Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yo1
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2013-11-17, 10:56
Lokalizacja: Lubelskie

Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: yo1 »

Witam,

zwracam się z prośbą o dobranie sprzętu do internetu mobilnego z red bulla czyli play.

Zastanawiam się nad zestawem E3372 Hilink + TL-MR3420 + antena http://allegro.pl/antena-dual-lte4g-hua ... ml#thumb/3 ponieważ kolega mieszkający obok korzysta z takiego sprzętu i w miarę to u niego działa tj 1 kreska LTE.
Może są jakieś inne alternatywy które działały by lepiej :)

Miejsce w którym internet będzie używany to: 50.367846, 23.081631 a antena nakierowana jest na Babice ( 50,356389,22,929444 ) lub Łukowa ( 50,376111,22,943333 ) ciężko ocenić.

Na modem i router chciałbym wydać koło 300zł i na antenę około 200zł chyba, że warto dopłacić.

Jestem lajkiem w tej dziedzinie dlatego proszę o wyrozumiałość.
Dziękuję za pomoc :ok:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: matek451 »

To się przestań zastanawiać i sobie daj spokój z takim wyborem sprzętu i anteny. Kolega wybrał najgorzej jak mógł. To i tak cud że mu tam działa LTE w Play. Chyba że Play uruchomił BTS Obsza. Najbliższy czynny BTS Play to Cieszanów i nie wiadomo czy działa na nim LTE800 bo pewne jest LTE1800, LTE2100. Trzeba sprawdzić w Obszy i Cieszanowie oraz u ciebie .. No i skąd to parcie na Play? Za 45 zł jest no limit w T-Mobile z B525 za 1 zł. Lokalizacja jest trudna ale w okolicy działa 5 BTS-ów LTE800 T-Mobile. Do B525 2xATK-20, ATK-10/800-980 i tylko korzystać.
yo1
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2013-11-17, 10:56
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: yo1 »

Korzysta z tej http://allegro.pl/internet-na-karte-pla ... 00835.html karty stąd takie parcie. Z tego co wiem ma na sztywno w modemie ustawione na LTE800. Ustawiając antenę w stronę Cieszanowa nie ma praktycznie zasięgu dlatego wydaje mi się, że zasięg jest łapany z innego nadajnika. Mógłbyś coś doradzić tak by działało to na playu? Jeśli już bym się jednak zdecydował to może akurat uda się kupić coś działającego.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: robertnik »

W abo jak kolega wspominał Tmobile domowy z sprzętem, albo sprzęt na wolnym rynku(styknie B315) anteny jak kolega wymieniał i Orange 1410GB z allegro. Orange, Tmobile, Networks mają szersze pasmo w 800Mhz(wyższe prędkości).

EDIT
Oczywiście anteny wysoko, nad koronami drzew.

Źle

Obrazek

Prawie dobrze, tylko sztyca ze 3m dłuższa.

Obrazek
yo1
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2013-11-17, 10:56
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: yo1 »

W takim razie skłaniałbym się bardziej do Orange. Ciężko będzie dać nad koronami drzew, ale będę kombinował. Może jeszcze ktoś coś zaproponuje jak na razie dzięki za pomoc :)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: robertnik »

Na mapie to masz las dookoła. Zdaje się nie masz wyjścia, tylko inwestycję w maszt.
yo1
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2013-11-17, 10:56
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: yo1 »

Anteny będą o parę metrów wyższe od jedno piętrowego domu więc to chyba maks co mi się uda zrobić jeśli chodzi o wysokość.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: robertnik »

Nie wiem. Na zdjęciu sat ciężko oszacować wysokość. Zrobisz jak tam sobie uważasz. Napisałem tylko jak powinno to wyglądać.
yo1
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2013-11-17, 10:56
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: yo1 »

Mam jeszcze jedno pytanie. Otóż w folderze dzejka w instrukcji aktualizacji oprogramowania pisze, że musi być to wersja z Plusa lub Cyfrowego Polsatu. Skąd takie wymagania? Jeśli będzie to od innego operatora będzie brick? Tak na przyszłość.
makosuu
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2017-10-22, 19:55

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: makosuu »

Na modem i router chciałbym wydać koło 300zł
http://allegro.pl/router-huawei-b525-ig ... 03599.html B525, LTE-A za 300 zł. Modem+router nigdy nie bierz bo to niekończące się problemy.
yo1
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2013-11-17, 10:56
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jaki modem, router i antena do danej lokalizacji

Post autor: yo1 »

Witam ponownie. Po zakupie B315 , karty z Orange z pakietem 1410GB i dwóch anten ATK20 zabrałem się za ustawianie. Ku mojemu zdziwieniu gdy anteny byly ustawione na Obszę lub Babice jedyne co udało się osiągnąć to ok -112 rssi co dawało około 7Mb/s maksymalnie. Gdy postawiłem router bez anten w oknie od strony wschodniej ten sam wynik udało mi się osiągnąć na antenach wbudowanych. Dopiero po przekręceniu anten na wschód dało około 20Mb/s downloadu i 10 uploadu. rssi około -103 i rsrq około -10. Na drugi dzień jednak wartości zmieniły się i speed test wielokrotnie pokazywał 10Mb/s downloadu i 10Mb/s uploadu. Według mnie patrząc na mapę anteny są nakierowane na nadajnik w okolicy Huta Różaniecka który jestem pewny, że działa a na bts search nawet nie ma go na mapie. Niestety nie mogę sprawdzić z którego nadajnika odbieram sygnał bo w najnowszym sofcie nie pokazuje Cell ID, ale innej możliości nie widzę. Anteny ustawione w pozycji pionowo poziomej. Maszt ma około 8-9 m od ziemi.

Co o tym myślicie?
ODPOWIEDZ