Antena zewnętrzna + mostkowanie

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

Witam, jestem nowy na forum, mam nadzieję, że dobrze trafiłem.

Przychodzę do Was z dwoma zagadnieniami.
1. Ostatnio zmieniłem operatora i.. Jaką antenę dobrać do routera Huawei B525 z T-Mobile, by wszystko fajnie współgrało. Problem jest taki, że na 5 kresek zasięgu mam 2/3, głównie 2. Próbowałem różnych ustawień routera nic nie pomaga i chociaż prędkość w porównaniu do starego "neta" jest dużo lepiej, chciałbym jednak wykorzystywać 100% jego możliwości (albo jak najwięcej). Co poradzicie?

2. Chciałbym wzmocnić/ rozszerzyć zasięg wifi w domu, poprzez użycie starego routera, tj. Pentagram Cerberus P6351. Czytałem o możliwości mostkowanie, próbowałem na własną rękę działać, jednak nie mogę znaleźć w panelu administracyjnym Pentagrama sieci dawanej przez Huaweia. Czy na tym sprzęcie to w ogóle mozliwe? Pentagram się do tego nadaje? Czy lepiej zainwestować pieniądze w normalny wzmacniacz albo ten system home plug czy jakoś tak?

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: wojteks »

Ad2. B525 i Pentagram muszą być połączone kablem ethernet (Powerline ethernet) i w pentagramie port WAN ma być pusty a DHCP po stronie LAN wyłaczone, ip np 192.168.8.2 po stronie LAN tylko do zarzadzania.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: matek451 »

Jaka to lokalizacja? Dobór anteny LTE po testach sygnału za pomocą https://www.dropbox.com/s/h81icafir3l17 ... L.apk?dl=0 aplikacja na telefon pokazuje parametry sygnału, dane BTS-a . Pozwala wymuszać konkretne pasma LTE i agregacje LTE-A. więcej viewtopic.php?f=11&t=48555&start=165
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

wojteks pisze:Ad2. B525 i Pentagram muszą być połączone kablem ethernet (Powerline ethernet) i w pentagramie port WAN ma być pusty a DHCP po stronie LAN wyłaczone, ip np 192.168.8.2 po stronie LAN tylko do zarzadzania.
Ale finalnie działać też będą tylko podłączone?
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

matek451 pisze:Jaka to lokalizacja? Dobór anteny LTE po testach sygnału za pomocą https://www.dropbox.com/s/h81icafir3l17 ... L.apk?dl=0 aplikacja na telefon pokazuje parametry sygnału, dane BTS-a . Pozwala wymuszać konkretne pasma LTE i agregacje LTE-A. więcej viewtopic.php?f=11&t=48555&start=165
Lokalizacja to Mokronos Górny, pod Wrocławiem. Zrobię test jak będę w domu ;)
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

załączam skrin z testu, nie wiem czy o to chodziło?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: wojteks »

elpianka pisze:Ale finalnie działać też będą tylko podłączone?
Tak, to stałe połączenie kablem między routerami.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: matek451 »

Ale ten screen nic nie pokazuje. Zapoznałeś się z tematem o B525?
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

matek451 pisze:Ale ten screen nic nie pokazuje. Zapoznałeś się z tematem o B525?

dobra, przeleciałem temat dokładniej i teraz chyba zrobiłem wszystko ok, ale wyniki są... zresztą sami zobaczcie :)

test robiony na wifi. dodam, że przy innych okazjach ściąganie mam na poziomie 1,4 mb/s
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: matek451 »

Na LTE800 połączenie z BTS-em T-Mobile Karmelkowa 23/25 we Wrocławiu. Na LTE1800 parametry sygnału sa bardzo słabe i nie jest to BTS LTE1800NetWorks w Smolcu.
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

co to dla mnie oznacza? :)

zanim podjąłem decyzję o wyborze TMOBILE popatrzyłem na http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 87&zoom=13 i sugerowałem się nadajnikiem w Zabrodziu. W podobnej odległości co Karmelkowa we Wrocławiu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: matek451 »

Wart by sprawdzić BTS NetWorks w Smolcu, tam działa LTE1800Networks i Orange ma swoje LTE2600, możliwe że i T-Mobile. Wystaw B525 na zewnatrz i jeszcze raz sprawdź pasma LTE800, LTE1800 i nawet LTE2600. Do tego speedtesty.
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

witam ponownie, nie bardzo miałem kiedy wcześniej, więc dopiero teraz zrobiłem testy jeszcze raz, za poleceniami matek451 (przynajmniej tak mi się wydaje) może wytłumaczę wszystko krok po kroku jak robiłem (teraz i różnice względem pierwszych testów), bo chyba nie wszystko do końca rozumiem :)
1. wystawiłem router za okno (na parapet, od strony potencjalnych nadajników) - ma jedną kreskę
2. usiadłem z laptopem w odległości metra (wcześniej był to drugi pokój) - oba testy robione przez wifi
3. teraz byłem jedynym użytkownikiem routera (wcześniej był jeszcze telefon na wifi)
4. Miałem wrażenie, że z każdy zrobionym ss-em (a automatycznie zapisują się do dropboxa) te prędkości jakby się rozpędzają, więc rozpędzałem je chyba maksymalnie i wybierałem takiego skrina

to chyba tyle :) teraz już wszystko wiecie, nie miejcie mnie za <font color="#FF00BB"><b>»»nie obrażamy innych!!!««</b></font>, ja po prostu w tym nie siedzę, ale chcę poprawić jakość swojego neta, bo wiem, że się da :) dzięki z góry wszystkim za odpowiedzi

ps. załączniki są wysłane po kolei (1 skrin - pierwsza prędkość, testowałem wszystkie 4G)
elpianka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-09-17, 22:30

Re: Antena zewnętrzna + mostkowanie

Post autor: elpianka »

a to jakiś pierwszy lepszy speedtest (zapomniałem ustawić ten zakres częstotliwości na auto)
ODPOWIEDZ