Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Cześć. Od jakiegoś czasu mam dostęp do LTE. Jednakże moja dostępność do LTE uzależniona jest od umiejscowienia routera. Dlatego też znajduje się on na najwyższej kondygnacji mieszkania. Co za tym idzie, mam o wiele słabszy zasięg WiFi w moim pokoju na parterze.
Czy Szanowni Użytkownicy, mogliby mi polecić jakieś anteny wzmacniające sygnał WiFi? :D
Rzecz jasna, przyjmuję wszelkie inne sugestie i porady.
Za jakąkolwiek pomoc będę serdecznie wdzięczny!
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Hermogenes »

Routery nie mają wyprowadzonych złączy do anten WiFi .Musisz mieć drugi router który będzie zasilał parter. Albo jeśli chcesz mieć tylko dostęp na parterze to przenieść router do swojego pokoju i doprowadzić sygnał do niego z anten LTE umieszczonych np. na dachu. A jakie anteny do LTE to trzeba sprawdzić na jakiej częstotliwości odbierasz LTE przy pomocy zewnętrznego programu http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php
poz Hermogenes
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

Może jakiś repeater po drodze coś by zdziałał?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Nie żartujcie sobie z kolegi. LTEwatchH nie działa z MF283+. Kolego pobierz http://3wg3-watch.port0.org/3wg3-watch-v3.zip zmierz parametry sygnału i pokaż screena z niego. Do poprawy sygnału stosuje się zewnętrzne anteny LTE na wybrane pasmo. Repeater to jakiś poroniony pomysł, tutaj na forum nikt zorientowany nie poleci takiego rozwiązania. po co komu kłopoty? Rozszerzenie zasięgu WiFi w dużym domu realizuje się dodatkowym AP podłączonym do MF283= kablem po LAN lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

Repeater padł jako jedna z kilku możliwości, szczególnie że nie wszędzie kabel puścisz. Oczywiście - kabel+AP to idealnie rozwiązanie i tu 100% racji, ale nie zawsze tak się da. Szczególnie, jak trzeba albo przez sufit jechać z kablem albo po elewacji co popsuje widok i z każdym spojrzeniem w to miejsce będzie działało jak "drzazga w f..." klasyka cytując :) Tu jakiś zasięg jest na dole z tego co kolega pisze, więc ja tam bym repeater wypróbował jako najprostsze i najtańsze rozwiązanie(kwestia pingów o które za chwilę zahaczysz; to już inna inszość - czy są one potrzebne to zaraz się dowiemy). A drugie rozwiązanie to PLC proponowane przez Ciebie, jako że droższa, ale też "bezwiertłowa" opcja :) (o ile góra i dół to jedno mieszkanie w sensie wspólnego licznika i instalacji elektrycznej. Bo jeżeli oddzielne, to PLC nie przejdzie).
Tylko radziłbym brać ze sklepu stacjonarnego, w którym można zrobić zwrot, żeby się nie bawić w wysyłki i inne szarpaniny. Podjeżdżasz, kupujesz. Jak działa to git, jak nie to znowu podjeżdżasz i oddajesz, kasa do łapy ze zwrotu i tyle :)
I kolejny raz używasz zwrotu, że "nikt ...." i tym razem pada "zorientowany" nie zrobiłby tego i tamtego. Mam prośbę - przestań w ten sposób się odnosić do innych forumowiczów.
matek451 pisze:Repeater to jakiś poroniony pomysł, tutaj na forum nikt zorientowany nie poleci takiego rozwiązania. po co komu kłopoty?

Z góry dziękuję. :)
Ostatnio zmieniony 2017-06-17, 20:35 przez charlie112, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

