Sprzęt do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gUSHu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-07, 19:14
Lokalizacja: Księginice

Sprzęt do LTE

Post autor: gUSHu »

Witam.

Przychodzę do was z tematem jak jeden z wielu. Trochę czytałem ale im więcej czytam i więcej opinii widzę to mój mózg zamienia się w papkę.

Dlatego proszę was o skonfrontowanie dobrego sprzętu do LTE.

Adres zamieszkania:
Księginice ul. Lipowa 5/2
55-100 Trzebnica
Województwo Dolnośląskie

Aktualnie korzystam z nędznego sprzętu jakim jest ODU - IDU. Brałem ten internet na testy i przez pewien czas byłem zadowolony. Wieczorami i w nocy internet był na poziomie 20-40Mb/s. W godzinach szczytu było trochę gorzej i schodziło do poziomu 2-3 MB/s.

Czytając opinie na temat sprzętu oferowanego od dostawcy, sądzę że na porządnym sprzęcie może być ciut lepiej a chociaż jakość i stabilność będzie na lepszym poziome.

Prosiłbym o dwie opcje: budżetowa i full wypas.

Jeśli chodzi o dostawce też czytałem opinie, ale mam opcje SmartDom i jest dosyć tanio. Rozważam opcje T-mobile lub Orange, ale to w momencie gdy nie będzie już ratunku dla Plusa.

Czytałem o antenach Mimo i modemie ZTE, ale wolę posiłkować się wiedzą bardziej doświadczonych osób niż własną.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt do LTE

Post autor: robertnik »

No jak czytałeś o ZTE to nie na tym forum, albo nic pozytywnego. Sądzę że nie czytałeś ani jednego postu, bo do 5 w dół masz prawie wszystko.

Masz 300m do BTS Networks(Orangi i Tmobile).
Jak przeczytasz z 5 postów to znajdziesz procedurę testową, jak odwiedzisz dział obok korzystne oferty.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do LTE

Post autor: matek451 »

2-3MB/s czy 2-3Mb/s? Takie prędkości masz teraz w Plusie? Tanio nie zawsze znaczy dobrze .
gUSHu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-07, 19:14
Lokalizacja: Księginice

Re: Sprzęt do LTE

Post autor: gUSHu »

robertnik pisze:No jak czytałeś o ZTE to nie na tym forum, albo nic pozytywnego. Sądzę że nie czytałeś ani jednego postu, bo do 5 w dół masz prawie wszystko.
Dokładnie chodziło mi o MF823, tym bardziej że pracuje w serwisie który ma autoryzacje ZTE ale ja nie zajmuje się tym producentem.
robertnik pisze:Masz 300m do BTS Networks(Orangi i Tmobile).
Jak przeczytasz z 5 postów to znajdziesz procedurę testową, jak odwiedzisz dział obok korzystne oferty.
Jakie 300m kolego? Nie przeczytałeś dokładnie adresu. Wyraźnie napisałem nazwę miejscowości.
matek451 pisze:2-3MB/s czy 2-3Mb/s? Takie prędkości masz teraz w Plusie? Tanio nie zawsze znaczy dobrze .
Kolego napisałem wyraźnie, 2Mb/s. Przecież przepustowość łącza określa się w Bitach. Brałem Plus z myślą przetestowania internetu LTE, na nic lepszego nie mam co liczyć. Łącze na kablu bywa na poziome 1-3Mb/s i to jeszcze ze słaba stabilnością a miesięcznie musiałem płacić 80zł za takie badziewie. Więc wybór był prosty.

Potrzebuję pomocy osoby doświadczonej, która doradzi jaki sprzęt należy kupić aby w moim miejscu zamieszkania osiągnąć dobry internet.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do LTE

Post autor: matek451 »

