Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marekjs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-13, 20:36

Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: marekjs »

Witam,

Wiem, że ktoś powie, że sprzęt jest drogi, ale pytanie czy ktoś to testował.
Potrzebuje to jako rozwiązanie biznesowe.
Oprócz wad, czyli ceny, widzę same zalety: przede wszystkim brak kilometrowego kabla z routera do anteny, czyli strat, i PoE do zasilania. Mam podobne rozwiązanie na dachu z Ubiquity na WLAN i radiolinię na drugi WAN i wiem, że warto zainwestować w sprzęt. Ze względu na nowsze rozwiązanie jednak bym skłaniał się w kierunku LTE7460.
Chyba, że istnieje coś na rynku w podobnym stylu - pytanie do znawców...
Będę wdzięczny za cenne uwagi...
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: robertnik »

Koncepcyjnie fajna sprawa. Montowane na zewnątrz, z funkcją mostu, tylko ten moduł lte cat 6. Zgadnij co trzeba zrobić by wymienić kartę sim. Właśnie...
Zależy do czego. Jak masz camping to dla gości jak najbardziej. Jak bliżej BTSa to już nie koniecznie. B618 zamknięty w puszce hermetycznej może działać w parze z odpowiednim BTSem w mimo 4x4. Wystarczy podpiąć go pod WAN w istniejącym już firmowym LANie. Koszty zamkną się w 1000zł z ruterem(na allegro są duńskie po 430zł), masztem, puszką i robocizną. Problem z wymianą sim będzie oczywiście identyczny.
marekjs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-13, 20:36

Re: Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: marekjs »

Dzięki . Fakt , cat.6 jest w Zyxelu o ile pamiętam. Mam 2 sztuki B618 duńskie. Kupiłem, bo mają potencjał. SIM to nie problem.Myślałem nad puszką. Zastanawiam się jak pociągnąć zasilanie pod ten router. Nie chcę mi się ciągnąć fazy na dach. Czy istnieje coś na alledrogo do Huawei co poudaje jakiś PoE po LAN i ewentualnie da się odseparować niskie napięcie w puszce, aby zasilić ten router?
W kwestii anten mam niekończący się dylemat. Mam Cybertecha na dachu, ale do mnie zawsze przemawiały anteny typu Yagi, tylko szerokopasmowe to raczej nie są :) A może jakiś zestaw anten ze zwrotnicą? :)
Napaliłem się na ATK-LOG , ale czytałem bardzo złe opinię na temat tych anten. Muszę pokryć pasmo 800MHz, bo mam spore prędkości (jak na moją lokalizację z BTSa).
Jeśli mimo 4x4 to co proponujesz ?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: robertnik »

800 nie działa w mimo 4x4, tylko na wybranych BTSach 2600. Na wybranych, nie większości, w dodatku nie są oznaczone. Trzeba dzwonić do BOK i liczyć na życzliwość konsultanta, samemu sprawdzić pod BTSem.
Odnośnie zasilania można podciągnąć 230v(są instalacje zewnętrzne), można policzyć straty na kablu, przeciąć od zasilacza i to go pociągnąć razem z lanem. O szczegóły powinieneś zapytać elektryka np na elektrodzie.
Wracając do pasma 800MHz, B618 to za dobry ruter tylko na to pasmo. Do tego pasma koledzy na forum co drugi post polecają te same anteny, więc nie ma co się powtarzać.
Gdyby jednak był zasięg 2600MHz działający akurat w mimo 4x4 to niestety nie ma takich anten. To jest na tyle nowe że nie doczekało się jeszcze porządnych konsumenckich rozwiązań.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: radius »

Może Network Signal Guru pokazuje, że stacja pracuje w 4x4?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: matek451 »

Widzę kolego ze nie zaglądałeś na mój temat viewtopic.php?f=11&t=50003 używany jest już w Czechach przez T-mobile https://www.t-mobile.cz/dcpublic/Navod_ ... _modem.pdf
marekjs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-13, 20:36

Re: Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: marekjs »

Ok. Taki sprzęt już wygląda rozsądniej jeżeli chodzi o parametry i ewentualny zakup przyszłościowy. Niestety jestem poza mapą i mam biznesowy T-Mobile :)
Cena jak pod biznes też do przełknięcia (699$, w sklepie, chyba na preorder).
To jest tak jak z zakupem telewizora w 4k, jest fajny, ale oficjalnie poza kanałami testowymi i na szczęście Netflix nie ma nic. Ryzyko jest takie, że może wejść 8k standard i 4k to będzie historia.

Czyli rozumiem, że nie ma alternatywy na komercyjne rozwiązanie oprócz Zyxela chyba w cat6 i Huawei w prepaid.
Widziałem coś na Mikrotik jest robione. A może to?
A może jest ktoś co robi to na zmówienie i fakturę ?
Jeżeli nie, to pozostaje puszka i B618.

Ok. To w takim razie jaki zestaw anten pod to podpiąć i jeżeli ze dwie, cztery, to jak to podłączyć dwoma kablami pod router?
Zazwyczaj robi się to przez jakąś zwrotnice np. na KF/UKF, ale nic takiego nie widziałem tutaj.
Jak nie pod zwrotnicę to jaka jest powiedzmy "dobra" antena na rynku?
Będę wdzięczny za podpowiedź.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zyxel LTE7410 lub LTE7460

Post autor: matek451 »

W jednym z tematów na forum ktoś pokazywał taką zwrotnicę antenową pod 50Ohm, trzeba by poszukać tego posta. Z agregacji których pasm LTE chcesz korzystać na B618 ? A co do tych CPE z LTE Huawei to wszystko się wyjaśni jak Play to wprowadzi do oferty bo póki co to mało informacji. Wg specyfikacji antena na 800MHz nie ma zysku a na 1800-2100 i 2600MHz to kilka dBi. B618 w puszce to tez rozwiązanie ale zwróc uwagę na zasilanie i uziemienie , sezon burzowy w pełni.
ODPOWIEDZ