Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Proszę o pomoc w doborze sprzętu do internetu LTE z sieci Orange.

Pokrótce omówię warunki w jakich ma następować transmisja, zastaną sytuację oraz jakie mam pomysły na rozwiązanie problemu dotyczącego stabilności/prędkości łącza.

Miejscem w którym chciałbym aby dobrze funkcjonował net jest dom mojej szwagierki w Gardnie Wielkiej( dom znajduje się przy głównej ulicy). Podpisała on umowę z Orange i otrzymała od nich modem LTE Airbox 2 . Generalnie trzymała modem przy oknie w czystej teorii był tam zasięg sieci z btsa w Rowach ( ok 6,5 km większość trasy wzdłuż jeziora Gardno) lub z btsa w Czołpinie (ok 11,5 km . Ze względu na położenie okna(na północ) w domu nie było możliwości złapania sygnału z najbliższego btsa LTE tj w Smołdzinie – ok 4,5 km) . Generalnie w domu (przy rzeczonym oknie) łapało sieć HSPA , często przełączało się na sygnał 3G. Co do pingów i transferu to bywały momenty iż łącze było bardzo stabilne( 10-12 godzin pingowania i 0% packet lost – przy średnich czasach odpowiedzi ok 80 ms) , przeważnie jednak straty w pakietach były tak duże (ok 20-25%) że korzystanie z netu było… sami wiecie jakie. Zaznaczam tutaj iż nie był to problem sieci wifi dystrybuującej sygnał wewnątrz domu, zasięg tej sieci przy urządzeniu testującym wynosił ok 50 dB. Co do transferów to w momentach gdy łącze dobrze chodziło( przeważnie od rana do wczesnego popołudnia) oscylowały w granicach 2-4 Mb/s.
Na telefonie podczas sprawdzania zasięgu w domu, ani razu nie udało się nawiązać połączenia poprzez LTE. A HSPA miał zasięg ok 102-105 dB.
W uwagi na fakt iż miałem do dyspozycji dodatkowo access pointa, nieco kabla oraz puszkę hermetyczną postanowiłem spróbować nieco zmodyfikować (poprawić ) stabilność łącza poprzez wyniesienie modemu na dach posesji szwagierki . Najpierw jednak postanowiłem przetestować na dachu zasięg sieci. Okazało się iż na dachu telefon złapał zasięg LTE – moc sygnału oscylowała w granicach 108-117 dB. Postanowiłem zatem umieścić modem w puszce hermetycznej na dachu( przyczepionej dodatkowo do masztu 3 metrowego) do puszki było doprowadzone zasilanie. Modem Airbox 2 łapał sygnał LTE i następnie poprzez Wifi dystrybuował sygnał netowy do urządzeń znajdujących się w budynku. Z uwagi na fakt iż dach zbudowany jest z Żelbetu , a na zewnątrz domu wyłapało mi aż 4 obce sieci wifi, podłączyłem w domu access pointa pracującego w trypie reapetera aby wzmocnić sygnał wifi. W tym momencie czasy znacznie się poprawiły ( ok 30 ms i dosyć mało strat) , transfery oscylowały w granicach 4-8 Mb/s . Niestety jednak czasami występowały zaniki sygnału ( prawdopodobnie na skutek zagęszczenia sieci Wifi w okolicy) – pingowałem zarówno hosty w necie jak i lokalną bramę modemu Airbox – niemniej jednak coś się zmieniło na plus.
Niemniej jednak to jeszcze nie było to. Po pierwsze czasami modem musiał przełączać się na sieć 3g ( skoki pingów w przypadku hostów internetowych i pingi do lokalnej bramy routera ok) , poza tym często bywało tak że pingi do bramy lokalnej routera szły bardzo mocno w górę( a także występowały wtedy straty) – to moim zdaniem była wina zagęszczenia sieci wifi na zewnątrz oraz konstrukcji dachu. Obecnie modem uległ uszkodzeniu i jest na reklamacji.

I tutaj dochodzimy do sedna .

Chciałbym zmodernizować dostęp do netu u szwagierki w taki sposób , aby net wreszcie zaczął działać .Pomyślałem o rozwiązanie typu antena LTE na zewnątrz kabel 10 , max 15 metrów antenowy do modemu – i dalej poprzez wifi w domu.
Teraz pytanie , jakie urządzenia byście polecali?
Modem LTE pod USB + antena LTE i na przykład jakiś tplink 3420 , czy może kupić router LTE i antenę do niego?
I jakie urządzenia dobrać?
Chciałbym aby łącze było stabilne, pingi 30-70 ms wystarcza i te 8-10 Mb/s wystarczy w zupełności.
Chciałbym się zmieścić w budżecie 400-500 zł choć domyślam się że może być ciężko.

