Sharing WiFi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

Witam
Chcę kupić MIFI z LTE, ale chciałbym aby miał także funkcję sharowania połączenia Wifi. Tzn ma to być router wakacyjny, i powinien sharować połączenie komórkowe albo WiFi, w zależności od tego, jakie aktualnie jest dostępne dla routera. Jest mi to potrzebne głównie dla Chromecasta który przy włączonej izolacji klientów jest niewidoczny a przez to nieużywalny. Ale też dla wygody - mając kilka urządzeń łatwiej skonfigurować router raz, niż wszystkie urządzenia.

Czy ktoś w ogóle może podpowiedzieć, jak ta funkcja wifi-to-wifi się nazywa? Bo nie bardzo wiem za czym goooglać.

Wstępnie upatrzyłem Huawei E5776 lub E5372, i teraz nie wiem, jak sprawdzic, czy któryś z nich ma tą funkcję.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Sharing to udostępnianie kluczy. Przy TV sat popularne zagadnienie, ale co to sharing wifi...
Opisz to tak żeby dało się zrozumieć, bo brak odpowiedzi nie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> się znikąd.
garysek
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2017-04-03, 19:44

Re: Sharing WiFi

Post autor: garysek »

W E5577 w menu ta opcja nazywa się "Rozszerzenie Wifi", po angielsku "Wi-Fi Extender".
Obrazek
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Re: Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

Nie chodzi mi ani o nielegalny sharing ani o rozszerzenie zasięgu istniejącej sieci. Chcę podłączyć router do obcej sieci WiFi (pensjonat czy hotel) a jednocześnie aby router był AccessPointem mojej własnej sieci WiFi z osobnym SSID i hasłem. Czyli dostęp do internetu będzie miał router przez obce WiFi, a moje urządzenia podpinam do mojego WiFi. W zasadzie każdy MiFi tak działa, tyle że internet pobiera z sieci komórkowej poprzez wbudowany modem. A ja chcę opcjonalnie pobierać internet z obcego WiFi.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Nie da się. Niektóre mifi potrafią działać jak karta sieciowa, ale przestają nadawać(działają przez USB).
Są rutery z 2 radiami, które mogą działać niezależnie, jedno być WANem, ale nie znam takich z baterią.
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Re: Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

no to mnie trochę zmartwiłeś. Myślałem że osobne radio nie jest potrzebne, bo przecież jak router działa jako extender, to też jednocześnie jest klientem i serwerem
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Jeśli działa jako repeater to ma 2 radia. Tu masz opis w ojczystym jak skonfigurować tryb mostu. A czy któryś mifi ma taką funkcjonalność to już straciłem pewność...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sharing WiFi

Post autor: wojteks »

robertnik pisze:Jeśli działa jako repeater to ma 2 radia.
Zwykle nie ma 2 torów radiowych, przy takim trybie pracy (repeater) zabija przepustowość sieci z której odbiera internet i dodatkowo musi być w miejscu gdzie jest dobry sygnał sieci głównej.
Nie pomagam na PW!
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sharing WiFi

Post autor: robertnik »

Na jednym radiu to z jakimś cache. Zresztą nie wiem, wszystkie są szkodliwe, most nie dużo lepszy. Jak jest ich więcej, a sieć przestaje działać to lecisz po kolei z pingami, a później fizycznie :)
Tak czy siak kolega chce mieć AP client i AP w jednym(raczej bez mostu, bo z hotelowym wifi to awykonalne).
Nie spotkałem się z czymś takim w jednym urządzeniu, ale z łatwością da się to zrobić z dwoma AP spiętych kablem.
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Sharing WiFi

Post autor: FF2004 »

MF971v ma taki tryb, nazywa się to badajże Punkt dostępu w ustawieniach Wi-Fi
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sharing WiFi

Post autor: matek451 »

Kolega @garysek udzielił już odpowiedzi, E5577, E5573 czy E5372 maja funkcję repeatera WiFi, nazywa się to rozszerzenie WIFi, w tym trybie routerek nie korzysta z karty SIM tylko po WiFi łaczys się z inna siecią i nadaje dalej.
garysek
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2017-04-03, 19:44

Re: Sharing WiFi

Post autor: garysek »

... a już myślałem, że nikt mojego posta nie widzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sharing WiFi

Post autor: matek451 »

Ja mam E5372 więc kiedyś juz sprawdziłem ten repeater na nim.
marx2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-02-05, 12:49

Re: Sharing WiFi

Post autor: marx2 »

no i o to slowo-klucz chodzilo - repeater WiFi. Brakuje mi tylko potwierdzenia, ze w/w urzadzenia tworza osobna siec WiFi z wlasnym SSID i haslem, a idealnie gdyby mialy podwojne radio - wtedy, jak doczytalem, spadek predkosci bedzie mniejszy. Choc to tylko do uzytku okazjonalnego, wiec nie powinno byc problemem.
ODPOWIEDZ