A jakie droższe? komplet dwóch transmiterów PLC w tym jeden z AP WiFi to koszt 100 zł. Repeater trochę tańszy ale biorąc pod uwagę że obcina prędkości jest niestabilny i wymaga sygnału z MF283+ na poziome około -70dBi aby działał w miarę stabilnie to nie warto iść w ta stronę. Różne fazy to już nie problem, kupi https://www.conrad.pl/%C5%81%81%C4%85cz ... 37_2412150 Na tym forum nikt nie poleca problematycznych rozwiązań a takim jest wzmacniacz sygnału, to rozwiązania dla Januszy i proszenie się o kłopoty. A jak już polecasz to rób to rzetelnie, przedstaw jakie ograniczenia i problemy niesie to rozwiązanie. Nic nie wiesz jaki poziom sygnału ma kolega z MF283+ w miejscu planowanego ustawienia repeatera. Profesjonalne podejście wymaga jego pomiarów w mieszkaniu za pomocą WiFi Analyzera. WiFi w zabudowie to loteria i wszelkie porady dotyczące go powinny się opierać na testach i pomiarach. PLC ma też swoje ograniczenia ale te nowe działają zadowalająco, oczywiście zależnie od stanu instalacji, liczników i długości kabli. Ale stabilnością bije na głowę repeatery.
Ostatnio zmieniony 2017-06-17, 20:44 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Hermogenes »

Zapomniałem w międzyczasie że to nie Huawei odpowiadałem na raty .Jakiś typek stanął u mnie pod bramą i słuchał rapu czy innego aż się szyby w domu trzęsły .Trochę mnie poniosło i musiałem wyjść .poz Hermogenes
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: ja.michal »

charlie112 pisze:o ile góra i dół to jedno mieszkanie w sensie wspólnego licznika i instalacji elektrycznej. Bo jeżeli oddzielne, to PLC nie przejdzie).
Oddzielne fazy to nie problem. Są rozwiązania do łączenia faz i PLC działa. Np. coś takiego: https://www.conrad.pl/%C5%81%81%C4%85cz ... 37_2412150 Kolega key też kiedyś wspominał, że jeśli w domu jest jakieś urządzenie zasilane trzema fazami to łączenie faz może nie być potrzebne i PLC prawdopodobnie będą działać.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

@matek451 - kolejny raz oczekujesz, że to ja mam przedstawić minusy zaproponowanego przeze mnie rozwiązania w momencie gdy przedstawiłem minusy Twojego :) Czy ja mówię, że repeater to idealne rozwiązanie? Nie! Mówię, że najprostsze, najtańsze i od tego bym zaczął. Tyle. Jak się okaże, że "nie no sorki, to nie to" to szukamy dalej. Oczywiście możemy latać po chałupie z profesjonalnym miernikiem i mierzyć te decybele, puszczać kable po ścianach itd, ale to ma być rozwiązanie dla domu, a nie dla np. banku, hotelu, czy szpitala. Tani koszt, najmniej inwazyjny. I może napisz o wadach najtańszego PLC, że jednak też potrafi się "rozjechać"? Wyluzuj z lekka.
@ja.michal - połącz fazy między piętrami z odrębnymi licznikami. Z reguły te liczniki pojawiają się z powodu braku zgody między piętrami, a nie braku możliwości technicznych. Ale to akurat jest wątek poboczny, o którym sam autor nawet nie wspominał, więc to zła droga :)
Ostatnio zmieniony 2017-06-17, 21:24 przez charlie112, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: ja.michal »

charlie112 pisze:@ja.michal - połącz fazy między piętrami z odrębnymi licznikami. Z reguły te liczniki pojawiają się z powodu braku zgody między piętrami, a nie braku możliwości technicznych. Ale to akurat jest wątek poboczny, o którym sam autor nawet nie wspominał, więc to zła droga :)
No tak, ale jeśli jest licznik na jedną fazę to w mieszkaniu jest tylko jedna faza czyli problem łączenia odpada. Jeśli są trzy fazy to również nie widzę problemu bo i tak fazy trzeba połączyć u siebie za licznikiem. Jeśli natomiast chodzi o inne pomieszczenie w strefie innego licznika, ale na tych samych fazach to również nie będzie problemu jeśli są nowoczesne liczniki cyfrowe bo one mają system pomiaru coś jak mirnik cęgowy czyli nie jest przecięty obwód. Wystarczy gdziekolwiek spiąć fazy i będą spięte wszędzie (chyba nawet aż do transformatora).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Kolego kolejny raz chcesz eksperymentować za czyjeś pieniądze. Takie rady to amatorszczyzna, po co marnować czas, nerwy. Pomiar sygnału WiFi z routera to kilka minut i za darmo aplikacja na telefon z Android i mamy wszystko jak na dłoni. Ustawianie repeatera na chybił trafił, odsyłanie itp, itd to niepotrzebna zabawa. Masz w ogóle, używasz transmiterów PLC,wiesz jak działają te najnowsze, robiłeś testy? Te gadki o fazach już dawno nieaktualne co wykazał kolega czy ja pokazując urządzenie do łączenia faz..W przypadku kolegi optymalne rozwiązanie to pomiar sygnału LTE, zapewnienie prawidłowego anteną zewnętrzna na wybrane pasmo a nie bieganie z MF283+po domu w celu znalezienia miejsca gdzie LTE na nim jakoś działa. po optymalnym ustawieniu MF283+ pomiary sygnału WiFi w poszczególnych pomieszczeniach i ewentualne rozszerzenie sieci WiFi w oparciu o dodatkowy AP po kablu, PLC a jak mu nie zależy na stabilności, prędkościach, opóźnieniu to zabawa w repeatery i niekończące się problemy. I tak powinna brzmieć odpowiedź w temacie. Wybór rozwiązania zależy od autora.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

