Modem do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Witam, swego czasu często tu zaglądałem, obecnie korzystam z neostrady, ale rozważam ponowne przejście na internet mobilny. Operator to nju mobile. Obok siebie mam dla nadajniki z LTE, w domu czasami (telefonem) łapię LTE (pewnie z tego bliższego nadajnika), ale nie zawsze. Ten dalszy nadajnik jest za to jakieś 100 m od mojego miejsca pracy, także często go testuje w różnych porach dnia i naprawdę dobre prędkości osiągam.
Wrzucam informacje z btssearch na temat tych nadajników:

1. Odległość w linii prostej 1,87 km
Obrazek


2.Odległość w linii prostej 6 km
Obrazek

Planuję zakupić router wi-fi z LTE, albo router z gniazdem USB i modem LTE. Do tego antenę, chciałbym mieć stabilny sygnał, do tego nie chcę, żeby mi to cały czas "siało" w domu. Mam na dachu ATK-20 jeszcze z czasów Iplusa i EDGE, ale zapewne nie będzie pasować (coś już tutaj czytałem na forum o tym).

Doradzicie mi jakiś dobry zestaw i antenę? "Trochę" wypadłem z obiegu przez te 6 lat korzystania z internetu kablowego, ciężko mi się w tym połapać. Budżetu nie podaję, może dzięki temu dostanę kilka opcji w różnym przedziale, wtedy może zdecyduję się na coś.

Pozdrawiam :).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

Najpierw test na telefonie LTE z Network cell Info na tej karcie nju .Pokazujesz screena z NCI, na nim parametry sygnału i dane BTS-a, z którym się łączysz. Co jest powodem zmiany Neostrady na mobilny, dlaczego nie abonament w Orange ze sprzętem?
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Oczywiście screeny zrobię i wrzucę, może się uda dziś wieczorem.
Dlaczego zmiana? Orange wybudowało u mnie nową infrastrukturę w 2011r., od tego czasu korzystam z neostrady. O ile na początku byłem bardzo zadowolony, tak po prostu wraz z biegiem czasu jakość systematycznie spada. Uzyskuję coraz mniejsze prędkości, coraz częściej zdarzają się przerwy (kilkuminutowe, ale bardzo drażniące). Poza tym prędkości nie są jakieś zadowalające, szczególnie Upload (wynoszący max 1mb/s, w dzisiejszych czasach trochę mało). Nie ma szans na wyższą opcję.

Oto wynik jaki mi się udało uzyskać, będąc bardzo blisko tego najbliższego mnie BTS-a:
Obrazek
Uważam, że na dobrej antenie mógłbym osiągać u siebie takie wyniki, ten nadajnik jest prawie w ogóle nie obciążony. Sprawdzałem parę razy w różne dni, o różnych porach, wyniki bardzo podobne.

Tyle natomiast wyciągam na neostradzie:
Obrazek
Wnioski chyba nasuwają się same :).

Dlaczego nie Orange ze sprzętem? To chyba oczywiste, chodzi o koszty. W nju mobile mam telefon od ponad 2 lat, dzięki temu mam w swojej ofercie 39 GB. Dopłacając 19 zł miesięcznie dostaje kolejną kartę SIM w limitem 60 GB, czyli w sumie 99 GB. W telefonie wykorzystam może 2 GB, tak czy tak zostaje prawie 100 GB na miesiąc, potem lejek 1mb/s. Jest to dla mnie zupełnie wystarczające. Do tego brak umowy na czas określony. Raz trzeba zainwestować w sprzęt, potem mogę w każdej chwili zmienić operatora, czy zrobić cokolwiek innego. Nawet szczerze mówiąc nie sprawdzałem oferty Orange, a nie sądzę, by była w stanie pobić nju. Poza tym naprawdę jestem już uczulony na umowy terminowe i z wszystkich oprócz neostrady już się "wyplątałem".

Obecnie za neo płacę z utrzymaniem łącza 61,43 zł, w nju płaciłbym 19 zł. W rok zaoszczędzam ponad 500 zł, więc zakup sprzętu szybko się zwróci. Potem sprzęt dalej mój, a oszczędzam dalej :).

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Witam, Trochę odpuściłem temat, teraz do niego powracam na poważnie. Zrobiłem testy na B593 i działa całkiem nieźle, ale bez wątpienia przydała by się antena. Ogólnie rzecz biorąc nie bardzo rozumiem tego trendu, że są montowane w routerach dwie anteny (obie do LTE, nie wifi). Jak to działa? Chciałbym podłączyć antenę zewnętrzną i korzystać tylko przez nią, nie chcę żeby druga antena "siała" mi niekoniecznie obojętny dla zdrowia sygnał po domu. Czy jak podepnę do jednego gniazda antenę zewnętrzną, a drugie gniazdo będzie puste, to wtedy będzie korzystać tylko w tej jednej?
Może polecicie jakiś ciekawy router z jednym wejściem antenowym?

