2 internety LTE + Load Balancer

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: alexnet »

Witam mam pytanie odnośnie 2 usług LTE. Pierwszy z nich Orange LTE, na Orange osiągam max do 65 mb/s. Drugi z nich to T-mobile, osiągam na nim nie więcej takie same wyniki download jak na Orange. I tu pada pytanie? Chce połączyć dwie usługi LTE w jeden. Chce tu zastosować Load Balancer na TP-R480T+ Czy to bedzie działać? czy uda mi się na TP-linku z agregować dwie usługi razem.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: onken »

Raczej nie bo pewnie BTS nie puści Ci więcej niż 1x naraz ok. 65 Mb/s - bo to ten sam BTS.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: alexnet »

a jakby to była jedna usługa Orange LTE na którym osiągam max 65 mb/s + play albo neostrada
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: wojteks »

onken pisze:Raczej nie bo pewnie BTS nie puści Ci więcej
To że radio jest wspólne dla 1800MHz to nie znaczy że nie podzieli się pasmo na 2 dostawców.
Nie pomagam na PW!
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: alexnet »

jeśli chodzi o internet Orange lte. bo mam neta z lte 800. jeśli zdecydował bym się na play to na lte 1800, albo neostade? tylko pada pytanie czy TP-link poradzi są z dwoma usługami jakie wymieniłem powyżej, i czy load balance zadziała tu
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: alexnet »

czy nie bede miał problemu na tp-linku z konfiguracją Load balance
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: onken »

Wojtku,

U mnie testowałem Orange + T-Mobile, Plus + CP i zawsze osiągi były takie że nigdy nie było 1+2 a j dynie sumaryczna prędkość jednego rozłożona na dwóch.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

onken, ale przypadkiem nie piszesz o LTE1800? LTE1800 w Orange i T-Mobile są wspólne i faktycznie nie będzie x2. Podobnie Plus i CP bo to jedno i to samo.
alexnet napisał, że ma LTE800, a LTE800 Orange ma swoje, T-Mobile ma swoje. Wtedy będzie około x2, ale tylko przy połączeniach wielowątkowych (np. P2P).
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: alexnet »

No właśnie. To co jest sens zakupić tego TP linka z load balance
barczun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-22, 21:08

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: barczun »

Witam

Mam podobną konfigurację (PLAY+TMobile) u siebie w domu tyle że routerem jest terminal na Intel Atom z Debianem. Play w godzinach obciążenia to średnio DL 50 (w nocy w porywach do 90). TMobile obciążony to DL 20 (nocą 40). Z tym loadbalancingiem to trochę loteria. Jeśli oba łącza nie są o takich samych parametrach to trzeba trochę czasu poświęcić na dobranie współczynników podziału. W jednej sesji nie da się z tego skorzystać (tak jak wcześniej pisał ja.michal), ale tylko w połączeniach wielowątkowych i przy większej ilości użytkowników. Nie wiem czy na tym routerze da się podzielić trasy ze względu na rodzaj usługi (np gra przez jedno łącze, www przez drugie). Pracy przy tym sporo, zabawa fajna, wszystko zależy co chcesz osiągnąć.
Napisz coś więcej jak to ma działać to może uda się coś więcej podpowiedzieć.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: robertnik »

Nie wiem jak w tym tplinku, sam używam operwrt i multiwan wdr4300. Nie działa to jednak jak LTE-A, czy mimo i prędkości nie są sumowane. Jeśli zajęte jest jedno łącze ruch kierowany jest na inne.
U mnie mniej więcej wygląda to tak.
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: alexnet »

Mi internet do grania nie jest potrzebny :) prędzej do przeglądania www czy pobierania, albo oglądania online. wszystko to miało by działać tylko na jeden komputer w domu. A jeszcze lepiej jakby to load balance puścić po wifi w domu.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

alexnet pisze:No właśnie. To co jest sens zakupić tego TP linka z load balance
Do tego lepszy będzie jakiś mocniejszy sprzęt niż router.
barczun pisze:Witam