Kolego - najpopularniejszy w Polsce licznik(indukcyjny) skutecznie wycina PLC i to temat kończy, a faz nie połączysz jeżeli nie masz do nich fizycznego dostępu(o fazach to Wy z resztą prawicie).
Nie mówiłem o ustawianiu repeatera na chybił-trafił. a wykorzystaniu jako najtańszego i najprostszego rozwiązania w momencie gdy jest zasięg na dole. Androidem chcesz mierzyć sygnał? Tak po "profesjonalnemu"? Spoko :)
Każesz mi mówić o wadach repeatera - może sam o nich powiedz, bo odnoszę wrażenie, że argumentów Ci z lekka brak, a kolejny raz chcesz udowodnić, że jesteś alfą i omegą i w ramach własnej nieomylności ciśniesz po innych. Chcesz puszczać kable i podpinać AP - proszę bardzo. Tylko zapytaj samego zainteresowanego co On na to. Co do powerline - rozwiązanie spoko - o ile nie ma licznika po drodze. I powiedz ile tak naprawdę kosztuje sensowny powerline(na pewno nie 100 zeta), ile kosztuje rozwiązanie AP + remont w ramach puszczania kabla między piętrami i jego ukrywania, ile jest z tym zabawy, a ile kosztuje repeater od którego proponowałem zacząć temat. Z antenami LTE też możesz latać po dachach, ale po co, skoro to nie z tym zasięgiem jest problem? A na koniec - skąd założenie, że to jest forum dla profesjonalistów?
A co do eksperymentów na cudzy koszt - to Ty w ramach swojej nieomylności próbowałeś wcisnąć coś, co jest sporo droższe wciskając funkcje, których sam zainteresowany nie potrzebował. I proszę Cię - zmień ton. Po co atakujesz innych? Chcesz się dowartościować? Spoko. Jesteś najlepszy na świecie, wszystko wiesz najlepiej i żyj z tą świadomością :D
Amen :)
Ostatnio zmieniony 2017-06-17, 23:34 przez charlie112, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Człowieku a skąd ty wiesz jaki jest zasięg WiFi i jakie parametry sygnału z MF283+ na dole ma kolega? Nie napisał ani słowa, nie podał żadnych danych poza tym ze zasięg jest słabszy, stad zaproponowałem pomiary. Repeater musi mieć co wzmacniać a przy słabym sygnale z routera zrywa z nim połączenie, jest niestabilny i podatny na zakłócenia. Jedno radio do odbioru i dalszego nadawania i to w dwóch kierunkach to kiepski pomysł. Jakim Androidem? Znasz inSSIDera czy WiFi Analyzera? Raczej watpie, Do pomiaru sygnału, sprawdzenia eteru w domu to idealne narzędzia, oszczędzają czas i koszta. A co PLC to używam od lat Devolo a teraz D-Linki, na jednej i kilku faza z licznikiem i bez , na starej i nowej instalacji i te twoje repatery biją na głowę. Komplet 2 sztuk AV500 z w tym jeden z AP WiFi kupiłem za 100 zł. Repeater to sobie możesz sam stosować ale jak polecasz to powtórzę jeszcze raz , zamiast się mądrować po raz kolejny jak doradzasz to do końca bo ten twoje rady żeby kupić w sklepie i w razie czego oddać to kpiny z pytającego. A co do zasięgu LTE to ja nie napisałem że jest problem tylko dałem linka do programu na ZTE, którego ty nawet nie znasz a który pokaże jak jest naprawdę. Ja po domu czy dachu za zasięgiem operatora nigdy nie latam i nikomu nie polecam.Autor sam napisał że aby mieć zasięg LTE ustawił router na piętrze co skutkuje pogorszeniem zasięgu WiFi z routera. Ja się nie czepiam i nie atakuję ale porada typu : "Może jakiś repeater po drodze coś by zdziałał?" a jak nie zadziała to go oddasz' i dalsze dywagacje to nie na tym Forum. I tym się różnimy.Ja opieram się na pomiarach , danych, własnym doświadczeniu z urządzeniami ,których używam a ty każesz eksperymentować.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

