switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Piotru26
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-11, 11:51

switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: Piotru26 »

Od razu napiszę, że podobny temat założyłem na innym forum ale to forum wydaje się bardziej właściwe zwlaszcza w kontekście pytań nr 2 i 6. Ale jeżeli ktoś chciałby coś doradzić w sprawie pozostałych pytań to się nie obrażę :-)

Moja lokalizacja to Kostrzyn nad Odrą. Okolice ulicy Łódzkiej. Jakieś 450 m od BTSa Orange na kościele. LTE będzie chyba z Orange ze względu na odległość i ofertę dla biura (500 gb, chodzi mi o limity). Plus ma fatalny LTE (mam telefon z Plusa), Play miał fatalną jakość rozmów więc pewnie i LTE słabe. Na razie nie robiłem żadnych testów.
Żona ma NJU - mogę traktować test na NJU jako potwierdzenie jakości Orange?

=================
Powoli szykuję się do przeprowadzki do domku. Dom nie jest nowy (7 lat) więc przed przeprowadzką będę robił mały remont plus trochę go unowocześniał.

Poszukuję porad co do sprzętu i samych zasad połączenia tego wszystkiego razem.


Sieć ma być gigabitowa.

5 gniazdek w domu - (nie wszystkie gniazdka będą używane, część jest przyszłościowa)

5 urządzeń podpiętych kablem (2 komputery oraz switch w salonie pod tv dla PS i Xboxa, NC+, odtwarzacza)
Około 10 urządzeń WIFI


Na poddaszu będzie modem LTE podpięty portu WAN routera ASUS RT-AC68U (ten już mam ale mogę ewentualnie zmienić). Dalej będzie kabel z jednego z portów routera do switcha 16 portowego (do dowolnego gniazda?)
Do Switcha podpięte kamery IP, jakiś AP, gniazdka, NAS.

Pytania

1. Czy taka kolejność urządzeń jest prawidłowa? NAS wpiąc tak jak napisałem do Switcha czy od razu do routera?
2. Jaki modem LTE w poterm RJ45 kupić? Idealnie gdyby miał też możliwość podpięcia zewnętrznej anteny.
3. Switch potrzebny mi jest z PoE żeby zasilić 4-5 kamer i AP. Czy moze to być niezarządzalny Linksys LGS116 (za około 750 zł). Ma 8 portów z PoE. Reszta bez. Urządzeń potrzebujących zasilania będę miał max 7. Nie znam się na zarządzaniu switchami więc ta użyteczność wydaje mi się zbędna i wręcz utrudniająca zbudowanie tej sieci. Chciałbym żeby było to jak najmniej uciążliwe. Może doradzicie inny model albo przekonacie na zarządzalny switch (jaki?).
4. Czy kamery (zarządzane i rejestrator w NAS) nie zajeżdzą mi przepustowości sieci? Na stronie Qnapa jest kalkulator i wychodzi że jak chce nagrywać FHD, 20 klatek z 5 kamer to potrzebuję przpustowości 33 Mbps i 5TB dysku na 14 dni zapisu.
5. Switch w salonie (5-8 portów) - polecicie coś?
6. Wifi na poddaszu z routera bezpośrednio (Asus). Jak zrobić WIFI 2,4/5gh na dole (są dwa urządzenia nie mające 5gh) ? Reapeter, Extender, inny AP? Pradopodobnie 1 szt wystarczy.

Będę wdzięczny za wszystkie porady.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: wojteks »

Ad1. Kolejność prawidłowa.
Ad2. Nie ma takich modemów, musisz kupić router z LTE-A i gniazdami anten zewnętrznych.
Ad3. Do domu zarządzalny switch to raczej przesada, upewnij się że standard zasilania PoE ze switcha jest zgodny z planowanymi kamerami i AP.
Ad4. kamery i NAS podepnij do tego samego switcha więc ruch nie wyjdzie poza ten switch.
Ad5. Dowolny, ładny, gigabitowy.
Ad6. Najlepszy by był AP dualny 2.4 i 5GHz ale może też być jakiś router (użyty jako switch i AP dualne po odpowiedniej konfiguracji, minus to zwykle tylko 4 porty LAN)
Nie pomagam na PW!
kemot82
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2007-09-07, 08:31

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: kemot82 »

