2 internety LTE + Load Balancer

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ml13 »

ja.michal pisze:Jeśli połączenie pójdzie po https na danym serwisie to trzyma na np. WAN1 czy potrafi przejść na WAN2 i w efekcie wyrzucić z aktywnego logowania? U siebie doszedłem do tego momentu i były problemu. Nie rozgryzłem tego ostatecznie (i kilku innych spraw) i dałem sobie spokój.

Widzę, że Debianie wszystko z konsoli i na narzędziach wbudowanych. Czy jednak potrzebne coś na wzór mwan3 w OpenWRT?

Ile maksymalnie interfejsów WAN można podpiąć do load balancing na tym Debianie? Orientujesz się czy można ustawić np. WAN1, WAN2 i WAN3 jako lb (powiedzmy 40/30/30) i jako failover WAN3?
Właśnie też z tego powodu zrezygnowałem z MultiWanu. Facebook czy inne strony lubiły się zapętlać. Teoretycznie gdyby ustawił tak, by WAN2 czy WAN3 włączały się dopero po 5sekundach nie byłoby najmniejszego problemu z tym.
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: robertnik »

facebook miał taką manierę że przełączał się na web.facebook. Tym sposobem trzeba je przekierować na wybrany wan. Pomaga zwłaszcza w przypadku rozłożenia ruchu równomiernie na WANY 50/50%.
No ale to OpenWRT i możliwości ręcznego dłubania. Wątpię by ten tplink pozwalał na coś takiego.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

No tak Panowie, można robić wszystko ręcznie tylko pomyślcie ile tych reguł trzeba by było stworzyć. Dlatego pytam barczun, jak to wygląda w Debianie, czy lepiej niż w OpenWRT.
barczun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-22, 21:08

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: barczun »

Czyli masz dwa routery wpięte do własnego routera na Debianie. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie bo z tego co wyczytałem na zagranicznych stronach najłatwiej load balancing ustawić na interfejsach Ethernet z ustawionym stałym IP.
Nie sprawdzałem tego ale nie powinno mieć znaczenia. Czy eth, wlan czy ppp to interface więc co do zasady powinno działać.
Napisz mi jak możesz jak wygląda sprawa https i logowania się na strony www. Jeśli połączenie pójdzie po https na danym serwisie to trzyma na np. WAN1 czy potrafi przejść na WAN2 i w efekcie wyrzucić z aktywnego logowania?
Nie zauważyłem żadnych problemów. Raz nawiązaną trasę trzyma (chociaż nie wiem jak długo). Tylko w przypadku gdy zadziała failover zerwie sesje https.
Widzę, że Debianie wszystko z konsoli i na narzędziach wbudowanych. Czy jednak potrzebne coś na wzór mwan3 w OpenWRT?
Wystarczą te polecenia które napisałem. Są podobne pakiety do mwan3 na Debiana, ale nic więcej nie wnoszą. Może tyle że łatwiej się konfiguruje (przez pliki zamiast poleceń).
Dodatkowo dostajemy failover. Przydaje się jądro powyżej 4.4 ponieważ ma parametr ignore_routes_with_linkdown. Jak nam interface pójdzie w dół to automatycznie ruch przechodzi na kolejny. Problem jest jednak przy routerach. Internetu może być brak ale interface są podniesione (przecież to jeszcze sieć lokalna). Ale prostym skryptem w cronie można załatwić sprawę. (ping google przez dany interface, jak brak to route change i zmieniamy defaultową bramę).
Ile maksymalnie interfejsów WAN można podpiąć do load balancing na tym Debianie? Orientujesz się czy można ustawić np. WAN1, WAN2 i WAN3 jako lb (powiedzmy 40/30/30) i jako failover WAN3?
Nigdzie nie przeczytałem że jakieś ograniczenia są. Brakuje mi jednego routera do testu, ale jak znajdę trochę czasu i sprzęt to postaram się sprawdzić.

Jest jeszcze jedna metoda z znakowaniem pakietów przez iptables, ale coś mi z nią nie działało więc temat odpuściłem.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

Nie zauważyłem żadnych problemów. Raz nawiązaną trasę trzyma (chociaż nie wiem jak długo). Tylko w przypadku gdy zadziała failover zerwie sesje https.
To plus. Na OpenWRT, nie wiem czemu, po chwili tracił trasę.
Wystarczą te polecenia które napisałem. Są podobne pakiety do mwan3 na Debiana, ale nic więcej nie wnoszą. Może tyle że łatwiej się konfiguruje (przez pliki zamiast poleceń).
Dodatkowo dostajemy failover. Przydaje się jądro powyżej 4.4 ponieważ ma parametr ignore_routes_with_linkdown. Jak nam interface pójdzie w dół to automatycznie ruch przechodzi na kolejny. Problem jest jednak przy routerach. Internetu może być brak ale interface są podniesione (przecież to jeszcze sieć lokalna). Ale prostym skryptem w cronie można załatwić sprawę. (ping google przez dany interface, jak brak to route change i zmieniamy defaultową bramę).
Failover dostajemy w przypadku jądra powyżej 4.4 czy używając dodatkowego pakietu? Z tym podniesionym interfejsem i brakiem połączenia przyszło mi do głowy, że można spróbować zrobić jakiś vlan, albo na routerach LTE trzeba by było pewnie zrobić mostek WAN-LAN (pewnie to prędzej, pytanie jak routery z mostkowaniem mają bo z tego co wiem te operatorskie słabo). Pomysły oczywiście teoretyczne.
Nigdzie nie przeczytałem że jakieś ograniczenia są. Brakuje mi jednego routera do testu, ale jak znajdę trochę czasu i sprzęt to postaram się sprawdzić.
Pewnie będzie tak jak w mwan3, bodajże do 256 WAN. :roll:
Jest jeszcze jedna metoda z znakowaniem pakietów przez iptables, ale coś mi z nią nie działało więc temat odpuściłem.
Na OpenWRT właśnie iptables zaczęły mi się krzaczyć, szczególnie przy próbie ustawienia tras dla https.
barczun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-22, 21:08