Dobra. Nawet naklepałem długą odpowiedź, ale to zła droga, więc taka myśl:
Ja polecam repeater jako najtańsze rozwiązanie i najprostsze, Ty powerline jako droższe, ale również proste i pewniejsze lub AP+kabel jako w sumie najdroższe i najbardziej upierdliwe biorąc pod uwagę konieczność puszczania kabli i potencjalnego remontu w ramach ich urywania, ale najpewniejsze. Czy z taką konkluzją się zgadzasz?
I amen raz jeszcze, bo znowu nawalimy kilka stron, z których niewiele wyniknie i będziemy przekonywać tylko i wyłącznie siebie nawzajem :)
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Panowie, dziękuję przede wszystkim za odpowiedzi.
Nie będę owijał w bawełnę, zależy mi przede wszystkim na uzyskaniu lepszego sygnału WiFi, przy jak najmniejszych kosztach zakupu danego wzmacniacza.
Nie zamierzam przeprowadzać żadnych skomplikowanych operacji.
O poranku podeślę wyniki z mocą sygnału.
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

Spoko, spoko. Myśl i kalkuluj :) Z repeaterów brałbym na chwilę obecną TP-Linka albo Asusa z tymi zewnętrznymi antenami. Koszt 90-100 zeta. No chyba, że kolega @matek451 da Ci namiary na AV500 w opcji wifi za 100 zeta to bierz w ciemno. Ale Ci nie da, bo one chodzą po ponad 300 zeta, albo po 60 dolców ściągane z Chin. No chyba, że padający trupek się trafi po drodze:)
Opcja 2: powerline+AP. W używkach padaka, nówka to 170-180 zeta za sensowny zestaw powerline, do tego AP kupić trzeba: jakieś 70-90 zeta.(mówię o nówkach, ale z routera można AP zrobić, więc jakby dobrze upatrzyć to AP i do 20 zeta może spaść, używka)
Opcja 3: powerline +wifi: 330+ zeta.(ten jedyny, ukochany: AV500 z wifi)
Opcja 4: kabel od routera do AP + sam AP: remont(albo jego brak)+ cena kabla+70-90 za AP(20+zł używka).
Plusy/minusy:
- repeater: musi mieć dobry zasięg źródłowy, zawiesza się, strata na pingach i przepustowości
- powerline:niepotrzebny zasięg wifi, bo jedzie po kablu elektrycznym w ścianie, nie trzeba wiercić, też się zawiesza(ale mniej), mniej problemowy, ale droższy
- powerline+wifi/ap: to samo co poprzednie opcje wyżej, a w przypadku opcji z AP dwa ogniwa, które się mogą zawiesić.
- AP + kabel: najpewniejsze źródełko w sumie, ale najbardziej problematyczne(kabel, remont), AP też czasem zamuli.
Co do samych zawieszeń - to nie jest tak, że latasz tam codziennie, podobnie z pingami - to nie jest też tak, że nagle zauważysz różnicę, ale... w przypadku np. CS i repeatera możesz lagi już łapać, bo taki urok tego rozwiązania, szczególnie, że na mobilnym necie jedziesz, więc bierz to pod uwagę.

