Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Adriano145
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-10-31, 01:29

Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: Adriano145 »

Witam serdecznie,
wielka prośba do forumowiczów o pomoc w wybraniu optymalnego zestawu do internetu mobilnego LTE, urządzenie + oferta. Lokalizacja.
Internet ma służyć domyślnie jako internet stacjonarny (w budynku jest wyłącznie światłowód Orange a ja nie chcę wiązać się umową min 2-letnią), czasem będzie działać jako internet mobilny, stąd chciałbym kupić albo MiFi albo zestaw modem USB + router. Do tego prawdopodobnie antena zew., ponieważ siła sygnału chyba wszystkich operatorów jest marna (LTE jedynie przy oknie, w korytarzu ledwie łapie 3G). WiFi wystarczy w promieniu paru metrów, router i komputer są w tym samym urządzeniu.
Do tego potrzebuję oczywiście usługi - najlepiej na kartę. Oczywiście najlepiej no limit, ale opcja kilkanaście GB/msc + w nocy bez limitu też jest akceptowalna. Co nieco słyszałem nt. Darmowego Internetu LTE w RedBull Mobile - nadal jest dostępny? Jak to się ma do BTSów w okolicy - uda się z tego wyciągnąć transfer lepszy niż kilka mbps? Do tej pory miałem jedynie okazję przetestować a2mobile, Orange i Plusa, ten ostatni osiągał parametry rzędu 25/10 mbps, orange słabiej i z gorszym zasięgiem, a2mobile 6-7/4 mbps. Czy na podstawie BTSów dookoła uważacie, że warto doinwestować i brać urządzenie z agregacją?
Na czym mi zależy:
1. Umiarkowane koszty (nie chcę wydać 500zł na urządzenie, 300 max). Podobnie doładowania/koszt msc. - do 30zł/msc.
2. Możliwie dobry transfer (nie potrzebuję bić rekordów, ale kilkanaście mbps by się przydało)
3. Jak najwięcej GB/msc.
Będę wdzięczny za przynajmniej połowiczne rozwiązanie moich problemów :)
Pozdrawiam!

P.S. Wiem, że temat wykracza ponad wybrany dział, ale chciałem zbiorczo ująć zarówno kwestię sprzętu jak i operatora. Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie posta.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: matek451 »

W podanej lokalizacji można skorzystać z agregacji pasm LTE praktycznie u wszystkich operatorów. W poblizu BTS Networks Goleszowska 6 z LTE1800 oraz z LTE2600 i LTE800 Orange i T-Mobile. Play z kolei ma LTE2600,lTE2100, LTE1800 i LTE800 na Goleszowskiej 6 i Ordona 3. Plus korzysta z LTE1800Aero2 +LTE800Sferii na BTS-ach , Pustola 30 i Al. jerozolimskie144. Na Goleszowskiej 6 tylko LTE1800Aero2. Wspomniany budżet raczej nie pozwoli na zakup MiFi Huawei z agregacją pasm LTE. W tej cenie pozostanie zakup MF971 http://allegro.pl/router-zte-mf971v-lad ... 00944.html Jeśli na kartę to RBM na Kartę 5 z usługą Darmowy Internet LTE. Nadal możliwy sposób na uzyskanie RWK na niej . Proponuję zrobić testy Play na telefonie LTE na zewnątrz. Do testów aplikacja Network cell Info i speedtest.
Adriano145
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-10-31, 01:29

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: Adriano145 »

Serdeczne dzięki za odpowiedź. W takim razie w najbliższym czasie przetestuję zasięg Play.
Macie jakieś większe doświadczenia z tym MF971? Po pobieżnym przejrzeniu innych wątków widzę, że większość forum poleca wyłącznie Huawei a potem długo nic. MiFi nie jest mi niezbędne (chociaż na pewno by mi się przydało, lepsze to niż ciągłe korzystanie z hotspota w telefonie), czy da się odczuć dużą różnicę w działaniu między takim sprzętem a "zwyczajnym" routerem? Zakładając, że operujemy w podobnych kosztach co wspomniane ZTE i montuję zewnętrzną antenę.
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: FF2004 »

