Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: patryk7588 »

ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: ja.michal »

I fajnie. :) Rozwiązanie z IDU-ODU to generalnie dobry pomysł. Szkoda, że nie było tego w ofercie kilka miesięcy wcześniej.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: varico »

Czym to sie rozni od np. routera E5186 z antena zewnetrzna?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Chińczyk, który trzepie ten szajs dla CP znalazł następnego klienta w Polsce i upłynnia zapasy. Współczuje klientom Orange, operator robi ich w niezłe bambuko. Trzeba być całkowitym dyletantem aby toto wybrać w abonamencie. Koszt to 24x35 zł czyli 840 zł. Koszt w Chinach pewnie z 60-80 $ i ty jest warte jak ktoś ma parcie na to 'cudo". Jak to "działa" wiedzą użytkownicy CP/Plusa. Po co Orange wprowadza ten złom? Operator korzystający z MIMO4x4 na LTE2600, agregacji pasm LTE, wprowadza ustrojstwo nie spełniające wymogów ich sieci LTE. Typowy strzał w kolano, kolejny gwóźdź do trumny w ich słabej ofercie Internetu dla Domu. Za 820 zł to można mieć MF286 czyli 22złx24=528 zł i zostaje jeszcze 300 zł na antenę zewnętrzna do niego. Omijać takie cudo z daleka. Za około 400 zł jest B525 a jak komuś 2CA za mało to za 650-700 zł to sobie można kupić B715 3CA pochodzący z Play.
Ostatnio zmieniony 2017-10-26, 20:11 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
ajt
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2017-07-20, 14:21

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: ajt »

varico pisze:Czym to sie rozni od np. routera E5186 z antena zewnetrzna?
Liczbą kabli głównie :)
Router z anteną wymaga poprowadzenia dwóch, a to ODU-IDU korzysta z już istniejącego. Urządzenie chyba jest przeznaczone głównie na tereny wiejskie i małomiasteczkowe, gdzie zwykle ludzie kablówki nie mają, za to każdy ma talerz lub antenę naziemną na dachu :)
No i nie dość, że jeden kabel, zamiast trzech, to pewnie nie trzeba się ograniczać z długością ze względu na straty. Same zalety, żeby jeszcze toto LTE-A i wymuszanie pasma miało, no i kosztowało ze 400 zł, to bym wolał zamiast B525 :)
No ale przy tych parametrach i cenie, jakie ma, to rzeczywiście kiepska oferta ...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Poczytaj o IDU-ODU200 to zmienisz zdanie. To nie ma wielu zalet. W ODU jest modem LTE 4 kat bez LTE2100 i LTE800, o 3G na UMTS900 czy UMTS2100 nie wspominając. Tam nie ma anten kierunkowych tylko takie g... e antenki dookólne po 1$ o praktycznie zerowym zysku. To ODU przenosi tylko pobór sygnału na zewnątrz, przy większych odległościach jest dramat. Zaś co do jednego kabla to musi być on odpowiedniej jakości. No i fakt ze wspólny z TV sat stał się największą wada tego zestawu. Po prostu ludzie montują to przy antenie satelitarnej czyli na azymucie HotBirda a często na tym kierunku nie mają BTS-a operatora i wychodzi wielka lipa. Sam miałem w Plusie/CP kilka przypadków z takim montażem ODU. Jak BTS z drugiej strony to i tak trzeba prowadzić oddzielny kabel między IDU i ODU.
ajt
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2017-07-20, 14:21

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: ajt »

Toteż pisałem, że bym to wziął, gdyby to był funkcjonalnie i cenowo odpowiednik B525. No i zgadzam się, że montując to urządzenie, trzeba to zrobić z głową, a nie tak jak w przykładach, które podałeś.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Niestety ale większość ludzi robi to niewłaściwie. Antena sat z reguły do elewacji i obok ODU tak jak zaleca CP/Plus, widziałem nawet taka antenę sat ustawioną z ODU dwa metry nad ziemią a BTS Plusa z drugiej strony przesłonięty domem. :D A tak a propos to sa już zewnętrzne punkty dostępowe LTE Huawei czy Zyxela z agregacją LTE-A,porządną anteną kierunkową i z kablem RJ45, cenowo na wolnym rynku około 1500 zł ale jak Play wprowadzi do oferty testowanego właśnie Huawei to powinny polecieć w dół.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:A tak a propos to sa już zewnętrzne punkty dostępowe LTE Huawei czy Zyxela z agregacją LTE-A,porządną anteną kierunkową i z kablem RJ45, cenowo na wolnym rynku około 1500 zł ale jak Play wprowadzi do oferty testowanego właśnie Huawei to powinny polecieć w dół.
Rzuć jakimiś linkami z dostępnymi w sprzedaży ODU po RJ45 i LTE-A.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Proszę bardzo https://www.zyxel.com/pl/pl/products_se ... 7460-M608/ i https://www.4gltemall.com/huawei-b2338- ... r-cpe.html Ten drugi lub podobny testuje Play, konkretny sprzęt. A tu coś z Chin w rodzaju tych z CP/Orange https://www.alibaba.com/showroom/4g-lte ... r-cpe.html
Krafi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2017-03-15, 20:24