Mam podobną konfigurację (PLAY+TMobile) u siebie w domu tyle że routerem jest terminal na Intel Atom z Debianem.
No właśnie, coś w tym stylu.
barczun pisze:Play w godzinach obciążenia to średnio DL 50 (w nocy w porywach do 90). TMobile obciążony to DL 20 (nocą 40). Z tym loadbalancingiem to trochę loteria. Jeśli oba łącza nie są o takich samych parametrach to trzeba trochę czasu poświęcić na dobranie współczynników podziału.
Co masz dokładnie na myśli loteria i ustawienie współczynników? Próbowałem się tym bawić kiedyś, ale nie miałem odpowiedniego sprzętu do tego więc odpuściłem. Na wirtualnej maszynie również nie udało mi się nic zrobić, tzn. dwa WAN były, ale dane, nawet wielowątkowe, szły tylko po jednym WAN, a drugi się rozłączał.
barczun pisze:Pracy przy tym sporo, zabawa fajna, wszystko zależy co chcesz osiągnąć.
No właśnie, sporo roboty. Ty to na Debianie robiłeś tak? Chyba łatwiej jest to ustawić niż na OpenWRT, szczególnie jak WAN to są po prostu poszczególne porty LAN? Wtedy sprawdza się połączenie po prostu routerów LTE do jednego takiego terminala. :niepewny:
barczun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-22, 21:08

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: barczun »

alexnet pisze:
Mi internet do grania nie jest potrzebny :) prędzej do przeglądania www czy pobierania, albo oglądania online. wszystko to miało by działać tylko na jeden komputer w domu. A jeszcze lepiej jakby to load balance puścić po wifi w domu.
Przy przeglądaniu WWW różnicy nie zobaczysz. Przy ściąganiu jeśli będziesz używał akceleratorów (np free download manager), albo będziesz ściągał dwa pliki jednocześnie różnicę będzie widać. Zainteresuj się routerami z OpenWrt i pakietem mwan3.
ja.michal pisze:
Co masz dokładnie na myśli loteria i ustawienie współczynników? Próbowałem się tym bawić kiedyś, ale nie miałem odpowiedniego sprzętu do tego więc odpuściłem. Na wirtualnej maszynie również nie udało mi się nic zrobić, tzn. dwa WAN były, ale dane, nawet wielowątkowe, szły tylko po jednym WAN, a drugi się rozłączał.
Nie wiem jak to jest w przypadku wirtualek. Ale wiem z doświadczenia że potrafią coś namieszać.

Do zrobienia load balancing użyłem:
Konfiguracja:
1) Sieci:
a) 192.168.8.0 - sieć z pierwszego routera LTE, brama to 192.168.8.254, interface na debianie 192.168.8.1, eth1
b) 192.168.9.0 - sieć z drugiego routera LTE, brama to 192.168.9.254, interface na debianie 192.168.9.1, eth2
c) 192.168.10.0 - sieć domowa, interface na debianie 192.168.10.1, eth0
Wszystkie interface, muszą być podniesione z statycznym IP.

2) Włączona maskarada

Kod: Zaznacz cały

/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth2 -j MASQUERADE
3) Dwie tabele routingu (wan1 i wan2)

4) Konfiguracja routingu dla pierwszej tabeli:

Kod: Zaznacz cały

ip route add default via 192.168.8.254 table wan1
ip route add 192.168.8.0/24 dev eth1 src 192.168.8.1 table wan1
ip route add 192.168.10.0/24 dev eth0 table wan1
5) Konfiguracja dla drugiej tabeli:

Kod: Zaznacz cały

ip route add default via 192.168.9.254 table wan2
ip route add 192.168.9.0/24 dev eth2 src 192.168.9.1 table wan2
ip route add 192.168.10.0/24 dev eth0 table wan2
6)

Kod: Zaznacz cały

ip rule add from 192.168.8.1 table wan1
ip rule add from 192.168.9.1 table wan2
7) Sam loadbalancing

