Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Cześć,
Mam do Was prośbę o pomoc w wyborze routera i ew. anteny. W grę wchodzi jedynie Plus.
Myślałam o routerze Huawei B593 z Allegro (nie wiem czy można wklejać linki do konkretnych ofert, jest wiele aukcji z tym modelem za ok 200 zł). Ale później na tym forum doczytałam, że to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Czy możecie coś polecić? Chciałabym wydać do 250 zł (chyba, że jakiś sprzęt będzie naprawdę wart tego, żeby nieco więcej dopłacić). Ew. może też być jakiś sprzęt z Plusa z oferty dla firm (będę podpisywać nową umowę, ale stawiałam raczej na opcję tylko sim)

Miejscowość Brzozowe Błota, gm. Śliwice:
Btsearch
Dom znajduje się bezpośrednio przy lesie, teren bez wzniesień (gdyby było to potrzebne - wrzucę link do mapy z dokładną lokalizacją)

Zrobiłam speed testy łącząc się z internetem udostępnionym z komórki:

Wynik z piątku wieczorem
piatek.png
Wynik z soboty przed południem
sobota.png
W Network cell wyniki "skakały", więc zamieszczam kilka screenów.
Wewnątrz domu:
Screenshot_20170715-114749.png
Screenshot_20170715-114822.png
Screenshot_20170715-115305.png
Przed domem:
Screenshot_20170715-115158.png
Bardzo dziękuję za pomoc! :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: matek451 »

Te prędkości to na zewnątrz na LTE w Plusie? I dlaczego tylko Plus skoro oferty dla firm w T-Mobile czy Orange są dużo lepsze? Połączenie LTE na zewnątrz i w domu prawdopodobnie z BTS-em LTE800sferii w Rosochatce( kiepskie parametry sygnału), na nim działa też LTE1800Aero2 i agregacja pasm LTE1800+800. Ale do tego potrzebny sprzęt z LTE-A a to wyższy koszt. Za 250 zł kupisz B315s-22 pochodzący z Plusa, Play czy niebrandowany z Orange. Działa z LTEWatchH i Toolbox v0.9 Możesz brać w abonamencie z Plusa a wtedy koszt to 24x15 zł czyli 360 zł. Router z LTE-a czyli DWR-960 kosztuje 24x25,50 czyli 612 zł. LTE800Sferii z założenia działa słabo, 5MHz w MIMO pozwala na DL do 37Mb/s a w Plusie BTS-y z reguły obciążone. Ten pewnie też bo to jedyny taki na wielu km2, trzeba sprawdzić jak działa LTE1800 Aero2 w Rosochatce bo to jedyna nadzieja na normalny internet w Plusie. Ale ten też jest jeden w całej okolicy i moze tez być zapchany, trzeba się też liczyć z zastosowaniem skutecznej anteny na 1800MHz. Ogólnie póki co efekt trudny do przewidzenia. W przypadku Orange i T-mobile sieć jest lepiej rozbudowana, W Śliwicach-Leśna 21 BTS NetWorks z LTE1800 i do tego Orange i T-mobile mają swoje LTE800, działa agregacja LTE1800+800. Drugi BTS LTE1800 NetWorks przy Żurawinowej. Na obydwu dodatkowo 3G z UMTS2100HSPA+DC każdego z nich i wspólne UMTS900 HSPA+. Do tego na BTS-ie NetWorks Małe Gacno 3G z UMTS900Networks i Orange oraz T-Mobile maja swoje LTE800. skoro masz parcie na Plusa to zrób testy jego LTe w Rosochatce od BTS-em na kierunku na Lińsk. Od tego zależy wszystko.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: robertnik »

Tak. Prędkości nie powalają. W okolicy, to trochę nie precyzyjne, w zasięgu 3 BTSy Networks(2 Tmobile, 1 Orange) na 1 Plusa, jak widać obciążony. Odwiedź wątek o Grunwaldzie w Orange, forumowy dział z ofertami i testuj na tym co masz. Prędkości powinny być lepsze, ale jak byś złapała 1800 to można to połączyć z 800 i będą jeszcze lepsze.
Sprytnego sąsiada poproś żeby po dachu poskakał :)

