Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
spa-mboy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-06-28, 01:38

Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: spa-mboy »

Proszę o pomoc w wyborze najodpowiedniejszego urządzenia i kilku pomniejszych wskazówek. Poniżej przedstawiam warunki zastane.

Lokalizacja:
49°37'01.9"N 21°18'05.9"E
49.617192, 21.301636
Obrzeże miejscowości Wapienne,
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 24&zoom=13

Brak zasięgu telefonicznego, praktycznie z żadnej sieci.

Za doradztwem serwisanta zakupiłem antenę dualną (taka drabinka w dwóch płaszczyznach) zakończona złączami 2 x SMA, do 9dBi/800-2100MHz) taki model: http://allegro.pl/antena-dualna-lte-hsp ... 44750.html
Zachwalana była jako lepsza od panelowych, z sugestią, że parametry nienaciągane i "będzie pan zadowolony" - nie wiem na ile to prawda, bo estetycznie wygląda jak z ubiegłego wieku, ale pal licho wygląd, byle by fungowało jak trzeba.

Podłączyłem przez konekror/przejściówkę SMA-> CRC9 do modemu Huawei e173. Niestety modem ma uszkodzony (wyłamane gniazdo), przez co złącze może nie być w najlepszym stanie. Pojawił się sygnał: ||, czasem ||| kreski - oprogramowanie moedmu (przypadkiem od Play) pokazuje -97/-99Dbm.
Wykrywanie operatorów wygląda niezle, znajduje mi 5 opcji.
Ogrange G2 czasem G3
Play G3
Plus G3
T-mobile G3
PL34 (zagadkowa dla mnie sieć - nie wiem co to jest) G3

Karta z Njumobile pozwala (manualnie) zarejestrować jedynie w Orange lub tym PL34 (pozostałe są widziane ale dla mnie niedostępne). Najczęściej korzystam z tego PL34 bo lepiej działa. Łączy mnie w trybie HSPA. Nic szybszego chyba na tym modemie nie pójdzie.

Cóż... połączenie pozostawia wiele do życzenia. Przez cały dzień przy "dwóch kreskach", prędkości jakie uzyskuję to 30-100kbps, czasem w porywach 200. Na orange bez roamingu to w ogóle jakieś śmieszne 30-50. Otwarcie jakiejkolwiek strony to długie minuty czekania. Jednym słowem koszmar. Za to wieczorkiem sytuacja się zmienia diametralnie. Po 23 jest już super jak na moje potrzeby, transfer skacze w do 1300kbps. Strony otwierają się w akceptowalnym czasie, nawet przy odrobinie cierpliwości można odpalić filmik z Youtyba. Jak by przez cały dzień było tak jak w nocy, to byłbym usatysfakcjonowany.

Przechodząc do rzeczy:

1. Czym jest PL34 i dlaczego moja sieć Orange częściej wybiera do roamingu własnie "to coś" niż swoja macierzystą?
2. Z czym może być związana ta dobowa fluktuacja transferu?
3. Na działce chcę używać połączeń na kartę - czy warto w tej lokalizacji wybrać innego operatora?
4, Jaki router zakupić przy założeniu że musi mieć wbudowany modem, złącza SMA dla mojej zewnętrznej aneteny, i dystrybuować sygnał po WiFi, cena nie powinna przekraczać 250zł. Nie wymagam od routera żadnych dodatkowych funkcji jak VOIP, sieciowe dyski, drukarki, czy nawet zaawansowane ustawienia wifi... Urządzenie nie będzie przenoszone, planowane jest użytkowanie wyłącznie stacjonarne.
5. Czy warto w tej lokalizacji skupiać się ma LTE i pod to celować z zakupem routera? Czy LTE mogło by rozwiązać mój problem skoro na stronach Aero2 widać że powinno mieć pełne pokrycie okolicy?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: matek451 »

