Internet LTE "w lesie"

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mi_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-12-03, 20:17

Internet LTE "w lesie"

Post autor: mi_b »

Hej,

po przeczytaniu wielu wątków na tym forum postanowiłem pomóc kuzynce, która mieszka w zalesionej części Sopotu (54.437135, 18.512609 - https://www.google.pl/maps/place/54%C2% ... 18.5126092) i potrzebuje internetu o rozsądnych prędkościach. Neostrada oferuje tam prędkości rzędu 0.5Mbit. Ze względu na odległość od miasta nie ma szansy na nic innego niż internet LTE. Dlatego kupiłem Huawei B315 i dwie anteny ATK502 z kablem 10m. Ze względu na bardzo słaby zasięg telefonii komórkowej na poziomie gruntu i zerowy wewnątrz domu, anteny zostały umieszczone na wysokości około 6-7m nad ziemią, ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni - zgodnie z instrukcją. Anteny zostały skierowane na dzielnicę Osowa.

Podczas pierwszych, wstępnych testów, z prowizorycznie zamontowanymi kablami, wpuszczonymi do domu przez okno i Huawei "na stole" osiągaliśmy takie prędkości:
Plus: ok 5Mbit dowload, 0Mbit upload
Play: ok 2Mbit download, 3Mbit upload
Orange (2 anteny): ok 15Mbit download, 20Mbit upload, 22ms ping
Orange (1 antena): ok 10Mbit download, 20Mbit upload, 22ms ping
T-mobile nie był testowany ze względu na brak dostępu do karty SIM tego operatora

Skierowanie anten w inną stronę dawało tylko gorsze rezultaty.

Prędkości Orange są bardzo zadowalające dlatego Huawei wylądował na strychu, kable antenowe zostały ładnie ułożone po maszcie (masz to długa rura, kable zostały przymocowane do rury na trytki) i wprowadzone do domu na strych. Po ok 2-3h, ponownym podłączeniu anten i kolejnych testach prędkości Orange bardzo spadły, do ok 1Mbit download i ok 2Mbit upload, 50ms ping. Zamieniłem miejscami kable antenowe w Huawei i prędkości internetu nieznacznie wzrosły oraz minimalnie zmalał ping. Ponieważ były to już godziny wieczorne, stwierdziłem, że to widocznie większa ilość osób podłączona do stacji bazowych i dlatego prędkości zmalały. Niestety przez tydzień testów prędkości nie zmieniły się i nadal oscylują w granicach 0.5-2Mbit download i 1-4Mbit upload.


Co Waszym zdaniem mogło się stać, że tak spadła prędkość po przestawieniu Huawei?
Czy Waszym zdaniem kupiłem właściwy sprzęt na tą lokalizację?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE "w lesie"

Post autor: ja.michal »

Pewnie jest kilka spraw. Zagięte kable mają większe straty. Jak napisałeś, wieczorem jest większe obciążenie i po różnicy download/upload to widać. Jednak najpewniej router zmienił pasmo na wyższe, na którym jest większe tłumienie. Wiesz na jakiej częstotliwości się łączysz?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE "w lesie"

Post autor: matek451 »

Lokalizacja bardzo trudna, w takiej lokalizacji istotne są testy pokazujące parametry sygnału LTE każdego operatora i zakup właściwej anteny. Orange i T-mobile korzystają z BTS-a przy Balcerskiego 35 gdzie jest LTE1800netWorks i maja swoje LTE2600. Przy Koziorożca z kolei BTS na którym maja swoje LTE2600 i LTE800. Najbliższy BTS NetWorks Spacerowa ma działające 3G na UMTS900HSPA+ NW i kazdy z nich ma swoje UMTS2100HSPA+DC.Sa pozwolenia na LTE1800,LTE2600 i LTE800 ale nie wiadomo czy działają.Wybór sprzętu średni, na B315 można wymuszać po kolei pasma LTE, wymuś je za pomocą LTEWatchH i sprawdź parametry sygnału, CID BTS-a i prędkości na każdym z nich. Pokaż screeny. To samo dla Play, który ma na Castoramie LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 . Skąd ta niechęć do T-Mobile? Zamiast kupować samemu B315 trzeba był <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> abonament bez limitu za 45/55 zł na m-c z B525 i na nim robić testy T-Mobile i pozostałych operatorów.
LTE-A
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-12-06, 19:54

Re: Internet LTE "w lesie"

Post autor: LTE-A »

Tak na szybko po lokalizacji widać, że do najbliższych BTS-ów masz około ~1,5km. Więc w teorii tragedii nie ma. Ale to nie znaczy, że na 100% w Twoją stronę skierowane są anteny BTS. Najpierw zrób testy bez anten zewnętrznych. Wymuś osobno LTE i UMTS o ile się da. Super jeżeli da się wymusić do korzystania z konkretnej częstotliwości, bo to dużo zmienia.
mi_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-12-03, 20:17

Re: Internet LTE "w lesie"

Post autor: mi_b »

Kable są poprowadzone maksymalnie prosto, bez silnych zgięć, nie mają też żadnych pętli.

Nie wiedziałem, że w B315 na podstawowym firmware ma możliwość sprawdzenia na jakiej pracuje częstotliwości i wymuszenia innej. Sądziłem, że jedynie po zmianie firmware a nie chciałem tego robić, żeby nie stracić opcji ewentualnego zwrotu routera. Na pewno w sobotę to sprawdzę.

Jeżeli prędkości powróciłyby do ok 10-15Mbit download i 15-20Mbit upload, to w niedalekiej przyszłości będziemy podnosili maszt o jakieś 2-3m, może więcej jeżeli uda się zrobić do niego sensowną instalację odgromową.

Chyba źle zostałem zrozumiany, po prostu nie mieliśmy dostępu do żadnej karty SIM z T-Mobile, żeby móc przeprowadzić testy a do pozostałych kart już tak. Spróbujemy w sobotę jeszcze z T-Mobile. Jeżeli działaby z prędkościami jak Orange, to przy oferowanych warunkach finansowych i z routerem, byłaby to świetna propozycja.

Zasięg telefonii, na poziomie gruntu, jest fatalny, w budynku nie ma żadnego zasięgu telefonu, na zewnątrz jedyne co udaje się złapać na telefonie to H+, czasem 3G. Na zasięg bez dodatkowych anten w domu/oknie, nie mam co liczyć.
LTE-A
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-12-06, 19:54

Re: Internet LTE "w lesie"

Post autor: LTE-A »

Zostaw temat telefonu w spokoju. Telefon, a router to co innego. W telefonie możesz mieć UMTS, a w routerze LTE, więc bez sensu porównywanie dwóch różnych urządzeń. W routerze wymuś "Tylko LTE", a nie "automatyczne", bo jak będzie kiepski zasięg to przełączy automatycznie na UMTS, a wymuszenie tylko LTE mimo kiepskiego zasięgu dalej pozostanie na LTE. Zrób screeny albo opisz jakie masz opcje wyboru to wtedy wiadomo na czym stoimy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE "w lesie"

Post autor: ja.michal »

mi_b, na twoim miejscu wymuszałbym po kolei częstotliwości LTE i patrzył jak działa na każdym z pasm i wybrał to, na którym działa najlepiej.
mi_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-12-03, 20:17

Re: Internet LTE "w lesie"

Post autor: mi_b »

I właśnie tak zrobię w najbliższą sobotę. Dziękuję za wszystkie porady.
ODPOWIEDZ