EDIT
1 Tmobile, sprawdziłem odległości.
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Dziękuję za odpowiedź.
Speed testy, które zamieściłam wcześniej - wykonywałam wewnątrz budynku. Nie zwróciłam uwagi, czy w tamtym momencie telefon łączył się z LTE.
Teraz powtórzyłam przed domem, przy połączeniu LTE, wygląda to tak:
nazewnatrz.png
Screenshot_20170715-144527.png
W Plusie mam telefony, dlatego jako kolejna usługa, internet wyszedłby mi całkiem korzystnie kosztowo. Poza tym, telefony w innych sieciach niż Plus -gubią zasięg wewnątrz domu. Np. rozmowa z telefonu w Orange wewnątrz jest w zasadzie niemożliwa. Sądząc, że podobnie może być z internetem - odrzuciłam innych operatorów bez dodatkowych testów (błąd?).

Co do routera. Jak rozumiem, kupując router z obsługą LTE-a nadal nie będę mieć pewności co do stabilności i prędkości internetu? Tzn. chodzi mi o to na ile, z Waszego doświadczenia, warto w mojej sytuacji rozważać droższy zakup. I czy np. taki router pozwoliłby uniknąć zakupu anteny? Pewnie nie? (jeśli bez anteny, to mogłoby się okazać że cena jest porównywalna do wersji: routera bez lte-a + anteny, stąd pytanie).
Dodam jeszcze, że do wiosny, przez ostatnie kilka lat, korzystałam tu z CDMA w Orange, działało dobrze, ale wiadomo - na miarę możliwości CDMA. W związku z tym nie mam też Bóg wie jakich wymagań. Chciałabym, żeby nowa umowa przyniosła odczuwalną poprawę względem doświadczeń z CDMA, ale też nie oczekuję cudów i wyników jak w środku miasta. :)
Jutro zrobię test pod BTS-em w Rosochatce. Czy chodzi tylko o powtórzenie testu aplikacją Network Cell bezpośrednio pod masztem ustawiając się w odpowiednim kierunku? Przepraszam za głupie pytanie, jestem w tej kwestii zielona. :)
Jeszcze raz dziękuję za pomoc! :)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: robertnik »

Zrobi Pani co uzna za stosowne. Podpowiadamy co trzeba by zrobić i jakie są możliwości, a co Pani wybierze...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: matek451 »

Zrób test pod BTS-em w Rosochatce, tam połączysz się z LTE1800Aero2. Pokaże się ECI BTS-a i porównamy z tym który masz w domu. Pozwoli to potwierdzić czy łączysz się u siebie-na zewnątrz z LTE80sferii czy z LTE1800Aero2. Do tego speedtest. Potem robisz tak samo po drodze do domu, test wykonujesz na sektorze, z którego korzystasz u siebie. Rezygnacja z Orange była błędem, po wyłączeniu CDMA można było negocjować korzystna ofertę na Internet LTE dla domu czy Firmy z rabatem i routerem z LTE-A za niewielką kasę. Antena jest konieczna bez względu na wybór operatora czy sprzętu. Mieszkasz w trudnej lokalizacji. Ale jej konkretny dobór do Plusa czy Orange, T-Mobile tylko po testach tych operatorów. A speedtest na zewnątrz nawet niezły jak na te parametry sygnału LTE, sprawdź wieczorem gdy sieć obciążona. Może się okazać ze dodanie LTE1800Aero2 w Rosochatce poprawiło działanie LTE Plusa w tej okolicy.
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Wiem i jestem bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi. :) Dopytuję bo w tej kwestii jestem zielona, nie wszystko jest dla mnie jasne, a chciałabym wybrać sensownie. PS Przeoczyłam Twoją poprzednią odpowiedź, zaraz poczytam wątek o Grunwaldzie w Orange. :)

edit:
Wielkie dzięki za wyjaśnienie, matek451. Wieczorem powtórzę speed test. A jutro skoczę do Rosochatki, zrobię tam test, tak jak opisałeś i wrzucę. A jak zrobić test na sektorze, z którego korzystam? Bo tego nie rozumiem (ponownie wielkie przepraszam za głupie pytania :) )

Z tego co piszesz - faktycznie rezygnacja była pochopna. Nie rozważałam pozostania, ze względu na to, że Orange jest w okolicy najbardziej problematyczną siecią jeśli chodzi o telefony - tak ja pisałam już wyżej. Do tego osoba, która dzwoniła do mnie z Orange namawiając do niezrywania umowy, gdy sprawdziła zasięg dla mojej nieruchomości (umowa podpisana na adres w mieście, a korzystam na wsi), stwierdziła, że faktycznie mam u siebie tylko 3G i to na zewnątrz budynku. Mądry Polak po szkodzie. ;-)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: matek451 »