Lokalizacja:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 32&zoom=17
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

Jak kuzynka będzie miała szczęście to może jej tego śmiecia z Alcatela nie naprawią. Po jakiego grzyba toto brała? Jak się ma kilka kilometrów do BTS-a i chce się używać w domu to bierze się ofertę ze stacjonarnym routerem LTE ze złączami antenowymi i do niego montuje antenę zewnętrzna na wybrane pasmo. Twoje pomysły z tym Airbox2 na zewnątrz , repeaterem pomińmy milczeniem. Kolejny czyli zakup modemu LTE i MR-3420 to kolejna ślepa droga. Zrób testy LTE Orange na telefonie LTE z Networkk Cell Info , na zewnątrz i pokaż screena z zakładki DANE. Zasięg LTE800 Orange pewnie z BTS-a NetWorks na pozwoleniu T-Mobile w Komino. W Smołdzino działa tylko LTE1800NetWorks ale kawał lasu po drodze. LTE1800NetWorks też w Rowach ale pewnie przeciążony. Proponuję zakupić B315 i do niego dobrać antenę po tych testach na telefonie.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Zasadniczo jak poszła zareklamować Airboxa to jej pan w salonie powiedział cytuje: " My podpisaliśmy z Panią umowę na dostarczenie internetu, a nikt nie mówił że będzie dobrze działał"... Generalnie nie ma tam innej opcji netowej , dlatego się skusiła. Cóż będę u niej za 2,5 tygodnia to faktycznie zrobię dokładne testy i wkleję screena.

Tak z ciekawości ile może kosztować antenka do B315?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

Dlatego zanim pójdzie się do salonu to zagląda się na fora, a przede wszystkim robi testy jak napisałem. 95% ludzi bierze w ciemno a konsultantów w salonach traktuje jak wyrocznię. Kuzynka od początku powinna wiedzieć że antena u niej to podstawa i to w każdej sieci, zakup MiFi bez złącz antenowych to był jakiś kiepski żart.No i ma jeszcze wybór operatora, działa tam też LTE i 3G z T-mobile z tych samych BTS-ów. Co do anteny to 2xATK-10/800-980 do LTE800 to koszt około 200 zł, tak samo za Dual LTE1800 do LTE1800Networks.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: robertnik »

A tam powinna wiedzieć. Ty wiesz jaką lodówkę, albo piecyk gazowy kupić? To pytanie retoryczne. Nawyk taki trzeba sobie zrobić jak się nie ma kasy to trzeba popytać na forach specjalistycznych, bo inaczej płaci się za własną niewiedzę.
Pomysł z puszką hermetyczną dobry, bo AP jest wyciągnięty też wysoko. Zmień tylko na np ten ruter co kolega Matek pisze.
Jak będzie kiepski zasięg to trzeba będzie dołożyć maszt i antenę, lub tą puszkę podnieść wyżej.
Wyłączasz tam rozgłaszanie SSID i wybierasz kanał, który jest wolny, najmniej obciążony. U siebie ruter z podwójnym radiem, jedno do zbierania, drugie do rozgłaszania(albo po prostu dwa rutery spięte kablem, nie jako reapatery) i powinno być dobrze.
Jak za mało, bo lokalizacja jest jaka jest to internet z satelity. Oferty droższe, tez z limitami i strasznym pingiem, ale na bezrybiu...
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Niby pomysł dobry był z puszką, i działało to nieźle, tylko zastanawiam się czy dłuższe wystawienie puszki i urządzeń się w niej znajdujących nie spowodowałoby zabicia tych urządzeń( temperatura)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

Modem/router na zewnątrz to żadna nowość tak działają zewnętrzne punkty dostępowe , także te z LTE ale dalsza transmisja odbywa się po LAN do domu i do dodatkowego routera/ AP, do tego zasilanie POE. Często stosuje się też dodatkowa antenę w jednej obudowie z modemem/routerem. Airbox z racji braku portu LAN, złącz antenowych nie nadaje się do tego celu. No i jak wyglądało to zasilanie jego na tej 3m sztycy , w którym miejscu podłączony był zasilacz USB do sieci 230V? Bo to jest kluczowy, newralgiczny i najbardziej niebezpieczny punkt takiego rozwiązania.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Doprowadziłem 230 V do puszki.Nie zamierzałem bawić się w poe.Myslalem też w routerze LTE w puszce z anteną , a sygnał do domu kablem ethernetowym. Tylko pytanie czy jest sens.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

