Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Witam Szanownych forumowiczów,

jako, że jestem tu zupełnie nowy zacznę od serdecznego dzień dobry.

Mam pytanie/dylemat na jaki router + ewentualnie antenę/anteny zdecydować się w przypadku Orange na działce w wiosce Piertanie woj. podlaskie.
Jest to lokacja ewidentnie na końcu świata, najbliższe nadajniki LTE wg btsearch są w odległości co najmniej 8km.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 09&zoom=12

Póki co miałem okazję sprawdzić, że jakieś LTE tam złapię na routerze Alcatel LinkZone plus oczywiście telefonach. Jakieś w znaczeniu dlink ~20Mb uplink ~5-10Mb i mniej więcej stałe 2 kreski zasięgu. Niestety nie mam możliwości przeprowadzenia teraz dokładniejszych testów z którym nadajnikiem się łączę i na jakim paśmie, co jak się domyślam mocno utrudni Wam ewentualne doradzanie.
Pytanie brzmi, czy po samej informacji z btsearch gdzie i jakie nadajniki orange się znajdują jesteście mi w stanie doradzić na jakim rozwiązaniu powinienem się skupiać. Z tego co widzę bliższy nadajnik ma LTE1800, dalszy i w zupełnie innym kierunku LTE800.

Zastanawiam się czy w przypadku dwóch wejść antenowych w różnorakich routerach mógłbym nakierować dwie anteny na różne nadajniki i czy miałoby to jakikolwiek wpływ na prędkość/jakość połączenia czy też żadnego. Na ile doczytałem się na Waszym forum agregacja pasm ma znaczenie tylko w przypadku jednego nadajnika, więc ta kwestia w moim przypadku pozostaje chyba chwilowo niedostępna.

Będę wdzięczny za wszelkie dobre rady, choć jak się domyślam - ze względu na brak możliwości podania Wam większej ilości danych - będą mocno teoretyczne :)

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: matek451 »

Bez testów będzie słabo. Ogólnie to zasięg LTE moze z BTS-a LTE800 Orange w Pogorzelcu bo jest zweryfikowany, może jakiś inny w pobliżu. Na LTE1800Networks BTS Piaskowa w Suwałkach, niby bliżej ale przez las. Testy na telefonie LTE z Networks Cell Info wiele by wyjaśniły. Zastanawia ten zasięg na szmelcu Alcatela i niezłe prędkości ale na tym testów nie zrobisz ani nie podłączysz anten. Możliwe że na Piaskowej uruchomili LTE800. le to wszystko teoretyzowanie. w trudnej lokalizacji konieczne testy.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Jasne i nie spodziewałem się dużo dokładniejszych odpowiedzi. Nie interesowałem się tematem podłączania tam czegokolwiek wcześniej, bo jak mówię, dziura i zwykle nic nie było. Stąd też wcześniej nie byłem obecny na forum i nie miałem okazji zapoznać się z zakresem przydatnych informacji. Teraz najzwyklej w świecie fizycznie jest to awykonalne, dystans odrobinę testy utrudnia :)
Alcatel wzięty jako zwykłe podróżne pudełko do kupienia wszędzie bez szukania, na pewno nie planuję go tam zostawiać, stąd pytanie o pełen zestaw router + ewentualne anteny.
Domyślam się, że w przypadku nadajników jednoczęstotliwościowych (jeden tylko 1800 i drugi tylko 800) nie ma sensu szukać routera z możliwością agregacji, bo nie miałby czego agregować. Śmiem wątpić, żeby planowano tam jakąś poważniejszą rozbudowę nadajników w przewidywalnej przyszłości, więc kupowanie routera na wyrost też mija się z celem. Więc właściwie dowolny router pracujący na obu z tych częstotliwości powinien wystarczyć aż nadto, byle miał możliwość podłączenia anten zewnętrznych?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: matek451 »