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: Krafi »

Tylko w specyfikacji tego huawei b2338 jest chyba błąd-up 30Mbs?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Huawei produkuje pewnie kilka wersji, z obsługa różnych pasm LTE FDD i TDD więc pewnie i coś pod Play zaoferuje. Tym bardziej że Play ma korzystać z LTE3,7GHz a współpraca w kwestii sprzętu Huawei z tym operatorem jest ścisła. Pozostaje poczekać na finalny CPE LTE dla Play w ich wykonaniu. P4 przymierza się do jego wprowadzenia, robi testy na wcześniejszych modelach. Miejmy nadzieję ze zaproponuje wkrótce coś fajnego z LTE-A . No i ciekawe jak potoczą się losy tego pozwolenia na LTE3700.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:Proszę bardzo https://www.zyxel.com/pl/pl/products_se ... 7460-M608/
No i spoko, ale link na stronę producenta to nie to o co prosiłem. Znalazłem u nas ten sprzęt, ale cena fajna. Okolice 1700-1900 zł. Jest jeszcze jedno "ale". To sam sprzęt ODU, IDU trzeba sobie dokupić samemu (własny AP lub odpowiedni).
matek451 pisze:i https://www.4gltemall.com/huawei-b2338- ... r-cpe.html Ten drugi lub podobny testuje Play, konkretny sprzęt.
Huawei B2338-68 przecież nie jest dostępny. Pre-order 60 days wisi chyba od tych 60 dni jak nie lepiej.
matek451 pisze:A tu coś z Chin w rodzaju tych z CP/Orange https://www.alibaba.com/showroom/4g-lte ... r-cpe.html
Ja tam widzę większość sprzętu to pod WiFi, a jak jest coś do LTE to i tak kategorii 4.

Zresztą, matek451, wszystko ok, podajesz fajny sprzęt, ale dalej: a) nie jest to tani sprzęt, b) trzeba go znaleźć i wiedzieć czego szukać, c) skonfigurować czyli chociażby ustawić odpowiednio antenę, a przy Zyxel dobrać IDU z PoE, d) puścić dodatkowy przewód Ethernet, e) niektóre modele zamówić z zagranicy i przy przesyłce kurierskiej dorzucić co najmniej 23% VAT i koszty obsługi celnej. Dobre to wszystko, ale sorry, nie dla przeciętnego klienta, który chce sprzęt działający praktycznie po wyjęciu z pudełka. Taki ODU/IDU po koncentryku TV Sat to dobry pomysł, a w praktyce i tak większości wystarcza łącze w okolicy 20 Mbps.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Przypomnę ci ile na początku kosztował router LTE-A Huawei czyli E5186, w wolnej sprzedaży ponad 1400 zł. Wprowadzenie go do oferty Plusa, Play spowodowało spadek cen i dziś routery z LTE-A kupisz za 400-700 zł. Co do Huawei to tak jak napisałem , ten producent potrafi wyprodukować sprzęt w zależności od potrzeb operatora .Play opiera swoją sieć na BTS-ach w oparciu o ich produkty więc można się spodziewać że sprzęt kliencki CPE LTE-A oferowany operatorowi będzie działał z jego siecią a więc również z innymi polskimi operatorami . Przewód ethernet do domu to lepsze rozwiązanie niż przewody antenowe, zresztą to są wszystko wariacje tego samego pomysłu czyli zewnętrzny modem LTE z anteną. Po operatorach w końcu 2017 można się spodziewać sprzętu spełniającego wymagania sieci LTE-A. tymczasem Orange proponuje sprzęt dostępny od lat w CP/Plusie, słaby, problematyczny który klientom Plusa napsuł wiele krwi. I oto mi chodziło, to żadna nowość tylko odgrzewany kotlet. Play zapowiedział CPE z LTE-A od Huawei i to jest właściwy kierunek na 2018 i następne lata. T-Mobile w Czechach już taki Huawei oferował.Oferta Orange gdzie za przestarzały sprzęt trzeba w ratach zapłacić 840 zł to kiepski żart, w Plusie jest za 300 zł mniej więc z czym do ludzi? A ten link z Alibaby pokazuje jakie są faktyczne koszty podobnych rozwiązań z LTE4 kategorii . Sam pomysł CPE LTE to nic nowego ale w ofertach operatorów mających LTE-A, MIMO4x4, QAM256 propozycje na poziomie technicznym sprzed 3 lat to nieporozumienie. Nie spodziewałem się tego po Orange, słuszna idea ale wykonanie już nie. Jest szansa że Play zaproponuje coś współczesnego i wtedy klienci dostaną sprzęt który spełni oczekiwania 2018 roku a inni pójdą ta samą drogą. PS. W abonamencie Internet LTE dla domu Orange życzy sobie za abonament z tym zestawem 105 zl/m-c? Pytanie czy warto? No i wszyscy którzy mieli w ręku IDU-ODU łatwo zauważyli ze poziom jego wykonania, materiału i podzespoły użyte do wykonania pozostawiają wiele do życzenia. To jest po prostu budżetowa tandeta, na dodatek nawet nie wiadoma na jakich podzespołach.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: ja.michal »