Tak myślałem, obawiasz się temperatur w puszce a ciągniesz 230V na metalową sztycę 3m nad dachem, zgroza i masakra w jednym. Żadne routery w puszkach itp, itd na dodatek bez POE. B315 grzecznie w domu a do niego antenę na wybrane pasmo, zależnie od tego ATK-10/800-980 dwie sztuki ustawione na Komino jak testy na 800MHz wypadną OK i potwierdza ten BTS. Ewentualnie Dual LTE1800 z Cybertecha jak wybierze LTE1800NetWorks ze Smołdzina lub Rowów. No i podziękuj Najwyższemu że nie skończyło się gorzej. Sezon burzowy w pełni, nigdy nie ciągnij w taki sposób zasilania do urządzeń umieszczonych tak na zewnątrz. Nawet z POE nie do końca jest bezpiecznie. Wiedzą coś na ten temat dostawcy radiówek korzystający z CPE po WiFi.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Ok. Dziękuję za klarowną odpowiedz. Za 2 tygodnie tam będę, wtedy zrobię testy, wrzucę screeny i wtedy z waszą pomocą coś wybiorę
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Witam ponownie!
Już jestem po pomiarach z telefonu :
https://zapodaj.net/2018a9e9f15d2.png.html

https://zapodaj.net/cb46e62843813.png.html

Oraz sprawdziłem jak sytuacja wygląda w przypadku modemu HSPA+ z kompa przy pomocy netinfo:

https://zapodaj.net/adb4c0a1bbbc1.png.html

I poproszę doradźcie mi jaką antenę pod LTE , i z ciekawości jaką pod Modem HSPA+ (Huawei E3131 - znajoma ma i chciała tylko antenę dokupić)

Ja zgodnie z poradą zamówiłem B315 , i czekam tylko jaką antenę dobrać
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Hermogenes »

Band 3 to L1800 band 8 to U900 band 1 to U2100 testy w domu czy w puszce na dachu .poz Hermogenes
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Testy z telefonu na dachu, testy z netinfo w domu
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Hermogenes »

Antena ( ta z Cybertecha dual 15dBi ) powinna pomóc podbić sygnał do -100dBm jeśli router ma być na dachu w puszce .Tą samą antenę można do U2100 choć jeśli tylko U2100 to robią pojedyncze panele na to pasmo,ale do U900 antena ATK-10 od Dipola. U znajomej musisz sprawdzić co ma szansę odebrać dopiero dobrać antenę. poz . Hermogenes
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Hermogenes pisze:Antena ( ta z Cybertecha dual 15dBi ) powinna pomóc podbić sygnał do -100dBm jeśli router ma być na dachu w puszce .Tą samą antenę można do U2100 choć jeśli tylko U2100 to robią pojedyncze panele na to pasmo,ale do U900 antena ATK-10 od Dipola. U znajomej musisz sprawdzić co ma szansę odebrać dopiero dobrać antenę. poz . Hermogenes
Dzięki za poradę .Jeszcze dzisiaj zrobię testy i jak coś to wrzucę na forum.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

U znajomej przy oknie w domu sytuacja wygląda tak:
https://zapodaj.net/4a9b0271fa17d.jpg.html
Jak wspominałem ma modem huawei E3131. Jaką tutaj najlepiej antenę dobrać?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Hermogenes »

Kup jej inny modem ten podobno nie obsługuje DC na U2100 a tak pokazuje program był taki wątek kiedyś czytałem teraz nie mogę znaleźć .Matek by wiedział dokładnie może tu wpadnie i potwierdzi.poz Hermogenes
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

A czy na podstawie powyższych pomiarów dotyczących LTE da się określić z ktorego BTS jest sygnał? (Rowy czy Smołdzino?)

I okazuje się że budżet (urządzenie + antena) mam do dyspozycji tylko ok 300-350 zł. Zatem o B315 z anteną mogę chyba pomarzyć. Czy coś za powyższą kwotę dobierze się sensownego czy szkoda zachodu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

Połaczenie LTE z BTS-em LTE1800 NetWorks w Rowach,Polna 20. Na 3G połaczenie z UMTS2100 HSPA+DC z BTS-a Komnino.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

A czy poniższa opcja jest warta uwagi?

http://allegro.pl/router-modem-4g-lte-i ... 12313.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

Kupa śmieci. Widać ze zaczynasz sam kombinować. "Antena" warta 0 zł a router B593u-12 z niemieckiego demobilu około 100 zł, wersja bez możliwości wymuszania pasm LTE, modem LTE 3 kategorii. Model sprzed 5 lat. Kluczowe jest pytanie czy na BTS-ie Komnino Orange ma własne LTE800, wystarczy pojechać pod BTS z telefonem LTE obsługującym pasmo B20. Większość je obsługuje.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Musze skołowac inny telefon do testów. Okazuje sie ze mój Mi5 nie obsługuje pasma B20 dlatego moze nie mam odczute z bts z komnina.Dzisiaj przetestuje jeszcze raz na innym sprzecie
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Ok już dokonałem pomiarów HTS Desire 825 który ma B20

Oto wynik z dachu:

https://zapodaj.net/a53bb57bebb62.jpg.html


A poniżej wyniki z pomiarów pod samym BTSem:

https://zapodaj.net/607dd4ce135f3.png.html

https://zapodaj.net/d5e7280335182.png.html

Róźnica jest spora nawet z dachu.

