[Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
staniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-22, 07:21

[Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: staniu »

Cześć, mieszkam we wsi Zgon (53.64 21.39) i od jakiegoś czasu znacznie pogorszył się u nas zasięg. Ciężko nawet nawiązać połączenie telefoniczne, zmuszony jestem chodzić nad jezioro, aby wykonać telefon. Korzystaliśmy dotychczas z Orange CDMA, które swego czasu chodziło całkiem zadowalająco, jak na nasze możliwości. Jednak po wygaśnięciu pozwoleń i przejściu na nową umowę, jakość obieranych usług znacznie spadła, połączenie jest bardzo niestabilne (zrywy co chwila), a jak już uda się połączyć z Internetem to nawet ciężko zrobić speedtest :gwiazdki: . Głównym winowajcą jest sprzęt Axesstel MVH650 no i brak anteny (wcześniej była używana CDMA). Rodzice, mimo moich rad, żeby rozwiązać umowę z Orange, podpisali rok temu kolejną, nową umowę bez sprzętu (MVH650 już był moim rodzicom wciśnięty jeszcze w poprzedniej umowie).

Stracili w końcu cierpliwość i poprosili mnie bym zrobił coś w końcu z tym. Mimo wielu telefonów obsługa z Orange rozkładała ręce i nie potrafili powiedzieć rodzicom co muszą zrobić, żeby można był znowu korzystać z Internetu (według nich jesteśmy w zasięgu LTE i powinno wszystko dobrze działać). Skoro mamy tak dobry zasięg to czemu planują budowę nowego masztu u nas we wsi ? O ile dobrze wiem wpłynęło wiele skarg, że w naszej okolicy występuje problem z łącznością i Orange wyszło z inicjatywą budowy masztu. Jednak na ten moment najbliższe BTSy znajdują się w Starych Kiełbonkach i Krutyni i to z nich chciałbym korzystać wspomagając się anteną zewnętrzną. W domu praktycznie nie ma zasięgu, dopiero na podwórku telefon łapie H+, a nad jeziorem (15 -20 m od domu) telefon łapie LTE i LTE+.

Zacząłem, więc od szukania odpowiedniego sprzętu pod nasze potrzeby i niestety jestem w rozdarciu, od tygodnia czytam forum i niestety dalej nie mogę się zdecydować jaki sprzęty wybrać. Jedni chwalą routery z modemem inni odradzają. Miałem dylemat czy kupić MR200 czy B315s-22 (zamawiając z x-kom). Teraz jednak doszła mi 3 opcja - E5186, a to ze względu na agregację. Na Samsungu S7 nad jeziorem udaje mi się połączyć z siecią LTE+ stąd moje zainteresowanie urządzeniem z LTE cat.6. Chociaż na BTSerach nie widzę, żeby BTSy Orange umożliwiały mi złapanie LTE+. Kolejną sprawą jest fakt, że w niedalekiej przyszłości ma powstać u nas wieża Orange i wolałbym mieć już sprzęt bardziej przyszłościowy. Chociaż z drugiej strony wątpię w to, że na obszarze słabo zurbanizowanym powstanie mocno rozbudowany BTS.
Co do routera to nie potrzebuję gigowych portów czy portów USB. Liczy się stabilne łączę i w miarę wydajne WIFI.

Za wszelkie podpowiedzi bardzo dziękuję i liczę na Waszą pomoc :)
Pozdrawiam, Michał
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: dzejk »

Połączyłeś się z najbliższym nadajnikiem w Starych Kiełbonkach. Nie wiem, skąd masz LTE+, bo w całej okolicy jest tylko LTE 800 MHz i na to pasmo bym się nastawiał. Polecana antena to ATK-10 lub 20, a w zasadzie dwie identyczne ustawione pod kątem 90 stopni do siebie, jeśli chcesz mieć optymalne prędkości w LTE. Anteny oczywiście na dach. Z routerów to Huawei b315 jest ok, np. z aukcji allegro za 200-250 zł jak dobrze poszukasz. Do końca sierpnia możesz kupić starter orange na kartę i korzystać z pakietu 1410 GB na 5 miesięcy (można przedłużać jego ważność doładowaniami konta). Na aukcjach są dostępne gotowe karty z nabitym transferem za ok. 60 zł.
Do rozmów orange oferuje wifi calling.
staniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-22, 07:21

