Sprzęt pod agregację Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zuku
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2010-08-05, 19:54
Lokalizacja: DLN

Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: zuku »

Cześć,
potrzebuję informacji, testowo łączę się do nadajnika Orange 279612 który posiada LTE 800, 1800 oraz 2600Mhz tak to wygląda:

FDD800:
Obrazek

tak na FDD1800:
Obrazek

natomiast jak wymuszę FDD2600 to dostaje informację na modemie "No service"

czy mam szanse na tym nadajniku w połączeniu z routerem Huawei B715 ew. B618 na agregację tych dwóch pasm LTE i jakieś szybsze prędkości internetu?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: robertnik »

Masz, choć B715 to nieznany mi ruter(czytaj mało opinii samych użytkowników).
Z czego są to screeny? Jakie urządzenie podaje Frequency i Bandwidth?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: matek451 »

Na BTS-ie działa pewnie tylko LTE-A1800+800, póki co brak LTE2600 i raczej długo nie będzie na tym BTS-ie przy Kościuszki 23. Zakup eoutera z LTe-A wskazany ale niekoniecznie drogiego B715, spokojne wystarczy B525, E5186 czy B618.
zuku
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2010-08-05, 19:54
Lokalizacja: DLN

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: zuku »

@robertnik zmodowany Huawei E3372h,
po takiej agregacji prędkości osiągane na każdym z pasm się sumują czy nie ma aż tak dobrze?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: robertnik »

Sumują download, upload bez zmian. Nie wiem czy geometrycznie całość z całością obu przepustowości i brak mi pomysłu jak to sprawdzić, bo LTE ma pływającą prędkość, ale w samym LTE_A chodzi właśnie o to że te wartości się sumują, są większe niż na pojedynczym paśmie.
Zadbał bym tylko o lepsze RSRQ. Im bliższe zeru tym mniejsze zakłócenia, stabilniejsze łącze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: matek451 »

W teorii to 25MHz pasma bo LTE1800NetWorks ma 15MHz w MIMO2x2 i Orange na własnym LTE800 ma 10MHz w MIMO2x2 ale w praktyce to NetWorks dzielone na T-Mobile i Orange. W praktyce powinno byc lepiej niż na samym LTE1800 i LTE800 ale to w testach, w teorii te 25MHz w MIMO2x2 to 187,6Mb/s w DL a UL 37,5Mb/s. znaczny przyrost prędkości da LTE2600 szczególnie w MIMO 4x4 gdzie Orange ma własne 15MHz.
zuku
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2010-08-05, 19:54
Lokalizacja: DLN

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: zuku »

Obecnie na 800 i 1800 mam wyniki podobne między 20-30Mb/s DL i UP, i gdyby miało tak zostać to gra nie warta dla mnie świeczki bo mniej więcej tyle zapewnia mi neostrada z której mimo wszystko chciałbym zrezygnować.
Te LTE2600 to nie ma na moim nadajniku z racji tego że to mniejsza mieścina czy w całej Polsce tak jest?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: eXorcist »

robertnik pisze:Sumują download, upload bez zmian. Nie wiem czy geometrycznie całość z całością obu przepustowości i brak mi pomysłu jak to sprawdzić, bo LTE ma pływającą prędkość, ale w samym LTE_A chodzi właśnie o to że te wartości się sumują, są większe niż na pojedynczym paśmie.
Zadbał bym tylko o lepsze RSRQ. Im bliższe zeru tym mniejsze zakłócenia, stabilniejsze łącze.
Nic się nie sumuje... a na pewno nie prędkości. Sumuje się tylko szerokość pasma. Nieraz przy LTE_A jest tak samo jak przy paśmie podstawowym. Różnie z tym bywa i agregacja najlepiej daje radę przy bardzo dobrych warunkach radiowych.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: robertnik »

Oczywiście że się sumuje i niestety tylko w downloadzie.
"Nieraz przy LTE_A jest tak samo jak przy paśmie podstawowym."
Tego nie rozumiem. Jeśli warunki pozwalają na agregacje to zawsze prędkości downloadu będą wyższe niż na jednym i nie wiem gdzie tu doszukiwać się sztuczek.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: eXorcist »

To tak nie działa. :P Jak masz np. na 1800MHz 50Mb/s - downloadu i na 800Mhz - 30Mb/s to niekoniecznie będziesz miał przy agregacji 80Mb/s. Równie dobrze możesz mieć 50Mb/s czyli tyle ile na paśmie podstawowym (jeżeli podstawowym będzie 1800). Dużo czynników na to wpływa, a przede wszystkim jakość sygnału obu pasm.