Ten Alcatel to ogólnie porażka. Jak kupuje się MiFi lub bierze od operatora to najlepiej Huawei. Na Allegro są e5573, E5577( Airbox 2 plus) po 100 zł i miałbyś z wejściami antenowymi.Od biedy posłużyłby na tej działce za router domowy a i wpodrózy byłby przydatny. Wziąłeś to trudno. A co do zasięgu to nie jest tak źle bo można jeszcze spróbować z 3G w Orange. Powinno chodzić spokojnie HSPA+DC na UMTS2100 z BTS-a Tartak, zasięg na zewnątrz nawet możliwe ze bez anteny. Na nim Orange korzysta z własnego pasma a prędkości dochodzą nawet do 30Mb/s. Na tym BTS-ie jest też wspólne UMTS900 HSPA+ w NetWorks ale z reguły działa wolno, zasięg zapewne bez anteny i w domu. Gdybyś miał E5573 zamiast tego złomu to byłbyś wygrany. LTEWatcH pozwoliłoby sprawdzić pasma LTE, do tego 3G i byłaby pełna jasność co do wyboru technologii i anten.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

W takim razie będę się musiał wstrzymać do ponownej wyprawy w tamte rejony. Miałem odrobinę nadziei dobrać jakiekolwiek router posiadający wyjścia antenowe i już go tam zostawić dla świętego spokoju (bo jak stwierdziłem nic powyżej poziomu B315 czy MR-200 nie ma tam najmniejszego sensu), natomiast w tej sytuacji pojadę uzbrojony w LTEWatch i Networks Cells, i spróbuję najpierw pozbierać więcej danych. Dzięki wielkie za info :)
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Witam ponownie wracając do tematu. Mam możliwość sprawdzenia połączeń z network cell, natomiast przyznaje, ze nie mam zielonego pojęcia jak odczytać informacje, które z niego dostaje. Liczę na pomoc w zrozumieniu, ewentualnie określeniu z którym bts realnie się łącze. A później z ewentualnym doborem routera i anteny ;)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: robertnik »

Jest źle. Na B20(800MHz) masz rsrp -107, a rsrq -12.
Popraw link do lokalizacji, może znajdziemy co innego, bo na tym co jest to pewnie speedtest net nie znalazł nawet serwera i dla tego nie dałeś wyników.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: radius »

TarinMaere pisze:...jak odczytać informacje...
Łączysz się ze stacją zlokalizowaną w miejscowości Tartak 173 gdzie jest maszt Orange.

Potrzebujesz dwie takie anteny:

http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7015.htm

Wieszasz je w taki sposób:

https://zapodaj.net/images/5162b99927cde.jpg
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Odnośnie lokalizacji nie wiem czemu zagubiło, miejscowość nazywa się Piertanie.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 22&zoom=14

Wg UKE nadajnik Tartak pracuje na częstotliwościach 800, 1800 i 2600, wg bazy btsearch nie pracuje na częstotliwościach LTE w ogóle. Da się to jakoś zweryfikować namacalnie gdybym do niego podjechał przy najbliższej okazji? I jeśli tak rzeczywiście będzie, da się ten fakt wykorzystać w celu jakiejś bliżej nieokreślonej agregacji?

Aż tak źle nie jest, jak pisałem wcześniej prędkości na tym pudełeczku alcatela są w granicach 20/10.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

I jeszcze dodatkowe zrzuty z innego telefonu nakierowanego w strone nadajnika Tartak. Zaczyna to wygladac nawet lepiej.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: radius »

Baza BTSearch to wpisy użytkowników. Obejdź stację dookoła. Wyślij screeny trzech CellID do Administratora i już będzie potwierdzona :)

Masz Android 7? Band20 oznacza 800 MHz.

Jakimi telefonami z LTE dysponujesz?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Dwie Xperie, Z5 i XZ P. Obie są na andro 7. Póki co podrzucam screeny jak lapia w miejscu docelowym, czyli ze 3km od stacji, zakladajac, ze to rzeczywiście z Tartakiem sie łącze.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: radius »

Na 100% łączysz się z wymienioną stacją.