Masz bardzo słaby sygnał na 3G, prawdopodobnie ta antena nie działa przez uszkodzone złącze antenowe. Prędkości słabe, szczególnie w godzinach szczytu, poprawiaja się w nocy bo korzysta mniej uzytkowników. na karcie Nju łączysz się z siecią Networks. Masz E173 z Play a więc wersja u2/s2 obsługujaca UMTS900. Najbliższe BTS-y UMTS900 HSPA+ NetWorks to Sękowa, Rozdziele lub Folusz. Jeśli złacze dziala to ustaw antenę po kolei na nie i sprawdź sygnał i prędkości. Antena słaba, jej zysk w tym paśmie z kablem 10m to około 3dBi. daje efekty przy niewielkich odległościach od BTS-a. Ty masz 5-7 km. Co do wyboru sprzętu to oczywiście nie kupujesz tego B593 z tej aukcji. Zamiast niego szukasz B315, na allegro do kupienia za około 250 zł Póki co podłączasz tą antenę którą masz. Posiadasz z w/w BTS-ów zasięg LTE w Orange/T-Mobile. Działa na nich LTE800. Oczywiście nie bawisz się w żadnego Plusa. Robisz testy Orange LTE na tej karcie Nju na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info, speedtesty i pokazujesz screeny. Nie zmieniasz operatora czyli Orange. Optymalny wybór to karta z 1,41TB w taryfie OFnK za 100 zł. Poczytaj viewtopic.php?f=10&p=555513#p555513
spa-mboy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-06-28, 01:38

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: spa-mboy »

matek451 pisze:Masz bardzo słaby sygnał na 3G, prawdopodobnie ta antena nie działa przez uszkodzone złącze antenowe. Prędkości słabe, szczególnie w godzinach szczytu, poprawiaja się w nocy bo korzysta mniej uzytkowników.
Dzięki za konkretną odpowiedź. Antena z pewnością działa. Bez niej modem nie widzi NIC. Zmartwiłeś mnie że to słaba antena. Serwisatnt zarzekał się, że jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż panelówki. Tłumaczył to rozmiarem - "jak mała taka antenka może dorównać temu? widzi Pan ile to ma powierzchni... Te inne to mają wysokie parametry w reklamie ale to średnia przy różnych częstotliwościach. Ta jest nieudawana i nada się do Pana potrzeb... ". I uwierzyłem, a teraz jestem wściekły, że jest to słaba antena, tym bardziej, że wcześniej nosiłem z zakupem dualnej Tajfuna.

W kwestii samej anteny, dla ścisłości na pudełku mam: LTE 800, LTE 1800 4G; 800-2170 antena szerokopasmowa; Zysk do 5dBi; 5metrów kabla; SMA; AKT-LOG LTE - firma DIPOL

Na uszkodzonym złączu wtyczki modemu faktycznie mogą być jakieś straty. Nie wiem jak, duże póki nie spróbuję czegoś innego. Nie mam tu możliwości pożyczenia sprzętu od kogoś. Nie chcę topić niepotrzebnie kasy, dlatego napisałem po poradę.
Postaram się dostać tego B315. Ma znaczenie, która wersja?
Mam okazje szybkiego nabycia B593S-12 czy to gorsze rozwiązanie w mojej sytuacji?



Uwaga do kolegi @Xayoo To domek letniskowy, i internet nie jest tu niezbędny ale wiadomo, dobrze jak jest. Nie ma mowy o żadnych abonamentach z uwagi na sezonowość. Potrzebuję jedynie rozwiązań na kartę. W kwestii ulicy... tu jest dróżka (trudno to nazwać ulicą) przez całą wiochę, a ja mieszkam prawie na końcu, niemal pod samym lasem. Dalego podałem mniej więcej koordynaty.


W kwestii lokalizacji BTS to celuję z ustawieniem anteny na tę Sękową. Od strony Folusza mam ogromną górę (jestem w wąwozie) i raczej tam nic nie wyłapię. Od strony Rodziela można w coś próbować celować. Nie wiem jak @matek451 sprawdzałeś i jakei masz rozeznanie w BTSach ale:
  • Od strony Sękowej którą sugerujesz i w którą ja (chyba) celuję jest wg map tylko Plus
  • Od strony Folusza, za dużą i stroną górą jest: Aero, Nordisk, Aero+Plus+Tmobile
  • Od strony Rodziela są na mapie dwa Oragne (w Lipinkach) i Aero+Plus
  • Co z Play, który mi się czasem pokazuje a którego nadajników teoretycznie nie ma?
Jak mam telefonem wyłapać z pomocą Network Cell Info wyłapać coś skoro telefony w tym mój (S Galacy 4) nie łapią żadnego sygnału? Czy mogą widzieć sygnał LTE bez sygnału GSM?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: matek451 »

