Modem LTE + antena zewnętrzna

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Witajcie.

Problem wygląda następująco. Poszukuję rozwiązania na możliwie najszybszy dostęp do internetu drogą bezprzewodową dla domu jednorodzinnego (neoszdrada nie ma infrastruktury). Korzystając z FAQ namierzyłem stację z której mógł bym korzystać mianowicie:

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 94&zoom=15

Nadajnik 1 [ok 3km.]: Ciele - gm. Białe Błota, Kujawsko-pomorskie Ciele 4B

Nadajnik 2 [ok 2km.]:Zielonka - gm. Białe Błota, Kujawsko-pomorskie ul. Kielecka 15 - maszt własny Play ID: BYD2103 LTE1800 LTE2100 LTE800 UMTS2100

Nadajnik 3 [ok 4km.]: Brzoza - gm. Nowa Wieś Wielka, Kujawsko-pomorskie maszt T-Mobile przy stacji paliw

Nadajnik 4 [ok 4,5km.]: Brzoza - gm. Nowa Wieś Wielka, Kujawsko-pomorskie ul. Bydgoska 23 - maszt własny Play ID: BYD0801 GSM? LTE1800 LTE2100 LTE800

W który nadajnik się wycelować, czy można jakoś ustalić który zagwarantuje mi najlepszą jakość sygnału? Na telefonie z kartą plusa udaje mi się czasami złapać LTE na zew. budynku. Sygnał muszę doprowadzić do ulicy Motylowej w Prądkach k. Bydgoszczy.

1. Zastanawiam się czy zamontowanie masztu (latarnii) i umieszczenie anteny ok 4-5m nad gruntem coś pomoże.
2. Potrzebował bym informacji jaką antenę / anteny kupić do zestawu.
3. Jaki modem najlepiej z wyjściem RJ45 - do spięcia z WAN router'a kupić?

Prosił bym o polecenie sprzętu dobrej jakości przy zachowaniu współczynnika cena/jakość.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Trzeba zrobić testy operatorów w swojej lokalizacji na kartach pre-paid każdego operatora na telefonie LTE z Networks Cell Info i zrobić speedtesty na zewnątrz. Pokazujesz zakładki DANE z NCI.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Zakładam, że zakup sprzęt jest niezależny od tych testów? Możecie mi polecić jakiś godny zestaw?

Z aplikacją o której mowa będę miał problem - nie mam nic na androidzie, a na iphone nie znalazłem podobnego narzędzia :facepalm: jutro spróbuję załatwić jakiś sprzęt i kupię karty dam znać co wyszło. Zakładam, że sprzęt powinien obsługiwać LTE w najwyższym standardzie i na starych telefonach nei ma sensu robić testu?

Jeżeli znajduję się w zasięgu 2 odbiorników w jaki sposób będę w stanie wybrać konkretny nadajnik do testu? Myślałem że pomoże mi w tym antena kierunkowa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Zakup sprzętu teraz jeśli chcesz korzystać z oferty na Kartę. W przypadku abonamentu w Orange, T-Mobile i Play korzystna opcja to wybór abonamentu ze sprzętem od nich. Testy robisz u siebie a w do tego pod tymi konkretnymi BTS-ami.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Może faktycznie w którymś momencie źle to ująłem.

Interesuje mnie stały dostęp do Internetu z możliwie najniższym jitterem i nie limitowanym dostępem więc pewnie będzie to jakaś forma abonamentu u jakiegoś dostawcy. Po mojej stronie jest router, switche i FW.

Potrzebuję dobry modem z RJ45 i bardzo dobre anteny żeby faktycznie wzmacniały, a nie działały jako tłumiki. Rozważam opcje (jeżeli jest techniczna możliwość) skierować np. 2 anteny na 2 różne BTSy, albo nawet montaż multisim jeżeli jest taki sprzęt. Rozumiem że nie będzie to sprzęt za 200zł, ale nie orientuję się w tych klockach stąd pytanie do ludzi którzy mają jakieś pojęcie.

Co do sprzętu operatorów to nie jestem do niego przekonany i podejrzewam że nie będą mieli w ofercie tego co potrzebuję.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Telefon do testów Huawei P9 Lite, testy robiłem na zewnątrz budynku.