To nie jest takie proste podłączyć zewnętrzne anteny do przenośnych routerów i przy okazji nic nie uszkodzić. Tam jest złącze grubości ludzkiego włosa.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: Hermogenes »

Musisz mieć strasznie grube włosy Ts-9 jest w AC 810S .poz Hermogenes
Adriano145
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-10-31, 01:29

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: Adriano145 »

Ok, w takim razie przyjmijmy, że zewnętrznej anteny nie będzie (wcale nie uśmiecha mi się dodatkowy koszt). Wskazania w Network Cell Info to ok. -100dBm RSRP. (dla Orange i a2mobile, Play sprawdzę dziś wieczorem). Router stacjonarny lepiej sobie poradzi w takich warunkach od przenośnego?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: robertnik »

Rób printscreeny parametrów i wykonuj speedtesty. Czasem, coraz częściej parametry są dobre, a prędkości słabe. A nóż operator z słabymi parametrami ma lepsze osiągi...
Liczy się precyzja podawanie około... to taką około odpowiedź dostaniesz.
Adriano145
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-10-31, 01:29

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: Adriano145 »

Okej, przed chwilą porobiłem testy, wszystkie screenshoty są tutaj.
Przetestowałem 3 operatorów, orange, play i a2mobile, dla każdego zrobiłem 2 próby, w 2 miejscach, gdzie mam najlepszy zasięg w mieszkaniu. Wyniki mnie lekko zszokowały, bo orange, z którego do tej pory korzystałem jako hotspot i które w moim odczuciu działało wolno teraz osiągnęło najlepsze wyniki. Jeszcze bardziej mnie zszokował play ze średnią prędkością 2mbps.
Testy robione na Xiaomi Redmi 4X, z tego co udało mi się wyczytać to LTE cat. 4.
W takiej sytuacji, jaki sprzęt moglibyście mi polecić? Jak mówiłem, fajnie gdyby to było MiFi, ale jestem w stanie się bez tego obejsć.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: robertnik »

To musisz poczekać na kolegę Adriano145, który polecił Ci ta aplikację, ja nie potrafię z nej czytać.
Użyj Networg Signal Guru to wymusisz częstotliwości i jak zrobisz printscreen na odpowiedniej zakładce to będzie widać komplet informacji o nim(filmik instruktażowy).
Adriano145
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-10-31, 01:29

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: Adriano145 »

Rozumiem, że bez rootowania androida nie da się tego porządnie pomierzyć?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: robertnik »

Na Androidzie nie znam sposobu. Natomiast może masz od kogoś pożyczyć modem w opcją wymuszania pasm? Obyło by się bez rootowania, a i flaszkę było by z kim wypić...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: matek451 »

Play połączenie z BTS-em LTE1800 przy Bema 83, sygnał slaby i przeciążony, trochę lepiej na LTE2100. Na tym BTS-ie nie uzyskasz wiele, stary jeszcze niezmodernizowany i zapchany. A2mobile to połączenie z BTS-em LTE1800Aero2 Kasprzaka 17 a drugie z Ludwiki 1A, parametry sygnału bardzo słabe ale zaskakująco dobre prędkości. Orange to połączenie z LTE1800 NetWorks Płocka 8. Sygnał dostateczny, prędkości niezłe. Jak to ulica w Warszawie?
Adriano145
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-10-31, 01:29

Re: Kompleksowy wybór: router - modem - operator - W-wa

Post autor: Adriano145 »

Jestem pod wrażeniem, że da się z tego tyle wyczytać. Adres to Kasprzaka 31a.
W takim razie rozumiem, że mogę sobie darować Darmowy Internet LTE z RedBull Mobile, bo z zasięgu play dużo tu nie wycisnę, tak? Czy przez router jest szansa by łączyć się z innym BTSem, który nie jest tak obciążony? Chociaż pewnie najłatwiej i tak będzie kupić starter z 1410gb z orange, widziałem że jeszcze są.
Ponawiam pytanie o router :)
ODPOWIEDZ