Kod: Zaznacz cały

ip route change default scope global nexthop via 192.168.8.254 dev eth1 weight 60 nexthop via 192.168.9.254 dev eth2 weight 40
Tutaj dałem dla przykładu podział 60:40. W moim przypadku jedno łącze jest bardzo szybkie i z limitem 100GB (play na 192.168.8.254), a TMobile wolniejszy i z mniejszym limitem (chyba 30GB). Zależy mi na tym aby większość ruchu szła przez Play i tutaj zaczyna się zabawa z współczynnikami.
Dla samej szybkości wystarczy pewnie ustawić 50:50. Jak chcesz coś więcej wyciągnąć to chyba metodą prób i błędów - nie wiem jak Linux to wylicza.
ja.michal pisze:No właśnie, sporo roboty. Ty to na Debianie robiłeś tak? Chyba łatwiej jest to ustawić niż na OpenWRT, szczególnie jak WAN to są po prostu poszczególne porty LAN? Wtedy sprawdza się połączenie po prostu routerów LTE do jednego takiego terminala. :niepewny:
Tak masz rację. Opisy na polskim forum o openwrt są i to bardzo przystępnie napisane. U mnie pojawiło się niestety ale:
1) Oprócz loadbalancingu na routerze działa serwer VPN (to na openwrt można zrobić) oraz client fortigate vpn (a tego pod openwrt niestety nie ma).

2) Drugi plus Debiana to możliwość sterowania np która usługa (WWW, ftp itp.) ma korzystać z danego łącza (ip rule + reguły iptables). Nie wiem czy da się to zrobić na openwrt. Na razie jeszcze tematu nie rozgryzałem ale córka dorasta do komputera a youtube pasmo i transfer zjada więc cały pójdzie przez Play.

3) Kwestia ceny za sprzęt - to co miałem dotychczas się nie nadawało (Linksys WRT160NL czyli porty 100Mb). Mogłem kupić router (ale jaki ?) lub po przemyśleniach to co mam. U mnie pracuje terminal HP T5740 + extension kupowany na ebay żeby zainstalować kartę sieciową (ja mam quad ale dual wystarczy). Całość zamknąłem na poziome około 300-350 PLN (oczywiście używane). Chyba za rozsądny i stabilny router musiałbym zapłacić więcej. WIFI ogarnąłem za pomocą hostapd. DHCP przez dnsmasq. Udostępnianie dysku mógłbym przez Samba i NFS - chociaż to ma być router a nie sprzęt do wszystkiego (takie moje założenie). Przykładów można mnożyć.

4) Oczywiście to rozwiązanie ma jedną sporą wadę - czas potrzebny na konfigurację (bo wiedzę zawsze można zdobyć :) )
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

Przypomniało mi się, bawiłem się mocniej na OpenWRT postawionym na IBM T41 z E3276 hilink i Orange Airbox (mobilny router od Huawei) i był jakiś problem z Airboxem bo soft dla Orange miał modyfikację i nie było widać portu do sterowania komendami AT i interfejs padał po chwili. Do tego doszły problemy z kartami WiFi (wbudowania nie była obsługiwana przez OpenWRT, a dodatkowa, po kombinacjach z odblokowaniem BIOSu, była widziana, ale nie można było ustawić trybu AP). Na wirtualne najpierw się bawiłem, ale jakieś cyrki tam były i tylko podstawy poznałem. To tak na marginesie.


Czyli masz dwa routery wpięte do własnego routera na Debianie. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie bo z tego co wyczytałem na zagranicznych stronach najłatwiej load balancing ustawić na interfejsach Ethernet z ustawionym stałym IP.

Tabelę co i jak ma iść po jakim łączu da się zrobić w OpenWRT, ale nie miałem okazji sprawdzić jak to działa w praktyce. Napisz mi jak możesz jak wygląda sprawa https i logowania się na strony www. Jeśli połączenie pójdzie po https na danym serwisie to trzyma na np. WAN1 czy potrafi przejść na WAN2 i w efekcie wyrzucić z aktywnego logowania? U siebie doszedłem do tego momentu i były problemu. Nie rozgryzłem tego ostatecznie (i kilku innych spraw) i dałem sobie spokój.