Druga kwestia to sama antena - chodzi mi konkretnie o 1800 Mhz i myślę o antenie jedno zakresowej pod tę częstotliwość, czy coś takiego http://allegro.pl/atk400-antena-lte-180 ... 58757.html będzie ok?

Pozdrawiam.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Modem do LTE

Post autor: Hermogenes »

Właśnie nie rozumiesz dwie anteny bo taka technologia i nic po mieszkaniu nie sieją skoro są zewnętrzne na dachu czy balkonie .Druga sprawa im lepsza antena tym mniejszą mocą promieniuje radio wiązka jest bardziej skupiona i moc nadawania jest wielokrotnie mniejsza przy porównywalnej gęstości mocy trafiającej do anteny odbiorczej.poz .Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

Obydwa wejścia antenowe w B593 służą do LTE, ta technologia działa w MIMO 2x2 na LTE1800, stąd dwie anteny lub jedna dualna z , dwa kable. Jeśli wybierzesz te ATK-400 tu musisz mieć dwie. Jedna antena w polaryzacji pionowej, druga w poziomej. Do WiFi B593 ma anteny wewnętrzne na 2,4GHz . WiFi na routerze można wyłaczyć..
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

No masz rację kolego @Hermogenes, nie rozumiałem tego, stąd pytanie, teraz w miarę rozumiem.
W takim razie jaką doradzicie antenę, coś takiego będzie ok http://allegro.pl/mocna-antena-lte-4g-m ... 82012.html ?
BTS w który chcę celować jest oddalony co prawda tylko 1km, ale chciałbym zainwestować w porządną i mocną antenę. Podajcie proszę jakieś propozycje.
Co do routera, to dzisiaj testuje właśnie pożyczone jak pisałem B593 i wydaję się być całkiem ok, chyba w podobnych pieniądzach nie znajdę nic lepszego?

Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

To anteny o polaryzacji kołowej, polscy operatorzy korzystają z prostopadłej. My tu takich anten nie polecamy, do LTE1800 sprawdzone to Dual LTE 1800 od Cybertecha lub Sorensena. A z routerów B315s-22 do kupienia za około 200-250 zł.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Dziękuję za wszelką pomoc Panowie. Teraz tylko podsumowane i prośba o ostateczną pomoc w wyborze.
Co do anten, to wychodzi, że w grę wchodzą te dwie:
1. http://allegro.pl/mocna-antena-lte-4g-m ... 62988.html
2. http://allegro.pl/antena-dual-lte-soren ... ml#thumb/5

Różnica w cenie w zasadzie żadna, czyli lepiej brać też zyskiem 17 chyba? Ciężko mi zdecydować...

Co do modemu - rozumiem, że b315s-22 będzie lepszy niż b593u/s-12? Simlocka z tego co widzę b315 nie ma, czyli śmiało można brać z brandem plusa/play/t-mobile? Będę używał w oragne.

Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

Co do B315s-22 to te z Plusa, Play mają FW z obsługą VoIP, bramki GSM po RJ11 i print serwera przez USB i pamięci masowych USB. działa z nimi LTEWatchH i Toolbox, mozna w nich wymuszać konkretne pasma LTE. Ten z t-mobile to kastrat sprzętowy czyli z zaślepionym USB i RJ11 i ubogim FW. Są jeszcze niebrandowane z Orange, na ich najnowszym FW LTEwatchH czy Toolbox nie pokazują CID BTS-a. co do anteny, jedni biorą Cybertecha , drudzy Sorensena. Zysk obydwu w rzeczywistości podobny.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Ok, czyli będę szukał z plusa/playa. Nad anteną jeszcze pomyślę. Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

Jak nie boisz się zakupów na OLX to masz https://www.olx.pl/oferta/ruter-lte-hua ... 1db546995b Gościu ma trochę gratów wystawionych więc może wszystko OK.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Będę w przyszłym tygodniu w Warszawie, więc mógłbym odebrać osobiście. Pytanie tylko, czy to na pewno wersja s-22 (bo chyba były inne też?), ale to jutro zadzwonię i się dowiem. Dzięki za link.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem do LTE

Post autor: dzejk »

Chyba mylisz z b593, gdzie były 3 wersje - u-12, s-12 i s-22.
Jeśli chodzi o b315, to Plus miał tylko s-22.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

To tylko lepiej, dzięki.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Witam, odświeżam temat. Kupiłem modem z brandem plusa (za 320 zł). Wszystko ok, modem nowy i z gwarancją, jedyna wątpliwość jest taka, że mam niepodbitą gwarancję i paragon bez numeru imei, ciekawe, czy nie będzie problemów przy ewentualnej reklamacji...

