Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

Witam wszystkich.

Proszę o pomoc jak w temacie powyżej.

Ale zacznę od początku może moja historie.

Niedawno kupiliśmy mieszkanie w Poznaniu na ulicy Tęczowej. Żona w przypływie radości chciała zrobić mi niespodziankę w nowym mieszkaniu ( w starym mamy światłowód ) i postanowiła że zajmie się internetem. Pewnego dnia po powrocie do domu zobaczyłem ja z routerem Asus rt-ac1200g+ i karta z neti.

Jak się okazało sprzedawca w sklepie na M doradził jej router, a sprzedawca w neti internet na kartę ponieważ na chwile obecna to jedyne sensowne rozwiązanie w tej lokalizacji na dzień dzisiejszy ( do czasu doprowadzenia światłowodu co będzie miało miejsce w tym roku )

Niestety ani jeden ani drugi nie wspomnieli o tym ze potrzebny będzie jej modem na usb.

Poczytałem już sporo i wiem ze router sam w sobie jest bardzo dobry w tej cenie, ale żeby połączyć go z modemem uab to już wyższa szkoła jazdy.

Dlatego proszę Was o pomoc, bo sam tego nie ogarnę ...
Czy możecie doradzić modem który będzie współpracował z tym routerem ?

Dodam jeszcze że celowałem w modem Huawei e3372S z hilink, ale podobno hilink nie jest kompatybilne z wnętrznościami Asusa która są oparte na broadcomie.

Mam już pełna głowę, a jestem amatorem - pomożecie ? :)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: robertnik »

Najprościej wpisać to w google, ale nie podałeś lokalizacji. Modemy USB nie potrafią agregować pasm. One wciąż są dobre, ale jeśli lokalizacja pozwala, to tracisz na przepustowości, bywa że i 50%. Netia bazuje na Play, a ten w wielu lokalizacjach taką agregacje obsługuje. Zaznaczając UKE i LTE sprawdź na mapie gdzie jesteś, a nóż...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: matek451 »

Podziękuj żonie za tę niespodziankę, gorzej wybrać nie mogła. router bez modemu LTE a na dodatek jakaś tragiczna oferta z Netii, która wcale nie jest na kartę tylko na abonament . To najmniej sensowne rozwiązanie w tej lokalizacji, oddałeś sprawy w niewłaściwe ręce. Pora zrobić porządek i zrezygnować z umowy z Netią i oddać Asusa do MM. w tej lokalizacji wszyscy operatorzy mobilni mają LTE. Zasięg w Play na LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 oraz agregację tych pasm zapewnia BTS Arciszewskiego 1 , Górczyńska 48 oraz Grunwaldzka 36. Na BTS-ie Promienista 87 działa LTE1800 i LTE2100. A router Asusa to standard za te pieniądze ale bez modemu jest tylko dla ciebie cegła. Wybór modemów do niego niewielki, brak takich z LTE-A a w Play w tej lokalizacji to konieczność. Zestaw Asus+modem LTE i konfiguracja szczególnie z alternatywnym FW to nie jest zabawa dla laika. Kupujesz router z LTE-A np. B525, B618, E5186 uruchamiasz i masz. Ewentualnie zapoznajesz się z tematami jak wymusić konkretne pasmo czy LTE-A na nim i korzystasz . A na kilka m-cy do czasu światłowodu kupujesz starter RBM na Kartę za 9 zł z taryfą RBM na Kartę 5 , uruchamiasz usługę Darmowy Internet LTE bez limitu i masz bez umowy minimum 100GB/m-c za 5-15 zł m-c. RBM na Kartę 5 z DIL nie ma żadnej konkurencji jeśli chodzi o oferty na kartę, działa na LTE Play a ten ma w Poznaniu dobrą sieć i prędkości.
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

Dzięki za odpowiedź.

Tylko nie bardzo wiem co podać.

Od mojego miejsca zamieszkania do najbliższego punktu na mapie oznaczonego na fioletowo ( domyślam się że to play ) mam około 300 m w linii prostej, do kolejnego 500m i do następnego 900m.

Są też jakies punkty LTE w okolicy do 1000m ale z networksS.
Punkt 300m
Obrazek
Punkt 500m
Obrazek
Punkt 900m
Obrazek
Lokalizacja
Obrazek

Budynek w którym mieszkam jest jednym z najwyższych w okolicy, a ja mam mieszkanie na ostatnim piętrze.

Teraz mam zamiar dokupić aktywny HUB i podpiąć pod to wszystko HAWEI 3372S

W tym samym czasie napisał MATEK - pytanie tylko co po czasie z tym routerem/modemem jak będzie światłowód ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: matek451 »

Sprzedasz od ręki, za cenę niewiele niższą niż kupisz. Routery z LTE-a to poszukiwany towar. Ty się lepiej martw co z tą Netią i na ile umowa, co to za oferta,znasz jej regulamin? A co do zasięgu Play to chyba napisałem ci gdzie są BTS-y i jakie pasma na nich. Swoje zakupy powinieneś zacząć od tego i wizyty na tym forum.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: robertnik »

Napisałeś lokalizację w pierwszym poście, to ja za mało kawy wypiłem i ją przegapiłem. Przepraszam...
Ten asus może być jako AP, możesz go zostawić. Sprawdź na aukcjach te rutery co pisał Matek, jeśli chcesz Play, B618 jeśli Orange, Tmobile bo masz blisko do BTSa i są szanse na mimo 4x4(musisz dzwonić do operatora i pytać czy ten konkretny takie mimo ma).
Play na pół roku to ma RBM5, a Orange Grunwald(obie oferty obficie opisane w dziale obok).
Te rutery nie mają QoS, które zapewne ma ten Asus, więc możesz to połączyć i mieć ciastko i zjeść ciastko.
Co po pół roku? Cóż redystrybucją takich dóbr może np zająć się Allegro...
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

Polak mądry po szkodzie.

