Antena LTE na dachu - dobór sprzetu i przewodów

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dknt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 14:29

Antena LTE na dachu - dobór sprzetu i przewodów

Post autor: dknt »

Cześć wszystkim,
Stanąłem przed problemem, z którym mam szczerą nadzieję sobie poradzić z Waszą pomocą :)


Opis sytuacji
Główny router w piwnicy, w metalowej szafce. Oprócz ORANGE nic tu nie dochodzi, a ORANGE z ich kilkoma Mbps to niewystarczające rozwiązanie.
Wokół jest dobry zasięg (kod pocztowy: 85-373). Pomysł jest taki, żeby wyciągnąć na dach (trasa kablowa to max 40m z zapasami) antenę LTE MIMO, a do szafki wstawić drugie urządzenie, które zrobi za 'konwerter'.
Mam do dyspozycji Mikrotik 2011UAS-2HnD, który póki co się kurzy, nie mam modemu.
Zależy mi na jak najwyższej przepustowości.


Pytania
1. Czy istnieje możliwość otrzymania adresu IP z LTE na urządzenie 'za modemem', podłączone po ethernecie? (scenariusz poniżej)

LAN --- router główny <<adres IP_LTE>> ---- router/konwerter LTE ---- {OPERATOR LTE}

2. Jaki sprzęt polecalibyście do zrealizowania internetu po LTE? (antena, przewód, modem do routera/ew. zupełnie inny sprzęt).
3. A może macie jeszcze inny pomysł, niż antena na dachu?

Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady :)

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena LTE na dachu - dobór sprzetu i przewodów

Post autor: matek451 »

W tym rejonie LTE posiadają wszyscy operatorzy. Orange i T-mobile korzystają tylko ze wspólnego LTE1800Networks , BTS-y Cieplicka 2 i Kobaltowa 9. trudno powiedzieć jak działają bez testów. Plus zasięg z BTS-a LTE1800Aero2 przy Cieplickiej 5 o ile działa. inne dalsze to Nakielska 243A i Słowicza na nich tez pozwolenia na LTE800Sferii i mozliwe ze działa na tym terenie LTE-A z LTE1800+800. Najlepsza infrastruktura w Play , w okolicy BTS-y Zgorzelecka 5i Ołowiana 10 z kompletem pozwoleń na LTE czyli LTE1800, LTE2100, LTE800 i LTE2600, Trzy pierwsze na pewno działają , LTE2600 trzeba sprawdzić. działa LTE-A. Oczywiście pomysł z 40m kabla do anteny LTE odpada a zatem Mikrotik w tej szafie i modem USB do niego też. Router z LTE-A/LTE ustawiasz na wyższej kondygnacji tak aby kabel do anteny zew. nie miał więcej jak 10m. Od routera LTE prowadzisz skrętkę do routera w piwnicy. Router w piwnicy łaczysz do LAN lub WAN w zależności od tego jak chcesz skonfigurować sieć domową. Dobór routera i anteny w zależności od wyboru operatora czy pasma LTE. Najlepiej zrobić testy wszystkich na zewnątrz na telefonie LTE z aplikacją Network Cell info,pokaze parametry sygnału i dane BTS-a. Do tego speedtesty.
dknt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-07-10, 14:29

Re: Antena LTE na dachu - dobór sprzetu i przewodów

Post autor: dknt »

matek451 pisze:W tym rejonie LTE posiadają wszyscy operatorzy. Orange i T-mobile korzystają tylko ze wspólnego LTE1800Networks , BTS-y Cieplicka 2 i Kobaltowa 9. trudno powiedzieć jak działają bez testów. Plus zasięg z BTS-a LTE1800Aero2 przy Cieplickiej 5 o ile działa. inne dalsze to Nakielska 243A i Słowicza na nich tez pozwolenia na LTE800Sferii i mozliwe ze działa na tym terenie LTE-A z LTE1800+800. Najlepsza infrastruktura w Play , w okolicy BTS-y Zgorzelecka 5i Ołowiana 10 z kompletem pozwoleń na LTE czyli LTE1800, LTE2100, LTE800 i LTE2600, Trzy pierwsze na pewno działają , LTE2600 trzeba sprawdzić. działa LTE-A. Oczywiście pomysł z 40m kabla do anteny LTE odpada a zatem Mikrotik w tej szafie i modem USB do niego też. Router z LTE-A/LTE ustawiasz na wyższej kondygnacji tak aby kabel do anteny zew. nie miał więcej jak 10m. Od routera LTE prowadzisz skrętkę do routera w piwnicy. Router w piwnicy łaczysz do LAN lub WAN w zależności od tego jak chcesz skonfigurować sieć domową. Dobór routera i anteny w zależności od wyboru operatora czy pasma LTE. Najlepiej zrobić testy wszystkich na zewnątrz na telefonie LTE z aplikacją Network Cell info,pokaze parametry sygnału i dane BTS-a. Do tego speedtesty.
Przepraszam za górniczą akcję, ale chciałem Ci bardzo podziękować za pomoc, szczególnie z uzmysłowieniem mi w jaki sposób najlepiej wystawić antenę na dachu. Uchroniło mnie to przed bezsensownym położeniem kabli do anten :)

Ostatecznie postanowiłem wystawić modem na dach, a zasilić go przy pomocy PoE.

Z ciekawostek: Od jakiegoś czasu niektóre modemy obsługiwane przez Mikrotiki wspierają funkcję LTE Passthrough, która pozwala na 'przekazanie' adresu IP z modemu na urządzenie podłączone na porcie ethernetowym do takiego Mikrotika.
Mówiąc inaczej, można otrzymać publiczny adres IP operatora komórkowego np. na port 'WAN" w routerze domowym.
Sprawdziłem to i o dziwo działa.
ODPOWIEDZ