Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kovalsky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2018-01-04, 10:46

Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: kovalsky »

Witam :papa:
Jak w temacie. Proszę o pomoc poniewaz u mojej mamy w wiosce Lubnohttp://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 53&zoom=15 jest bardzo słaby zasieg i przez to jest problem z internetem. Teraz korzysta tam z CP HSPA+ lecz nie pamietam na jakim modemie ale mniejsza o to bo rezygnujemy z CP i przechodzimy na RBM5 z Huawei B315. Sprawdzałem na tym sprzęcie to gdy router jest na strychu to łapie jedna kreskę LTE i speedtest pokazywał ok 2-3Mb/s :facepalm: więc jest lepiej niż na CP. Jaka antenę polecacie do B315? Wg to jest dobry wybór B315+antena? Czy lepiej sprzedać B315 i kupić coś innego w granicach 200-300zł? Słyszałem że B315 jest bardzo awaryjny :cry:
Mój jest jeszcze ponad rok na gwarancji i jak na razie nie miałem z nim problemów :)
Mam nadzieję że ktoś pomoże.
Pozdrawiam
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: robertnik »

Daleko masz te BTSy. W Play jest taniej, ale w porównaniu do reszty jest połowa pasma na 800. Zerknij na Tmobile internet domowy. To 2letnie abo, ale dają ruter(jak na sprzedasz nie bież tego z dopłatą), który możesz sprzedać i kupić 2 anteny ATK 20
kovalsky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2018-01-04, 10:46

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: kovalsky »

Właśnie chciałem Internet z RBM bo wychodzi ok 16zl za 100GB. Bez anten jest jedna kreskę LTE więc po zakupie tych ATK20 powinno być lepiej. A co sądzisz o B315? Zostawiać to czy sprzedać i kupić np E5186? Chyba że coś innego proponujesz?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: dzejk »

zostaw b315, to dobry router - plotki o awaryjności są przesadzone
kup antenę na pasmo lte 1800, np. dualny panel od cybertecha i skieruj na gorzów
bo lte 800 w play jest wolne i nie warto zawracać sobie nim głowy
do pomiaru jakości sygnału na b315 użyj programu ltewatch lub toolbox
jak chcesz mieć tanio rbm5 to przenieś numer na kartę z innej sieci do rebulla - koszt neta spadnie do 5 zł co 30 dni.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: robertnik »

On ma ponad 7 kilometrów do tych z pozwoleń UKE, jeszcze przez lasy na wzniesieniach... Spróbować można, ale raczej...
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: fatum1 »

do usunięcia.
Ostatnio zmieniony 2018-01-09, 12:27 przez fatum1, łącznie zmieniany 1 raz.
kovalsky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2018-01-04, 10:46

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: kovalsky »

dzejk pisze: jak chcesz mieć tanio rbm5 to przenieś numer na kartę z innej sieci do rebulla - koszt neta spadnie do 5 zł co 30 dni.
Czytałem o tym na forum ale to już ponoć nie działa.

Czyli lepszym wyborem będzie antena LTE1800?
Coś takiego się nada? Zysk energetyczny [dBi] 15. Czyli 2x15dbi bo jest to antena dualna. Dobrze myślę?
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
Czy może taka będzie lepsza?
http://allegro.pl/antena-dual-x-cross-3 ... 09871.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: matek451 »

Szybko idzie, jeszcze nic nie wiadomo na temat sygnału LTE na strychu na B315 a już kupujesz antenę. Klasyczny przykład jak nie należy tego robić. Jak się ma B315 z Plusa /CP to zaczyna się od pobrania i instalacji http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h Logujesz się w nm na B315 i sprawdzasz parametry sygnału LTE180, LTE800 a nawet LTE2600 po ich wymuszeniu na B315 w programie . Do tego speedtest w godzinach szczytu. Test z B315 wystawionym na zewnątrz. Potem to samo z kartą Play, np. Play Interet na Kartę za 9 zł z bonusem 100GB/m-c. w Play dodatkowo testuje się LTE2100.Zasięg z BTS-a Play na Metalowców 4a w Gorzowie W. Działa już tez BTS Play w Łupowie gdzie Play dowiesił się na BTS-ie T-Mobile. LTEWatchH pokaże parametry sygnału na każdym z pasm i CID BTS-a.
kovalsky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2018-01-04, 10:46

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: kovalsky »

Nie kupuje jeszcze anteny tylko na razie chciałem zaciągnąć informacji jaka będzie dobra :D Ok przetestuje dokładnie dopiero w sobotę i dam znać jak wyszły testy. Będę testował od razu na RBM. Mam na tel zainstalowany HMenager chyba też się do tego nada?
kovalsky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2018-01-04, 10:46

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: kovalsky »

Witam ponownie :papa:
Zrobilem testy i sprawa wygląda tak jak na poniższych zdjęciach. Test robiony w domu na strychu przy oknie. To jest najwyższe miejsce w domu ok 6-8m nad ziemią. Na dworze wg nie mogłem złapać zasięgu LTE :facepalm: bo dom stoi w dole. Przy LTE 1800 ustawionym na sztywno Internet już działa przyzwoicie :ok: ale na dłuższą metę B315 nie moze stać w tym miejscu co teraz stoi ponieważ zimą na strychu jest praktycznie tyle samo stopni co na dworze. Czyli mróz zabije mój B315 :cry:
Screenshot_20180113-130823.png
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: tired »

Niski UL świadczy o słabej mocy sygnału co widać po RSRP. Bez anteny się nie obejdzie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: matek451 »

Warto popracować nad poprawą sygnału na LTE1800 i LTE2100, bez zakupu skutecznej anteny na nie się nie obędzie. B315 na strychu czuje się dobrze, szczególnie zimą. Elektronika gorzej znosi upały i wilgoć.
kovalsky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2018-01-04, 10:46

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: kovalsky »

Ok dzięki
MariuszD
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2018-01-27, 01:21

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: MariuszD »

Witam,
Chciałbym prosić o poradę w wyborze sprzętu (anteny zewnętrznej i routera) do internetu ULTRA LTE sieci PLAY.Mieszkam w Grodzisku Mazowieckim na ul.Paryskiej.Jest to segment.Antenę zewnętrzną zamierzam zamontować na dachu - router zaś będzie znajdował się na strychu - tylko tam bez wiercenia ścian mogę doprowadzić kabel do anteny zew.Pozostaje jeszcze piętro i parter - podejrzewam,że Wi-Fi szczególnie na parterze nie podoła.Co zatem powinienem zrobić? Jaką antenę zew.zamontować,jaki router ew.routery, bo zastanawiam się, czy nie powinienem kolejnego urządzenia zainstalować na piętrze?

Dziękuję za pomoc.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: robertnik »

Tak bez testów i parametrów? To po górkach B715 + ATK 502, 504 i jakiś accestopint z gigabitowym lan(oczywiście połączone kablem).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo słaby zasięg. Pomoc w doborze sprzętu do internetu

Post autor: matek451 »

Najbliższy BTS Play to Batorego 23 z LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 i ich agregacją. Taki sam na Sadowej i Janinowie.Test na karcie Play i telefonie LTE z Network Cell Info. Pokaże ECI , eNB BTS-a i parametry sygnału. Do tego speedtesty. W abonamencie B715, jak na kartę to wybór albo B715 lub tańszy z agregacją 2 pasm LTE np. B525, E5186. Antena po testach.
ODPOWIEDZ