Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jarek_lech
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-20, 12:19

Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: jarek_lech »

Witam,

Drodzy forumowicze, jak zapewne się domyślacie, jestem tu nowy, co za tym idzie zielony w temacie konfiguracji sprzętu do odbierającego internat od dostawców mobilnych, chciałbym was poprosić o pomoc i wsparcie w poniższym temacie:

Mam dwie lokalizacje, które niestety nie grzeszą sygnałem telefonii komórkowej, co dopiero wspominać o LTE, a bardzo bym chciał mieć możliwość połączenia się z tych miejsc "ze światem" - w sposób umożliwiający w spokoju korzystać z dobrodziejstw pracy zdalnej.

Wiem na pewno, ze bez anteny zewnętrznej się nie obejdzie dlatego bardzo bym was prosił, abyście wskazali mi, albo przynajmniej nakierowali mnie na to co powinienem kupić. Dodam, ze te lokalizacje, są lokalizacjami sezonowymi.

Lokalizacja pierwsza to Mlądz ( dzielnica Otwocka)
Mlądz.JPG
Mlądz2.JPG
Druga to Łosie "pod" Radzyminem
Łosie.JPG
Łosie2.JPG
Czy takie zestawy sprawdzą się w tych lokalizacjach? A no i najważniejsze, jakiego operatora wybrać?

http://allegro.pl/router-modem-4g-lte-i ... 63713.html

http://allegro.pl/router-modem-4g-lte-i ... 6969528502
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: matek451 »

Oczywiście że się nie sprawdzą. Stary router B593u-12 z niemieckiego demobilu wart 100 zł i do niego jakaś pseudo antena o zysku wyssanym z palca, czyli kupa elektrośmieci. W pierwszej lokalizacji wybór między NetWorks( Orange, T-Mobile), zasięg z LTE1800NetWorks , BTS Kolorowa 13,Konarskiego 13 i radiówek. najbliższy BTS LTE800 Orange i LTE800 T-mobile i agregacja LTE1800+*00 z niego to Piłsudskiego 1. LTE2600, LTE800 tych operatorów i LTE1800NW na Słonecznej 15. Do tego Play z BTS-ami LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800 oraz agregacją przy Słonecznej 15 , Piłsudskiego 1i Emowie. W drugiej Łosie zasięg z Emilianowa na LTE1800NetWorks i LTE2600 , LTE800 T-Mobile, Orange. Taki sam w Radzyminie. Play w Radzyminie BTS z kompletem LTE , podobny w Starym Dybowie. Do tego Plus z Radzymina gdzie ma LTE2600 oraz LTE1800Aero2. Abonament z T-mobile bez limitu za 45/55 zł na m-c z B525 za 1 zł. Jeśli na kartę to tylko Play z RBM na Karte 5 i usługą Darmowy Internet LTE bez limitu i zakup routera z LTE-a na własna rękę. Polecane B525, B715, B618, E5186. Antena po testach poszczególnych pasm u operatora. Na poczatek test na telefonie LTE z aplikacją Network Cell info na pre-paidach Orange, Play, T-mobile. Ewentualnie od razu abonament z T-Mobile i B525 na 30 dniowe testy, można sprawdzić na nim też pozostałych operatorów.
jarek_lech
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-20, 12:19

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: jarek_lech »

Bardzo Ci dziękuje za tą bardzo dokładną i szczegółową odpowiedź, ale będę szczery, zrozumiałem, jedynie, że to co wysłałem, to szroo i nie warto tego kupować, natomiast tej części z nadajnikami <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie rozumiem - dlatego napisałem tutaj. Mógłbym poprosić o napisanie tego tak dla laika, jaką sieć najlepiej wybrać dla tych lokalizacji, no i jaka antenę?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: matek451 »

Dostałeś lokalizację stacji bazowych Orange, T-mobile i Play w interesujących cię miejscach. odległości około 3-4 km więc antena zewnętrzna będzie konieczna ale jaka , na jakie pasmo/a i o jakim zysku pokażą testy operatorów. Pozwoli ją tez ustawić na konkretny BTS. A co do operatora to jak abonament warto sprawdzić T-mobile i http://www.t-mobile.pl/pl/tmobile1-inte ... prtcl=http operator w tej usłudze oferuje B525 za 1 zł , testy 30 dni pozwolą sprawdzić T-mobile i innych operatorów na tym routerze. na B525 można wymusić po kolei konkretne pasma LTE i agregacje LTE-A. Są programy, aplikacje które pozwolą to zrobić , pokażą parametry sygnału i CID BTS-a. Zakup własnego routera LTE-A tylko w przypadku wyboru oferty na kartę z Play czyli RBM na Kartę 5 z usługą darmowy Internet LTE bez limitu, miesięczny koszt karty to 5/15 zł. W zamian minimum 100GB na LTE Play z pełną , dostępna prędkością a potem mozliwy lejek 2Mb/s.
jarek_lech
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-20, 12:19