Bez root te telefony do dalszego diagnozowania są bezużyteczne.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Rootowanie tych telefonów nie bardzo wchodzi w grę, oba są niezmiernie upierdliwe jeśli o to chodzi. Rozumiem, że względnie najmniej kosztowną opcją byłoby jak pisał wcześniej użytkownik matek zakup huaweii e5577 i zrobienie testów na nim korzystając z LTEWatch? Czy licząc na dobre wiatry inwestować już w docelowy router obsługujący 800, 1800 i 2600 licząc, że informacja z UKE jest prawdziwa? Jak na przykład wielokrotnie polecany na forum B315?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: matek451 »

Oczywiście ze to BTS NetWorks Tartak, na takich BTS-ach Orange i T-Mobile uruchamiają LTE800. Pozwolenia na LTE1800 czy LTE2600 raczej nie działają i nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną odpalone. Póki co wystarczy B315 jesli chcesz kupować sam i do niego wspomniana antena 2x ATK-10/800-980. Zresztą kup najpierw B315 i na nim na zewnątrz tez zrobisz testy poszczególnych pasm LTE i zadecydujesz o wyborze anteny.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

B315 podłączony. Z najwyżej dostępnego punktu działki prędkości takie jak wcześniej na alcatelu, z wyraźnie lepszym pingiem i siłą połączenia. W LTEWatch sprawdziłem, że łączy się jedynie przy paśmie 800 (załączniki). Jednocześnie z tego samego miejsca telefon łącząc się w teorii również tylko na paśmie 800 ma dwa razy wyższy download (zalaczniki). Jest szansa, że przy podpięciu anten ATK-10 B315 też będzie w stanie osiągać wyższe prędkości czy jest to jakaś magia niezależna od siły sygnału? Czy też w tym przypadku i takiej sile sygnału dodawanie anten nie wpłynie na prędkości?
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Dodatkow zrobiłem dzisiaj testy spod samego nadajnika. O ile sygnał oczywiście lepszy, tak download drastycznie gorszy w porównaniu z tym co telefon prezentuje na działce.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: robertnik »

Antena nic nie pomoże, jeśli będzie w złym miejscu, a dobre nie zawsze jest tam gdzie łatwo powiesić maszt. W dobrym miejscu poprawi RSRQ, bo Ci skacze do -11, -12. To że download jest mniejszy od uploadu często świadczy o obciążeniu BTSa i nie masz na to wpływu. Możesz próbować celować anteną na inny BTS i to wszystko.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

To nie kwestia download mniejszy od upload (chociaż akurat taki był tu przypadek) tylko jak pisałem - podjechałem pod sam wspominany nadajnik i ostatni post to wyniki spod niego. Gorsze RSRQ i dużo słabszy download, niż ten który mam w prawie tym samym momencie 2km od nadajnika. Stąd moja wątpliwość i pytania. Nakierowanie anten - jeśli je kupie - na nadajnik Tartak to nie problem, przynajmniej jeśli chodzi o kierunek, na upartego zobaczyłbym nadajnik przez lornetkę, gdyby mi drzewa nie zasłaniały. Natomiast karczowanie drzew w kierunku nadajnika nie wchodzi w grę, a na wysokość też nie mam możliwości wypuszczenia anten ponad ich linią.
Drugą sprawą, która mnie nurtuje to różnica prędkości połączenia pomiędzy B315 a telefonem. Z tej samej lokacji telefon pracuje na 2-3 krotnie wyższym download, tak jak załączałem screeny. A oba pracowały na zbliżonym RSRQ: 6-7 dB, teoretycznie na tym samym paśmie (LTE800) i prawdopodobnie na tym samym nadajniku, aczkolwiek tego ostatniego nie mam możliwości zweryfikować, ewentualnie nie wiem jak.
I z tą drugą kwestią wiąże się moje główne pytanie, czy zainstalowanie anten cokolwiek mi wniesie w kwestii prędkości, bo samo połączenie wydaje się być na dość dobrym poziomie, nawet bez nich. Jak również, skąd tak drastyczna różnica prędkości między urządzeniami łączącymi się z tej samej lokacji.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: robertnik »

