Play vs T-Mobile różne opcje...

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Cześć, słowem wstępu napiszę tylko, że zacząłem zgłębiać temat internetu mobilnego po przedstawieniu kilku opcji przez mojego obecnego operatora Play i konkurencyjnego T-Mobile.

Do wyboru mam opcje "nielimitowane" odpowiednio 100 GB i 150 GB pakiety w podobnych cenach ( biorę w większym pakiecie i właściwie oferty są porównywalne).

Problem zaczął się od dobrania odpowiedniego sprzętu do odbioru. Warunkiem koniecznym jest router z wbudowanym modemem. W Play moją uwagę przykuły:

Huawei E5186
Huawei B525
Huawei B618
TP-Link Archer MR200


W T-Mobile niestety już tak kolorowo nie jest i pod uwagę biorę tylko Huawei B525

Jak zrozumiałem po lekturze kilku wątków na forum, zakup odpowiedniego routera należy oprzeć o nadajniki, ich położenie względem miejsca użytkowania i obsługiwane pasma. Tutaj zaczynam się gubić. Nie wiem jakie pasma mogę agregować i jak do mojego nadajnika i możliwości ofertowych dobrać router. Nie wiem też jak się mają ci dwaj operatorzy względem stabilności usług.
Poniżej mapka z najbliższym nadajnikiem do którego mam trochę ponad kilometr.

Obrazek

Obrazek

W miejscowości Ślesin tyle ogólnie wyszło:

http://www.btsearch.pl/szukaj.php?searc ... 1&mode=adv
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: matek451 »

A po co w Play brać abonament jak internet LTE bez limitu, bez umowy jest za 5 zł/m-c i to od 45m-cy? W Ślesinie działa BTS Play z LTE1800, LTE2100 i LTE800. Na tych pasmach działa agregacja LTE1800+800 dostępna na routerach LTE-A. Orange i t-Mobile korzystają z własnych LTE800 na BTS-ie NetWorks Lubomyśle, brak LTE1800NetWorks a zatem również agregacji pasm. BTS LTE1800NetWorks w Żółwieńcu. Jaki masz obecnie sprzęt w Play, jakie parametry sygnału LTE, z którego pasma korzystasz jakie prędkości?
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

W tej chwili nie posiadam, miałem na testach Netgear AC810S ale bez anten szału nie było, prędkości ok 20-40 pobieranie. Na Samsung Galaxy S4 mam duży zasięg. Na modemie Netgear zasięg wynosił od 2-3 kresek.

Co mas na myśli z tym internetem za 5,-? Masz jakiś link do oferty?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: matek451 »

A co to jest duży zasięg? Kreski też nas nie interesują . Testy robisz na telefonie LTE z aplikacją Network cell info, pokazujesz screena z zakładki DANE, do tego speedtesty. O usłudze za 5 zł jest temat viewtopic.php?f=10&t=44149&start=1080
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Testy przeprowadziłem na Samsungu Galaxy S4. Poniżej screeny.

Obrazek

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: matek451 »

A po co komu testy 3G play na karcie głosowej w roamingu T-mobile? Pokazałes ladnie lejek 1,5Mb/s w roamingu,widać że nie ogarniasz tematu. Testy robi się na LTE sieci macierzystej wyłączajac roaming krajowy lub kupuje kartę play internet na Kartę za 9 zł , jest 3GB +30GB za darmo w ramach bonusu wakacyjnego http://playnalato.pl/
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Przecież nie twierdziłem, że ogarniam :) Nie mogę sprawdzić internetu na karcie głosowej? Czy tę kartę do internetu mogę przetestować w telefonie z LTE czy muszę mieć modem?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: matek451 »

Możesz korzystać z głosowej ale jak chcesz sprawdzić LTE to musisz wyłączyć roaming krajowy. LTE działa tylko na sieci macierzystej Play. Karty internetowe Play działają na LTE i 3G ale tylko w sieci Play. Możesz testować je też na telefonie, który obsługuje LTE..
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Dziękuję, jutro kupię karty z TM również i sprawdzę na telefonie.
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Cześć,

Zrobiłem pomiary, nie wiem czy dobrze. Poniżej zrzuty ekranu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: matek451 »

W T-Mobile połączenie z BTS-em LTE800 T-Mobile w Lubomyślu, słabe parametry sygnału. Prędkości słabe BTS przeciążony. W Play połączenie na LTE2100 z BTS-em w Ślesinie, Spokojna 10. Słaby sygnał ale dobre prędkości, to pasmo na "twoim" sektorze jest nieprzeciążone. Na BTS-ie działa też LTE1800 i LTE800 oraz agregacja LTE1800+800. Play działa dużo lepiej od T-mobile.
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Wracając do "lejków", czy któryś z operatorów ma jakiekolwiek ograniczenia w przepustowości? Np. jeśli będę korzystał intensywnie z internetu.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: onken »

Każdy praktycznie

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Dziękuję za pomoc, cieszy mnie, że Play jest lepszy ze względu na lepszą ofertę abonamentową. Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego routera. Zastanawiam się nad TP-Link Archer MR200 i Huawei B618. Czy jest sens w moim przypadku dopłacać za B618?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: matek451 »

Oczywiście ze jest, w Play bierzesz B725 lub B618 ale to i tak nieopłacalne skoro w Play nadal można mieć LTE bez limitu za 5 zł/m-c i bez abonamentu. Sprzęt kupuje się samemu.
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Dzięki @matek451, bardzo mi pomogłeś. Czy jestem w stanie znaleźć gdzieś informację nt jakości sygnału WiFi w B618?
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Dzień dobry Wszystkim,

Mam na testach B618, czy żeby agregować pasma, które są u mnie dostępne muszę konfigurować router?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: dzejk »

jeśli masz dobry sygnał, a nadajnik ma więcej niż jedno pasmo w lte, to agregacja się włączy sama.
Pasma możesz zmieniać np. przez apkę na androida http://www.mediafire.com/file/6164xqf8a ... ger_PL.apk
Może też zadziała program ltewatch http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php
lub toolbox http://www.mediafire.com/file/1yz26m6u8 ... t_v0.9.zip
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Mam dostępne pasmo 1800 i 800 na blisko położonym nadajniku Play. Prędkości o tej godzinie dochodzą w zależności od położenia w domu do ok 75Mb.
Dzięki za odpowiedź, teraz już wiem, że w zasadzie nie muszę przy nim grzebać.
Nawiasem pisząc, WiFi w tym modelu jest kiepściutkie, spodziewałem się po takim klocku lepszego pokrycia. W laptopie pokazuje 2 kreski i prędkość spada do 0,5Mb...
Czy jeśli skorzystam ze wzmacniacza sygnału WiFi to czy docelowe odbierane na komputerze prędkości spadną?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: robertnik »

Zależy od repeatera. Te jednak zawsze stanowią słaby punkt sieci. Sprawniejszym rozwiązaniem jest podłączenie kablem AccesPointa.
TRUPEK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-07-12, 18:29

Re: Play vs T-Mobile różne opcje...

Post autor: TRUPEK »

Dzięki za pomoc. Temat do zamknięcia, wszytko wyjaśnione :)
ODPOWIEDZ