Router a/c z dyskiem sieciowy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Planuje zakup routera i chciałbym mieć możliwość podpięcia anteny zewnetrznej, więc raczej w gre wchodzi tylko router z dołączanym na usb modemem?
Celowałbym już w a/c, no i w możliwość podłaczenia dysku zewnętrznego na USB 3.0. Aktualnie posiadam raspberry pi które robi za dysk sieciowy, ale nie ma on oszałamających prędkości, więc podobna wydajność może też pewnei być na routerze. Ma ktoś odnośnei tego jakieś wrażenia z używania.
Fajnie też jeśli router miałby możliwość wgrania jakiegoś alternatywnego softu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

A skąd takie przekonanie ? Stacjonarne routery LTE posiadają złącza antenowe i port USB do dysku sieciowego ale działa to kiepsko. Ogólnie podłączanie dysku do routera po USB nawet z 3.0 to średni pomysł. Optymalny jest NAS podpięty po Gigabitowym LAN do routera. Urządzenia klienckie np. TV podpinasz też po LAN, po WiFi ewentualnie urządzenia mobilne. Sam mam Zyxela wpiętego do E5186 z gigabitowymi portami, kilka TV , odtwarzacz BD i sieciowy tak samo i wszystko działa bez problemu, pliki nawet z wysokim bitrate w 4K. Routery AC, nawet te z USB3, na alternatywnym sofcie działają gorzej niż raspberry.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

To jakie routery w standardzie a/c są godne polecenia? Czy rozwiązanie modem usb + router nie jest czasami ekonomiczniejsze?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

A na czym ma polegać ta ekonomiczność routera+modem? Routery stacjonarne z wbudowanym modemem LTE mają podstawową zaletę, mogą korzystać z agregacji pasm LTE, obsługują agregacje 2 lub 3 pasm LTE, niektóre działają w MIMO4x4 czy QAM256, wszystko w zależności od kategorii modemu LTE jaki jest w nich. Czyli spełniają wymagania operatorów i nadążają za rozwojem ich sieci LTE. Główną ich rolą jest więc łączność LTE, maja okrojone funkcje sieciowe a WiFi w AC tez nie jest najszybsze. Port USB w nich jest też dodatkiem i funkcjonalnie ograniczony do minimum, mają solidne złacza antenowe. Modemy USB odchodzą do lamusa, z racji ograniczeń USB nie agregują pasm LTE. Mają delikatne złącza antenowe. Są problemy ze znalezieniem do nich zaawansowanych routerów z USB, szczególnie z OFW, ratunkiem jest alternatywny soft. Ogólnie trzeba zdecydować czy priorytetem jest zaawansowane LTE czy zależy nam na funkcjach sieciowych routera a LTE jest tylko dodatkiem. Część osób używa routerów LTE-A jako modem i podłaącza je do WAN zaawansowanych routerów z AC i Gigabitowym switchem, które odpowiadają za sieć domową.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Troszeczkę rozjaśniłeś, więc chyba się zdecyduje na takie rozwiązanie. Router lte + router z ac i innymi bajerami. Jakie modele więc są godne zainteresowania?
Aktualnie mam Edimax lt-6408n plus jakiś modem huawei i antena dualna
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

A w jakiej sieci ma to działać? Patrząc na sprzęt to Plus/CP, jak ci działa LTE tego operatora na tym słabym zestawie? No i jakich zaawansowanych ustawień sieciowych potrzebujesz skoro chcesz kupować router z AC i Gigabitowym switchem?
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Sieć PLAY, antene trzymam w środku i max wyciągnąłem 15meg download ale standardowo jest koło 8. Lokalizacja Warszawa Ochota. Kręciłem anteną jednak diametralnej różnicy nie odczułem.
Ogólnie chciałbym po prostu kupić jakiś sprzęt na przyszłość. Używam aktualnie tego dysku sieciowego pod maliną, ale pewnie w niedługim czasie trzeba będzie zakupić NAS.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: robertnik »

W Wawie i chcesz LTE? Tmobile ma ofertę bez limitu pobranych danych z limitowaną prędkością. Jest tania i dają ruter. Weź na testy i sprawdź. Do 20 bież z B525, do 60 najlepiej z innym, B525 ma problemy z prędkościami na 1800MHz(reszta B5xx może też, ale 525 ma je na pewno, więc przynajmniej szanse są na sprzęt bez defektów).
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Akurat mam już karte z Play gdzie mam internet, ale dzięki za info odnośnei oferty. Czyli podsumowująć oprócz tego B525 nie ma innej rozsądnej alternatywy z a/c?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: robertnik »

Akurat w Play najlepszy jest B715, o ile jesteś w zasięgu 800 i 1800 i 2600MHz, albo 2100 zamiast ostatniego. Jeśli chodzi o funkcje sieciowe to niczym się nie różnią od B525 z play(też ma wyciętą bramkę voip).