Nie napisałeś jaki masz model tego Qnapa. Są takie z dwoma lub czterema portami Gigabit LAN, które można spiąć w LACP i uzyskać w teorii przepustowość 2 lub 4Gbps do/z NASa. Do domu może nie jest to niezbędne, ale taka opcja istnieje. Do tego potrzebny będzie switch zarządzalny z obsługą LACP 802.3ad. Oczywiście należy pamiętać o tym, że pojedyncze urządzenie nie przekroczy transferu 1Gbps czyli max. dla swojej sieciówki. Sens to ma gdy wiele urządzeń jednocześnie czyta/pisze do NASa.
Druga sprawa to kamery i standard POE jakim są zasilane. Standard 802.3af i POE+ 802.3at. Do tego musisz dobrać switcha. I podczas remontu nie żałuj kabli - zamiast dodatkowego małego switcha ja bym położył po skrętce do każdego urządzenia przy tv i pozostał przy jednym dużym switchu w głównym punkcie dystr. w domu.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: robertnik »

Troche nie rozumiem po co zasilanie PoE w swithu, to mnożenie kosztów? Monitoring chcesz budować na kamerach IP i jakimś magicznym softem to łączyć, ale nagrywanie puszczać ręcznie?
Do monitoringu są rejestratory jako niezależne urządzenia. Analogowe będą bez PoE, a IP z PoE. Nigdy nie zakładałem, ale pomagałem przygotowywać specyfikację pod przetargi stąd i ta wiedza. Sugestia byś się dopytał bo i kamery i rejestratory są w różnych cenach i możliwościach, a przelicznik bitrate nagrania ciągiem nie jest najlepszy, bo kamery mogą się włączać wyłącznie wtedy gdy wykryją ruch.
Proponuję stworzyć dla nich osobną sieć, niezależną od domowego LAN, a jedynie rejestrator dopiąć do sieci.
Niektórzy producenci mają proxy, ruter melduje się do nich(dostaje jakiś identyfikator) i podgląd realizowany jest przez ich strony, aplikacje mobilne(oczywiście tylko layout, obraz leci po P2P z Twojego rejestratora).
To tylko skromne wycinki wiedzy, której nie zgłębiłem, bo i potrzeby ni miałem, ale Ty powinieneś na ów temat zasięgnąć języka, a może po prostu zlecić to firmie(te od alarmów często to robią).
kemot82
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2007-09-07, 08:31

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: kemot82 »

robertnik pisze:Troche nie rozumiem po co zasilanie PoE w swithu, to mnożenie kosztów? Monitoring chcesz budować na kamerach IP i jakimś magicznym softem to łączyć, ale nagrywanie puszczać ręcznie?
Do monitoringu są rejestratory jako niezależne urządzenia.
Jeśli ma NASa QNAPa to tam w zależności od modelu ma darmowe licencje na 2 lub 4 kamery IP i Surveillance Station do zarządzania nimi. Dodatkowy rejestrator to właśnie mnożenie kosztów...
Piotru26
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-11, 11:51

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: Piotru26 »

Mam właśnie takiego NASa z 4 licencjami (model 453a)
Dlatego chciałem go użyć do monitoringu bo nie muszę kupować wtedy kolejnego urządzenia (rejestratora).
Faktycznie ma on 4 wejścia sieciowe i możliwość agregacji łączy. NIe do końca rozumiem czy mi to coś da - połączenie między NAS a switchem będzie szybsze ale i tak wąskim gardłem będzie switch? Muszę zgłębić ten temat.

Inna kwestia to ten modem LTE - naprawdę nie ma tylko modemów (nie na USB)? Czyli muszę kupić router LTE? W takim razie nie potrzebny mi funkcjonalność routera w ASUSIE. W ogóle mogę sprzedać. Ale czy taki modem router LTE ma wystarczjącą moc żeby obsłużyć ruch w takiej sieci?
Czy są routery LTE bez WIFI? Bo ta funkcjonalność w tym urządzeniu mi w ogóle nie potrzebna. I tak będę podłączał AP.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: robertnik »

To są słabiutkie rutery, czasem mają Sambę, serwer DLNA, wydruku, czy bramkę VOIP, ale funkcji lanoskich jakiś zaawansowanych nie mają. Przekierowanie portu na IP i koniec. Ja mam wszystko wyłączone, a lanem zajmuje się osobny ruter z alternatywnym oprogramowaniem.
Jak działa NAS w roli rejestratora nie wiem. Same rejestratory mają długą tradycje i dopracowany soft(mniej lub bardziej), ale stanowi podstawę ich działania. Montuje się je gdzieś w miejscu trudno dostępnym żeby nie znikły z resztą sprzętu w czasie kiedy mają stanowić dowód.
Przemyśl to jeszcze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: wojteks »

