Antena do LTE / Jaka?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
miecholek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-10-02, 07:16

Antena do LTE / Jaka?

Post autor: miecholek »

Witam Forumowiczów,

Prośba o pomoc w doborze anteny zewnętrznej do internetu.
Aktualnie korzystam z routera który ma 2 antenty wewn (Huawei B593 LTE II). Internet z testów Ookla (Tmobile, Orange, Play, Plus) najlepiej chodzi w Orange.
Internet raz chodzi akceptowalnie (ok 7mbit DL i ping 50) a drugim razem bardzo kiepsko (0.7 mbit i ping po 200), bez różnicy w związku z porą dnia. Wydaje mi się, że ma to związek z tym do którego BTS się podłączy router (jeden w polu widzenia ok 2km, drugi za pagórkiem ok 1 km). Test telefonem z LTE wykazał, że ten dobry sygnał pochodzi z przekaźnika:

Bielkówko - gm. Kolbudy, Pomorskie
ul. Gregorkiewicza 1 - maszt T-Mobile (ten dalej, ale widoczny)

...bo już przed domem telefon ma ponad 20mbit DL, a idąc w jego stronę poza zabudowania jest tylko lepiej.
Problem polega na tym, że w routerze nie ma opcji wyboru, wiec losowo przełącza się pomiędzy BTS. Ratując się restartuje router, przestawiam go itd. aż złapie ten dobry sygnał. Jest to bardzo irytujące, wiec postanowiłem że chcę antenę kierunkową na ten lepszy BTS (z komina powinno go być go widać) a router zostawię na poddaszu + 1-2 powielacze na dom.

Teraz pytanie jaką antenę oraz okablowanie kupić?
Link do zdjęcia z załącznika z położeniem domu i zarys wzniesienia.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/374c14b980d82235

Z góry dziękuje.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Antena do LTE / Jaka?

Post autor: dzejk »

Trzeba by jeszcze sprawdzić, jakie pasmo odbierasz, bo na obu nadajnikach są dwa - LTE 800 i 1800 MHz. Chociaż daleko nie masz do tego w Bielkówku - w linii prostej jakieś 2,35 km - więc nawet to wyższe pasmo powinno łapać. Niemniej nie zaszkodzi sprawdzić.
Na b593s-12 i s-22 jest dostępny soft Vodafone, który ma w menu wybór pasm w LTE. Jaki masz dokładnie model routera i firmware ?
Na pasmo LTE 1800 polecana antena to dualny panel od Cybertecha, a na LTE 800 2x atk-10 z dipola.
Przyszłościowo, do agregacji pasm, możesz brać 2x atk-502 lub 504.
compawori
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2017-08-25, 22:09

Re: Antena do LTE / Jaka?

Post autor: compawori »

@miecholek jakbyś zdecydował się na 2xATK-502/4 to daj znać jak sprawują się, gdyż brakuje sprawdzonych opinii o tych antenach. Jak testować anteny znajdziesz info w głównym wątku o antenach LTE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE / Jaka?

Post autor: matek451 »

Kolejny "zadowolony" użytkownik Speed porta LTEII z niemieckiego demobilu. Biorą toto jak ciepłe bułeczki a potem płaczą. Choćbyś napisał tony na temat B593u-12 to i tak kupują nie biorąc opinii pod uwagę. Tu klasyczny przykład, zasięg LTE-A w Orange, T-Mobile w pobliżu BTS-y LTE1800 z LTE800. Żeby toto było jeszcze tanie ale 200-250 zł za stary, pięcioletni router z LTE 3 kat, wykastrowany przez T-Mobile to kosmos. Handlarze tym złomem na Januszach robią interes życia. W tej lokalizacji to bierze się abonament T-Mobile z no limit za 45/55 zł i z B525 za 1 zł .
miecholek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-10-02, 07:16

Re: Antena do LTE / Jaka?

Post autor: miecholek »

Dzięki za odpowiedzi.
Wersja modemu i softu to

Device Information
Name Speedport LTE Ⅱ
SN N4Y5TD9341800851
IMEI 868031005264441
Hardware version Ver.B
Software version V100R001C748SP108

Jeżeli chodzi o modem, to nie ma z nim większych problemów. Myslalem, że on jest przyczyną problemów i kupiłem dongla Play E3372h. Chodzi dużo gorzej. Pomyślałem, że skoro prędkość zależy od usytuowania w domu to antena powinna pomóc.

Żona ma androida we flagowcu Samsunga i kartę T-Mobile. Program network cell pokazuje, że łączy się z tym bts w centrum Kolbud.Dl 6mbit max.
Kupię antenę, zamontuje i zobaczymy. Jak nie pomoże to zwrócę.
ODPOWIEDZ