Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Witam,

Posiadam od niedawna router B525. Z racji tego, że podłączoną mam do niego antenę zewnętrzną, znajduje się on w pokoju na piętrze. Pokój znajduje się w rogu domu, dlatego piętro niżej, w pokoju położonym po drugiej stronie budynku zasięg wifi leży.
Próbowałem ustawić stary router (używany do Neostrady, Linksys) na dole i "zmostkowanie" go z Huaweiem, ale ten drugi nie posiada chyba takiej opcji (bynajmniej na ubogim sofcie T-M).
Czy jest jakiś inny sposób aby zwiększyć sygnał wifi? Np. dokupić Access Point z antenami zewnętrznymi (więc więc lepszym zasięgiem) i połączyć go po LAN z routerem?
Nie znam się za bardzo na tym, także proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: wojteks »

tomasith pisze:Czy jest jakiś inny sposób aby zwiększyć sygnał wifi?
Acces Point juz masz (stary router) podłącz go tylko kablem ethernet do B525 i odpowiednio skonfiguruj.
Nie pomagam na PW!
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Dzięki za odpowiedź. Mógłbyś podpowiedzieć w której sekcji menu to zrobić? Jestem zielony w temacie.
Linksysa chciałem zmostkować po wifi, tzn. Huawei na dole, Linksys na dole. Ale niestety nie dało rady (Linksys ma taką opcję w menu, ale w B525 nie znalazłem- więc pewnie nie ma).
Jeśli można podłączyć AP do Huaweia po kablu ethernet i udostępnić po nim neta, to wolałbym nie ciągnąć kabli ethernet po domu, a jedynie dokupić jakiś AP z antenami zewnętrznymi, żeby pokrycie wifi było większe. Linksys nie ma żadnej, więc w porównaniu do Huaweia i tak by nic nie pomógł.
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Ogólnie to mam 2 stare routery od ADSL. Linksys i jakiś TP-Link.
Także praktycznie mógłbym (jeśli TP-Link obsługuje "mostkowanie") podłączyć Linksysa do Huaweia po kablu, a potem zmostkować Linksysa z TP-Linkiem umieszczonym na piętrze niżej i cieszyć się większym zasięgiem wifi- dobrze rozumuję?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: wojteks »

To czy są anteny zewnętrzne w zasadzie nie ma wpływu na zasięg. Jaki to linksys? Musisz przenieść linksysa przynajmniej na środek domu żeby poprawić zasięg w dalszej części. Kabel jest cienki, łatwo się układa, za listwy przypodłogowe można schować czy strychem przerzucić, trzeba troszkę chcieć.

Mało Ci gadżetów na półce że chcesz 2 dodatkowe urządzenia stawiać? Pomijam fakt, że "mostek" zwykle nie nadaje dalej WiFi tylko łączy 2 urządzenia po WiFi.
Nie pomagam na PW!
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: robertnik »

Taki hmm AP musi mieć 2 niezależne radia. Jedno do odbieranie, następne do nadawania. Są takie i nie wszystkie są drogie. Inna sprawa że jest to wrażliwe na zakłócenia, ale skoro nie chcesz kabla. Są taż takie do sieli elektrycznej, ale jakoś nigdy nie testowałem. Po prostu kable sieciowy jest najtańszy i oferuje najwyższe osiągi...
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Router w zapasie mam taki: WAG54G2-EE. D... nie urywa, ale net mobilny mam z T w opcji do 20Mbps (więcej realnie mi nie potrzeba; w porównaniu do używanej przez lata z zawrotną prędkością 1,5-2 Mbps Neo to istna bajka), więc przesył po wifi na nim by wyrobił. Tylko jeśli chodzi o zasięg, to mistrzem i tak nie był- myślę że podobnie do B525, więc postawienie go obok by nic nie wniosło. Kabla sieciowego w mało widocznym miejscu nie pociagnę. Listwy przypodłogowe są proste (cienkie, mocowane do ścian na wkręty, na to naklejany pas wykładziny, więc nie mają w środku pustej przestrzeni), na podłodze (bodajże płyty wiórowe lub MDF) wykładzina. Dom jest dosyć otwartą przestrzenią, więc i puszczenie go w dół jedynie po ścianie, co nie wyglądałoby estetycznie. Dlatego miałem nadzieję, że podłączenie po kablu do B525 jakiegoś innego routera/AP z antenami i postawienie go obok zwiększy zasięg. Ale skoro piszecie, że nie ma to wpływu, to lipa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: wojteks »

No to pozostaje iść w koszty i zastosować coś takiego przykładowo https://www.morele.net/urzadzenie-plc-t ... it-608845/
Nie pomagam na PW!
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Wow, dzięki. Nawet nie wiedziałem, że takie cuda istnieją. Pozostaje zakupić na próbę przez neta i sprawdzić jak działa (gniazdka muszą być na jednej fazie)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: wojteks »

Najlepiej na 1 fazie ale jak są z różnych i masz odbiorniki 3-fazowe to też powinno działać na różnych fazach.
Nie pomagam na PW!
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Ten B525 od T ma jedynie 4x port LAN. Czy po tym pójdzie net na ten "nadajnik" powerlink, czy musi być port WAN?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: matek451 »

Transmitery łaczy się po LAN. Tylko po co za 230 zł ? http://allegro.pl/wifi-d-link-dhp-w311a ... 04935.html
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: wojteks »

Podpinasz do LAN B525 to mniejsze a to większe po włożeniu do gniazdka elektrycznego powinno nadawać WiFi i ma ethernet 1 port (może wymagać konfiguracji podobnie jak router/AP przez przeglądarkę.
Nie pomagam na PW!
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Dzięki za linka do D-linka. Tylko on oferuje "odbiornik" jedynie w wersji na kabel ethernet, a mi zależałoby na wifi -stąd pewnie różnica cenowa.