Tak to wygląda i dlatego zaproponowałem repeater jako pierwszy - najtańszy, najprostszy z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo takich nie ma, ale od tego bym zaczął. Jak się okaże, że doopa to fajnie mieć opcję zwrotu i czarować dalej. Masz jeszcze opcję 5: stary router z odblokowanym radiem, które sieje 2 razy więcej ponad normę. Do dołu sygnał dotrze, skoro teraz dociera i też będzie dobrze w sumie. I nawet pewno nikt się o to nie czepi, ale jednak mikrofalówka siać swoje będzie :)
Co do powerline - to jest fajne rozwiązanie, ale tu już kwestia ceny swoje robi(w używkach trzeba operować i szukać okazji, o czym niektórzy nie chcą napisać, tylko uparcie twierdzą, ze 100 zeta za opcję z wifi i już! - nie ma tak pięknie, niestety)

Tyle ode mnie.
Słusznego wyboru :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Po co ta ironia? Ja nie teoretyzuję tylko posługuje się konkretami i własnym doświadczeniem jeśli chodzi o sprzęt. Najtańsza opcja,najpewniejsza i stabilna jak drut to kabel między piętrami, nie musisz kuć jeśli w domu jest wentylacja to puszczasz kabel nią. Koszt kabla kilkanaście złotych. do tego na dół router skonfigurowany jako AP, pracujący w jednej sieci z MF283+ np. WR-841 za około 60 zł.Do dyspozycji też pozostaną 3 porty LAN, do podłączenia urządzeń po LAN. Jak masz w domu jakiś router możesz go użyć Transmitery PLC po linii elektrycznej. Do pierwszego wpinasz po LAN router MF283+ , drugi na dole . Dwie opcje , ten drugi bez WiFi czyli zestaw z salonu Plusa DHPP-309AV za 99 zł http://www.plus.pl/adaptery , do drugiego niego jako AP wspomniany WR-941. Albo od razu z WiFi http://allegro.pl/wifi-d-link-dhp-w311a ... 71184.html mam obydwa zestawy od 2 lat kupione tak jak piszę u ww. i zero problemów. Repeater nie polecam, działa niezawodnie tylko w opisach producentów, są czasami problemy ze współpracą z niektórymi routerami (Netiaspot, Livebox problemy z DHCP i adresacją w sieci). A zerwanie połączenia z routerem przy kiepskim sygnale z niego i intensywnej transmisji danych nie tylko raz dziennie ale kilka razy na dzień. Szczególnie gdy wykorzystujesz w sieci lokalnej a nie tylko do przeglądania stron jak Kowalski. Opieram się na własnych doświadczeniach w sieci domowej i streeamingu plików video z dużym bitrate z NAS na TV. Niezależnie od użytych repaterów.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Panowie, jaką moglibyście polecić aplikację lub stronę internetową, do pomiaru parametrów internetu?
Bo wchodząc na stronę konfiguracyjną swego routera, mam kilka danych, zasięg na poziomie 2-3 kresek oraz moc sygnału w okolicach od - 75dBm do -80 dBm.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: dzejk »

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Linka do programu dostałeś już na samym początku ale widać ze nie czytasz co do ciebie napisałem. Niektórzy tutaj zapewniali cię że masz prawidłowe parametry sygnału LTE i antena ci niepotrzebna choć nawet nie widzieli parametrów sygnału LTE. RSSI nie ma żadnego znaczenia dla LTE nic nie mówi o jakości sygnału. Prawidłowo wyglądają tak http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html aplikacja pokaże je oraz pasmo LTE i dane stacji bazowej , z którą się łączysz.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Oczywiście, że czytałem, ale bardziej mi odpowiadałaby jakaś aplikacja na smartfon. Nieistone.
Przesyłam parametry:
charlie112

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: charlie112 »

@matek451 - po co ta ironia? Bo z Tobą inaczej się nie da, z tego co widzę. Ale widzę, że w końcu coś konkretnego zaproponowałeś poza wykładami na temat własnej nieomylności ;) Ten Dlink z wifi to spoko rozwiązanie za taką cenę w porównaniu do repeatera za te same pieniądze, więc tak jak napisałem wcześniej - brał bym w ciemno(trochę zastanawia to 90 dni gwarancji rozruchowej, ale to może oznaczać tak samo wiele, jak i nic).
Czyli jakaś sensowna konkluzja wyniknęła z naszej kopaninki :D
I proszę Cię - nie odpowiadaj już więcej "a kto profesjonalny/normalny/przy zdrowych zmysłach/.../uczesany" itd kupi to i tamto albo zrobi to i tamto, bo to zła droga i znowu będzie przeciąganie liny, a nie wiesz wszystkiego i nie wszystko w życiu testowałeś, podobnie jak każdy z nas :)
@Monte_Christo - brałbym tego dlinka z wifi za stówkę.
Pozdro.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

