Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
munio1000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-30, 11:50

Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: munio1000 »

Witam, mam pytanie czy jest sens inwestować w małą antenę panelową do LTE, np taką:

http://allegro.pl/antena-dual-mimo-gsm- ... 02080.html

Modem Huawei e3272 na sofcie od play, bez simloka, internet u operatora nju/orange.
W linii prostej mam niecały 1km do btsa ,jego lokalizacja http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 25&zoom=16

lte 800 łapie na 4 kreski(-61 dbm, down 12-15mb, up 25?!? ) ale lte 1800 już tylko jedna kreska (-79 do -86dbm, down i up bardzo niestabilny od 1 do 20). Widzę że najbliższy mi bts ma tylko lte800, więc to połączenie z 1800 jest z innego btsa i tutaj sam mam zagadkę z którego (jakim softem to sprawdzić? wartości dbm mam z diagnostyki w tym sofcie do łączenia się od play).

Pytanko o małą antenę pojawia się gdyż nie mam możliwości wywalić dużego cybertecha na dach, antena musiałaby się znajdować wewnątrz budynku. Proszę o informację czy wymieniona antena cokolwiek poprawi, czy szkoda z taką zachodu. Routera nie planuję zakupować gdyż jestem jedynym użytkownikiem tego internetu i modem wpięty w usb + antena wystarczy.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: dzejk »

Niestety, ale to szrot, który robiłby za tłumik, a nie wzmacniacz sygnału. LTE 800 masz zpachane, skoro upload jest tak wysoki, a download 2x mniejszy.
LTE 1800 może być z innego nadajnika - znasz cell id ?
munio1000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-30, 11:50

Re: Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: munio1000 »

dzejk pisze:Niestety, ale to szrot, który robiłby za tłumik, a nie wzmacniacz sygnału. LTE 800 masz zpachane, skoro upload jest tak wysoki, a download 2x mniejszy.
LTE 1800 może być z innego nadajnika - znasz cell id ?
hej, dzięki za odpowiedź, podeślę to tutaj w wątku dziś wieczorem.
przy okazji możesz powiedzieć jakim programem najlepiej to sprawdzać?
@edit: chyba mam w domu MDMA, który z parametrów z tego programu podać? albo najlepiej zrzucę cały screen (oczywiście przy połączeniu na 1800) :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: dzejk »

mdma raczej poda tylko short cellid, a to nie bardzo pomoże w identyfikacji nadajnika.
Lepiej przełożyć kartę do smartfona z LTE, zainstalować apkę Network Cell Info Lite i tam masz podane.
Tylko nie wiem, jaki masz model telefonu i czy da się w nim wymusić wybraną częstotliwość w LTE.
munio1000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-30, 11:50

Re: Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: munio1000 »

mam dostęp do sony z1 compact, czy da się w nim wymusić daną częstotliwość lte?
@edit: samsung s3 lte i galaxy core lte chyba jeszcze byłyby dostępne
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: matek451 »

A po co to wszystko skoro nie planujesz zakupu anteny? Masz zasięg z BTS-a LTE800 Orange pewnie ze Śniadkowa Górnego to korzystaj i tyle w temacie. Po co ci znajomość ECI, eNB na LTE800 czy LTE1800, za pomocą takich zabawek jak z linka nic z tym nie zrobisz, na pewno nie wymusisz połączenia z LTE1800Networks w Potyczu czy Karolinie, nie połączysz się też z LTE800 Orange na tym ostatnim więc to sztuka dla sztuki. Szkoda czasu na testy.
munio1000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-30, 11:50

Re: Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: munio1000 »

matek451 pisze:A po co to wszystko skoro nie planujesz zakupu anteny? Masz zasięg z BTS-a LTE800 Orange pewnie ze Śniadkowa Górnego to korzystaj i tyle w temacie. Po co ci znajomość ECI, eNB na LTE800 czy LTE1800, za pomocą takich zabawek jak z linka nic z tym nie zrobisz, na pewno nie wymusisz połączenia z LTE1800Networks w Potyczu czy Karolinie, nie połączysz się też z LTE800 Orange na tym ostatnim więc to sztuka dla sztuki. Szkoda czasu na testy.
jak wspomniałem jestem laikiem i szukałem porady co do małych anten - już wiem że nie warto i jak juz to cybertech, przy czym: na modemie bez anteny łapię jakiś bts z 1800 ze słabym sygnałem ale obstawiam że jest to Osieck, który jest daleko ok 10km ode mnie ale nadajnik jest umieszczony wysoko na maszcie radiowym FM i jest bezpośrednia widzialność modem-nadajnik.

Coraz bardziej zastanawiam się nad porzadną anteną bo jej rozmiary są do przełknięcia (20cm x 20cm x 3cm) ale będzie umieszczona w pokoju a nie za oknem. i czy ona pozwoli mi ustabilizować połączenie z bts1800 który łapię, ale co to za bts dokładnie podam wieczorem (nie mam dostępu do kompa w domu teraz, jestem w pracy)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie laika nowego w temacie o antenę do LTE1800

Post autor: matek451 »

Te wymienione wyżej LTE1800Networks są bliżej. Jak działają przy prawidłowym sygnale sprawdzisz w ich pobliżu na telefonie z Network Cell Info. Jeśli zapewnią dobre prędkości to jest sens zakupu anteny Dual LTE1800 z Cybertecha i ustawienie jej na jeden z nich, ten który da lepsze prędkości. Druga opcja to LTE800 Orange z BTS-a Karolina, Rososz lub Konary bo one działają w pobliżu. Do LTE800 antena na to pasmo ale minimum to 2xATK-10/800-980. No i anteny montuje się na zewnątrz a nie w domu.
ODPOWIEDZ