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: staniu »

Bardzo dziękuje na szybką i rzetelną odpowiedź ! :ok:
Też mnie zastanawiało dlaczego telefon wyświetla mi LTE+, no ale postawię jednak na LTE800 wraz z antenami przez Ciebie poleconymi. W domu, w miejscu w którym prawdopodobnie będzie miał stać router łapie mi zasięg LTE (jedyne takie miejsce), to w takim przypadku nie ma sensu celować w HSPA+, zwłaszcza, że ma powstać nowa stacja bazowa w mojej miejscowości, dobrze myślę? Na screenach przesyłam dane z miejsca, w którym stałby nowy sprzęt (test robiony Galaxy S7), w tym samym miejscu stoi MVH650-bezużytecznie.

Router raczej będzie kupowany ze sklepu (x-kom/morele) ze względu na FV. W tychże sklepach MR200 jak i B315 są w podobnych cenach (460-480 zł), czy jeżeli nie zależy mi na gigowym porcie warto zainteresować się tym TP-linkiem? Czy jednak B315 będzie stabilniejszy jeśli chodzi o zasięg?
Jeszcze raz wielkie dzięki :) :super:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: matek451 »

Tym razem to BTS LTE800 Orange Nawiady. MR200 nie ma portów Gigabit LAN tylko 100Mb/s. Nowy B315s-22 w Plusie bez umowy kosztuje 390 zł https://www.plus.pl/bez-umowy/modemy-routery
staniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-22, 07:21

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: staniu »

Rożnica 10 metrów między lokalizacjami z których robiłem test a różnica w BTSach znaczna, znaczna jeśli chodzi o odległość. Po zakupie anten trzeba będzie popróbować, gdzie lepiej.
Właśnie jestem świadomy tego, że MR200 ma tylko porty do 100Mb/s. Jednak nic po kablu nie spinamy, rodzice korzystają jedynie z WiFi, czy w tym wypadku MR200 ma sens ?

Dzięki za link, faktycznie stówka zawsze w kieszeni zostanie. Trzeba coś przy nim majstrować po zakupie z Plusa, żeby posiadał pełen zakres możliwości ?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: dzejk »

Niezły zasięg ma ten samsung - złapał sygnał LTE 800 z prawie 9 km w linii prostej. Tam jest też LTE 1800, może to wyjaśnia ikonkę z lte+, ale sygnał szczątkowy. Ja bym brał b315 z racji tego, że to sprawdzony sprzęt i masz w nim pełny podgląd sygnału. Nie mam bezpośredniego porównania z mr200, ale b315 wifi ma nie najgorsze. Jeśli masz duży dom, to dołóż dodatkowy AP.
W cenie b315 z plusa możesz mieć b525 z allegro, a jak dobrze poszukasz to i fakturę wystawią.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: matek451 »

B315s-22 z Plusa współpracuje z LTEWatchH i Toolbox0.9. Działa na nim VoIP i bramka GSM, ma USB do pamięci masowych i drukarek( print serwer). Ale WiFi tylko N i na 2,4GHz. B525 pochodzą z T-Mobile, sa okrojone sprzętowo( zaślepiony RJ11 i USB) oraz softowo i tańsze. Te z Play droższe ale maja RJ do bramki GSM( brak VoIP) oraz USB. A s7 mógł złapać to LTE-A1800+800 z BTS-a Nawiady ze słabym sygnałem na LTE1800.
staniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-22, 07:21

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: staniu »