Obecnie osiągam takie wyniki, bez żadnej anteny oczywiście:
Obrazek

Jeśli chodzi o parametry sygnału:
Obrazek

Czy jest ktoś w stanie ustalić na podstawie tych danych z jakim BTS-em się łącze (jestem na 99% pewien, ale chcę potwierdzić) i czy korzystam z 1800Mhz (widzę tylko możliwość wymuszenia, ale nie widzę informacji)?

Pozdrawiam.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem do LTE

Post autor: eXorcist »

Jak wymusisz to się dowiesz która częstotliwość działa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

Połaczenie z BTs-em LTE1800 NetWorks Nakło. Niezłe prędkości mimo kiepskich parametrów sygnału LTE. LTE800Orange jest na BTS-ach Szczekociny, Przyłęk i Grabiec-Irządze.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Dzięki wielkie @matek451.
Wymusiłem LTE800 i sygnał jest lepszy, prędkość jest lepsza:

Obrazek

Obrazek

Swoją drogą ciekawe, że router w trybie auto nie łapie tego 800, skoro ma lepszy sygnał.
Jesteś w stanie @matek451 ustalić co to za BTS?
Do tego BTSA LTE1800 NetWorks Nakło mam niecały 1 km w linii prostej, do wszystkich tych na 800 (Szczekociny, Przyłęk i Grabiec-Irządze) powyżej 5 km. Ciekawe, czemu z tego najbliższego jest taki słaby sygnał. Może warto jednak pomyśleć o antenie pod 800 Mhz, a nie 1800 Mhz? Zaraz podjadę pod ten nadajnik 1800 i sprawdzę jaką prędkość osiągnę.

Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do LTE

Post autor: matek451 »

To LTE800 Orange na BTS-ie netWorks na pozwoleniu T-Mobile w Białej Wielkiej . Jak daleko masz do niego? Parametry sygnału dostateczne. Na automacie łączy cię z LTE1800NetWorks bo to pasmo ma priorytet.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Do tego BTS-a w Białej Wielkiej mam niecałe 6 km.
Byłem pod BTS-em 1800 Mhz (Nakło), wyniki takie:

Obrazek
przy takim sygnale:
Obrazek

To było w odległości jakieś 30-40 m od BTS, jak podjechałem bliżej telefon przełączał się w 3g, a speedtest pokazywał problem z komunikacją.
Tak czy inaczej wychodzi, że ten BTS jest nie obciążony, przy porządnej i dobrze ustawionej antenie mogę liczyć na podobne wyniki u siebie? Przypominam odległość około 1 km, jest parę drzew, ale jakichś poważnych przeszkód terenowych nie ma, antena była by na dachu piętrowego budynku, jeszcze na rurze około 1 m ponad szczytem.

Niestety nie jestem w stanie sprawdzić prędkości pod BTS-em w Białej Wielkiej, gdyż nie mam w telefonie 800 Mhz.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Witam. Dzisiaj przyszła antena z Cybertecha, zrobiłem pierwsze próby - antena trzymana ręką z okna na piętrze. Docelowo będzie oczywiście wyżej i lepiej ustawiona. Efekt moim zdaniem bardzo dobry, sygnał dalej jest dość słaby, ale prędkość w pełni satysfakcjonująca:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze takie pytanie - nie do końca znam się na tych wskazaniach sygnału, oczywiście wiadomo kreski na routerze, albo w Big Mode LteWatch, ale jeśli chodzi o RSRP, RSSI, RSRQ, SINR, to do czego mam w tych poszczególnych parametrach dążyć podczas ustawiania?

Pozdrawiam.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem do LTE

Post autor: eXorcist »

Najpierw staraj się ustawić jak najniższe RSRP, a potem dowizuj antenę, żeby uzyskać jak najlepszy SINR i RSRQ.

Czy test anteny odbył się w tym samym miejscu gdzie stał modem? :P
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Modem do LTE

Post autor: Hermogenes »

Spróbuj zbliżyć się z RSRP do -100dBm wtedy będziemy wiedzieli że ta antena działa. poz .Hermogenes
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: Modem do LTE

Post autor: Mikolaj211 »

Tak, można przyjąć, miejsce to samo. Modem stoi na parapecie, a antenę wystawiłem przez to samo okno, mniej więcej kierując w stronę BTSa.
Pozostaje jeszcze kwestia kabli - przy antenie nie są podpisane, na znaczenie jak je podłączę?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem do LTE

Post autor: eXorcist »

Bez znaczenia. Sprawdź parametry 1800MHz gdy wystawisz modem za okno tak jak antenę, mógłbyś zrobić taki test? :)
ODPOWIEDZ