Widzę, że Debianie wszystko z konsoli i na narzędziach wbudowanych. Czy jednak potrzebne coś na wzór mwan3 w OpenWRT?

Ile maksymalnie interfejsów WAN można podpiąć do load balancing na tym Debianie? Orientujesz się czy można ustawić np. WAN1, WAN2 i WAN3 jako lb (powiedzmy 40/30/30) i jako failover WAN3?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ml13 »

ja.michal pisze:Jeśli połączenie pójdzie po https na danym serwisie to trzyma na np. WAN1 czy potrafi przejść na WAN2 i w efekcie wyrzucić z aktywnego logowania? U siebie doszedłem do tego momentu i były problemu. Nie rozgryzłem tego ostatecznie (i kilku innych spraw) i dałem sobie spokój.

Widzę, że Debianie wszystko z konsoli i na narzędziach wbudowanych. Czy jednak potrzebne coś na wzór mwan3 w OpenWRT?

Ile maksymalnie interfejsów WAN można podpiąć do load balancing na tym Debianie? Orientujesz się czy można ustawić np. WAN1, WAN2 i WAN3 jako lb (powiedzmy 40/30/30) i jako failover WAN3?
Właśnie też z tego powodu zrezygnowałem z MultiWanu. Facebook czy inne strony lubiły się zapętlać. Teoretycznie gdyby ustawił tak, by WAN2 czy WAN3 włączały się dopero po 5sekundach nie byłoby najmniejszego problemu z tym.
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: robertnik »

facebook miał taką manierę że przełączał się na web.facebook. Tym sposobem trzeba je przekierować na wybrany wan. Pomaga zwłaszcza w przypadku rozłożenia ruchu równomiernie na WANY 50/50%.
No ale to OpenWRT i możliwości ręcznego dłubania. Wątpię by ten tplink pozwalał na coś takiego.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

No tak Panowie, można robić wszystko ręcznie tylko pomyślcie ile tych reguł trzeba by było stworzyć. Dlatego pytam barczun, jak to wygląda w Debianie, czy lepiej niż w OpenWRT.
barczun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-22, 21:08

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: barczun »

Czyli masz dwa routery wpięte do własnego routera na Debianie. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie bo z tego co wyczytałem na zagranicznych stronach najłatwiej load balancing ustawić na interfejsach Ethernet z ustawionym stałym IP.
Nie sprawdzałem tego ale nie powinno mieć znaczenia. Czy eth, wlan czy ppp to interface więc co do zasady powinno działać.
Napisz mi jak możesz jak wygląda sprawa https i logowania się na strony www. Jeśli połączenie pójdzie po https na danym serwisie to trzyma na np. WAN1 czy potrafi przejść na WAN2 i w efekcie wyrzucić z aktywnego logowania?
Nie zauważyłem żadnych problemów. Raz nawiązaną trasę trzyma (chociaż nie wiem jak długo). Tylko w przypadku gdy zadziała failover zerwie sesje https.
Widzę, że Debianie wszystko z konsoli i na narzędziach wbudowanych. Czy jednak potrzebne coś na wzór mwan3 w OpenWRT?
Wystarczą te polecenia które napisałem. Są podobne pakiety do mwan3 na Debiana, ale nic więcej nie wnoszą. Może tyle że łatwiej się konfiguruje (przez pliki zamiast poleceń).
Dodatkowo dostajemy failover. Przydaje się jądro powyżej 4.4 ponieważ ma parametr ignore_routes_with_linkdown. Jak nam interface pójdzie w dół to automatycznie ruch przechodzi na kolejny. Problem jest jednak przy routerach. Internetu może być brak ale interface są podniesione (przecież to jeszcze sieć lokalna). Ale prostym skryptem w cronie można załatwić sprawę. (ping google przez dany interface, jak brak to route change i zmieniamy defaultową bramę).
Ile maksymalnie interfejsów WAN można podpiąć do load balancing na tym Debianie? Orientujesz się czy można ustawić np. WAN1, WAN2 i WAN3 jako lb (powiedzmy 40/30/30) i jako failover WAN3?
Nigdzie nie przeczytałem że jakieś ograniczenia są. Brakuje mi jednego routera do testu, ale jak znajdę trochę czasu i sprzęt to postaram się sprawdzić.

