Jaka antena do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

Witam, poszukuję anteny kierunkowej do mojego modemu Huawei E3272. Aktualna antena kominowa którą dostałem w zestawie od cyfrowego polsatu, to masakra. Słaby zasięg, bardzo niski download(przeważnie upload jest dużo wyższy niż download[niecałe 1mb/s] :dobani: ). Patrzyłem na BTS'y w mieście obok mnie i chyba rozsądnym by był Plus LTE2600, jest to 9.9Km ode mnie. Chciałbym wydać jakoś 200-300zł.
Myślałem nad tą: http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... -mimo.html, ale nie znam się na tym tak dobrze i nie wiem nawet czy zdoła się ona w jakikolwiek sposób połączyć z tym LTE2600.
Internet z cyfrowego polsatu, Lipno, Kuj-pom. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matek451 »

Rozsądnym wyjściem to byłaby rezygnacja z CP/Plusa i zmiana na normalnego operatora. Nawet na tym złomie AKc2uni z CP osiągasz wyższy UL od DL co jest dowodem na masakryczne przeciążenie BTS-a z którego korzystasz . Sprzęt słaby, na dodatek w dzierżawie. Nie podałeś swojej lokalizacji, nie wiemy czy korzystasz z LTE1800aero2 czy LTE800Sferii, jak daleko masz do BTS-a.Te 10km to masz do Lipna? Nie skorzystasz z LTE2600 przy takiej odległości, zresztą watpię aby BTS LTE2600Plusa w Lipnie działał.
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

matek451 pisze:Rozsądnym wyjściem to byłaby rezygnacja z CP/Plusa i zmiana na normalnego operatora. Nawet na tym złomie AKc2uni z CP osiągasz wyższy UL od DL co jest dowodem na masakryczne przeciążenie BTS-a z którego korzystasz . Sprzęt słaby, na dodatek w dzierżawie. Nie podałeś swojej lokalizacji, nie wiemy czy korzystasz z LTE1800aero2 czy LTE800Sferii, jak daleko masz do BTS-a.Te 10km to masz do Lipna? Nie skorzystasz z LTE2600 przy takiej odległości, zresztą watpię aby BTS LTE2600Plusa w Lipnie działał.
Właśnie posiadam tą antene akc2-uni... Dokładna lokalizacja to wieś Chodorążek (87-600 Lipno), w linii prostej dokładnie do mojego domu, od BTSa LTE2600 w lipnie jest 9.9Km. Dodam że teraz jak sprawdzam te BTSy na komputerze(wcześniej poprzez aplikacje BTSearch na telefonie) w miejscu BTSa w lipnie na ul. Nieszawska LTE2600 z plusa pokazuje mi LTE1800 Networks. Umowę z cyfrowym polsatem mam jeszcze na ponad rok, więc na razie nici ze zmiany usługodawcy(wybrałem cyfrowy polsat bo telewizję też mam od nich i tak było poprostu taniej, po drugie w porównaniu do wcześniejszego internetu w play-była poprawa). Aktualnie, szczególnie w godzinach 15-23 internet przeważnie nie osiąga więcej niż 1mb/s downloadu, no może czasem w porywach do 2mb/s. Szukam rozwiązania które zapewniłoby mi tutaj te 2mb/s jako dolną granicę - to jest minimum jakiego pragnę.
Kiedyś pobierałem program LTEwatch, aby sprawdzić z jakiego BTS'akorzystam i ewentualnie go zmienić, ale program ten nie działał. Nie mam pojęcia jak w inny sposób sprawdzić z którym BTSem się łącze
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: Hermogenes »

Jest pewien sposób lecz bardzo kłopotliwy .Trzeba posiadać laptop ,rower, zeszyt i ołówek ( albo robić print scren dla każdej stacji ) oraz chęć wgrania modowanego Hilinkowego oprogramowania na modem. poz. Hermogenes
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

Laptop, zeszyt, ołówek, chęć - mam, z rowerem będzie problem. Chociaż w sumie, zastanawiam się po co tyle zachodu - miałem nadzieje że zmiana z aktualnego złomu (akc2 uni) na cokolwiek innego już powinna poprawić stan rzeczy( o ile problem nie leży w przeciążonym BTS'ie). Miałem zamiar kupić jakąś sensowną antenę i ustawić prosto na BTS ;) Jeśli ten BTS będzie przeciążony i dalej osiągi będą słabe to wtedy ustawić w kierunku innej anteny. Więc jeśli nie byłoby koniecznym szukanie na szybko roweru, to byłoby super :)
Dodam że w tej chwili mam dwie kreski zasięgu LTE
RSSI: -75dBm
RSRP: -111dBm
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matek451 »