Test na twoim sektorze czyli w Rosochatce pod BTS-em na kierunku twojej miejscowości, potem po drodze aby sprawdzić czy i kiedy zmieni się ECI w Network Cell Info. To ECI jest inne dla LTE1800Aero2 i dla LTE800Sferii choć eNB będzie takie samo czyli 44098 co odpowiada Rosochatce, porównamy też ECI z domu i spod BTS-a. To tak w skrócie. Na przyszłość nie słuchaj konsultantów , w żadnej sieci. Oni mają małe pojęcie o tych sprawach. Oni maja sprzedawać a nie doradzać, za to im się płaci i z tego szkoli.
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Cześć,
Przeszłam się dziś do Rosochatki i zrobiłam test pod BTSem. Numer ECI jest tam inny niż ten, który pojawia się podczas testów u mnie w domu. A dokładniej - pod BTSem są to dwa numery, które "przeskakiwały" nawet jak stałam bez ruchu w jednym miejscu pod masztem. Chodziłam tam przez kilkanaście minut i przez cały czas było tak samo. Screeny poniżej:

ECI 11289091:
Screenshot_20170716-145203.png
Screenshot_20170716-145253.png
ECI 11289090:
Screenshot_20170716-144333.png
Screenshot_20170716-144420.png
A to wynik testu sprzed godziny (przed domem):
Screenshot_20170716-203026.png
Screenshot_20170716-203152.png
Niestety, wyniki nic mi nie mówią, więc będę wdzięczna za interpretację i dalsze wskazówki. :) Gdyby było trzeba więcej wyników - powtarzałam test kilkukrotnie, także po drodze (choć niestety są tam pola i w linii prostej iść się nie dało). Mogę wrzucić więcej screenów. Generalnie - przez większość trasy ode mnie do Rosochatki pojawiał się numer ECI 11289090.
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Mogłabym prosić o pomoc w zinterpretowaniu danych, które zamieściłam w poście wyżej kilka dni temu? Z góry bardzo dziękuję
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: matek451 »

Zgodnie z przypuszczeniami w Rosochatce pod BTS-em połączenie z LTE1800Aero2, sektor z końcówką ECO 90 nieobciążony, dobre prędkości. Z kolei czasami łapałaś sektor sąsiedni z końcówką 91 i wtedy speedtest pokazał ze ten jest przeciążony( DL niższe od UL). Tak wynika ze screenów ale tytuł przed nimi jest odwrotnie, sprawdź to. W domu połączenie z odpowiednikiem sektora 90 ale na LTE800 Sferii więc jest dużo wolniej. widać ze "twój" sektor na LTE1800Aero2 ma potencjał i działa dobrze. problemem jest to że na zewnątrz nie łapiesz sygnału LTE1800, przy zbyt słabym sygnale telefon łaczy się z dużo wolniejszym LTE800. Na dodatek na LTE800 parametry sygnału są słabe. Trudno powiedzieć ale na LTE1800 nawet z anteną Dual LTE1800 moga byc problemy. Warto by sprawdzić parametry sygnału LTE1800 u ciebie na zewnątrz, są takie opcje na niektórych telefonach. To samo można sprawdzić na routerach Huawei , mobilnych i stacjonarnych pracujących z LTEWatchH czy Toolbox v0.9.
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Dziękuję bardzo.

Popołudniu przeszłam się z telefonem wokół domu, ok 200 metrów od budynku złapał ECI z końcówką 90. Network cell wygląda tak:
Screenshot_20170719-180655.png
Mógłbyś zinterpretować? Czy w takiej odległości od domu nic to nie wnosi?

A jak telefonem można sprawdzić parametry sygnału LTE1800 przed domem? Mam Samsunga S7 i S5, ale nie widzę takich opcji. Czy te telefony nie mają, czy to ja nie umiem znaleźć? Znalazłam aplikacje do wymuszania na telefonie tylko LTE, ale tam też nie da się zawęzić jedynie do LTE1800. Ew. może są jakieś inne, którym mogłabym to sprawdzić - jeśli tak, prosiłabym o wskazówki. Nie mam możliwości zdobyć routera Huawei do testów. Ew.mogę pożyczyć modem na usb, bodajże e3372 (działający w Plusie), ale to pewnie nic nie da.