2 karty sim jednocześnie:
dane: http://imgur.com/a/cHly5
mapa: http://imgur.com/a/pKHQP

Play test 1:
dane: http://imgur.com/a/CtRFX
mapa: http://imgur.com/a/tfdWc

Play test 2:
dane: http://imgur.com/a/FAl84
mapa: http://imgur.com/a/ECet0

link do paczki z testami: https://www.dropbox.com/s/v8ve041pwan1l ... t.zip?dl=0

Podsumowując telefon nie złapał BTSów o których pisałem na wstępie, a które są najbliżej mojej lokalizacji. Najczęściej łapałem BTS przy miejscowości Annowo. Plus generalnie słabo wypadł momentami tylko łapałem LTE. Play radzi sobie o wiele lepiej.

Proszę zerknąć na dane podrzucić mi wnioski i polecić jakiś sprzęt :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Brak testów Orange i T-Mobile które mają zasięg LTE-A 1800+800 z BTS-a w Brzozie ( BTS na wyjeździe) oraz z LTE180NetWorks ( stacja paliw). Testy Play wskazują na LTE1800 z BTS -a w Zielonce jakimś innym ale na pewno nie w tej lokalizacji z mapy bo ta pokazuje bzdury. Play posiada na tych BTS-ach LTE1800, LTE2100, LTE800 i agregację LTE1800+800.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Dzisiaj kupię karty Orange i T-mobile. Wieczorem wrzucę wyniki testów.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Testy z Orange i T-Mobile testy wykonywałem od frontu budynku i od strony ogrodu. W moim odczuciu najlepiej wypada PLAY, ale kompletnie nie mam pojęcia jak czytać te wyniki.

http://imgur.com/a/uRtXc
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

T-Mobile połaczenie z BTS-em LTE1800NetWorks Brzoza, stacja paliw. Kolejny to LTE800T-Mobile z BTS-a Szubin Wieś.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Ok podsumowując testy - co powinienem zrobić? Jaki sprzęt kupić?
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Jakieś podpowiedzi?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Jakiego operatora i ofertę wybrałeś?
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Mam Play i Plusa. Z oferty Plusa <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> modem przenośny Hauwei E5373 - na wyjazdy służbowe.

Instalacja stacjonarna wg. mojego wyobrażenia to antena MIMO LTE na 6 metrowym maszcie (mam własną latarnię na posesji) wykierowana na stację w zielonce + router (a zasadzie wystarczy sam modem, nie ma robić nic po za odbiorem sygnału LTE) najlepiej multisim z możliwością podłączenia RJ45 do switcha + kabel (jaki kupić? LMR400 ?) miedzy lampą, a poddaszem (ok. 25m-30m)
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: eXorcist »

Jeśli chcesz robić przewieszkę na 25-30m przewodem antenowym (nawet CNT400 / LMR400) to sobie daruj. :)

Jedyna opcja to modem w hermetyczną puszkę i zejście skrętką do poddasza.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Chciałem zakopać kabel w ziemi. Mogę też montować antenę na budynku - odcinek kabla to ok 5-6m. Wysokość montażu anteny to ok 3m nad gruntem.

Czy montowanie anteny na maszcie przyniesie jakieś korzyści?

Jeżeli chodzi o sprzęt montowany na zew. zastanawia mnie jego zachowanie zimą w niskich temp., potrzebna będzie jakaś grzałka do puszki?

Załóżmy, że pójdziemy w krótki odcinek montowany na budynku. Jaki sprzęt?
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Jeżeli dwóch operatorów wyklucza używanie tego samego sprzętu, to skupmy się na PLAY.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Jakiś podpowiedzi?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: wojteks »

Grzałka w puszce nie jest potrzebna, do puszki albo na krótkich kablach antenowych wstaw współczesny router LTE z wyjściem ethernet, dalej pchnij po kablu i rozdziel na WiFi dodatkowym AP (lub routerem z WiFi). Tematów o wyborze sprzętu na forum bez liku więc już nie chce nikomu się pisać po raz kolejny tego samego.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Oczywiście że można korzystać z dwóch operatorów na jednym routerze. Warunek musi być Dual SIM, są takie na rynku.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