W takim wypadku wolałbym dopłacić 200 zł i kupić niebrandowanego B525 niż brać z T-Mobile. Tylko czy w moim przypadku jest sens inwestować w ten sprzęt? Ciekawe w co uzbroją nową stację w Zgonie, żebym potem nie pluł sobie w brodę, że pożałowałem na router. Jeżeli jednak nie ma sensu kupować B525 za około 650 zł, to oferta B315 z Plusa wydaje się bardzo atrakcyjna i na pewno bym z niej skorzystał. Z drugiej strony mogę wybrać B315 i czekać co przyniesie nowa inwestycja i wtedy ewentualnie odsprzedać go i zakupić z LTE cat.6.

Jutro możliwe, że znajomy przywiezie mi B315 na testy zobaczymy jak bez anten sobie poradzi. Jakieś sugestie co powinienem zrobić mając ten egzemplarz na testy ?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: dzejk »

Uruchom z nim program ltewatch lub toolbox - oba pokażą dokładne parametry sygnału i pozwolą wymuszać pasma w LTE.
http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php
https://www.dropbox.com/s/x3f5jxw89rjk0 ... t.zip?dl=0
staniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-22, 07:21

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: staniu »

Niestety znajomy nie może w najbliższym czasie udostępnić mi B315. Pozostaje mi kupno swojego.

Zanim jednak zdecyduje się na któreś z tych urządzeń, podpowiecie mi jeszcze czy warto wydać 630 zł na niebrandowanego B525? Jeśli chodzi o mój przypadek, gdzie jak sami mówicie sygnał pasma 1800 był "szczątkowy".
Dołączam zrzuty z porannego testu - telefon wyświetlił mi ikonke LTE i LTE+, oraz gdy wymusiłem 3G.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: matek451 »

Na 3G połączenie z BTS-em UMTS900 HSPA+ NetWorks w Nawiadach. Na LTE i LTE+ to też Nawiady tylko inny sektor niż poprzednio. W LTE to LTE800 Orange, w LTE+ jako pasmo podstawowe LTE800 i jako dodatkowe w agregacji LTE1800NetWorks. NCI zawsze pokazuje sygnał z pasma podstawowego czyli w tym wypadku z LTE800.
staniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-22, 07:21

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: staniu »

Teraz pytanie czy przy takich parametrach i mając na uwadze odległość do BTSa w Nawiadach warto zainwestować w B525 (kupno nowego wiąże się z wydatkiem 630 zł) ? Czy odpowiednie anteny pozwoliłyby na stabilne połączenie z agregacją tych 2 pasm i wzrost prędkości łącza w stosunku do tego jak bym korzystał z LTE800 z BTSa ze Starych Kiełbonek, który jest znacznie bliżej, wykorzystując do tego modem B315 z Plusa za 390 zł ?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: eXorcist »

B525 z T-Mobile można kupić za 400-450zł na allegro, nowy
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: dzejk »

Czy sygnał LTE+ będzie stabilny nikt Ci nie zagwarantuje, musisz sam sprawdzić. Na początek sprawdź obciążenie obu nadajników w godzinach szczytu w bliskiej odległości od nich.
staniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-08-22, 07:21

Re: [Orange] Zmiana modemu (pozbycie się MVH650)

Post autor: staniu »

Kumpel pożyczył mi na test B315s-22 z Plusa. Sprawdziłem parametry wykorzystując toolboxa. Wymusiłem również pasmo 1800. Oczywiście otrzymane parametry uzyskałem bez pomocy anten zewnętrznych.
Czy w takim przypadku jest sens agregować LTE800+1800? Myślę, że prędkość na LTE800 powinna być wystarczająca, zwłaszcza po dołożeniu anten, a koszty związane z kupnem B315 z Plusa + anteny będą akceptowalne. Koszt B525 i anten byłyby znacznie wyższy, a nie zyskałbym chyba wiele na prędkości ? Czy źle myślę?
ODPOWIEDZ