Dobrze, że to 300 zł.

Umowa w Neti na 9 miesiecy, 100 gb, 49.90 zł.

Dzowniłem Media Markt, mogę oddać towar i dostanę bon na kwotę równej kwocie zakupu - kasy nie oddają.
Routerów z postu Mateka niestety nie mają, ale czy możecie polecić coś równie dobrego co ewentualnie by mieli w mm ? Jakiś zamiennik ?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: robertnik »

Kup lepszej połówce jakiś mikser, expres do kawy, lokówkę... ucieszy się dziewcze, a to więcej warte niż 300zł, a ruter kup na allegro.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: dzejk »

Jeśli umowa z netią podpisana w salonie, to raczej z niej nie zrezygnujesz. Aczkolwiek jeśli to ta umowa https://www.netia.pl/oferta-dom/internet.html to jeszcze nie tak źle. Netia korzysta z sieci mobilnej play, więc da się tego używać.
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

MM załatwione, z routera zrobił się czajnik
Netia nie odpuści - przepękam 9 miesięcy za 49.90 i <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font>

Dzięki za uratowanie czasu, nerwów i żony ;]

A teraz dalej rozumiem podstępować następująco
- kupić modem / router w standardzie LTE Advance który obsługuje karty sim ( np huawei B525, B618, E5186 )
- wpakować do niego kartę z neti
- jeśli zabranie transferu dołożyć RBM - tutaj pytanie dodatkowe czy trzeba przekładać ręcznie czy jest jakiś adapter, coś w stylu dual sim ?
- i to do czasu światłowodu
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: robertnik »

Ręcznie
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: matek451 »

No i niech żona już nie załatwia spraw dotyczących operatora światłowodowego. Bez urazy ale sprzedawcy jak widzą kobietę to od razu starają się upłynnić jakiś szajs za największą kasę. Ogólna zasada to dziś w epoce internetu każdy zakup , umowę warto poprzedzić konsultacjami i czytać regulaminy. Cóż takie mamy teraz czasy. Zapoznaj się z tematem viewtopic.php?f=10&t=44149&start=1515
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

Witam ponownie.

Trochę poczytałem i wiem już coś więcej, dodatkowo ustaliłem budżet na wydatki związane z tym by internet wreszcie był u nas w domu.

Mam 800 zł budżetu na uruchomienie internetu. W późniejszym czasie bedą dodatkowe środki na zakup anten lub innych rzeczy / modernizacje. Proszę Was o radę jak mądrze wydać te 800 zł ( tylko na sam modem )

- na B618 mnie nie stać - chyba że znacie sklep gdzie wyrwę go za 800 zł
- drugi pomysł to B525
- trzeci pomysł to netgear aircar 810s - można wyrwać używany za 500 zł z play i widziałem używane stacje za 400/500 - czy to dobra opcja ? Bo szczerze mówiąc to najbardziej mi pasuje - albo raczej tak sobie wymyśliłem. Tylko mam obawy czy w play ten 810s nie był jakoś "kastrowany" i ogólne jak to działa
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: blogger »

Na olx widziałem 618 za 599 zł.
https://www.olx.pl/oferta/org-modem-rou ... b7e0c4ce99
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: wojteks »

Na dziś sprzęt musi mieć LTE-A czyli agregację przynajmniej 2 pasm więc wybór się zmniejsza, B618 za 810zł na alledrogo jest do <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, B525 do 800zł duży wybór.
Nie pomagam na PW!
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

ok, ale netgaer 810s ma też 11 kategorię - czyli jak rozumiem ma agregacje do 3 pasm ?

pewnie myślicie, że wydziwiam, ale niedawno w firmie wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na flagowe modele huawei i niestety po kilku tygodniach walki z serwisem i sprawą która niemal otarła się o sąd po prostu nie chcę mieć <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> z nimi nic wspólnego.

dlatego też szukam alternatywy
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: blogger »

Skoro tak to pozostaje tylko Netgear. W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś eliminując Huawei.
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

Ok, to teraz tylko pytanie czy ma jakieś znaczenie że jest on z PLAY, czy lepiej szukać niebrandowanego ?

Gdzie przewinął mi się temat, niestety nie mogę go teraz odszukać, że w którymś niema polskiego menu i jest starszy soft ?
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: blogger »

Miałem 810 z Play bo innej wersji w zeszłym roku na rynku nie spotkałem. Nie wydaje mi się aby różnica była jakaś ogromna, zazwyczaj jest firmware bazowy i kosmetyczne wersje dla poszczególnych operatorów.
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

Cena w okolicach 500/600 zł za sprzęt praktycznie nowy, używany miesiąc jest adekwatna ?

I jeśli już jestem zdecydowany, to czy używanie takiego mobilnego routera jak stacjonarnego nie jest problematyczne ? Nie grzeje się przesadnie itp ?
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: blogger »

Miałem z nim do czynienia ponad rok temu i teraz cen nie znam jednak z uwagi na to, że zawsze ich było mało to nie spada zapewne. Na 2.4 GHz działał spokojnie bez baterii, na 5GHz już się restartował. Grzeje się jak każde urządzenie, więcej pracy to więcej ciepła. Cudów jeżeli chodzi o transfer to się nie spodziewaj w porównaniu z takim typowym routerem stacjonarnym do LTE jak B618.
Masak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-05, 14:39

Re: Jaki modem do ASUS RT-AC1200G+

Post autor: Masak »

Bez baterii ? To w ogóle mógł tak pracować ?

Zaryzykuje - zamawiam. Zobaczymy jak to będzie działać.
ODPOWIEDZ