Obrazek

Edit
Mieszkanie w Wawie, branie LTE jako stacjonarny i napominanie o rozsądku.... Byłbym ostrożny z takim słownictwem. Studentów rozumiem. Ci siedzą w miejscu niecały rok i chcą mieć cokolwiek.
Ostatnio zmieniony 2017-12-13, 17:53 przez robertnik, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

Ty nie kręć anteną tylko w Play sprawdź jak działają wszystkie pasma LTE po kolei. Play korzysta z LTE1800, LTE2600, LTE2100 i LTE800. Jaki to modem Huawei? Na Ochocie nie brak BTS-ów Play z tymi pasmami.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Jak mam przełączyć te pasma?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: robertnik »

Zależy w czym. Bxxx 1, 2.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

A jaki to modem Huawei?
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Modem to ZTE MF823
Poziom sygnału to: 87%
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

To lipa, na nim nic nie wymusisz i nie sprawdzisz pasm LTE.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Wracając do tematu routera.
Jeśli zdecyduje się na B525 to na jakie prędkości mogę liczyć w play?
Czy coś w podobnym przedziale cenowym do B525 będzie lepsze? Nie wiem czy w niedługim czasie nie będe zmieniał usługodawcy. Kupowanie sprzętu pod dostawcę brzmi trochę mało racjonalnie, bo nie kupuje się takiego sprzętu na kilka miesięcy. :/
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: robertnik »

A teraz jakie masz prędkości w szczycie? Pewnie kiepskie, bo ludzi jak mrówek w Wawie i są przeciążone BTSy. Niewiele większe, bo dołączy jeszcze jedno zalagowane pasmo.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

To test z aktualnego czasu (12.36 Mbps / 22.49 Mbps).
Wiadomo w godzinach szczytu prędkości niestety spadają :/
Do routera podłączyłem ostatnio 3 urządzenia po lanie. Zauważyłem mniej więcej od tego czasu chwilowe rozłączanie internetu.
Jestem świadom że ten edimax ma już za sobą lata świetności tylko pytnie czy taki B525 rozwiąże wszystkie problemy?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: robertnik »

B525, B618 nie rozłącza na Play, na Orange i Tmobile podczas testów bywało. Nie wiem czemu, ale to nie ruter(w Play nie rozłącza).
Na przeciążonych BTSach cuda się mogą dziać.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Oprócz innego standardu wifi Huawei B593 jak się ma do B525?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

Tak jak Polonez do Mercedesa. B593 występuje w wersjach B593u-12/s-12 z LTE 3 kategorii i B593s-22 z 4 kat. LTE. Router sprzed 5-6 lat, porty LAN 100Mb/s. Wersja u-12/s-12 warta maksimum ze 100 zł. nowsza s-22 trochę więcej. B525 to router 6 kat. LTE z agregacja dwóch pasm LTE. Gigabitowe porty LAN i WiFi w AC. Wersje z Plusa/Play z portami RJ11 i USB, wersja z T-Mobile ich pozbawiona i z ubogim FW.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Dzięki za objaśnienie szczegółów. Znalazłem chyba najtaniej w vobisie. Raczej nie ma on brandowanego softu? Czy dzięki temu USB można zrobić jakiś prosty serwer plików?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: matek451 »

W poprzednich Huawei USB obsługiwało tylko dyski w FAT32 więc raczej na B525 jest tak samo. Te z Plusa można kupić taniej niż w VOBIS https://www.olx.pl/oferta/nowy-router-l ... 6;promoted
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

FAT32? To o filmach w hd można zapomnieć :/ można gdzieś to sprawdzić?
garysek
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2017-04-03, 19:44

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: garysek »

Na allegro można wersję t-mobile za 400 zł kupić. Jak Ci bardzo na tym serwerze plików zależy (ale nie oczekuj super transferów na tym) to możesz olać gwarancję (raczej sprzęty solidne i za bardzo nie słychać żeby masowo padały) i wgrać modowany soft. Albo kupić od razu zmodowany.
Wieczorem jakby co to mógłbym sprawdzić w jakim formacie nośniki obsługuje i jakie transfery da radę wyciągnąć.
ppsirius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2016-03-03, 23:52

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: ppsirius »

Będę w stanie odliczyć sobie VAT, więc kupie pewnie normlanie w sklepie. Dużo zabawy z tym modowanym softem?
Byłbym bardzo wdzęczny za jakieś info o formacie nośniku czy transferach :cfaniak:
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: robertnik »

Obsługuje NTFS, podłączałem dysk zewnętrzny na USB 3.0. Co prawda do B715, ale od strony LAN niczym się nie różnią, wiec powinno być podobnie.

Obrazek

Więcej na ten temat.
garysek
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2017-04-03, 19:44

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: garysek »

Pendrive, który testowałem wpięty do kompa na win10 osiąga transfery ok. 38MB/s odczyt i ok. 4MB/s zapis (system plików NTFS). Po podłączeniu przez B525 otrzymałem odpowiednio 14MB/s i 4MB/s.
Co ciekawe oprócz FAT32 i NTFS router obsługuje też ext2 i ext3, ale ext4 już nie. Niestety prędkości mniejsze :(.
Testy prędkości robiłem zapisując i odczytując plik o wielkości 500MB. Połączenie router - komp bezpośrednio przez Gigabit lan.

Zabawy z modowanym softem nie aż tak dużo, ale rozebrać trzeba temat. Jednak faktycznie jak chcesz odliczyć VAT to nie ma co chyba kombinować.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router a/c z dyskiem sieciowy

Post autor: robertnik »

Na printscreenie jest 12MB(96Mb/s), w pozostałych było wolniej przy kopiowaniu jednego dużego pliku video.
Koledze udało się uzyskać 14MB, więc B525 w takich operacjach jest nawet szybszy od B715.
ODPOWIEDZ