Ja mieszkam 13-15m od btsa. musiał bym ruter przywiązać do balony z helem żeby złapać z niego sygnał.
Łapanie sygnału pod BTSem polega na znalezieniu się w wiązce możliwie jak najbliżej BTSa. Jak złapiesz z niego sygnał to będzie widać w aplikacji po dobrych parametrach. Po prostu będąc pod jednym BTSem najprawdopodobniej łapałeś inny, albo to BTS bez LTE.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Jasne, nie pomyślałem, że zbyt blisko też może być problemem, dzięki za info. A kwestię różnic prędkości prawdopodobnie rozwiązałem w między czasie. Nie uwzględniłem, że wina może leżeć po stronie samego hardware - stary laptop = starego typu karta sieciowa. Jak wpiąłem w lapa kartę po usb zaczał pracować na takich prędkościach jak telefon leżący obok, 40 download 20 upload.
Pozostaje mi tylko zapytać was o opinię, przy takich wartościach połączenia jakie są teraz bez anten lepszym rozwiązaniem nadal byłaby instalacja dwóch ATK-10 czy na przykład jednej anteny ATK-LOG z MIMOx2 licząc, że gdzieś w przyszłości na tym nadajniku uruchomią pasma 1800 i 2600?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: robertnik »

Może być ta, o ile znalazłeś o niej post porównawczy i wypada nieźle. 2 sztuki po to właśnie żeby było w mimo, ale mogą być zamknięte w jednym panelu. To antena, więc wielkość ma znaczenie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: matek451 »

Test na telefonie pod BTS-em bez znaczenia dla ciebie. To ten sam BTS LTE800 w Tartaku ale pod BTS-em zupełnie inny sektor niż w domu. Ten widać jest bardziej obciążony stad takie prędkości. Musiałbyś sprawdzić ten sam co w domu. I tak masz szczęście bo twój przy słabszych parametrach zapewnia w domu lepsze prędkości. Antena logarytmiczna MIMO z Dipola ma na 800MHz z kablem 10m H155 zysk około 3-4dBi, na częstotliwości 1800-2100MHz spada praktycznie do zera( przenosi tylko pobór sygnału na zewnątrz). Na 2600MHz nie działa, już tłumik.Watpliwe aby Orange uruchomił w najbliższym czasie na takim BTS-ie nawet LTE1800 bo o LTE2600 to można zapomnieć. W ramach NetWorks po pokryciu zasięgiem LTE800 priorytetem jest sieć LTE26004x4MIMO w miastachi LTE-A. Dla takich lokalizacji jak twoja służy LTE800, budowa LTE1800 a tym bardziej LTE2600 jest wątpliwa ekonomicznie.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Jasne i dzięki za wyjaśnienie ;)
Jak rozumiem, przy obecnie prezentowanym sygnale bez anten, dołożenie dwóch ATK-10 nie grozi mi przesterowaniem sygnału?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: matek451 »

Raczej nie, te parametry sygnału LTE800 na B315 to na zewnątrz?
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Na zewnątrz, ale nadal za drzewami. Domek drewniany, więc aż takie straty na ścianach nie ma. Dorzucam parametry obecnie z domu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: matek451 »

Nawet te z domu są OK i zapewniają z tego BTS-a LTE800 fajne prędkości.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Stąd właśnie moje ostateczne pytanie ;) Czy dokładanie anten ma jakiś wymierny sens i czy dokładanie atk10 nie będzie przesadą grożącą przesterowaniem?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: matek451 »

Wybór należy do ciebie, ATK10 poprawi ci sygnał o około 8dBi więc przesterowanie ci nie grozi. Jak poprawa sygnału wpłynie na wzrost prędkości trudno przewidzieć.
TarinMaere
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-06-30, 11:36

Re: Router plus antena LTE na działce na końcu świata

Post autor: TarinMaere »

Super, dzięki za odpowiedź. Nic tylko zamówić i zainstalować te ustrojstwa :) Postaram się jeśli zdążę wrzucić info jaki efekt wywarła ich instalacja. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc dla laika ;)
ODPOWIEDZ