Antena, która kupiłeś to logarytmiczna , szerokopasmowa. Ma teoretycznie zysk około 7dBi w pasmie 800-900MHz. Przy 1800-2100MHz maleje do 4-5dBi. Kabel H155 dł10m i złącza tłumią około 3-4dBi przy nizszych częstotliwościach a przy wyższych około 5dB. Na LTE800, UMTS900 zostaje więc około 3dBi zysku i przenosisz punkt poboru na zewnątrz( zysk około 10dB). Przy LTE1800, UMTS2100 tylko przenosi punkt poboru gdyż zysk zabiera kabel. Od biedy może być do LTE800 ale testy pokażą jak jest w rzeczywistości. B315s-22 z Plusa używany kupisz za około 200-250 zł. Te pochodzące z Plusa, Play. Te z T-Mobile maja okrojony soft i brak im USB oraz RJ11. Nie warto brać B593s-12, to router z LTE3 kat do 100Mb/s. Wymaga zmiany softu na taki z wyborem pasm LTE. Wart ze 120-150 zł, pochodzą z niemieckiego demobilu. Jak kupisz w wymienionej cenie to może być, tylko s-12 a nie u-12.Networks posiada BTS-y w Sękowej( pozwolenie Orange), działa na nimLTE800 T-Mobile więc i LTE800 Orange. do tego na 3G UMTS900Networks HSPA+ i UMTS2100HSPA+DC Orange i T-Mobile.Kolejny to BTS Lipniki na pozwoleniu Orange działają technologie i pasma jak w Sękowej. Na koniec Folusz czyli pozwolenie T-Mobile, tu działa tylko UMTS900 HSPA+ NetWorks i LTE800 T-Mobile i możliwe ze LTE800 Orange w ramach NetWorks. Plus ma czynny BTS UMTS900 Aero2 w Cieklinie. Tam też j działa LTE1800Aero2, brak LTE800Sferii. LTE800Sferii jest w Małastowie ale te 5MHz działa kiepsko. Plus nie posiada sensownej oferty na kartę . Play z kolei nie ma zasiegu macierzystego LTE,3G najbliższe BTS-y w Gorlicach i Osobnicy. Zasięg na 3G tylko w roamingu krajowym. Podsumowując twoje wymagania co do zasięgu i oferty spełnia Orange. Router już wiesz, antena po testach. Skoro działa na UMTS900 ( pytanie na jakim kierunku ją ustawiłeś Sękowa czy Lipniki?) to da jakiś zysk też na LTE800. Jak nie pomyslisz o zmianie. Tylko nie na jakiś złom typu tajfun itp, itd bo to wszystko szajs. w takiej lokalizacji jak twoja potrzebna antena na wybrane pasmo. Do 800-900MHz stosuje się ATK-10/800-980 lub ATK-20. Do LTE800 dwie sztuki ustawione pod katem prostym. Zrób testy na telefonie LTE ale na zewnatrz.
dzikiws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-07, 11:35

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: dzikiws »

To i ja skorzystam z tematu - witam i pozdrawiam, moja lokalizacja to: GPS 51.228976 19.680381, jest to moja działka nad zalewem, jestem w sieci Plus, mam smartDOM - 30 Gb, za małe pieniądze - abonament, karta do internetu, internet w telefonie, jak dotychczas, byłem na działce w środę 28.06 i internet bardzo słaby około 280Kb/s , telefon to S6, w zeszłym roku buło lepiej, ale do rzeczy, nie musi być zaraz LTE , niech będzie dobry na HSPA+ niech będzie 15 Mb/s , a tak to strasznie pływa sygnał, częste są zamrożony ekran lapka, czy idę myślowo dobrze myśląc o zakupie B315 i antenę zewnętrzną - dual.
Teren wokół działki jest zalesiony około 150 mb, do bts mam (w/g btssearch) około 5km, w Gorzkowicach, nie sprawdzałem na jakiej częstotliwości jest sygnał internetu, a poziom sygnału w telefonie to -90 do -95 "skaczący".
Proszę o sugestię jak mam postąpić - może inne alternatywy, z góry dziękuję.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: matek451 »

