Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dawmak9
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-27, 09:13

Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: dawmak9 »

Witam, użytkuję już od paru ładnych lat internet LTE z sieci Plus, lecz od ponad tygodnia mam z nim problemy. Otóż upload jest większy niż download, przez całą dobę, nie da się normalnie korzystać z tego internetu. Co ciekawe, robiąc testy prędkości zauważyłem, że czasem po podłączeniu modemu internet działa normalnie(czyli ping 30, download 15-25Mbps, upload 18Mbps), a po minucie zwalnia do 0,5Mbps downloadu i 3Mbps uploadu. I nie chodzi o to, że wykorzystałem pakiet, dwa dni temu zaczął mi się nowy pakiet, a ciężko jest wejść na jakąkolwiek stronę. Szukając przyczyn zauważyłem, że program Mobile Partner pokazuje mi zwiększoną wartość RSSI, -70-75dBm, pamiętam, że kiedyś to sprawdzałem - jak dobrze mi działał internet - i wartość ta była mniejsza o co najmniej 10 jednostek. Zasięg się nie zmienił, program Mobile Partner dalej pokazuje 50%. Co mogło na to wpłynąć? Korzystam z internetu w tym samym miejscu, co zawsze, nie zbudowano żadnego muru czy coś... Pisałem do Plusa w tej sprawie, na razie milczą, a ja z racji faktu, że mam nową umowę i musiałbym płacić za jej rozwiązanie szukam wyjścia z sytuacji. Pomyślałem o antenie, ale czy to pomoże? Na forum Plusa dużo osób się skarży na podobne przypadłości, ale odpowiadają że coś jest robione przy BTS lub przeciążenie sieci. No ale testy prędkości trzaskam cały tydzień o różnych godzinach i chyba nie może być przeciążenia 24h/dobę... Ale nawet jeżeli się poprawi, to i tak będę wdzięczny za pomoc przy doborze anteny do mojego modemu e3276, bo już kiedyś o tym myślałem, zawsze miałbym jeszcze szybszy ten internet, bo czasem muszę wybierać 480p a nie 720p, bo się tnie trochę. Mieszkam w miejscowości Chwalęcice(łódzkie) i choć zawsze mapy pokazują, że jestem poza zasięgiem LTE, to mi łapie sygnał(kiedyś 30%, teraz na 50%). Podejrzewam, że z BTsu w Błaszkach, ale nie potrafię się rozeznać z jakiego pasma korzystam. Nie chcę wydać pieniędzy na antenę, która będzie nieodpowiednia. Ten modem użytkuję też już od paru lat i na niego nie narzekam, ale może pojawiły się na rynku jakieś znacząco lepsze, na które warto wydać pieniądze?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: dzejk »

Ewidentna oznaka zapchania nadajnika. Poszukaj, czy mobile partner podaje cell-id.
Najbliżej masz Goszczanów http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 88&zoom=12 (patrz na te jasnoniebieskie baloniki). Dobrze by było podjechać bliżej nadajnika i sprawdzić obciążenie. Trzeba testować LTE 1800, bo na LTE 800 sferii nigdy szału nie było.
dawmak9
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-27, 09:13

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: dawmak9 »

Tak się składa, że jestem w Goszczanowie :D I tutaj mi śmiga internet dobrze. Będąc w Goszczanowie mam Id komórki A601, a domu mam 7004(screeny sobie robiłem i mam je na laptopie).
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: dzejk »

Masz może telefon z LTE? Jeśli tak, to zainstaluj na nim aplikację Network Cell Info i pokaż. Zrób też speedtest od strony domu przy widoczności nadajnika. Przydałoby się powtórzyć test wieczorem, kiedy jest największe obciążenie sieci.
dawmak9
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-27, 09:13

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: dawmak9 »

Niestety nie mam LTE w telefonie.
Wyniki z wczoraj z 16 i 18, od strony nadajnika, ale on chyba nie jest widoczny.
http://www.speedtest.net/result/6249748913
http://www.speedtest.net/result/6250062768
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: Piotrek24 »

Odpal program Top Net Info (wcześniej zamknij Mobile Partnera, bo będą się gryzły) i on pokaże Ci dane BTS. Pasma też nim wymusisz w razie potrzeby.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: radius »

Tylko, że TNI chyba pokazuje jedynie short CellID. O ile przy WCDMA ma to sens to w LTE się nie sprawdzi. Nikt bowiem nie prowadzi jego rejestru. Przydatny jest long CellID lub eNBI, które w TNI raczej się nie wyświetlają.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: matek451 »

Klasyka tematu czyli jak "działa LTE" Plusa. Niewłaściwy wybór operatora i masakryczny błąd czyli przedłuzenie umowy z operatorem, który ma kiepski zasięg i przeciążoną sieć. pytanie czym się kierowałeś przedłużając umowę, na dodatek bez sprzętu? Zasięg z BTS-a LTE80Sferii w Goszczanowie lub Błaszkach, przemysłowa 10. W Goszczanowie brak LTE1800Aero2, działa w Błaszkach. Najlepsza rada, zmienić operatora. czeka T-mobile z LTe800 z Goszczanowa i prawdopodobnie Orange z LTE800 z tego BTS-a.
dawmak9
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-27, 09:13

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: dawmak9 »

Kolego, nie ja przedłużałem umowę, tylko mój ojciec, gdyż tak się ułożył podział w domu - ojciec płaci za swój telefon i internet, ja od niedawna opłacam nr trzech innych domowników i telewizję. Internet też już miałem w planach przejąć pod swoje skrzydła, ale mój ojciec zapoznał mnie z faktem dokonanym, że przedłużył "bo do niego wydzwaniali i wydzwaniali". Starszy człowiek, nawet nie pomyślał, że może mieć gdzieś lepsze warunki, bo mu nie sygnalizowałem, że nie chcę już internetu z plusa. Tak wyszło. Do tej pory byłem zadowolony ze świadczonych usług. Dlaczego bez sprzętu? Już pisałem, kto przedłużał. Poza tym mam dwa modemy w domu, router z którego nie korzystam, jeżeli nie nie dają anteny przy przedłużaniu umów, to nie widzę powodu, dlaczego miałbym płacić za nowy sprzęt, skoro ze starego jestem/byłem zadowolony.

Postaram się dzisiaj wieczorem pogrzebać z tym cellid.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy potrzebna jest antena? A jeśli tak, to jaka?

Post autor: matek451 »

Po pierwsze to w Plusie do niedawna dawali sprzęt do LTE na własność za grosze i to dużo lepszy niż stary, prądożerny E3276. Od dawna są dostępne stacjonarne routery z LTE a teraz z LTE-A. sam mam za 3 zł E5186 w umowie 100GB za 30 zł w ramach SmartDom. Router wart 500-600 zł. Przedłużenie umowy z Plusem w tej lokalizacji to błąd a bez routera LTE, LTE-A to mega błąd. Zakup anteny bez testów pod BTS-em Błaszki i sprawdzenia LTE1800Aero2 bez jakiegokolwiek sensu. trzeba sprawdzic obciązenie BTS-a. inwestycja w LTE800 Sferii to porażka, działa z reguły tragicznie. Byłeś zadowolony bo nie miałeś porównania jak działa normalny internet LTE od innych operatorów. Plus od dawna nie inwestował w rozwój sieci tylko sprzedawał oferty. Modernizuje od pól roku i twoja nadzieja jest dołożenie LTE1800 na BTS w Goszczanowie. Plus nie oferuje anten tylko tłumiki typu AKc2uni.
ODPOWIEDZ