Jest jeszcze jedna metoda z znakowaniem pakietów przez iptables, ale coś mi z nią nie działało więc temat odpuściłem.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

Nie zauważyłem żadnych problemów. Raz nawiązaną trasę trzyma (chociaż nie wiem jak długo). Tylko w przypadku gdy zadziała failover zerwie sesje https.
To plus. Na OpenWRT, nie wiem czemu, po chwili tracił trasę.
Wystarczą te polecenia które napisałem. Są podobne pakiety do mwan3 na Debiana, ale nic więcej nie wnoszą. Może tyle że łatwiej się konfiguruje (przez pliki zamiast poleceń).
Dodatkowo dostajemy failover. Przydaje się jądro powyżej 4.4 ponieważ ma parametr ignore_routes_with_linkdown. Jak nam interface pójdzie w dół to automatycznie ruch przechodzi na kolejny. Problem jest jednak przy routerach. Internetu może być brak ale interface są podniesione (przecież to jeszcze sieć lokalna). Ale prostym skryptem w cronie można załatwić sprawę. (ping google przez dany interface, jak brak to route change i zmieniamy defaultową bramę).
Failover dostajemy w przypadku jądra powyżej 4.4 czy używając dodatkowego pakietu? Z tym podniesionym interfejsem i brakiem połączenia przyszło mi do głowy, że można spróbować zrobić jakiś vlan, albo na routerach LTE trzeba by było pewnie zrobić mostek WAN-LAN (pewnie to prędzej, pytanie jak routery z mostkowaniem mają bo z tego co wiem te operatorskie słabo). Pomysły oczywiście teoretyczne.
Nigdzie nie przeczytałem że jakieś ograniczenia są. Brakuje mi jednego routera do testu, ale jak znajdę trochę czasu i sprzęt to postaram się sprawdzić.
Pewnie będzie tak jak w mwan3, bodajże do 256 WAN. :roll:
Jest jeszcze jedna metoda z znakowaniem pakietów przez iptables, ale coś mi z nią nie działało więc temat odpuściłem.
Na OpenWRT właśnie iptables zaczęły mi się krzaczyć, szczególnie przy próbie ustawienia tras dla https.
barczun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2017-06-22, 21:08

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: barczun »

Failover dostajemy w przypadku jądra powyżej 4.4 czy używając dodatkowego pakietu?
Jest to wbudowane w jądro. Potrzebujesz tylko ustawić

Kod: Zaznacz cały

net.ipv4.conf.all.ignore_routes_with_linkdown = 0
net.ipv4.conf.default.ignore_routes_with_linkdown = 0
Z tym podniesionym interfejsem i brakiem połączenia przyszło mi do głowy, że można spróbować zrobić jakiś vlan, albo na routerach LTE trzeba by było pewnie zrobić mostek WAN-LAN (pewnie to prędzej, pytanie jak routery z mostkowaniem mają bo z tego co wiem te operatorskie słabo). Pomysły oczywiście teoretyczne.
Jeśli cię dobrze zrozumiałem to ja to ogarnąłem skryptem w cronie. Ping na DNS googla przez pierwszy interface. Jeśli nie ma odpowiedzi to

Kod: Zaznacz cały

ip route change default scope global nexthop via 192.168.9.254 dev eth2 weight 99 nexthop via 192.168.8.254 dev eth1 weight 1
Musisz zostawić obie bramy żeby móc dalej pingować DNS googla przez pierwszy interface. Jak ping na pierwszym interface wróci to

