aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bartluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-30, 10:28

aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: bartluk »

Dzień dobry,

Mam Huawei E3131 i przeważnie mam około 1 Mbps w dół przy 58-61% sygnału w Top_netinfo. Kupiłem antenę ATK-20, sygnał skoczył do 87-90%, transfer do nieco ponad 2 Mbps. To nadal za mało, potrzebuję coś 4 Mbps, żeby komfortowo pracować. W czasie wycieczki z modemem i laptopem pod BTSa miałem około 7 Mbps.
W związku z powyższym pomyślałem o LTE (bo przeprowadzka nie wchodzi w grę). Kupiłbym Huawei E3372h i antenę na właściwe pasmo. I tu zaczynają się schody. Nie wiem, na jakie pasmo. Nie wiem, czy mam tu LTE z aero2. Mapa zasięgu aero2 twierdzi, że mam tu zasięg LTE:
Obrazek
a mapa BTSów nic nie wspomina o LTE na okolicznych stacjach bazowych.
Chcę aero2, bo to 3 GB za 5 zł i 30 GB za 30 zł w miarę mi pasuje - 3 GB gdy przyjeżdżam tu na weekend, 30 GB gdy na dłużej. Choć trochę brakuje opcji pośredniej:/
Łączę się z najbliższą stacją bazową w Poniecu. Po drodze mam taki malutki lasek po drodze. Mikrolasek. Obracałem antenę na Rydzynę i Nową Wieś (dalej, ale widzę maszty), ale stamtąd działało wolniej niż z Ponieca. Siedzę tam, gdzie zbiegają się 4 czerwone kreski:
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: matek451 »

Test na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info na karcie aero2. Test na zewnątrz i speedtest. Pokazujesz screena z zakładki DANE i wynik speedtesta. W Pońcu działa LTE1800Aero2. Najbliższy BTS z LTE800sferii oraz LTE1800Aero2 i LTE-A z nich w Rojęczynie.
bartluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-30, 10:28

Re: aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: bartluk »

Rozumiem. Dorwę kogoś z takim telefonem i wstawię tu wyniki.
A tymczasem mam jedno pytanie: skąd Pan wie, że w Poniecu jest LTE1800Aero2?
Do Rojęczyna nie sięgnę nawet ATK-20, jest dużo lasu po drodze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: matek451 »

Stąd http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f ... ec#p186554 LTE800Sferii ogólnie nie warte uwagi.
bartluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-30, 10:28

Re: aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: bartluk »

Nie sprawdzę, bo telefony z LTE, do którym mam dostęp, wymagają nanoSIM, a z mojego nic mniejszego niż microSIM nie mogę wyłamać:/
Kupię modem LTE, popatrzę jak działa i potem - zależnie od zachowania modemu - dokupię mu antenę albo sprzedam modem i wejdę w dwuletni związek ze światłowodem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: matek451 »

Test można zrobić na telefonie z dowolną kartą Plusa z pakietem internetowym. Najtańsza opcja to zakup routerka Mifi z LTE czyli E5573. Te pochodzące z Plusa, Play kupisz za 70-100 zł. Działa z LTEWatchH i Toolbox0.9, Pokazują parametry sygnału LTE, CID BTS-a, można w nich wymuszać pasma LTEna E5573. Modemu LTE nie opłaca się kupować.
compawori
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2017-08-25, 22:09

Re: aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: compawori »

bartluk pisze:wejdę w dwuletni związek ze światłowodem.
Jeśli masz możliwość podpięcia się do światłowodu w rozsądnej cenie, to weź to poważnie pod uwagę. Ruch internetowy w sieciach komórkowych ciągle rośnie, a operatorzy nie nadąrzają z inwestycjami. Wkrótce LTE w Twojej okolicy może zapchać się i działać z prędkością obecnego zapchanego 3G.
bartluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-30, 10:28

Re: aero2 - czy migracja z HSPA+ do LTE ma sens w mojej lokalizacji?

Post autor: bartluk »

matek451, dziękuję za radę. To popytam znajomych kto ma plusa; popatrzę też na routery.
compawori, z tym zapchaniem 3G to masz rację - nawet jak pojadę w okolice stacji bazowej i ze 100% sygnału to mam około 7 Mbps (technologia obiecuje 21 Mbps), a kawałek dalej za mikrolaskiem niespełna 2 Mbps. Pewnie z LTE też tak się w końcu stanie; się zapcha. Tym niemniej nie chcę światłowodu, bo tam trzeba płacić co miesiąc, a jestem tu ze dwa miesiące w roku. Wolałbym kupić 2 x 30 GB z aero2 za 60 zł niż płacić 50 zł abonamentu za 60/10 Mbps ze światłowodu co miesiąc. Byleby mieć te 4-5 Mpbs w dół, bo tyle potrzebuję do komfortowej pracy.
ODPOWIEDZ