Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Wyniki transferu w Plusie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: ja.michal »

Panowie, jest jeszcze inna opcja zamiast reapeter, nieco droższa, ale pewnie będzie taniej niż PLC, i dająca jednak więcej pojemności. Dwa AP złączone razem. Jeden ustawiony jako AP client, drugi jako AP. Można ustawić skrajny kanał dla tego drugiego urządzenia, wyłączyć DHCP, aby IP nadawał ZTE i nie było w sieci widać tych dwóch AP. Poniżej 100 zł można się zmieścić z nowym sprzętem, a z używanym może i w 50 zł.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

Złączone w jakim sensie? Kablem, czy po wifi? Jeżeli po wifi to wracamy do ogólnej idei repeatera. Jeżeli po wifi to powinno zadziałać(zależy od zasięgu). Kiedyś podpiąłem znajomego do jakiegoś gościa z wieżowca obok, który miał hasło WEP i pękło z Backtrack. Znajomy dostał starego Edimaxa na parapet jako repeater i dwa lata to działało, póki koleś się nie kapnął i hasła nie zmienił. Jeżeli z kolei po kablu to też ładnie to zadziała. Sam mam tak rozwiązane(jeden główny router w domu i po skrętce do 2 pozostałych domów, które są w tym samym podwórku; ostatnio jeden dom się wypisał z neta, bo myślał, że taniej będzie. No zdziwienie nastało :) ) Tyle, że jeżeli pojawiła się opcja powerline z wifi za stówkę, to nie wiem czy jest sens kombinować. Pomimo tego, że uważam, że idea repeatera nie jest jakaś zła i jest praktyczna, to o tyle w takiej sytuacji ten powerline za taką cenę to najrozsądniejsze rozwiązanie. No i pytanie, czy @Monte_Christo by to w ogóle ogarnął? :)
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Aktualnie mój router znajduje się w mym pokoju.
W slocie jest karta z Plusa.
Zasięg: 2, czasem 3 kreski.
Siła sygnału: od - 75dBm do - 85dBm.
Rezultaty pobierania są całkiem dobre, bo osiągnąłem 25Mbps, bardzo przeciętne wysyłanie, ponieważ poniżej 1Mbps.
Odnoszę wrażenie, że antena zewnętrzna mogłaby zdać egzamin.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

No całkiem możliwe. Tak sobie pomyślałem, że może zamiast kombinować ze wzmacnianiem wifi to może prościej wyciągnąć anteny LTE na górę, router na tę kondygnację gdzie zasięg pokrywał całą chałupę i tyle. Masz polepszony sygnał LTE, masz pokrycie w całym domu. Tyle, że zostaje kwestia kabli. Jak to puścić, by to miało sens, nie irytowało i by nie dłubać w ścianach?
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Mam pewien pomysł na rozwiązanie kłopotu z przewodami :D
Jaką moglibyście polecić antenę do mojego modemu?
Zależy mi na bezproblemowym połączeniu z Plusem, ale również z Orange.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

W kwestii anten to już inni się wypowiedzą, bo sam mam nadajniki wręcz za płotem, więc ich nie potrzebowałem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Rozwiązanie problemu z zasięgiem WiFi proponowałem już dawno, także przestawienie routera w centralne miejsce a do poprawy zasięgu LTE antenę zewnętrzną. Okazało się ze w Orange jest konieczna. Rozwiązanie optymalne i zgodne z zasadami sztuki, rozszerzenie WiFi kablem lub PLC i dodatkowym AP .Ale temat poszedł w zupełnie innym kierunku. Okazał się ze sygnał LTE800 Orange słaby, BTS daleko. Pomiary Plusa pokazują połączenie z BTS-em LTE1800Aero2 w Gustawowie. To pewnie nowy BTS na którym Plus dodał ostatnio do dotychczasowego 3G z UMTS900Aero2 LTE1800 stad taka poprawa prędkości. W takich lokalizacjach uruchomienie LTE1800 i małe jego obciążenie daje takie efekty. W pokoju słabe parametry sygnału ale wysoki SINR tylko potwierdzający luz na BTS-ie. Na górze lepiej, antena dual LTE 1800MHz Cybertecha ustawiona na ten BTS poprawi sygnał a pewnie i prędkości. Pewnie BTS niedaleko. Wystaw MF283+ na zewnątrz i pokaż screena z parametrami. Antena na 1800MHz nie działa na 800MHz z LTE800 Orange, najbliższy BTS NetWorks działający w LTE1800 dla Orange to Stąporków, Piłsudskiego 101 i musiałbyś ustawić antenę Dual LTE1800MHz na niego jeśli chciałbyś korzystać z LTE1800 Orange. Taki sam BTS jest też w Gostkowie ale do niego masz chyba dalej bo nie znamy twojej lokalizacji. Michał proponuje stare rozwiązanie w stylu G.DUO czyli np. WR-743 jako AP Client spięty np. z WR-740 k jako AP kablem po LAN. Tylko klient też musi mieć prawidłowy sygnał z routera głównego ale tu dwa radia więc jest stabilniej.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Do stacji w Gustawowie mam w linii prostej około 5 km.
Tak przypuszczałem, że tam może być nadajnik LTE, bo mając kartę w telefonie i pobierając sygnał LTE, numer stacji bazowej wskazywał na Gustawów, ale na liście BTSów nie było aktualizacji.
Tak więc zakładam, iż proponujesz tę antenę:
http://www.cybertech.com.pl/p121,antena ... -mimo.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Tak tę, kabel maksimum 10m w celu ograniczenia strat. BTS jest niezweryfikowany ale ECi, eNB wskazuje ze tam uruchomiono LTE1800aero2.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Jeśli chodzi o montaż, to na tę chwilę planuje zostawić router w swoim pokoju, natomiast antenę zamontowałbym na kondygnacji, na której znajdował się poprzednio mój modem.
Choć mógłbym również zamontować nieco niżej, ale zdecydowanie bliżej swego routera, tylko obawiam się, że te drzewa i budynki będą utrudnieniami dla anteny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Tylko to na kierunku Gustawów i do LTE1800 w Plusie. Orange ma LTE1800 w Staporkowie i Gostkowie a to inne kierunki. No i nic nie wiemy o tym jak działa. Zaktualizuj FW na tym MF283+ do tej najnowszej, tu masz soft na którym można na MF283+ wymuszać pasma LTE viewtopic.php?f=21&t=42318&start=60 Funkcja bardzo przydatna na routerze gdy w okolicy działają różne pasma LTE. Wymuś LTE1800 i sprawdź Orange na tym paśmie.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Panowie, postanowiłem wznowić temat :)
Mam pytanie. Jakie są straty w sile sygnału przy przewodzie 10m do anteny zewnętrznej?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Straty zależą od częstotliwości sygnału z którego korzystasz , rosną wraz z jej wzrostem, oraz od tego jaki to kabel 50Ohm. Są różni producenci, jakość , parametry no i ceny. Dobre kable sa grube, sztywne i drogie.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