Kod: Zaznacz cały

ip route change default scope global nexthop via 192.168.8.254 dev eth1 weight 60 nexthop via 192.168.9.254 dev eth2 weight 40 
Pewnie będzie tak jak w mwan3, bodajże do 256 WAN.
Po przemyśleniu więcej niż 100 interface chyba nie pójdzie bo współczynniki podziału to liczby całkowite z zakresu od 1 o 99 (zawsze musi się wysumować na 100).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: ja.michal »

barczun, dzięki za tyle cennych wskazówek. Jak dorwę więcej kiedyś routerów to spróbuję coś zadziałać. Link do tematu zapisany. :)
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

Mam pod ręką 5 modemów Huawei E3372m, chce użyć trzech. Mikrokomputer BananaPi M2 Berry (pracujący pod dyktando ubuntu) i trzy karty sim Plus, T-Mobile i Orange. Chciałbym trochę podziałać w temacie i zrobić sobie takie małe przenośne pudełko do load balancingu, które będę podpinał do komputera.
Mam też serwer VPS na OVH z Gigowym wyjściem na świat.

Plan jest taki, żeby utworzyć sieć VPN między Banana Pi a VPS-em i w ramach tego VPN-a użyć trzech łącz. Znalazłem nawet poradnik jak to zrobić, niestety poległem.

http://vrayo.com/how-to-set-up-a-bondin ... -in-linux/


Pytanie nr1: Czy ktoś w ogóle kiedyś coś takiego próbował? Ma jakieś doświadczenia w temacie?

Moje do tej pory są niezbyt pozytywne, delikatnie to ujmując.

1. Nie wiem, czy HiLink nie stanowi tutaj problemu? Każdy modem ma to samo IP oraz MacAdress i nie można tego zmienić.

2. Za każdym podpięciem modemu tworzony jest nowy interfejs sieciowy.

3. Interfejsy te różnie się nazywają. Przykładowo, pierwszy modem dostaje nazwę interfejsu enx0c5b8f279a64, drugi
rename8 a trzeci rename12. Z czego jedyną stałą nazwą jest enx0c5b8f279a64 i zawsze dostaję ją pierwszy podłączony modem.

4. W poradniku mamy napisany skrypt, który powinien pomóc w powyższej sytuacji. Zmodyfikowałem go dodają pętle odpowiadającą za modem który dostaje interfejs o nazwie enx0c5b8f279a64.
Skrypt nie do końca działa, tworzy tylko sieć wwan z adresem ip 192.168.8.2 i się zatrzymuje wyrzucając błędy:
RTNELINK: File exists
RTNELINK: File exists
SIOCDELRT: No such process
SIOCADDRT: No such device

Do kolejnych konfiguracji już nie dotarłem, gdyż mimo wielu różnych prób i kombinacji, test sprawdzający poprawność konfiguracji modemów nie wychodził pozytywnie. Mam tu na myśli pingowanie google kolejnymi modemami.

Jeżeli ktoś zechce pomóc, później podzielę się obrazem systemu i tutorialem.

Pozdrawiam
PP
Ostatnio zmieniony 2017-11-12, 01:26 przez PoznanskaPyra, łącznie zmieniany 1 raz.
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

Dobule post, niechcący ;)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: dzejk »

Wgrywając modowany soft możesz zmienić IP hilinka, możesz też go przerobić na wersję zwykłą.
Ja mam multiwan na routerze z openwrt/lede i działa dobrze bez większych problemów.
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

dzejk pisze:Wgrywając modowany soft możesz zmienić IP hilinka, możesz też go przerobić na wersję zwykłą.
Ja mam multiwan na routerze z openwrt/lede i działa dobrze bez większych problemów.
Z jakiego moda korzystasz? Z wersji zwykłej czy jakiegoś zmodyfikowanego HiLinka?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: dzejk »

z modowanego softu hilink, stąd https://translate.googleusercontent.com ... ry39517088
PoznanskaPyra
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-12, 01:02

Re: 2 internety LTE + Load Balancer

Post autor: PoznanskaPyra »

O ciekawe, dzięki :)
ODPOWIEDZ