Małe pieniądze ale operator i tak nie na tą lokalizację, najbliższy BTS LTE Plusa w Rozprzy , Sportowa działa LTE1800Aero2 i LTE800 Sferii, do tego pewnie jakiś w Ręcznie. Nie działa LTE800sferii z BTS-a Gorzkowice ale to on zapewnia słabe 3G na UMTS900HSPA+ z Aero2. Oczywiście nawet antena na 900MHz nie zapewni ci 15Mb/s skoro bez anteny masz taka nędze. BTS UMTS900 Aero2 pewnie przeciążony bo jedyny w okolicy. Na działkę wystarczy ci pewnie jakiś mobilny routerek MiFi z LTE czyli np. E 5573 za około 100 zł. Korzystasz z niego po WiFi jak z telefonu ale ma złącza anten zewnętrznych. Do Plusa potrzebujesz antenę na 800-900MHz, do 3G z UMTS900Aero2 w Gorzkowicach wystarczy ATK-10/800-980 do LTE800Sferii dwie takie anteny a najlepiej 2xATK-20. oczywiście nie masz gwarancji ze będziesz miał 15Mb/s bo sieć Plusa może być przeciążona i jest uboga. Alternatywa to wybór normalnego operatora czyli Orange lub T-Mobile, które w ramach NetWorks mają zasięg 3G i LTE u ciebie. LTE z BTS-a LTE800 T-Mobile i pewnie LTE800 Orange w Gorzkowicach( tam też 3G z UMTS900 NetWorks) lub taki sam w Bujniczkach gdzie działa tez LTE1800NetWorks i LTE-A 1800+800 a do tego 3G na UMTS900 i każdy ma swoje UMTS2100 HSPA+DC. Dobór anteny po testach na telefonie z kartą Orange i aplikacją Network cell Info( pokazujesz screena) i speedtestach. W Orange Free na Karte teraz 1,41TB za 100 zł ( karty na Allegro).
dzikiws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-07, 11:35

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: dzikiws »

Witam ponownie. Sygnał mam słaby - na telefonie S6 - kupię startery do internetu i pomierzę, jeszcze jedno piszesz o bts w Bujniczkach, tam jest Orange i T-mobile - czy jest możliwość aby sygnał z t-mobile był silniejszy od Orange?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: matek451 »

To pokażą testy, tam jest wspólne UMTs900 i LTE1800, na LTE800 każdy ma swoje pasmo, podobnie jak na UMTS2100. Do Orange kup starter z taryfą Orange Free na kartę, za 5 zł. Teraz jest promocja i dostaniesz bonus 50+2GB a jak podasz dane adresowe przy rejestracji to kolejne 100GB/m-c. w T-Mobile są darmowe startery głosowe z bonusem 20GB.
Awatar użytkownika
Specjalista_Plus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-06-13, 16:31

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: Specjalista_Plus »

dzikiws, do końca roku planujemy poprawę pojemności sieci w Twojej okolicy, jak i udostępnienie sygnału 3G i LTE z nowego BTS’a.

Na obecną chwilę, tak jak sugeruje matek451, rozwiązaniem jest zakup anteny zewnętrznej i skierowanie jej w stronie BTS’a w Rozprzy.
dzikiws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-07, 11:35

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: dzikiws »

Witam. Pojechałem na działkę i robiłem pomiary sygnału i szybkości internetu, więc tak - jeśli chodzi o Plus-a nic się nie zmieniło około 240 kB/s, sygnał na poziomie -100 do -95 dBm, więc bardzo słabo, T-mobile - od razu LTE - sygnał -100 do -111 dBm, TAC-UCI 58811-73975051, eNB-LCID 288965-4,test szybkości ping 32ms, Down 15Mb/s, Up 8,5Mb/s, Orange - LTE od razu - sygnał -104 dBm, TAC-ECI 58811-73975041, eNB-LCID 288965-1,szybkość, ping 36, Down 15,7Mb/s, Up 7,38Mb/s.testy wykonane tylko jeden raz, mogą być mało wiarygodne, jak robiłem podobne testy rok temu LTE nie było na żadnej sieci.
I co teraz radzicie - kupować modem-router i anteny i na jaką częstotliwość, jaka będzie przyszłościowa, czy kierunkowe czy panelowe anteny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: matek451 »