Napisałeś 2-3MB/s, czytać to ja jeszcze potrafię, rozróżniam bajty od bitów. <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> IDU-ODU na dodatek od najgorszego operatora mobilnego w Polsce i liczysz na cuda. Najbliższy BTS Plusa przy Milickiej 32 działa na LTE1800Aero2 i LTE800Sferii. Z niego pewnie też agregacja LTE-A1800+800. IDU-ODU 200 nie obsługuje agregacji pasm. Nie napisałeś z którego pasma korzystasz, brak też screenów ze statusu LTE na IDU. Należy wykonać testy dla LTE800 i LTE1800 ale obawiam się ze to niewiele zmieni. Spadek prędkości w godzinach szczytu do 2Mb/s jasno świadczy o przeciążeniu BTS-a przy Milejowskiej. Zmiana sprzętu, ewentualna antena Dual LTE na 1800MHz zmieni niewiele. Na przeciążony BTS jeszcze nikt nie znalazł sposobu, nic z tym nie zrobisz brak innych BTS-ów LTE1800 Aero2 w pobliżu. Te w Trzebnicy na tym samym kierunku. Wybór Plusa to mega pomyłka tym bardziej z tym ich szajsem. Na tym terenie korzysta się z Play, który przy Milickiej ma BTS z LTE1800, LTE2100, LTE800 a możliwe że i LTE2600 i agreguje te pasma. Orange i T-Mobile korzystają ze wspólnej sieci LTE1800NetWorks w Trzebnicy ( JP II 3 i Marcinowska). Póki co brak pozwoleń na ich własne LTE2600 i LTE800. A co do ZTE to ten sprzęt biorą tylko użytkownicy Orange i to raczej pod przymusem bo nie mają innego wyboru. Sprzęt praktycznie bez wsparcia producenta, strona ZTE Polska to kpina z klientów. Jakieś aktualizacje FW próbuje oferować Orange ale z tym idzie jak po grudzie i pełno problemów. Ze swojej strony nigdy nie polecę ZTE jeśli ktoś ma wybór Huawei, Netgeara a nawet D-Linka. Ale mnie nie musisz słuchać , ja nie mam doświadczenia w temacie sprzętu, zasięgu, ofert i wiadomo że hejtuje Plusa. Dla ciebie istnieje tylko Plus skoro nie widzisz alternatywy dla niego. Cóż od dawna wiadomo że oglądanie tych głupawych reklam Plusa w Polsacie szkodzi, szczególnie użytkownikom tego operatora. Te reklamy nie zastąpią planowej, rzetelnej modernizacji sieci LTE a ta w Plusie jest realizowana w karygodny sposób i w stosunku do innych operatorów jest daleko w tyle. Kilka rejonów w Polsce gdzie jest lepiej nie zmieni ogólnego obrazu sieci LTE/3G tego operatora.
gUSHu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-07, 19:14
Lokalizacja: Księginice

Re: Sprzęt do LTE

Post autor: gUSHu »

Najmocniej Cie przepraszam w kwestii tej przepustowości, byłem świecie przekonany (nie sprawdziłem) że napisałem 2Mb/s, musiała sie włączyć autokorekta.

Nie mówię że się zamknąłem na operatora Plusa i nie wychwalam ich. Po prostu oferowali kiepski sprzęt ale za 1zł. Nie posiadam znajomych którzy mogli by mi pożyczyć sprzęt, żebym mógł sobie testować inne sieci.

Dziękuję Ci za dokładne wytłumaczenie które BTSy w moim otoczeniu odpowiadają za konkretnego operatora. Teraz wiem na co mam zwracać uwagę przy testach. Jak tylko wrócę do domu to zrobię tak jak mówiłeś z testem łącza na odpowiednich pasmach.

Głównie wykorzystuje łącze wieczorami lub do południa, więc słabsze wyniki w godzinach szczytu nie są dla mnie problemem. Teraz zakupie karty startowe z różnych operatorów i wybiorę to co będzie najlepsze, ale skoro mówisz że tutaj Play będzie najlepszy... Ale ostatnio zauważyłem pogorszenie się jakości internetu i zasięgu sieci Play w mojej okolicy - mam abonament w Play.

Oczywiście jeśli chodzi o wybór sprzętu to po przeczytaniu wielu postów kupię Huawei. Myślałem o ZTE że względu na to że mam serwis pod ręką w razie problemów, ale skoro odradzasz to skorzystam z porady.

Jeśli chodzi o anteny kierunkowe to w jaki sposób mogę ustalić która antena będzie najlepsza? Muszę <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> pod uwagę pasmo i operatora oraz najbliższy BTS? Jeśli wybrałbym Play to musiałbym nabyć antenę z pasmem 1800, 2100, 800, 2600 jeżeli chce połączyć się z BTS na ulicy Milickiej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do LTE

Post autor: matek451 »

W przypadku Play można mieć bez umowy internet LTE bez limitu za 5/15 zł na m-c. Zapoznaj się z tematem o usłudze Darmowy Internet LTE na karcie RBM na Kartę 5, jest na tym forum viewtopic.php?f=10&t=44149&start=1605 . Zrób testy Play u siebie , najtańszy router z LTE to koszt B315 za około 250 zł. Te z LTE-A to koszt około 400 zł za B525. Na B315 wymusisz konkretne pasma LTE a na B525 dodatkowo nawet konkretne agregacje LTE=A na dwóch pasmach. Telefon z LTE z zainstalowaną aplikacją Network Cell Info pokaże ECI BTS-a i parametry sygnału. Zrób test w domu i na zewnątrz. Po ECI zidentyfikujesz BTS i pasmo LTE ale to raczej będzie ten na Milickiej. Masz niewiele do stracenia. Zresztą testy to podstawa w każdym wypadku przy wyborze operatora. A Plus za IDU-ODU200 liczy sobie w ratach 22,50 na m-c czyli 540 zł przez dwa lata. Ten złom nie jest wart nawet części z tej kasy. a co do Huawei to sprzęt ma lepsze wsparcie, są aplikacje , programy z nim współpracujące. Różne softy w tym modowane, ze strony producenta, operatorów i społeczności internetowej, na tym Forum to kolega @dzejk.
ODPOWIEDZ