Piotru26 pisze:Ale czy taki modem router LTE ma wystarczjącą moc żeby obsłużyć ruch w takiej sieci?
Główny ruch będzie się odbywał przez switch, router będzie tylko nadawał IP z DHCP o ile nie będzie urządzeń z ręczną konfiguracją IP. Ruch do i z sieci LTE obsłuży bez problemu. WiFi można wyłączyć. W zależności od routera może LTE może pojawić się ograniczenie maksymalnej liczby urządzeń konfigurowanych przez DHCP.
Nie pomagam na PW!
kemot82
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2007-09-07, 08:31

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: kemot82 »

Piotru26 pisze:Mam właśnie takiego NASa ... (model 453a)
Faktycznie ma on 4 wejścia sieciowe i możliwość agregacji łączy. NIe do końca rozumiem czy mi to coś da - połączenie między NAS a switchem będzie szybsze ale i tak wąskim gardłem będzie switch? Muszę zgłębić ten temat.
Mam tego Qnapa w wersji na 2 dyski w raid 1. U mnie agregacja 2 portów dała około 50% więcej w transferze plików do/z NASa - jakieś 160-170 MB/s. QNAP na swojej stronie mówi o wzroście o 100% czyli transfery na poziomie 210-220 MB/s :) Być może mam za słabego switcha w domu. Miałem to przetestować w pracy na Cisco 2960, ale odpuściłem temat, bo po chwilowej frustracji doszedłem do wniosku, że i tak w domowych warunkach takich przepustowości za często nie wykorzystam...
Na pewno w Twoim przypadku nie ma po co agregować więcej niż 2 portów, chyba, że kupisz porządnego switcha i włożysz w NASa jakieś SSD :)

W domowych warunkach będzie to jednak taka "sztuka dla sztuki" :)

Podsumowując: zabawa w agregację ma sens gdy do NASa jednocześnie będzie miało dostęp kilka urządzeń generujących duży ruch.
Piotru26
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-11, 11:51

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: Piotru26 »

Rozgadaliśmy się :-) a mam jeszcze pytanie o modem.
Skoro nie ma takiego jak sobie wymarzyłem (sam modem z RJtem) to czy ZTE MF286 z oferty Orange jest dobrym wyborem? Wstępne testy pokazują że Orange jest OK (jeszcze Playa nie testowałem). Plus o 19:00 ma już kolejny dzień z kolei 1-2 Mbps/s.

Jest to modem 300/50 Mbp/s, z wyjściami antenowymi. Jakieś poważne wady? WIFI i USB nie będę w nim używał, Nie wiem jak jego możliwości konfiguracyjne. Jeśli będę chciał używać porządnego routera ustawionego za nim (Modem - router - switch - komputery) to co muszę zrobić? Da się wyłączyć router w ZTE? Mam ustawić w trybie bridge? Da sie to zrobić w tym modemie?
Czy ten modem obsłuży agregację pasm? (chyba nie mam jeszcze takiej możliwości w mojej lokalizacji ale na przyszłość się przyda)

Pytanie przy okazji bo na infolinii kolsuntant niepewnie brzmiał.
Jeśli mam już jedną kartę sim na internet biurowy w Orange - to czy mogę aktywować drugą strefę biurową w innej lokalizacji?
kamil996
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-08-04, 12:38

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: kamil996 »

1. Mam ZTE MF286 z Orange i nie zauwazylem w nim powaznych wad.
2. Mozliwosci konfiguracyjne słabe.
3. Nie da sie ustawić trybu bridge. U mnie wylaczylem w nim wifi i dhcp, a na poważniejszy router za nim ustawiłem DMZ. W praktyce jest to prawie to samo co tryb bridge.
4. Obsłuży agregację pasm, chociaż u mnie niestety nie moge tego przetestowac.

Co do reszty - nie wiem :)
Piotru26
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-11, 11:51

Re: switch + router + modem LTE + NAS + kamery IP

Post autor: Piotru26 »

Dzięki. W zasadzie to dzięki wszystkim za odpowiedzi. Jak ktoś chce jeszcze coś dorzucić to niech się nie krępuje :-)

O patencie z DMZ słyszałem. Skoro u ciebie działa w takiej konfiguracji (z drugim routerem) to pewnie i zadziała u mnie.
Na razie mam jeszcze sporo czasu na decyzję więc mogę jeszcze poczekać na coś ciekawszego.
Jaki masz dalej router postawiony jeśli można wiedzieć? Masz też switcha?
ODPOWIEDZ