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: jarek_lech »

No dobra, załóżmy, że zdecyduje się na Play np. Internet Elastyczny. <font color="#FF00FF"><b>»»urządzenie««</b></font> kupie sobie sam, jedno z tych, ktore poleciłeś. Czy mógłbyś podesłać przykładowe anteny, bo nawet nie wiem czego szukac
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: matek451 »

A po co drogi internet elastyczny w Play? Bez umowy , na kartę RBM na Karte działa usługa Darmowy internet LTE bez limitu. Po zakupie B525 robisz na nim testy wszystkich pasm LTE Play i agregacji LTE-A w obydwu lokalizacjach i na tej podstawie wybierasz antenę. Do zarządzania B525 służą odpowiednie programy lub APK na telefon z Android. Te programy pozwolą wymusić konkretne pasma LTE, LTE-A i pokażą na nich parametry sygnału i CID BTS-a.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: robertnik »

Tylko RMB5, starter z puszką. Warto to doprecyzować, bo ludzie nie wiedzą. Z tanich ofert prepaid jest jeszcze grunwald od Orange. Przedłuża się to pakietami, ale to korzystna oferta.
Z antenami jest kłopot bo trzeba je wywalić na zewnątrz, im wyżej tym lepiej.
Kup B525, bo tani i potestuj. Najlepiej w domu i na dachu. Trzeba wziąć przedłużacz, aplikacje do sterowania B525 na Androida i sprawdzić poszczególne pasma. Wbrew pozorom to sporo zabawy. Może sygnał będzie na tyle silny że Ci wystarczy...
jarek_lech
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-20, 12:19

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: jarek_lech »

Panowie,

Wybaczcie moje "prostackie" pytania, ale naprawde jestem zielony w te klocki i jak dziecko we mgle próbuje zrozumieć co do mnie piszecie :-) juz rozumiem, że RMB, to Redbull mobile :-) nawet nie wiedzialem, ze to jeszcze funkcjonuje. Wytlumaczcie mi prosze o co chodzi z tymi pasmami i doborem anteny, bo niechcialbym popelnic jakiejs glupoty. Mam rozumiec, ze anteny sa dedykowane tylko do konkretnych pasm? Nie ma takich, ktore obslugują kilka pasm?
jarek_lech
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-20, 12:19

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: jarek_lech »

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=7009669409

Dla pewnosci, mówimy o tym modemie?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: robertnik »

Tak o tym. Ten ma zaklejone naklejką porty rj11 i USB, które w oryginalnym oprogramowaniu też są niedostępne. Taki mam i ja tyle że odkleiłem naklejkę i zmieniłem oprogramowanie.
Masz spore zaległości, nie wiem czy uda się je zebrać w jeden post, ale pokrótce:
W Polsce(oczywiście i na całym świecie) pasma są koncesjonowane, operator może sobie je wykupić i na nich świadczyć usługi. Dla LTE to 800, 1800, 2100, 2600MHz. Im niższa częstotliwość tym większy zasięg. Nie na każdym BTSie(stacji nadawczo-odbiorczej) jest ich komplet.
LTE ponieważ tylko w tej technologii RBM świadczy darmowe LTE, dla Grunwald to bez znaczenia. LTE w dostępie do internetu świadczy najlepsze transfery i ping...
To jednak czynniki na które nie masz wpływu, musisz sprawdzić co u Ciebie jest i jaki silny sygnał dostajesz.
Nie ma anten na wszystkie pasma, są na wybrane. Do tego sprawę komplikuje mimo...

Testowanie polega na wybraniu konkretnego pasma, spisanie jego parametrów(lub zrobienie printscreena) i wykonanie paru speedtestów(podlinkowanie do nich). Od strony telefonu, komputera mniej więcej tak to wygląda.

Jeśli będziesz miał problemy z interpretacją wyników to trzeba będzie je pokazać.
jarek_lech
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-20, 12:19

Re: Sprzęt "mobilny" z anteną zewnętrzną, dla dwóch lokalizacji

Post autor: jarek_lech »

Batdzo Dziękuje!!! Za wyrozumiałość dla mojego zacofania w wiedzy o sieci bezprzewodowej :)

400pln to troche jest jak za modem, ale jal ma działać to trzeba zainwestować :)
ODPOWIEDZ