Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

Cześć. Szybko i rzeczowo - mieszkam na wsi i mam do wyboru żyć bez internetu jak w średniowieczu, albo wybrać ofertę internetu domowego z T-Mobile. Wybrałem więc opcję numer 2 wraz z routerem Huawei B529 (ta taka kosteczka z logiem T-M). Uprzedzam, że jestem laikiem w tej dziedzinie, ale wyczytałem, że parametry które "wyciągam" są bardzo słabe i może tu nieco pomóc antena zewnętrzna. Dlatego chciałem zapytać - jaką polecacie?
Najbliższy BTS (i chyba jedyny bo innego nie łapie) z LTE 800 MHz jest około 5,5-6 km po linii prostej. Może nie osiągam spektakularnych prędkości, ale chciałbym nieco je poprawić jeśli się da i wzmocnić trochę sygnał LTE. Wyniki ze speedtest oscylują w granicach 15-17 Mbps download, choć czasem spada nawet do 4-5, natomiast upload 7-11 Mbps. A teraz wszystkie parametry jakie wyczytałem z konfiguracji routera (podkreślam jeszcze raz - nie znam się na tym, dlatego wolę spytać was - obeznanych w temacie):
RSRP: -109 dBm
RSSI: -85 dBm
RSRQ: ~ -7 dB
SINR: 8 dB

Ogólnie nie mam co narzekać, bo w porównaniu do mojego poprzedniego internetu radiowego (rzadko wychodziłem powyżej 1 Mbps przy umowie na 16) jest szybki, ale chciałbym jednak nieco polepszyć jakość jego działania. Ponawiam więc pytanie - jaka i czy w ogóle jakakolwiek antena zewnętrzna coś tu poradzi? Budżet jaki mam do wydania to DO około 200 zł (może tyci ponad). Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: dzejk »

2x atk-10 z dipol.com.pl
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: matek451 »

A jaka to lokalizacja ? Sprawdź za pomocą aplikacji http://www.mediafire.com/file/6164xqf8a ... ger_PL.apk jakie to pasmo LTE i jaki CID BTS-a. Po czym wymień tego B529 na B525, nie dość ze ten drugi za 1 zł to ma porządne złącza antenowe i 4xLAN. Do niego anteny na 800MHz od razu ze złaczami SMA. Do b529 który ma słabe złącza TS9 oprócz anten jeszcze dwa konektory FME-TS9.
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

matek451 pisze:A jaka to lokalizacja ? Sprawdź za pomocą aplikacji http://www.mediafire.com/file/6164xqf8a ... ger_PL.apk jakie to pasmo LTE i jaki CID BTS-a. Po czym wymień tego B529 na B525, nie dość ze ten drugi za 1 zł to ma porządne złącza antenowe i 4xLAN. Do niego anteny na 800MHz od razu ze złaczami SMA. Do b529 który ma słabe złącza TS9 oprócz anten jeszcze dwa konektory FME-TS9.
Miejscowość to Bielice (gm. Łambinowice), lokalizacja BTS Jasienica Dolna, a CID to rozumiem Cell_ID? Więc pokazuje mi 35132939 . A co do konektorów to nie ma problemu, zawsze mogę dokupić, kwestia tylko tego żeby nie były to pieniądze wyrzucone w błoto, a zysk na stabilności czy tam ewentualnie prędkości byłby niemal zerowy, dlatego wolę zapytać.


Edycja:
Już widzę. CID dla BTS o cell id 35132939 to 11. Tak pokazuje w każdym razie strona BTSearch.
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: robertnik »

Daleko i góry Ci zasłaniają BTSy(przełącz na teren).
Góry.PNG
Tmobile i Play mają komplet pozwoleń

Stary Gierałtów
dz. nr 105/7
Play ID: KLO3104
LTE800 LTE2600 LTE2100 LTE1800
T-Mobile ID: 49648
LTE2600 LTE1800 LTE800
GPS: 50,313333,16,918056
Tyle że to prawie 7km od Ciebie.
Coś z odbić może. Sprawdź na dachu, albo u sąsiada na górce. Postawił byś u niego AP i spiął antenami kierunkowymi.
To rozwiązanie dalekie od ideału, ale warunki są jakie są...
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

Nie, nie. To zupełnie nie te Bielice. Moje są tutaj:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 96&zoom=12
I BTSy jakie mam w pobliżu to Jasienica Dolna, Szadurczyce i Łambinowice. Niby Łambinowice i Szadurczyce bliżej, ale nie mogę nawet "na sztywno" ustawić połączenia akurat tam, nie widzi ich (albo jestem de.ilem i nie potrafię ustawić), natomiast łączy się z BTS w Jasienicy Dolnej.
Obrazek
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: damian00716 »

no więc pozostaje 2x atk10 tak jak to już podał Ci @dzejk
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

damian00716 pisze:no więc pozostaje 2x atk10 tak jak to już podał Ci @dzejk
No nic, kupię razem z konektorami i zobaczymy jak to będzie hulać, zedytuję jeszcze posta jak już podłączę wszystko jak należy i dam znać co i jak, mam nadzieję, że cokolwiek się poprawi. Dzięki wszystkim za pomoc. Oczywiście jestem nadal otwarty na propozycje jeśli ktoś znalazłby jeszcze jakieś rozwiązanie, albo miał jakiś pomysł.
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: robertnik »

B529 ma baterię. Wyjdź na dach, wystarczy do pasa i porób testy.
Tu masz aplikację na Androida. Powinieneś łapać 1800 Networks i 800 o znacznie lepszych parametrach.
To niestety różne BTSy, agregacji nie będzie chyba że włożysz SIM Play, bo są pozwolenia na wszystkie częstotliwości.