http://www.cybertech.com.pl/p121,antena ... -mimo.html
Interesuje mnie tylko ta antena z 10 m przewodem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Antena posiada 10m przewód H155 , w wersji z konektorami SMA od razu na kablu strata sygnału to około 5dB. Kabel przy 1800MHz ma tłumienność 0,45dB/m, 10 m oznacza stratę 4,5dBi z sygnału do tego dochodzi niewielka strata na SMA. przy wersji z FME i konektorach CRC9 czy TS9 strata trochę większa, konektory tłumią około 1dB. Podsumowując zysk netto tej anteny z tym kablem to około 9-10dBi.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Wznawiam na moment ten temat, bo uważam, iż nie ma sensu zakładać nowego.
Przypuszczam, że moje pytanie jest banalne, bo sam jestem przekonany, że powinno być w porządku, ale wolę, aby to potwierdzili fachowcy.
Czy antena LTE, którą aktualnie używam do ZTE MF283 będzie właściwa do Huawei B315?
Mam na myśli tę antenę: http://www.cybertech.com.pl/p121,antena ... -mimo.html
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: dzejk »

Tak, złącza antenowe mają identyczne (SMA).
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Czy mógłby mi ktoś objaśnić szczegółowo definicje w sferze parametrów sygnału LTE?
Mam na myśli, co oznaczają na chłopski język wartości RSRP, RSRQ, SINR oraz RSSI.
Orientacyjnie wiem, ale mogę być w błędzie.
Mam nadzieję, że ktoś rozwieje moje wątpliwości.

Z góry dziękuję za pomoc :)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Hermogenes »

Parametry sygnału LTE
Prędkości podawane dla LTE:
- Do 45Mbps (5MHz).
- Do 326Mbps (20MHz).
Są szczytowymi prędkościami i nie oznaczają wzrostu pojemności sieci. Najwięcej zyskują użytkownicy znajdujący się w pobliżu stacji bazowych, tam gdzie panują doskonałe warunki łączności radiowej. Tak więc tylko kilku szczęśliwców będzie w pełni korzystać z możliwości LTE. Średnia prędkość uzyskiwana przez LTE wynosi do 30Mbps (20MHz).


RSRP (dBm) (Reference Signal Receive Power {Received Power of the Reference Signal})
miara mocy sygnału (od -140 do -44 dBm);
Bardzo dobrze: więcej niż -79 [więcej niż RSRP62]
Dobrze: od -80 do -90 [RSRP61 - RSRP51]
Trzeba coś zmienić: od -91 do -100 [RSRP50 - RSRP41]
Źle: mniej niż -100 [mniej niż RSRP40]

RSRQ (dB) (Reference Signal Received Quality)
miara jakości sygnału (od -19.5 do -3 dB)
Bardzo dobrze: więcej niż -9
Dobrze: od -10 do -15
Trzeba coś zmienić: od -16 do -20
Źle: mniej niż -20

SINR (dB) (signal-to-interference-plus-noise ratio)
miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu
Bardzo dobrze: więcej niż 21
Dobrze: od 13 do 20
Trzeba coś zmienić: od 0 do 12
Źle: mniej niż 0

RSSI (dBm) (Received Signal Strength Indicator)
miara pomocnicza; wskaźnik siły odbieranego sygnału włącznie z zakłóceniami przez co słabo przekłada się na moc sygnału użytecznego dostarczanego do użytkownika; większa aktywność transferu danych, większe RSSI
Bardzo dobrze: więcej niż -57
Dobrze: od -58 do -79
Trzeba coś zmienić: od -80 do -96
Źle: mniej niż -96
poz .Hermogenes
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

To skopiowane objaśnienie z pewnego bloga.

Zależy mi na zdefiniowaniu tych wartości w bardzo szczegółowy sposób.
Jest ktoś w stanie?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: eXorcist »

Przecież jest na chlopski rozum napisane objaśnienione. :P
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Oprócz niskiej prędkości, jak można określić obciążenie BTSa?

Przyznam się, że sądziłem, iż SINR wskazuje niejako obciążenie danego nadajnika.
ODPOWIEDZ