Co Ci z 25MHz łącznej szerokości pasma skoro w zależności od warunków radiowych możesz nie wykorzystywać nawet 10MHz?

U mnie na przykład z nadajnika oddalonego 8km mam 1800+800 i prędkości takie same jak na paśmie podstawowym - czyli u mnie 1800. Samego 800 nie mogę przetestować z tego nadajnika bo w linii z dalszym BTS jest inny, bliżej o 4km, więc zawsze będzie przerzucać na ten bliższy.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: robertnik »

No nie koniecznie, ale masz na to szanse, a przy jednym nie. Twój przykład z 8km jest skrajny i na nim budujesz teorię że nie dodaje pasm... Dodaje i jak będziesz miał ku temu warunki sam się przekonasz.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: eXorcist »

Owszem, zwiększa prędkość, ale nie sumuje (!) a przynajmniej nie zawsze. Mój przykład nie jest skrajny, poczytaj opinie innych.

Traktujesz agregację "zero jedynkowo" - albo działa i podwaja prędkość, albo nie działa w ogóle. Nie chcesz przyjąć do wiadomości, że może działać, ale nie zwiększać prędkości.

Takie same testy robiłem w mieście. Niezbyt korzystne warunki radiowe, pasmo podstawowe 800 i zgadnij jakie prędkości był na agregacji 800+1800.

Skoro jesteś tak pewien swojej teorii to proszę o testy. Bo o tym, że agregacja w idealnych warunkach radiowych "sumuje" prędkość to wiem, bo wtedy są szanse wykorzystać 25MHz (trzymam się przykładu 800+1800 w Orange). Udało mi się kiedyś złapać 176Mb/s na agregacji 800+1800... 200m od BTSa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: matek451 »

U mnie teraz w Play na LTE2600 DL51Mb/s, na LTE1800 DL 20Mb/s a w LTE-A2600+1900 DL wynosi 59Mb/s. Testy robione jeden po drugim.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: robertnik »

No ale widzisz że to wina samego BTSa, a co jest nie tak nie wiem. Może być wysycone łącze, maksymalna liczba użytkowników, uszkodzona infrastruktura, czy błędy w samym oprogramowaniu. Tam gdzie działa prawidłowo problemów nie ma.
Testy jakieś robiłem, mam je nawet w playliście, więc możesz pooglądać.
Czy sumuje całość pisałem że nie mam pomysłu jak to sprawdzić. Testy jeden po drugim różnią się w zasadzie zawsze, więc to trzeba było by w jakiś laboratoryjnych warunkach robić.
zuku
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2010-08-05, 19:54
Lokalizacja: DLN

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: zuku »

mam już router, nie wiem tylko jak upewnić się czy działa on w agrwgacji pasm, na stronie konfiguracyjnej mam LTE+ natomiast LTEWatch pokazuje tylko 1800Mhz?
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt pod agregację Orange

Post autor: robertnik »

Z takimi informacjami będzie ciężko. W wątku o B525 masz aplikacje na androida i różne wersje skryptu. Sprawdź je. Dodatkowym kłopotem jest B715, który podobno agreguje 3 pasma, a aplikacja i skrypt mają rozpisane po 2. Na szczęście w tamtejszym wątku pisze kolega szczepan997, który modyfikował ten skrypt. Spróbuj go poprosić może uda mu się dołożyć przyciski z wymuszeniem agregacji 3 pasm. Nadal jednak ten skrypt nie pokaże które pasma się agregują. To trzeba będzie wydedukować z downloadu. Parokrotnie sprawdzić na wybranych pasmach tak by wyciągnąć średnią i przy agregacji mniej więcej będzie wiadomo.
Dodatkowym problemem jest samo Orange. Play ma sporo nadajników z kompletem 4 częstotliwości, Orange nie... No ale przecież możesz do testów włożyć kartę Play, o ile jesteś w zasięgu 4 częstotliwości.
ODPOWIEDZ