A który operator wchodzi w grę? Testy zgodnie z moimi przewidywaniami , połączenie z BTS-em NetWorks w Bujniczkach z LTE800 T-mobie lub LTE800 Orange. Wyniki jak na taki poziom sygnału dobre. Plus to nie jest operator na ta lokalizację.
dzikiws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-07, 11:35

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: dzikiws »

Witam. Jeśli chodzi o operatora to po rozejrzeniu się - np. po allegro - startery do internetu do Orange jest więcej i cena jest przystępna, na działce jeden i drugi ma takie same parametry - no powiedzmy zbliżone - w domu testy wskazują na T-mobila, szybszy "down" o 10Mb/s, ale ten internet będzie używany w terenie i na działce. Przeglądałem oferty sprzedaży modem-router, są różne modele, zastanawiam się na który się zdecydować, mobilny - jest bateria, nie wiem jak z jej wymianą, czy istnieje, i dużo osób narzeka na stabilność pracy, stacjonarny - więcej kosztuje, ale lepsza stabilność pracy, więc na jaki się zdecydować, czy brać pod uwagę LTE-A, częstotliwość jest już wiadoma - aby na pewno - anteny na 800-900 MHz, dwie sztuki - dual, ale panel czy 2 x yagi, ale czy na pewno ta częstotliwość, jak przeglądam BTS Bujniczki, to w T-mobile - tak widzę LTE800, ale w Orange 1800 Networks, 1800,2100,800 w Orange, stąd moje wątpliwości z zakupem anteny - nie chcę uniwersalnych - jak do wszystkiego to kompromis. Chyba iż jest abonament internet + modem, opłacalne cenowo.
dzikiws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-03-07, 11:35

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: dzikiws »

I jeszcze jedno - nie chcę zakładać nowego tematu - bo związek jest bezpośrednio tym tematem - czy ktoś spotkał tabelę, porównanie czy inne specyfikację porównujące czułości w odbiorze sygnału przez telefony - chodzi mnie o odbiór internetu przez telefon, do wykorzystania jako hotspot lub jako modem np. do lapka w terenie, czy są jakieś porównania czy istnieje specyfikacja i producenci automatem przestrzegają przepisów - czyli są na podobnym poziomie, czy istnieje telefon o lepszej czułości?
spa-mboy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-06-28, 01:38

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: spa-mboy »

matek451 pisze: Póki co podłączasz tą antenę którą masz. Posiadasz z w/w BTS-ów zasięg LTE w Orange/T-Mobile. Działa na nich LTE800. Oczywiście nie bawisz się w żadnego Plusa. Robisz testy Orange LTE na tej karcie Nju na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info, speedtesty i pokazujesz screeny. Nie zmieniasz operatora czyli Orange. Optymalny wybór to karta z 1,41TB w taryfie OFnK za 100 zł. Poczytaj viewtopic.php?f=10&p=555513#p555513

Witam ponownie. Zakupiłem wskazany przez Ciebie @matek451 router i dokonałem pomiarów telefonem.


1. Dane z aplikacji z telefonu (nie wiem czy poprawnie pomierzone, nie wiem dlaczego telefon widział tylko sygnał EDGE a nie LTE czy HPSA):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek





2. Po podłączeniu anteny do urządzenia uzyskałem dość stabilne połączenie
- mogę uzyskać sygnał LTE (na modemie jedna kreska)
- mogę uzyskać sygnał HSPA (na modemie trzy kreski)
mam też dostępną większą ilość sieci ale nie widać PL34

Obrazek

Obrazek

Obrazek



3. Potrzebuję zrobić złączkę pozwalająca mi rozłączać i antenę (demontaż na czas nieobecności).
Jak mam to zrobić by minimalizować straty i jak zrobić jak najlepiej?

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router na działkę (do 250zl) do dualnej kierunkowej

Post autor: matek451 »

Połączenie z BTS-em LTE800 Orange w Moszczenicy, kawał drogi od ciebie. antena ustawiona na ten kierunek, test z nią? A co do złącza to każde oznacza stratę sygnału , jak już to jakieś złącze typu N.
ODPOWIEDZ