Sharing WiFi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

Witam
Chcę kupić MIFI z LTE, ale chciałbym aby miał także funkcję sharowania połączenia Wifi. Tzn ma to być router wakacyjny, i powinien sharować połączenie komórkowe albo WiFi, w zależności od tego, jakie aktualnie jest dostępne dla routera. Jest mi to potrzebne głównie dla Chromecasta który przy włączonej izolacji klientów jest niewidoczny a przez to nieużywalny. Ale też dla wygody - mając kilka urządzeń łatwiej skonfigurować router raz, niż wszystkie urządzenia.

Czy ktoś w ogóle może podpowiedzieć, jak ta funkcja wifi-to-wifi się nazywa? Bo nie bardzo wiem za czym goooglać.

Wstępnie upatrzyłem Huawei E5776 lub E5372, i teraz nie wiem, jak sprawdzic, czy któryś z nich ma tą funkcję.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Sharing to udostępnianie kluczy. Przy TV sat popularne zagadnienie, ale co to sharing wifi...
Opisz to tak żeby dało się zrozumieć, bo brak odpowiedzi nie wziął się znikąd.
garysek
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2017-04-03, 19:44

Re: Sharing WiFi

Post autor: garysek »

W E5577 w menu ta opcja nazywa się "Rozszerzenie Wifi", po angielsku "Wi-Fi Extender".
Obrazek
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Re: Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

Nie chodzi mi ani o nielegalny sharing ani o rozszerzenie zasięgu istniejącej sieci. Chcę podłączyć router do obcej sieci WiFi (pensjonat czy hotel) a jednocześnie aby router był AccessPointem mojej własnej sieci WiFi z osobnym SSID i hasłem. Czyli dostęp do internetu będzie miał router przez obce WiFi, a moje urządzenia podpinam do mojego WiFi. W zasadzie każdy MiFi tak działa, tyle że internet pobiera z sieci komórkowej poprzez wbudowany modem. A ja chcę opcjonalnie pobierać internet z obcego WiFi.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Nie da się. Niektóre mifi potrafią działać jak karta sieciowa, ale przestają nadawać(działają przez USB).
Są rutery z 2 radiami, które mogą działać niezależnie, jedno być WANem, ale nie znam takich z baterią.
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Re: Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

no to mnie trochę zmartwiłeś. Myślałem że osobne radio nie jest potrzebne, bo przecież jak router działa jako extender, to też jednocześnie jest klientem i serwerem
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Jeśli działa jako repeater to ma 2 radia. Tu masz opis w ojczystym jak skonfigurować tryb mostu. A czy któryś mifi ma taką funkcjonalność to już straciłem pewność...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sharing WiFi

Post autor: wojteks »

robertnik pisze:Jeśli działa jako repeater to ma 2 radia.
Zwykle nie ma 2 torów radiowych, przy takim trybie pracy (repeater) zabija przepustowość sieci z której odbiera internet i dodatkowo musi być w miejscu gdzie jest dobry sygnał sieci głównej.
Nie pomagam na PW!
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Na jednym radiu to z jakimś cache. Zresztą nie wiem, wszystkie są szkodliwe, most nie dużo lepszy. Jak jest ich więcej, a sieć przestaje działać to lecisz po kolei z pingami, a później fizycznie :)
Tak czy siak kolega chce mieć AP client i AP w jednym(raczej bez mostu, bo z hotelowym wifi to awykonalne).
Nie spotkałem się z czymś takim w jednym urządzeniu, ale z łatwością da się to zrobić z dwoma AP spiętych kablem.
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Sharing WiFi

Post autor: FF2004 »

MF971v ma taki tryb, nazywa się to badajże Punkt dostępu w ustawieniach Wi-Fi
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sharing WiFi

Post autor: matek451 »

Kolega @garysek udzielił już odpowiedzi, E5577, E5573 czy E5372 maja funkcję repeatera WiFi, nazywa się to rozszerzenie WIFi, w tym trybie routerek nie korzysta z karty SIM tylko po WiFi łaczys się z inna siecią i nadaje dalej.
garysek
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2017-04-03, 19:44

Re: Sharing WiFi

Post autor: garysek »

... a już myślałem, że nikt mojego posta nie widzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sharing WiFi

Post autor: matek451 »

Ja mam E5372 więc kiedyś juz sprawdziłem ten repeater na nim.
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Re: Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

no i o to slowo-klucz chodzilo - repeater WiFi. Brakuje mi tylko potwierdzenia, ze w/w urzadzenia tworza osobna siec WiFi z wlasnym SSID i haslem, a idealnie gdyby mialy podwojne radio - wtedy, jak doczytalem, spadek predkosci bedzie mniejszy. Choc to tylko do uzytku okazjonalnego, wiec nie powinno byc problemem.
ODPOWIEDZ