To są parametry z sieci Orange. Zamierzam niebawem zmienić operatora, na tę chwilę testuję możliwości Plusa, i wkładając kartę do routera, osiągałem lepsze rezultaty.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

Ja proponowałem od początku konkretne rozwiązania, na szczęście kolega ich posłuchał i zaczął od pomiaru parametrów sygnału LTE bo jak się okazalo to najlepsze miejsce w domu i tak go nie zapewnia. Połączenie z BTS-em LTE800 w ramach NetWorks na pozwoleniu T-Mobile w Gostkowie. Parametry sygnału szczególnie RSRP kiepskie, zaskakująco wysoki SINR świadczący o niskim obciążeniu więc i prędkości pewnie przyzwoite, podaj jakie ? Jak daleko do tego BTS-a, Na nim działa tez LTE1800 w ramach Networks a co za tym idzie też agregacja pasm LTE1800+800 w Orange i T-Mobile, nie masz routera z LTE-A więc nie skorzystasz. Osobiście zakupiłbym antenę na 800MHz a router ustawiłbym w centralnym miejscu. Zrób teraz pomiary WiFi z MF283+ WiFi Analyzerem na telefonie z Android w pomieszczeniach domu tam gdzie ci zależy na dobrym zasięgu. Powtórz to samo po przestawieniu MF283+ w centralne miejsce( nie musi być dostępu do internetu LTE). Zobaczysz wtedy czy przestawienie routera poprawi ci zasięg WiFi w newralgicznych miejscach. W ten sposób uzyskasz dane i podejmiesz dalsze kroki co do zakupu zewnętrznej anteny LTE oraz rozszerzenia zasięgu WiFi. Wykonaj pomiary parametrów sygnału LTE na zewnątrz na telefonie z LTE i karcie Orange za pomocą aplikacji Network Cell Info, pokaże te parametry oraz ECI BTS-a. Do tego speedtesty, zobaczysz jak poprawa sygnału wpłynie na prędkości i czy warto inwestować w antenę. W Orange teraz jest 1,41TB za 100 zl na 18m-cy i bez umowy więc bym się zastanowił, ewentualnie nad przedłużeniem abonamentu Orange z rabatem 30% na Domowy internet LTE za 44,90 czyli około 31,50zł/m-c plus 15 zł/m-c za router z LTE-a czyli MF286 na którym skorzystasz z agregacji pasm z BTS-a w Gostkowie. jakie masz prędkości Plusa i jak wygląda screen z programu dla tego operatora? Masz na dodatek masz jeszcze LTE-A w Play bo w Gostkowie działa BTs z LTe1800, LTE2100 i LTE800. Robiłeś jakiś test Play? Ten operator od dawna w ofercie na kartę ma nielimitowany LTE bez umowy za 5 z/m-c .
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Ta stacja bazowa, z której pobieram sygnał, znajduje się 10 km od mojego zamieszkania.
Wysyłam zrzut ekranu z mocą WiFi w moim pokoju, modem na górze.
Ponadto rezultaty z osiąganymi wynikami transferu, bywały lepsze.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Oczywiście ten wynik transferu danych był przeprowadzany w bardziej dogodnym pomieszczeniu.
Tu wynik z mojego pokoju, jest źle.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: matek451 »

To co tych chcesz wzmacniać tym repeaterem, przecież ta sieć niebieska bo to chyba ona praktycznie nie powinna działać, repeater musi mieć -70dBm. Jeśli z 10km przy takich parametrach sygnału jak pokazała aplikacja na MF283+ w domu masz takie prędkości DL/UL to tylko pogratulować. BTS na LTE800 jest pewnie dziewiczy, jaka to miejscowość ? Że ci to w ogóle działa bez anteny zewnętrznej w tym terenie, choć wiadomo od dawna ze Orange grzeje na LTE800 neźle.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Przesyłam wyniki z Plusa.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Po przeniesieniu routera do swojego pokoju.
Monte_Christo
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2017-06-16, 22:31

Re: Jaką zakupić antenę do routera ZTE MF283?

Post autor: Monte_Christo »

Rezultaty transferu we własnym pokoju w sieci Plus.
ODPOWIEDZ