Tanio nie znaczy zawsze dobrze, ofertę z CP masz od kilku lat, widać to po słabym , starym modemie. Przedłużałeś ją na kiepskich warunkach. Mogłeś dawno zmienić nawet na Plusa, który oferował sprzęt na własność i za śmieszna kasę a SmartDom też obowiązuje u tego operatora, rok temu miałbyś router z LTE-a w Plusie E5186 za 3 zł na własność( wart 500-600 zł). Ale trudno , nie ty jeden korzystasz z tego szajsu od CP i teraz musisz jeszcze się męczyć ponad rok. Dla mnie to nie jest operator na ta lokalizację. Zasięg LTE masz najprawdopodobniej z BTS-a LTE800 Sferii w Skępem. To 5MHz pasma w MIMO i z założenia jest wolno a do tego dochodzi przeciążenie BTS-a. W Skepem działa tez LTE1800Aero2 i tu jest 20MHz w MIMO i teoretycznie szybciej ale trzeba by to sprawdzić. Zrób testy na zewnątrz na telefonie LTE z Network Cell Info, speedtesty i pokaż screeny. To samo pod BTS-em w Skępem, tam powinno łączyć cię Z LTE1800 . Od testów zależą dalsze kroki. Masz stary , słaby modem9(za który płacisz jeszcze dzierżawę) bez możliwości wymuszania pasm LTE, nie mówiąc o LTE-A. On nie działa z LTEWatchH i Toolboxem. W Lipnie działa tylko LTE1800Aero2, są 3 pozwolenia ale trudno stwierdzić czy i jak działają. Możesz zrobić test na telefonie w Lipnie, ul. W.Polskiego 6 i przy Staszica 3. Osobiście wątpię abyś w CP/Plusie miał normalne prędkości LTE nawet na antenie Dual LTE1800MHz. Inni operatorzy rozbudowali sieci LTE w tym rejonie a Plus został daleko w tyle. Orange i T-mobile korzystają z LTE1800Networks, BTS przy Polnej w Lipnie i trzy inne dalej,do tego każdy ma własne LTE800 na BTS-ach Sikórz i Skępe. Bez limitu oferują też w technologii 3G na UMTS2100HSPA+DC( BTS-y Polna i Sikórz oraz na UMTS900HSPA+ z Polnej, Sikorza i Skępego. Play z kolei ma w Lipnie 3 BTS-y z LTE1800, LTE2100 i LTE800 a możliwe że LTE2600 na dwóch. W Skępem komplet pozwoleń na LTE1800, 2100, 800 i LTE2600, do ciebie dociera LTE-A z LTE1800+800. Do tego 3g z UMTS2100 HSPA+DC i UMTS900 HSPA+. Postawiłeś na niewłaściwego operatora, który na dodatek ma na 3G ścisłe limity. Jedyny ratunek to sprawdzenie jak działa LTE1800 Aero2 w Lipnie z BTS-a przy W. Polskiego i w Skępem, test w godzinach szczytu pod nimi na twoim kierunku pozwoli sprawdzić obciążenie sektora i jakie są prędkości DL/UL. Zakup anteny ma sens jeśli testy wypadną OK.
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

Czyli krótko mówiąc, wkładam karte sim do telefonu i testuje w godzinach w których zazwyczaj mam problem z downloadem, kiedy tylko będę w mieście :) A na przyszłość gdy będę zmieniał operatora - odrazu zgłoszę się tutaj na forum i pytam co będzie dla mnie najlepsze. Dzisiaj już raczej sobie odpuszczę, ale mam nadzieje 2-3 dni i dam znać. Dziękuję za odpowiedzi panowie ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matek451 »

Niestety ale dzisiaj każdy wybór oferty, operatora trzeba poprzedzić testami. cacy to wszystko jest w ich reklamach i w opowieściach konsultantów w salonach. Zrób te testy pod BTS-ami na swoim kierunku.Pamietaj ze karta z CP może wymagać ręcznego ustawienia APN w telefonie i włączenia roamingu. Wszyscy operatorzy mają APN internet tylko CP korzysta z APN internet.cp
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

Testy w lipnie porobione, najlepszy punkt na ulicy W. Polskiego 6. Aż 46 mb downloadu w odleglosci ok. 300m od anteny i zasiegiem - 90dB o godzinie 19:30. Wiecej informacji moge podac jak wroce do domu.
No więc jaką antenę wybrac do BTSa na w. Polskiego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matek451 »

Pewnie ten BTS LTE1800Aero2 to nowo uruchomiony w ramach trwającej modernizacji stąd dobre prędkości. Trzeba wymusić połączenie z nim zamiast tym LTE800Sferii ze Skępego. Na początek antena http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... -mimo.html ustawiona na ten BTS. No i kabel jak najkrótszy, max10m.
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

