Wymiana routera LTE czy anteny?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Micchaleq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-24, 08:26
Lokalizacja: Częstochowa

Wymiana routera LTE czy anteny?

Post autor: Micchaleq »

Dzień dobry,

Tematów podobnych do tego zapewne jest wiele.
Wstępnie moja lokalizacja to: Częstochowa, ul Tatarkiewicza 20.

Obecnie posiadam router D-link 921 (jakiś z pierwszych wersji) A1. Niestety nie jestem z niego kompletnie (obecnie) zadowolony.
W chwili pisania tego postu wykonałem test i wychodzi mi ping około 40-50ms, pobieranie ~25 i upload ~ 36. Niestety łącze jest bardzo niestabilne.
Dodam, że mam wyciągniętą antenę (którą dostałem w zestawie) na dach na kablach około 5metrów.Tutaj problem mam taki, że antena umiejscowiona jest chyba za nisko. Mój dach jest metalowy i wydaje mi się, że antena ma "złe warunki". Zapewne gdybym umieścił ją tak z 50cm wyżej było by lepiej, ale to jest jedynie moje gdybanie.

Czasami pobieranie jest 5mb/s i jest to bardzo irytujące.

Wstępnie chciałem zakupić do owego modemu jedynie antenę LTE "Sorensen SR-17P" o zysku 17dbi. I usztywnić ją bardziej i trochę wyżej na dachu.
Czytając jednak forum doszedłem do wnioski, że chyba zacznę od wymiany routera. Dokładnie czytałem co nieco o DWR 966.

Ostatecznie zastanawiam się czy nie zakupić B525.

W domu i tak wykorzystuje "ripiter" bo wi fi na dwa piętra słabo działa (router jest na pierwszym i na parterze nie ma sygnału).

Do sedna. Od czego zacząć zważając na fakt, że ta stacja nadawcza jest rzut kamieniem? Czy w pierwszej kolejności wymienić router czy antenę lepiej umieścić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana routera LTE czy anteny?

Post autor: matek451 »

A jaki to operator? Jaka antena i jakie parametry sygnału? ogólnie słaby router a na dodatek jeszcze repeater zamiast dodatkowego AP połaczonego z routerem LTE kablem po LAN.
Micchaleq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-24, 08:26
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana routera LTE czy anteny?

Post autor: Micchaleq »

PLUS, antena to chyba AK C2 UNI.
Co do parametrów sygnału to nie potrafię powiedzieć. Jakiś program czy coś, ewentualnie jak to sprawdzić?

Kwestie rozdzielania WI FI pomińmy. Umówmy się, że to DWR 921 jest podpięty tylko jeden komp i do tego przez LAN-a.

Dodam jeszcze, że zwróciłem uwagę, że D-link oferuje jeszcze router DWR-953.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana routera LTE czy anteny?

Post autor: matek451 »

Czyli standard Plusa, tak jak przypuszczałem. W Plusie bywa bardzo róznie, w wielu lokalizacjach BTS-y są przeciążone, ten najbliższy LTE1800 Aero2 przy Kraszewskiego 20/26 . Brak tam LTE800sferii. do testów telefon LTE z aplikacją Network Cell Info i karta Plusa. Pokaże eNB, ECI BTS-a oraz parametry sygnału. Do tego speedtest. Najbliższy BTS LTE800Sferii na Sojczyńskiego 74. Tam też pozwolenie na LTE2600Plusa ale brak LTE1800Aero2. Ogólnie nie spodziewaj się wiele po Plusie. Zmiana routera niewiele pomoże, Plus ma słabą infrastrukturę w tym rejonie, na przeciążenie BTS-a nie ma sposobu, chyba ze połączenie z innym mniej obciążonym o ile jest taki w okolicy. Wymuszenie połączenie z nim możliwe za pomocą anteny kierunkowej o ile są na różnych kierunkach.
Micchaleq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-24, 08:26
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana routera LTE czy anteny?

Post autor: Micchaleq »

Zdjęcia w załączniku,

Pomiar wykonywany z okna w kierunku tego nadajnika.
Jeżeli nie plus w mojej okolicy to czy jakaś inna sieć była by lepsza?


Co do Sojczyńskiego 74 to to musi być gdzieś w lesie więc raczej nawet nie próbuję tego ogarnąć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana routera LTE czy anteny?

Post autor: matek451 »

Parametry prawidłowe ale nic dziwnego bo BTS pod nosem. Jak wygladaja prędkości wieczorem bo o tej porze to zapewne BTS nieobciążony i internet działa dobrze. Na screenach wysoki SINR więc póki co nikt ne korzysta. Play ma w poblizu dwa BTS-y więc warto by spróbować jak działa LTE od niego.
ODPOWIEDZ