Ciekawi mnie jeszcze czy to ustrojstwo działa jeśli np. do jednego kontaktu podłączona jest "złodziejka" i transmiter+inne urządzenie, czy też trzeba wtedy kupić wersję transmitera z gniazdem (te są już droższe).
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Ostatecznie zakupiłem coś takiego:

http://www.tp-link.com.pl/products/deta ... 860RE.html

I sprawdza się w moim wypadku bardzo dobrze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: matek451 »

Nie masz pojęcia co to repeater i jak działa to twierdzisz ze spisuje się bardzo dobrze. Za tą cenę miałeś dwa transmitery PLC w tym jeden z AP Wifi a wybrałeś zawodny repeater. Twoja sprawa, wymagający użytkownicy nie stosują tego trybu w sieciach WiFi bo nie chcą problemów. Życzę powodzenia.
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

To może uświadom mnie...?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: robertnik »

tomasith pisze:To może uświadom mnie...?
wojteks pisze:Podpinasz do LAN B525 to mniejsze a to większe po włożeniu do gniazdka elektrycznego powinno nadawać WiFi i ma ethernet 1 port (może wymagać konfiguracji podobnie jak router/AP przez przeglądarkę.
Czego nie rozumiesz?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: matek451 »

Repeater wykorzystuje jedno radio do odbioru sygnału i dalszego jego nadawania. Oczywiście komunikacja w dwie strony . Dlatego z założenia obcina prędkość o połowę no i rosną opóźnienia. Musi stać w miejscu gdzie z B525 poziom sygnału wynosi około -70dBm. Inaczej tryb jest niestabilny i sprawia problemy, jest podatny na zakłócenia, szczególnie przy intensywnej pracy sieci WiFi. Przy dużym , dwukondygnacyjnym domu stosuje się jeden AP na poziom. w twoim wypadku na pietrze to B525 a nizej dodatkowy AP. najlepiej spięte po LAN kablem. Ewentualnie PLC. Repeater jakoś działa ale nie można mówić że to bardzo dobry tryb bo ma wyżej wspomniane ograniczenia. Do przeglądania internetu wystarcza. Jeśli ktoś wymaga od sieci domowej coś więcej to nie polecam.
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Huawei B525 - zbridge'owanie z innym routerem/access pointem

Post autor: tomasith »

Dziękuję za objaśnienie. Jak pisałem na początku nie jestem już "na czasie" z bieżącymi rozwiązaniami sieciowymi.
Nie napisałem także na początku dlaczego chcę zastosować jakieś urządzenie poszerzające zasięg wifi.
Dom jest 2 kondygnacyjny + piwnica (no ale tam wifi raczej mi zbędne). Router zawsze stał na piętrze. Używany do Neo stał po prostu w miejscu gdzie dociągnięte było gniazdko telefoniczne i stały komputery (piętro). No i tak zostało. Ostatnio pokusiłem się na net mobilny ze względu na tragiczne osiągi "stałego łącza" i brak perspektyw na polepszenie sytuacji: wieś, w której jest może 30 domów, więc wielkiemu graczowi na rynku usług telefonicznych i zarazem jedynemu dostawcy łącza kablowego nie opłaca się inwestować w infrastrukturę. Wkurzał mnie transfer rzędu 1,5-2Mbps. Kabel od "słupka" był "łatany" co najmniej 10 razy, co wpływało na pewno na stabilność połączenia, a kiedy sieć przestała działać po ostatnich ulewach, podano mi przeszło miesięczny czas naprawy. Patrząc na to aby skrócić maksymalnie ilość kabla do routera/modemu neta mobilnego do anteny zewnętrznej, ten nadal stoi na piętrze. Już przy używaniu starego routera denerwowało mnie to, że nie wszędzie mogę korzystać z "domowego łącza internetowego" (salon położony piętro niżej po skosie, balkon). Dlatego pomyślałem o "przedłużeniu" zasięgu wifi, a raczej "domowego internetu", bo plików po sieci nie ciągnę. Nie wiem jak sprawdziłoby się PLC w moim domu. W rozdzielnicy dom jest bardzo porozbijany na różne "sektory" (osobne bezpieczniki np. do gniazdek w jednych pokojach na piętrze, inny do oświetlania, jeszcze inny do różnych pokoi na dole, piwnicy, piekarnika itp)- łącznie chyba z 10-12 bezpieczników. Czy AP z PLC akurat by działał na tych 2-3 gniazdkach, dzięki którym poprawiłby zasięg tam gdzie go nie było- nie wiem (ponoć działa na jednej fazie- a gniazdka mogły być podłączone do różnych). Rozumiem, że połączenie radiowe jest niewątpliwie gorsze i mniej pewne niż kablowe (a te niejako oferują transmitery PLC), jednak mam nadzieję, że repeater się sprawdzi. Takie rozwiązanie niejako miałem na myśli łącząc bezprzewodowo dwa routery. Podpiąłem go na dole, gdzie zasięg sieci wynosił ok. -60dBm (wg Network Cell Info) i zarazem puszcza sygnał w miejsca gdzie go dotychczas nie było.
ODPOWIEDZ