Co do anteny, pytanie czy może ta http://www.cybertech.com.pl/p131,antena ... e3372.html nie wystarczy? Bo na tą antene to w sumie już mam uzbierane, a gdybym się decydował na tą co matek451 podałeś, to musiałbym jeszcze ze stówkę dozbierać, a nie ukrywam, chciałbym jak najszybciej mieć dobry internet :)
Jeszcze jedno, różnią się coś te uchwyty, czy brać którykolwiek? - http://www.cybertech.com.pl/k49,akcesor ... urowe.html
Zmierzyłem na mapach google odleglosc do tego BTSa i wychodzi w linnii prostej 6,8Km, jakby udało się uzyskać te 45mb, czyli tyle co testowalem będąc obok nadajnika, to byłbym w niebie :D
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

dwdmalina pisze:Co do anteny, pytanie czy może ta http://www.cybertech.com.pl/p131,antena ... e3372.html nie wystarczy? Bo na tą antene to w sumie już mam uzbierane, a gdybym się decydował na tą co matek451 podałeś, to musiałbym jeszcze ze stówkę dozbierać, a nie ukrywam, chciałbym jak najszybciej mieć dobry internet :)
Jeszcze jedno, różnią się coś te uchwyty, czy brać którykolwiek? - http://www.cybertech.com.pl/k49,akcesor ... urowe.html
Zmierzyłem na mapach google odleglosc do tego BTSa i wychodzi w linnii prostej 6,8Km, jakby udało się uzyskać te 45mb, czyli tyle co testowalem będąc obok nadajnika, to byłbym w niebie :D
Coś się linki zepsuły:
1. http://www.cybertech.com.pl/p131,antena ... e3372.html - jednak odpada, bo nie jest dualna
2. http://www.cybertech.com.pl/k49,akcesor ... urowe.html
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

A więc tak, antena kupiona, dzisiaj zamontowana. RSSI: -59/-60dbm RSSQ: -94/-96dbm(wcześniej było to -75dbm i -111dbm). Speedtesty jednak leży i kwiczy. Jeszcze godzine temu osiągałem ok. 3mb downloadu, teraz przeważnie 2,5mb, a czasem nawet 1.5. Upload utrzymuje się 16-18mb. Antena ustawiona wprost na wojska polskiego 6, więc pomimo tak słabych wyników starałem się jakoś pokręcić anteną-nic nie daje. Co najbardziej mnie zdziwiło, gdy antena przyszła, nie miałem wiertarki żeby ją zamocować(musiałem czekać) i jakotakto położyłem ją na oknie - 3mb downloadu. Zamienie jeszcze modem na E3372, bo możliwe że w tym moim może jest coś nie tak, chociaż moje nadzieje na dobry internet są już bliskie zeru :(
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: eXorcist »

Jeśli masz 16-18Mbit upload i tylko 1-3Mbit downloadu to znaczy, że BTS jest mocno przeciążony.
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

Najgorsze w tym wszystkim jest to że na tym modemie LTE watch nie działa, a będąc pod tym btsem na który jest ustawiona teraz natena, było 45mb downloadu o godzinie 19:30... Aż mi się wierzyć nie chce że aż takie mogą być zakłócenia, no chyba że problem leży gdzieś indziej - np modem łączy się z innym btsem
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matek451 »

A sprawdzałeś na kierunku Skępe, z tamtejszego LTE1800Aero2?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: Hermogenes »

Upload masz dobry więc modem dostaje dobre napięcie tylko co się stało z download. Sektor jest ten sam co przy pomiarach pod stacją? .Może bitwa pod Grunwaldem daje odczuć taki spadek prędkości.poz Hermogenes
dwdmalina
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-05, 07:15

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: dwdmalina »

na skępe sie nie dam rady nakierować, za krótki kabel, przez co nie dam rady wystawić anteny ani ponad dach ani na inną ścianę aby móc ukierunkować ją na ten lte1800.
Hermogenes pisze:Upload masz dobry więc modem dostaje dobre napięcie tylko co się stało z download. Sektor jest ten sam co przy pomiarach pod stacją? .Może bitwa pod Grunwaldem daje odczuć taki spadek prędkości.poz Hermogenes
Em sektor czyli? Odległość od anteny to 6,8km może to przez zakłócenia? Tylko w takim razie czemu upload jest taki duży :/
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: Hermogenes »

Sektor to jest wycinek przestrzeni który oświetla jedna fizyczna antena (grupa anten w jednej skrzynce). Jeśli jest dużo ssaczy to po stronie odbiorczej stacji bazowej jest luz i większa liczba kanałów była przydzielona do Twojej transmisji w górę . To są moje luźne przemyślenia choć przyczyny mogą być inne.poz Hermogenes
ODPOWIEDZ