Modem do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Witam, odświeżam temat. Kupiłem modem z brandem plusa (za 320 zł). Wszystko ok, modem nowy i z gwarancją, jedyna wątpliwość jest taka, że mam niepodbitą gwarancję i paragon bez numeru imei, ciekawe, czy nie będzie problemów przy ewentualnej reklamacji...

Obecnie osiągam takie wyniki, bez żadnej anteny oczywiście:
Obrazek

Jeśli chodzi o parametry sygnału:
Obrazek

Czy jest ktoś w stanie ustalić na podstawie tych danych z jakim BTS-em się łącze (jestem na 99% pewien, ale chcę potwierdzić) i czy korzystam z 1800Mhz (widzę tylko możliwość wymuszenia, ale nie widzę informacji)?

Pozdrawiam.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem do LTE

Post autor: eXorcist »

Jak wymusisz to się dowiesz która częstotliwość działa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

Połaczenie z BTs-em LTE1800 NetWorks Nakło. Niezłe prędkości mimo kiepskich parametrów sygnału LTE. LTE800Orange jest na BTS-ach Szczekociny, Przyłęk i Grabiec-Irządze.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Dzięki wielkie @matek451.
Wymusiłem LTE800 i sygnał jest lepszy, prędkość jest lepsza:

Obrazek

Obrazek

Swoją drogą ciekawe, że router w trybie auto nie łapie tego 800, skoro ma lepszy sygnał.
Jesteś w stanie @matek451 ustalić co to za BTS?
Do tego BTSA LTE1800 NetWorks Nakło mam niecały 1 km w linii prostej, do wszystkich tych na 800 (Szczekociny, Przyłęk i Grabiec-Irządze) powyżej 5 km. Ciekawe, czemu z tego najbliższego jest taki słaby sygnał. Może warto jednak pomyśleć o antenie pod 800 Mhz, a nie 1800 Mhz? Zaraz podjadę pod ten nadajnik 1800 i sprawdzę jaką prędkość osiągnę.

Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

To LTE800 Orange na BTS-ie netWorks na pozwoleniu T-Mobile w Białej Wielkiej . Jak daleko masz do niego? Parametry sygnału dostateczne. Na automacie łączy cię z LTE1800NetWorks bo to pasmo ma priorytet.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Do tego BTS-a w Białej Wielkiej mam niecałe 6 km.
Byłem pod BTS-em 1800 Mhz (Nakło), wyniki takie:

Obrazek
przy takim sygnale:
Obrazek

To było w odległości jakieś 30-40 m od BTS, jak podjechałem bliżej telefon przełączał się w 3g, a speedtest pokazywał problem z komunikacją.
Tak czy inaczej wychodzi, że ten BTS jest nie obciążony, przy porządnej i dobrze ustawionej antenie mogę liczyć na podobne wyniki u siebie? Przypominam odległość około 1 km, jest parę drzew, ale jakichś poważnych przeszkód terenowych nie ma, antena była by na dachu piętrowego budynku, jeszcze na rurze około 1 m ponad szczytem.

Niestety nie jestem w stanie sprawdzić prędkości pod BTS-em w Białej Wielkiej, gdyż nie mam w telefonie 800 Mhz.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Witam. Dzisiaj przyszła antena z Cybertecha, zrobiłem pierwsze próby - antena trzymana ręką z okna na piętrze. Docelowo będzie oczywiście wyżej i lepiej ustawiona. Efekt moim zdaniem bardzo dobry, sygnał dalej jest dość słaby, ale prędkość w pełni satysfakcjonująca:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze takie pytanie - nie do końca znam się na tych wskazaniach sygnału, oczywiście wiadomo kreski na routerze, albo w Big Mode LteWatch, ale jeśli chodzi o RSRP, RSSI, RSRQ, SINR, to do czego mam w tych poszczególnych parametrach dążyć podczas ustawiania?

Pozdrawiam.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem do LTE

Post autor: eXorcist »

Najpierw staraj się ustawić jak najniższe RSRP, a potem dowizuj antenę, żeby uzyskać jak najlepszy SINR i RSRQ.

Czy test anteny odbył się w tym samym miejscu gdzie stał modem? :P
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Modem do LTE

Post autor: Hermogenes »

Spróbuj zbliżyć się z RSRP do -100dBm wtedy będziemy wiedzieli że ta antena działa. poz .Hermogenes
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Tak, można przyjąć, miejsce to samo. Modem stoi na parapecie, a antenę wystawiłem przez to samo okno, mniej więcej kierując w stronę BTSa.
Pozostaje jeszcze kwestia kabli - przy antenie nie są podpisane, na znaczenie jak je podłączę?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem do LTE

Post autor: eXorcist »

Bez znaczenia. Sprawdź parametry 1800MHz gdy wystawisz modem za okno tak jak antenę, mógłbyś zrobić taki test? :)
ODPOWIEDZ