dzejk »

podaj miejscowość i parametry sygnału z modemu
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: matek451 »

E3276 ma ubogą diagnostykę sygnału. To CP/Plus i w niektórych lokalizacjach ten 1Mb/s na LTE to"norma" dla pseudolidera LTE. Spadek prędkości z kilku Mb/s do poziomu darmowego BDI aero2 to dowód na przeciążenie BTS-a. Pytanie tylko czy to LTE1800aero2 czy LTE800 Sferii i w jakim mieście. Parametry sygnału LTE oraz dane BTS-a sprawdzisz na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info. Karta z CP lub Plusa.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: HariMata »

Dlaczego niektórzy uparcie pytają o anteny w dziale o sprzęcie, skoro osobny dział poświęcony jest właśnie antenom? Co na to moderatorzy? Dlaczego nie reagują i tolerują taki bałagan?
ZTE MF286, B525s-23a, T-mobile Internet Domowy (bez limitu)
Rysiek_62
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-04-20, 15:53

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Rysiek_62 »

Hej, dzięki za odpowiedzi.

Miejscowosc: Nowogard (72-200).

Moc sygnalu pokazuje mi dzisiaj rano w zakładce 'diagnostyka' : -76dBm

Ale na apce NCI lite sygnal oscyluje na poziomie od -80 do -91 dBm.

Z góry dzięki.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: dzejk »

Najpewniej nadajnik zapchany, jak na plusa przystało. W której części miasta mieszkasz, bo jest kilka nadajników tego operatora - http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 33&zoom=14 (te jasnoniebieskie to plusa/cp). Pokaż zrzut ekranu z NCI.
Rysiek_62
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-04-20, 15:53

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Rysiek_62 »

Jestem w odleglosci ok 1km od polnocnych nadajnikow (niebieskie). Teren zabudowany ale tylko domki jednorodzinne, troche drzew...

Zalaczylem zip ze zdjęciami, dzięki.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: dzejk »

Połączenie tylko na 2g (relikt minionej epoki) z nadajnikiem na Bema. Znajdź lepszy sygnał, najlepiej LTE, zrób zrzut ekranu z zakładki Wskaźnik w NCI oraz speedtest. Wrzuć dane na hosting zdjęć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: matek451 »

Pewnie na modemie od początku ustawione tylko Auto, oferta co widać po sprzęcie od kilku lat. Pewnie słaba i droga. Klasyczny przykład złego wyboru operatora. Najpierw to trzeba potwierdzić czy działa ten BTS LTE1800 aero2 przy Bema i jak daleko jest do niego. Na pewno działa na nim 3G z UMTS900Aero2 . Nowogard jest idealnym przykładem jak bezsensownie sieć zbudował Plus, swoisty bałagan bez ładu i składu w doborze pasm na BTS-ach. Jeden na Bema , drugi na Młynarskiej . Na pierwszym UMTS900 i może LTE1800, na drugim UMTS2100 i moze LTE1800. A na dodatek przy Pl. Wolności 9 pozwolenie na LTE800Sferii. CP/Plus to nie jest operator marzeń. Najlepsza decyzja to rezygnacja i zmiana na innego.Play posiada 2 BTS-y z kompletem pozwoleń ma LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800. Działa LTE-A. Podobnie Orange i T-Mobile, zasięg z dwóch BTS-ów LTE1800netWorks, w T-Mobile jeszcze LTE800 z Pl. Wolności 3 i na 99% LTE800 Orange z niego. Czyli też LTE-A. Plus/CP to ich ubogi krewny.
Rysiek_62
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-04-20, 15:53

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Rysiek_62 »

Ok dzięki za odpowiedz. Na modemie było roznie: auto/recznie/tylko LTE/tylko UMTS, w różnorakich konfiguracjach itd... id... co miało minimalne roznicami jeżeli chodzi o predkosc.

Rodzice maja jeszcze ten kontrakt przez 14 miesięcy (40zl/miesiac)... Nie jest drogo i nie ma ciśnienia ale fajnie by było jakby im ta predkosc trochę podskoczyla.
Potem zasugeruje żeby zmienili operatora...