W najprostszym rozwiązaniu pod PLAY:
Modem: ROUTER HUAWEI B593s-12 lub B593u-12
Antena:
1. http://allegro.pl/mocna-antena-lte-4g-m ... 89400.html
2. http://allegro.pl/antena-dual-x-cross-3 ... 89891.html
Kabel LRM400 ok 4-5m żeby zejść z masztu na ziemię

Na koniec, czy dla anteny ma znaczenie czy wisi na 4m maszcie czy na niecałych 3m na budynku, jeżeli w lini prostej przestrzeń przed anteną będzie taka sama?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: eXorcist »

Antena to chińskie dziadostwo. :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: wojteks »

YahooPL pisze:Antena:
Pierwsza antena to kolinearny śmieć a druga chińskie badziewie.
YahooPL pisze: czy dla anteny ma znaczenie czy wisi na 4m maszcie czy na niecałych 3m na budynku
Nie powinno mieć większego znaczenia ale czym wyżej tym lepiej, strefa fresnela ma być pusta https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Fresnela
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Magia niemieckiego demobilu jak widać na Allegro działa aż miło.Zabytkowe B593u-12 idą jak ciepłe bułeczki za ponad 200 zł. Do tego szajs anteny od Signaflex i komplet jak się patrzy. Cena czyni cuda a to że do Play potrzebny router z możliwością wymuszania konkretnych pasm LTE ( na BTS-ach Zielonka, Brzoza działają LTE1800, LTE2100 i LTE800) to pikuś. Sprzedawcy wciskają kit, Janusze kupują i się kręci. LTE to modny temat.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

:niepewny: W takim wypadku ci wy byście kupili? Nie chodzi tu o plus minus kilka stówek tylko o dobrej jakości sprzęt.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: eXorcist »

Modem Huawei B525, B618

Antena Cybertech lub Sorensen na 1800MHz lub 2x ATK-10 na 800MHz. Na wyższe pasma za bardzo wyboru nie ma.

Jeżeli zrobisz bardzo krótki odcinek przewodu antenowego to można pójść w wielopasmową antenę Dipola: http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 054_10.htm
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Najkrótszy przewód jaki wyciągnę to ok 1m przy montażu na budynku.

Zatem podsumowując kupię:
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 054_10.htm
+
HUAWEI B618 d22 router WIFI 4G LTE ULTRA 600Mbps
Ten metrowy odcinek na przewodzie LRM400 zakończony wtykami SMA

Można złożyć coś lepszego lub ewentualnie tańszego podobnej jakości? W tym momencie interesuje mnie już tylko parametr cena/jakość.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: eXorcist »

Jesli o anteny chodzi to cholera wie. Nie ma praktycznie sprawdzonych rozwiązań na częstotliwości powyżej 1800MHz... a okazuje się, że nawet sprawdzone anteny u jednego działają a u innego nie. :) Dipol bada swoje anteny, więc powinieneś mieć prawdziwy zysk w okolicach 7dBi licząc straty na złączach co w porównaniu do braku zysku innych anten jest niezłym wynikiem szczególnie na wyższe pasma jeśli masz takie dostępne na nadajniku. Do tego świetnie się sprawdzi do agregacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Jeśli chodzi o Play to kluczowe jest pytanie czy na BTS-ach Zielonka i Brzoza działa LTE2600. Zweryfikowane są LTE1800, LTE2100 i LTE800 a więc i agregacja LTE1800+800. Bo z agregacją LTE1800+2100 są problemy sprzętowe. 20MHz w MIMO na LTE2600 przy prawidłowym sygnale i małym obciążeniu daje wyraźny przyrost prędkości. Tak samo jak agregacja LTE2600+1800. U mnie uruchomiono trzy tygodnie temu LTE2600 i prędkości skoczyły do 160Mb/s na LTE2600+1800. Wcześniejsza agregacja LTE1800+800 niewiele wnosiła w stosunku do samego LTE1800. Przy okazji Play rozszerzył u mnie LTE2100 do 10MHz czyli tak jak na LTE1800. Weryfikacja LTE2600 pod tymi BTS-ami to podstawa do dalszych rozważań.
YahooPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-07-18, 13:46

Re: Modem LTE + antena zewnętrzna

Post autor: YahooPL »

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, kupię sprzęt jak wyżej i zobaczymy co z tego wyjdzie.
ODPOWIEDZ