W świetle uzyskanych informacji czy uda mi się skołować sprzęt za max 350-400 zł aby to LTE w miarę chodziło?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

W domu to połaczenie z BTS-em LTE800 Orange w Rowach w okolicach Plażowej, na dodatek niepotwierdzony i trudno stwierdzić czy to LTE800 ale raczej nie. Jakie prędkości pod BTS-em Komnino na LTE800? Najtańszy router z LTE 4 kategorii współpracujący z LTEWatchH to E5180As-22 z Plusa za około 150 zł. Antena dual LTE na 1800MHz to koszt około 200 zł, podobnie za 2xATK-10/800-980 do LTE800.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Super.Dziękuje za porady , tylko na koniec jeszcze ostatnie pytanie.Nadal nie wiem jaką antenę wybrać na LTE800 czy LTE1800. Czy jakieś dodatkowe testy z telefonu , może innym oprogramowaniem? Nie chciałbym kupić niewłaściwej anteny... A co do prędkości pod BTSEm w Komninie, to tego nie testowałem.Szybko podjechałem autem, odpaliłem apke i tyle. Jeśli trzeba to podjade i zrobię testy predkości

Co do routera to rozumiem że o to chodzi:

http://allegro.pl/nowy-router-sim-lte-h ... 77392.html

?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: matek451 »

Ten z linka jest za 230 zł, ponoć nowy, gwarancja sklepu niewiele warta. Używane za około 150zł.
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Tylko że obecnie na allegro nikt nie wystawie używanych. Cóż będę czekał aż się pojawi.Jak by była jakaś tania używka B315 to też bym <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, ale pewnie sie nie pojawi


A jednak są :) (chyba to to)
http://allegro.pl/router-modem-huawei-e ... ml#thumb/3


To teraz tylko bym poprosił o pomoc z antenką

A ewentualnie to dobre jest:

http://allegro.pl/router-lte-4g-huawei- ... 83388.html
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

Wreszcie udało się ogarnąć temat łącza szwagierki.
Zdecydowałem się finalnie (ze względów ekonomicznych) na zakup Routera Huawei E5180As-22 a do tegp anteny z Cybertecha 15 dBi dualnej na LTE 1800 MHz. Zamówiłem , przyszło w środę i od tego czasu testuję. Z ciekawości zabrałem rouet na dach - sygnał na LTE WatchH - 105-106 dB. Po instalacji anten na dachu (10 metrów kabla musiałem zamówić) sygnał 100 dB Ale bardzo stabilny. PRzyniosłem urządzenie do domu i od tego czasu jest naprawdę ok. Pingi średnie po 50 ms, transfer 12-17 Mb/s zatem nie mam się do czego przyczepić. Poniżej screen z LTEWatchH
https://zapodaj.net/cedd9046798a6.jpg.html

Jeden minus który zauważyłem (w zasadzie dwa) to to że czasami modem jakby się zawiesza. Znaczy pingi lecą cały czas w tle , ale nie można odpalić żadnej stronki. Wtedy trzeba się zalogować na stronkę routera, zrobić reconnect i jest ok( zdarza to się 1-2 razy dziennie). Kolejny minus to brak możliwości wyłączenia weryfikacji pin, sprawdzałem i poprzez router i poprzez telefon - nie da się nic zrobić.

Niemniej jednak na 100 k pingów straty rzędu 1-2%, dość niezły transfer powodują iż uważam Waszą pomoc za nieocenioną.

Szczególne podziękowania chciałbym złożyć matek451 i Hermogenes
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: onken »

Zmień operatora , kartę SIM to i o PIN nie będzie pytało ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Speeder
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-07-12, 11:33

Re: Proszę o pomoc w wyborze modemu oraz anteny do Orange LTE

Post autor: Speeder »

onken pisze:Zmień operatora , kartę SIM to i o PIN nie będzie pytało ;)
Szwagierka ma podpisaną umowę z Orange na 24 mc (zostało jeszcze 16 mc) , zatem raczej nie wchodzi to w rachubę
ODPOWIEDZ