Nie zmienia to nadal faktu, że to wypakuj i podłącz. Do innych rozwiązań nie musisz mnie przekonywać. Ba, nawet jak ktoś się więcej coś orientuje to samemu złoży lepszy zestaw. Na szybko np. płyta główna Gateworks Newport GW6300 z potem mPCIe z USB 3.0 i czytnikiem SIM, do tego Sierra Wireless EM7565 (LTE CAT 12 3CA, MiMo, QAM256), wszystko wsadzone w puszkę i zasilane PoE. Do tego dwa trzy drożne splitery + antena dedykowana na 2,6 GHz, antena 1800/2100 MHz i 700-900 MHz. Zestaw super, można szaleć, ale same splitery i anteny wyjdą koło 8000 zł. Gdzieś połowę tego pewnie Gateworks i Sierra. Można? Można, ale do nie jest rozwiązanie dla zwykłego konsumenta, a nie dla takich "szaleńców" jak my tutaj. ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Tylko tym Kowalskim trzeba też oferować sprzęt który spełni wymagania nawet za dwa lata. To co zaoferował Orange to niestety problematyczny IDU-ODU200 z Plusa znany od prawie dwóch lat, tylko nalepka z nazwą inna. Na LTE1800 działa w niewielkich odległościach od BTS-a, na LTE800 trochę dalej. Z LTE2600 pewnie jeszcze bliżej ale trudno o opinie bo Plus jak wiadomo praktycznie nie korzysta z tego pasma. Nawet YAGI oferuje za 250 zł zestaw antenowy do ODU który zastąpi te antenki wewnątrz niego. Są one tragicznej jakości, nie zapewniają prawidłowych parametrów sygnału, szczególnie tych odpowiadających za jego jakość i to jest największa wada tego zestawu. Niestety ale Orange nie dość że skopiował pomysł CP/Plusa to na dodatek drożej za sprzęt o 300 zł. A z tym wypakuj i podłącz to wcale nie jest tak jak sądzisz, klienci Plusa mieli/mają z tym sprzętem wiele problemów.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: ja.michal »

Skoro działa to spełnia swoje zadanie. Dobra, zostawię cię z twoją krucjatą. ;)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: robertnik »

No ale ma racje. Chciałbyś taki modem? Oczywiście jak każdy medal ma 2 strony. Gdyby wszyscy doili max...
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: patryk7588 »

Więcej info: http://biuroprasowe.orange.pl/blog/flyb ... t-z-nieba/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Flybox Sky (ODU-IDU200) w Orange ;-)

Post autor: matek451 »

Nie ma jak "fachowy" test i porównanie LTE800 na IDU-ODU z S8+ umieszczonym w budynku. Nic na temat jak daleko do BTS-a LTE800, gdzie ten BTS czy S8+ łączy się z nim , czy na tym samym paśmie , jakie są parametry sygnału itp, itd. Dla Januszy wniosek jednoznaczny wynalazek działa lepiej od S8+. A teraz trochę prawdy i konkretów. Podana lokalizacja na speedtest wskazuje na Warszawiankę, ogródki działkowe, najbliższy BTS LTE800 Orange to Grzędy, na nim tez LTE1800NW. Odległość , około 2km bez przeszkód, żadnych lasów. Parametry sygnału LTE800 na ODU słabe jak na taka odległość i warunki. Brak testu na LTE1800 bo o agregacji LTE1800+800 nie warto wspominać. Do tego LTE1800NW na Piaseczyńskiej 3 w Złotokłosie.Test miał pokazać "wyższość" takiego rozwiązania i zgodnie z zapotrzebowaniem pokazał. Link do http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 75&zoom=14 Ten test tak naprawdę dowodzi że IDU-ODU działa przyzwoicie na LTE800 przy niewielkich odległościach od BTS-a o czym wiadomo od dawna po doświadczeniach jego użytkowników z Plusa/CP oraz ze ten BTS LTE800 Orange o godzinie 17 jest nieprzeciążony.
ODPOWIEDZ