PS Nagłówki do screenów z testów w moim poprzednim poście faktycznie są błędne, przeoczenie. Przepraszam. Oczywiście powinno być na odwrót.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: radius »

*#0011#

A wymuszać da się na 100%.

Być może kodem *#2683662#
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: matek451 »

Jeśli 200m od domu jest -114dBm na telefonie to jest szansa na LTE1800Aero2. Na prawidłowo umieszczonej antenie Dual LTE1800MHz , wysoko bez przeszkód przed nią na kierunku na Rosochatkę z jak najkrótszym kablem powinno być OK. Oczywiście router z opcją wymuszania pasm LTE np. B315. Jakie miałaś prędkości na tym LTE1800 ? Mimo słabego RSRP jest stosunkowo wysoki SINR co jest dowodem na to że sektor na BTS-ie jest pusty. Dla potwierdzenia LTE1800 zrób jak radzi kolega wyżej.
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Dzięki. Nie przeklikałam wcześniej całego *#2683662# Teraz jeszcze raz poszukałam i faktycznie jest. Gdyby ktoś potrzebował wymusić w Samsungu s7, to kolejno: 2->1->1->2->1->4->4

Testy wyszły następująco:

Z wymuszeniem LTE 1800 przed domem:
przed.png
przed2.png
LTE 1800 wewnątrz budynku:
w.png
w2.png
I jeszcze raz 200 metrów od domu, bez wymuszania, tam gdzie sam telefon łapie LTE1800 (bo ostatnio było bez speed testu):
200a.png
200b.png
Nie wiem czy do końca miarodajne - test w sobotę, w środku dnia i przy pięknej pogodzie. Choć z drugiej strony - środek sezonu, a to Bory Tucholskie - sporo turystów, więc pod tym względem większe obłożenie niż przez większość roku.

@matek451 - czy to potwierdza Twoje przypuszczenia?
Powtórzyć jeszcze test wieczorem?
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Czy mogłabym prosić o interpretację wyników z postu wyżej?
Czy - w kontekście tych testów - kupno B315s-22 jest sensowne? Ew. jakie routery z wymuszeniem LTE wchodzą jeszcze w grę? Czy kupno używanych routerów z Allegro/Olx jest sensowne (bo tylko takie znalazłam w podanej wcześniej cenie ok 250 zł), czy jednak lepiej dołożyć trochę i kupić nowy sprzęt?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: matek451 »

Zaskakująco wysoki DL jak na te parametry sygnału LTE1800, niski UL przy nim to normalne. Warto spróbować na skutecznej antenie Dual LTE 1800MHz z krótkim kablem. B315 z allegro za 250 zł to dobry wybór, można trafić z gwarancją.
ija88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-07-15, 10:30

Re: Prośba o pomoc w wyborze routera i anteny

Post autor: ija88 »

Dziękuję bardzo. Kupiłam B315 za 300 zł z Orange. Z ogłoszenia, ale nowy - jeszcze nieodpakowane pudełko. W piątek powinnam już go mieć. Teraz pozostaje jeszcze kwestia anteny.

Która z tych byłaby najlepsza? Czy może coś innego polecanie?
http://www.cybertech.com.pl/p140,antena ... -b310.html
https://yagi.pl/antena-dual-lte-15-dbi-1800-mhz-2x-nz
https://yagi.pl/antena-dual-lte-17-dbi-1800-mhz-2x-nz
https://yagi.pl/antena-dual-lte-16-dbi- ... 2xtnc-mimo

Na ile krótki powinien być kabel? Czy 15 to za dużo w tej sytuacji? Bo będę miała z tym problem, tj. Korzystam z internetu na parterze domu. Jest jeszcze poddasze. Strop jest drewniany. Mam dwie opcje:
1) Ustawić router na parterze, kabel poprowadzić od zewnątrz po ścianie domu aż do komina. Na oko - potrzeba 15 metrów kabla (na oko, nie bardzo się czuję na siłach w skakaniu po dachu żeby mierzyć ;) )
2) router na strychu. Zamontowanie anteny przy oknie dachowym. Wystarczą wtedy 2-3 metry kabla. Tylko po pierwsze - antena będzie nieco niżej, na w dolnej części skosu dachu zamiast na kominie), po drugie - czy sygnał wifi z poddasze będzie docierał?
ODPOWIEDZ