Tak wiec jest jakas antena, która potencjalnie 'pomoglaby' szybkości czy kompletnie dac sobie z tym spokoj i meczyc się z paluchem?

Dzieki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: matek451 »

40 zł za internet w CP z taką prędkością to jest bardzo drogo. Oferta przedłużona pewnie ze dwa razy, zawsze bez sprzętu i na dwa lata. Bez testów na telefonie LTE , parametrów sygnału i CID BTS-a polecenie jakiejkolwiek anteny niemożliwe. Nawet nie wiemy czy rodzice korzystają z LTE czy 3G, nie znamy ich lokalizacji i odległości od BTS-a z grupy Plusa. Jeśli BTS jest przeciążony to antena nic nie pomoże, chyba że działa drugi i zapewnia lepsze prędkości. Na dodatek musi być na innym kierunku niż pierwszy, z którego teraz korzystasz. Biorąc pod uwagę stan pozwoleń Plusa w Nowogardzie będzie coraz gorzej.
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Piotrek24 »

Miałem Huawei E3276 (wersja normalna) i wymuszałem na nim odpowiednie pasma itp. Więc zrób testy. Parametry też pokazywało (Top Net Info).
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: dzejk »

e3276 z plusa/cp to wersja hilink
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Piotrek24 »

Nie, ja miałem z Plusa i to wersja zwykła E3276s-150. Dopiero go sobie przerobiłem na HiLink.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: dzejk »

To już kolega musi potwierdzić, jaki ma.
Ja widziałem tylko hilinki.
Rysiek_62
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-04-20, 15:53

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Rysiek_62 »

HiLink? Jak to sprawdzić? I w przypadku wersji standartowej jak wyglada przerobka?

...Widze ze chyba nie ma sensu inwestowac w antene i jedyne rozwiazanie to zmiana operatora po wygasnieciu kontraktu.

Jakiego operatora w mojej miejscowości (biorac pod uwage mape przekaznikow) byscie polecili?

Jeszcze raz dzięki wszystkim za sugestie.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: dzejk »

Hilink jest zarządzany przez przeglądarkę internetową po adresie IP.
Wersja zwykła ma swój program do łączenia z siecią.
Zanim weźmiesz się za przeróbki sprawdź, czy ten modem od polsatu nie jest na wynajem.
Kup starter play na kartę i przetestuj.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: matek451 »

Napisałem ci dawno jak wyglada zasięg innych operatorów. Play ma BTS przy Kościuszki, działa na nim LTE1800, LTE2100 i LTE800, możliwe że i LTE2600. działa agregacja pasm LTE. Inny taki BTS Play przy 15Lutego 15. Orange i T-mobile mają LTE1800NetWorks na BTS-ach Pl. Wolności 3 i 3Maja26. na Pl.Wolności Orange i T-Mobile maja tez LTE800 a więc z tego BTS-a agregacja LTE1800+LTE800. Na E3276 skorzystasz zarówno z LTE1800 jak i LTE800 u tych 3 operatorów. Nie działa na nim LTE-A. Nie podałes lokalizacji , nie wiemy czy potrzebna antena zewnętrzna i na jakie pasmo. Zrób testy LTE w Play , starter PInK i telefon z LTE i aplikacją Network cell Info, speedtest. Pokaż wyniki. To samo dla Orange, starter głosowy za 5 zł , po rejestracji podajesz dane adresowe i masz 100GB/m-c jako bonus. w T-mobile teraz można mieć do testów kartę z 20GB za darmo. Testy podobnie jak dla Play. W Play można mieć internet LTE bez limitu, bez abonamentu za 5 zł/m-c. można korzystać na tym e3276. Tylko pamiętaj że APN dla CP to internet.cp a dla pozostałych operatorów APN internet. Jesli chcesz skorzystać z innych kart to musisz go zmienić w ustawieniach managera połaczeń Plus/CP jesli to wersja zwykła.
Rysiek_62
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-04-20, 15:53

Re: Jaka antena do LTE Polsat

Post autor: Rysiek_62 »

OK dzięki :) Sprawdze innych operatorow i cos pomyślimy.
ODPOWIEDZ