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: barczun »

Failover dostajemy w przypadku jądra powyżej 4.4 czy używając dodatkowego pakietu?
Jest to wbudowane w jądro. Potrzebujesz tylko ustawić

Kod: Zaznacz cały

net.ipv4.conf.all.ignore_routes_with_linkdown = 0
net.ipv4.conf.default.ignore_routes_with_linkdown = 0
Z tym podniesionym interfejsem i brakiem połączenia przyszło mi do głowy, że można spróbować zrobić jakiś vlan, albo na routerach LTE trzeba by było pewnie zrobić mostek WAN-LAN (pewnie to prędzej, pytanie jak routery z mostkowaniem mają bo z tego co wiem te operatorskie słabo). Pomysły oczywiście teoretyczne.
Jeśli cię dobrze zrozumiałem to ja to ogarnąłem skryptem w cronie. Ping na DNS googla przez pierwszy interface. Jeśli nie ma odpowiedzi to

Kod: Zaznacz cały

ip route change default scope global nexthop via 192.168.9.254 dev eth2 weight 99 nexthop via 192.168.8.254 dev eth1 weight 1
Musisz zostawić obie bramy żeby móc dalej pingować DNS googla przez pierwszy interface. Jak ping na pierwszym interface wróci to

Kod: Zaznacz cały

ip route change default scope global nexthop via 192.168.8.254 dev eth1 weight 60 nexthop via 192.168.9.254 dev eth2 weight 40 
Pewnie będzie tak jak w mwan3, bodajże do 256 WAN.
Po przemyśleniu więcej niż 100 interface chyba nie pójdzie bo współczynniki podziału to liczby całkowite z zakresu od 1 o 99 (zawsze musi się wysumować na 100).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

barczun, dzięki za tyle cennych wskazówek. Jak dorwę więcej kiedyś routerów to spróbuję coś zadziałać. Link do tematu zapisany. :)
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

Mam pod ręką 5 modemów Huawei E3372m, chce użyć trzech. Mikrokomputer BananaPi M2 Berry (pracujący pod dyktando ubuntu) i trzy karty sim Plus, T-Mobile i Orange. Chciałbym trochę podziałać w temacie i zrobić sobie takie małe przenośne pudełko do load balancingu, które będę podpinał do komputera.
Mam też serwer VPS na OVH z Gigowym wyjściem na świat.

Plan jest taki, żeby utworzyć sieć VPN między Banana Pi a VPS-em i w ramach tego VPN-a użyć trzech łącz. Znalazłem nawet poradnik jak to zrobić, niestety poległem.

http://vrayo.com/how-to-set-up-a-bondin ... -in-linux/


Pytanie nr1: Czy ktoś w ogóle kiedyś coś takiego próbował? Ma jakieś doświadczenia w temacie?

Moje do tej pory są niezbyt pozytywne, delikatnie to ujmując.

1. Nie wiem, czy HiLink nie stanowi tutaj problemu? Każdy modem ma to samo IP oraz MacAdress i nie można tego zmienić.

2. Za każdym podpięciem modemu tworzony jest nowy interfejs sieciowy.

3. Interfejsy te różnie się nazywają. Przykładowo, pierwszy modem dostaje nazwę interfejsu enx0c5b8f279a64, drugi
rename8 a trzeci rename12. Z czego jedyną stałą nazwą jest enx0c5b8f279a64 i zawsze dostaję ją pierwszy podłączony modem.

4. W poradniku mamy napisany skrypt, który powinien pomóc w powyższej sytuacji. Zmodyfikowałem go dodają pętle odpowiadającą za modem który dostaje interfejs o nazwie enx0c5b8f279a64.
Skrypt nie do końca działa, tworzy tylko sieć wwan z adresem ip 192.168.8.2 i się zatrzymuje wyrzucając błędy:
RTNELINK: File exists
RTNELINK: File exists
SIOCDELRT: No such process
SIOCADDRT: No such device

Do kolejnych konfiguracji już nie dotarłem, gdyż mimo wielu różnych prób i kombinacji, test sprawdzający poprawność konfiguracji modemów nie wychodził pozytywnie. Mam tu na myśli pingowanie google kolejnymi modemami.

Jeżeli ktoś zechce pomóc, później podzielę się obrazem systemu i tutorialem.

Pozdrawiam
PP
Ostatnio zmieniony 2017-11-12, 01:26 przez PoznanskaPyra, łącznie zmieniany 1 raz.
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

Dobule post, niechcący ;)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: dzejk »

Wgrywając modowany soft możesz zmienić IP hilinka, możesz też go przerobić na wersję zwykłą.
Ja mam multiwan na routerze z openwrt/lede i działa dobrze bez większych problemów.
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

dzejk pisze:Wgrywając modowany soft możesz zmienić IP hilinka, możesz też go przerobić na wersję zwykłą.
Ja mam multiwan na routerze z openwrt/lede i działa dobrze bez większych problemów.
Z jakiego moda korzystasz? Z wersji zwykłej czy jakiegoś zmodyfikowanego HiLinka?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: dzejk »

z modowanego softu hilink, stąd https://translate.googleusercontent.com ... ry39517088
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

O ciekawe, dzięki :)
ODPOWIEDZ