ipv6 od Orange na routerze

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jacgl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-10-13, 22:09

ipv6 od Orange na routerze

Post autor: jacgl »

Cześć,
zainteresował mnie temat ipv6 od Orange, w kontekście publicznego IP. Podobno Orange wdrożył ipv6 jako jedyny operator w PL.
Czy ktoś to już przerabiał? Kilka pytań/zagadnień:
-przydzielany jest pojedynczy adres, czy adres+prefix delagated? A może w zależności od wykrytego urządzenia, tzn. inaczej dla telefonu, modemu czy routera
-czy jest dostęp z zewnątrz z użyciem adresu ipv6? (bo może firewall operatora wycina ruch przychodzący...)
-jeżeli jest możliwy ruch przychodzący, to da się postawić serwer vpn, www/dav?
Pozdr
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: ipv6 od Orange na routerze

Post autor: FF2004 »

Na razie IPv6 w Orange działa tylko na MF286. VPNa możesz postawić, jak włączysz VPN Passthrough na routerze.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ipv6 od Orange na routerze

Post autor: ja.michal »

IPv6 działa nie tylko na MF286, ale na każdym sprzęcie, który obsługuje IPv6. Trzeba sprawdzać w specyfikacji sprzętu. Routery Huawei (nowsze) z tego co wiem obsługują IPv6.
jacgl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-10-13, 22:09

Re: ipv6 od Orange na routerze

Post autor: jacgl »

Raczej myślę o Lede +modem USB. Ale, abstrachując od sprzętu... istotne jest czy dostajemy pojedynczy adres, czy tak jak typowo u innych dostawców (również Orange po kablu) adres dla routera i osobno PD /56 lub /48, z którego to zakresu przydzielamy publiczne adresy v6 dla naszych urządzeń domowych.
No i czy Orange filtruje ruch przychodzący na jakimś swoim firewallu? Jeżeli nie filtruje to możemy mieć dostęp do domowego serwera z plikami, domowego vpn, www itp. Nawet w przypadku gdy dostajemy tylko 1 adres (bez PD), można te usługi postawić na routerze.
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: ipv6 od Orange na routerze

Post autor: FF2004 »

Stały numer to dodatkowo usługa.
Orange przełącza ruch całkowicie na IPv6, więc router musi mieć sprawnego CLATa.
jacgl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-10-13, 22:09

Re: ipv6 od Orange na routerze

Post autor: jacgl »

Niby w LEDE jest obsługa 464XLAT (CLAT). A czy sprawny? Kto to wie, zanim się nie spróbuje :-)

Co do stałego numeru.... Czy to nie jest tak że usługa mówi o publicznym IPv4?
W neostradzie też jest mowa o zmiennym IP, i faktycznie IPv4 się zmienia co 24h. Ale po przełączeniu na IPv6 podobno adres routera i PD są niezmienne, dopóki nie nastąpi jakaś grubsza zmiana w konfiguracji, lub długa przerwa w logowaniu.
ODPOWIEDZ