Łambinowice
dz. nr 588/9
Play ID: NYS7002
LTE2600 LTE2100 LTE1800 LTE800 Szczegóły...
T-Mobile ID: 53250
LTE1800 Szczegóły...

Z Agregacją Tmobile masz dopiero

Łambinowice
dz. nr 525
Play ID: NYS7008
LTE2600 LTE2100 LTE800 LTE1800 Szczegóły...
T-Mobile ID: 53235
LTE1800 LTE2600 LTE800 Szczegóły...

Oczywiście jeśli zamontowali, bo to tylko pozwolenia.
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

Też o tym pomyślałem i wgramoliłem się na strych. Sądziłem, że tyle wystarczy i... nie myliłem się. Na strychu zaraz pod dachem na parapecie okna osiągałem zasięg 4 kresek na 5 możliwych i prędkości 25-30 Mbps Download i 11-16 Mbps Upload. Jako że nie mam za bardzo jak podciągnąć tam kabla zasilającego postanowiłem jednak dokupić te anteny, bo już teraz widzę, że sporo powinny dać. I niestety nie mam Androida, a iOS, ale w sumie już chyba wszystko jasne ;)
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: robertnik »

Jak łapiesz 1800 z tego samego nadajnika co 800 to będzie działać agregacja, ale antena będzie inna niż na samo 800.
Powinieneś jednak zrobić te testy, kreski to za mało.
Tu masz skrypt do firefoxa jak androida nie masz. Działa tak samo, tyle że zamiast telefonu będziesz musiał taszczyć laptopa.
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

Pogrzebałem, potestowałem, pokręciłem się z routerem i laptopem i wyniki są następujące:
Internet mam tylko przy ustawieniu LTE 800 i LTE 800+1800, cała reszta LTE daje ciszę na sieci, brak internetu, brak połączenia, nie ma nic, puste tabelki. Reszta to to co na zdjęciu (screen zrobiony już po zejściu na dół, bo uważałem że nie ma po co robić na wysokości skoro i tak działa tylko jedno pasmo).
https://zapodaj.net/d1ef1f5bed6f9.png.html
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: robertnik »

hehe pasma badasz pojedynczo, a agregujesz do używania.
Jeszcze raz osobno dla 800 parametry i speedtesty i osobno dla 1800 to samo.

Zresztą bo idzie jak pod górę. Jak Ci nie zależy to masz już podaną antenę do 800. Będzie działać.
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

Albo jestem nieogarnięty, albo nie możemy się zrozumieć, bo cały czas piszę, że ustawienie "na sztywno" 1800 skutkuje tym, że internetu brak (niezależnie od tego gdzie stoję z routerem), połączenie mam TYLKO przy 800. Jeśli nadal upieram się przy czymś zupełnie innym niż masz na myśli, to wytłumacz mi to łopatologicznie, bo bladego pojęcia o LTE i ich działaniu nie mam, jestem w tym temacie kompletnie zielony.
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: robertnik »

Jak nie masz to nie masz, choć moim zdaniem na dachu powinieneś łapać. Oczywiście nie zmuszę Cię żebyś wdrapywał się na dach. To sam musisz chcieć zrobić i na dodatek możesz nie złapać, np bo sektor nie celuje w Twoją stronę.
Tak wyglądają testy i im rzetelniejsze, tym trafniejszy wybór.
Na printscreenie -109 rsrp na 800 to bardzo słabo. Na tyle że wybrał bym się na spacer z ruterem i sprawdził czy Ci jakiegoś wieżowca na linii z BTSem nie postawili.
To wszystko jednak sam musisz chcieć zrobić, bo robisz dla siebie.
Aroox
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-04-14, 10:49

Re: Internet domowy T-Mobile - jaka antena zewnętrzna?

Post autor: Aroox »

A więc sprawa wygląda tak:
Kupiłem te anteny zewnętrzne (2 sztuki ATK-10), zamontowałem pamiętając o odpowiedniej polaryzacji i wymusiłem pasmo LTE 800, bo wtryniało mi się jakieś 1800, ale z sygnałem niemal -120 dBm i aktualnie mam takie wyniki:
Obrazek
Natomiast sama prędkość waha się w granicach 25-28 Mbps Down, 18-20 Up w godzinach "szczytu" używania i 35-40 Mbps Down, 22-25 Up w "luźniejszym" czasie. Żadnych drastycznych spadków, połączenie działa stabilnie i szybko, dzięki za pomoc w doborze sprzętu chłopaki, temat rozwiązany :)

PS
Jeszcze linka do speedtesta zapomniałem (dla potomnych ;) ):
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