Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

Robertnik dałeś mi trochę do myślenia ale w innym sensie. Mam w domu ODU IDU z cyfrowego Polsatu z którego jestem bardzo niezadowolony. Będę musiał się zastanowić czy nie poczynić przedstawionej przez ciebie konfiguracji w domu i w samochodzie.

Nie wygląda to na jakoś szczególnie skomplikowane więc przy dobrym samozaparciu jest przeze mnie wykonalne.

W tej chwili jakiś TP link stoi u mnie na Garygole zaraz za routerem Polsatu bo tamten nie ma gigabitowego interfejsu.

Myślałem, że temat z internetem w samochodzie będzie łatwiejszy i tańszy ale trochę się przeliczyłem. Niemniej jednak będę się musiał przygotować do tego projektu i powoli zabrać się za realizację
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: robertnik »

Może być tańszy, pisałem. Z telefonem w zasadzie bez kosztów, z multiwanem to bez kompromisów celem wyciągnięcia jak najdłuższego połączenia jakie będzie możliwe niezależnie jaki operator jest dostępny, ale może być taniej jak ograniczysz się do jednego z jednym ruterem. Niestety nie wiem którego wybrać na trasu, którymi jeździsz...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: matek451 »

Takie rozwiązane w samochodzie to przerost formy nad treścią, optymalny zasięg 3G/LTE ma sieć NetWorks. Wzdłuż tras jest nieźle, Play się jak wiadomo do tego nie nadaje, za dużo dziur zasięgowych. Tak jak pisałem MiFi z LTE lub LTE-A i po problemie. A CP w domu na dodatek z IDU-ODU200 ( a może100) to w jakiej lokalizacji?
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

matek451 nie chce robić offtopu w temacie.
W mojej lokalizacji Cyfrowy Polsat był w zasadzie jedynym wyborem bo wszystko inne działa jak by nie mogło. Sęk w tym, że podczas okresu testowego było naprawdę nieźle. 20-30 Mbit/s bez większego problemu przy 3 kreskach zasięgu w ODU. Po okresie testowym dramat. Zrywanie połączenia, zbyt długi czas oczekiwania albo transfer na poziomie 0,3-0,5 Mbit/s. Co ciekawe, mam zamówione godziny nocne i dosłownie w momencie wybicia godziny 1 w nocy internet dostaje kopa jak by ktoś mu kurek odkręcił.
Pytasz o lokalizację. Mieszkam w miejscowości Obierwia, gmina lelis, powiat Ostrołęka.

Robertnik
Nie bardzo rozumiem Twój pomysł z telefonem i theteringiem, skoro mój telefon w trasie gubi zasięg z racji tandetnej sieci.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: robertnik »

Na pozwoleniach jest
Olszewka
Dz. nr 42/2
T-Mobile ID: 25287
LTE800 LTE1800 LTE2600

Trzeba by sprawdzić czy już jest.
Jak masz własną posesję i ludzkich sąsiadów to można próbować dogadać się z Play. Wpadną jakieś niewielkie cykliczne kwoty, ale oferta będzie extra.

EDIT
satizo pisze:Robertnik
Nie bardzo rozumiem Twój pomysł z telefonem i theteringiem, skoro mój telefon w trasie gubi zasięg z racji tandetnej sieci.
Zmień operatora, są telefony z dualsim... Kwestia podejścia do problemu. Telefonów jest do wyboru, koloru....

EDIT 2
Nie jestem znawcą smartfonów, ale ostatnio mi się skończył i coś tam czasem o nich czytam
Z niedrogich Xiaomi redmi 4x z Snapdragonem 435. Nie jest demonem wydajności, nie ma LTE-A, ale ma LTE 800MHz, dualsim i napradę długo działa na baterii. Nowy kosztuje około 500zł.
Jak wolisz droższe z zaawansowanym LTE-A to coś na 835. Większość z nich, jak nie wszystkie będą dualsim.
Oczywiście są droższe. Oczywiście to górna półka zapłacisz nie tylko pieniędzmi, ale i czasem pracy na baterii. Coś za coś...
Ostatnio zmieniony 2018-01-09, 22:59 przez robertnik, łącznie zmieniany 3 razy.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: key »

Z podmiana anteny nie bedzie tak latwo - IIRC w E60 jest ona wpuszczona w zaglebienie w dachu.

http://www.ebay.de/itm/BMW-E60-E61-LCI- ... 1306014102
Nie pomagam na PW.
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

Key właśnie sprawdziłem i antena z e60 pasuje w zasadzie tylko do neij i do e65 czyli modelu 7. Więc temat można całkiem odpuścić.

Robertnik wymiana telefonu raczej nie wchodzi w grę bo przy mojej pracy i sposobie używania telefonu średnio raz na kwartał musiał bym miec nowy telefon.
Moto X Force ma faktycznie nietłukący wyświetlacz co udowodniła najdalej w ubiegłym tygodniu i wcześniej również kilka razy.

Nie dalej jak wczoraj bylem na stronie btsearch a nie wpadłem na pomysł sprawdzenia pozwoleń UKE. Do Olszewki faktycznie mam blisko i to mogłoby pomóc.
Z Cyfrowym Polsatem związany jestem do października ale nie będę miał żadnych oporów przed zmiana dostawcy. W okolicy nic nie ma innego. Nawet Orange odmówiło pociągnięcia mi telefonu do domu i neostrady.

Do Play wysłaliśmy zgłoszenie ale chyba nie są zainteresowani bo żadnego odzewu póki co nie było.
Będę myślał nad Twoją propozycją multi WANu bo wydaje sie być niezła, chociaż tak jak matek pisał może trochę na wyrost.
Może znajdzie się jakieś inne sensowne rozwiązanie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: matek451 »

W Łodziskach jest LTE180Aero2 i LTE800Sferii, korzystasz z którego z pasm, jakie parametry sygnału? Wybór IDU-ODU200 to nie jest rozsądna decyzja. NetWorks ma w okolicy kilka BTS-ów z LTE800 Orange i T-Mobile. uruchomienie BTS-a w Olszewce pozwoliłoby na poprawę zasięgu. Trzeba by zrobić testy.
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

Do Łodzisk mam jakieś 4 km w lini prostej.
Próbowałem na sztywno ustawić tą częstotliwość ale nadajnik jest tak obciążony, że wyciągniecie więcej niż 0,5 Mbit/s graniczy z cudem.

Przeprowadziłem się w te okolice prawie 7 lat temu mając telefon w T-Mobile. Dramat jaki reprezentował tutaj T-Mobile był tak ogromny, że przy pierwszej okcji zrezygnowałem z usług tej sieci. W domu zasięg miałem tylko w jednym miejscu w budynku. Jeśli chciałem porozmawiać musiałem wychodzić na taras, co przy -20 w zimie jest średnio przyjemne.
Niedawno kupiłem starter z T-Mobile i początkiem grudnia włożyłem go do swojego telefonu. Jeśli telefon stał na oknie to jakiś zasięg był. Wystarczyło jednak telefon <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> do reki i od razu znikał.
Byłem z telefonem na dachu LTE na 3 kreski prędkość około 6,3 Mbit/s.
Miejscowość w której mieszkam to jakaś zasięgowa dziura bo tak na prawdę żadna sieć nie ma tutaj dobrego zasięgu. jedynie Plus się broni ale bardziej pod rozmowy niż pod internet.

Tak w tej chwili wyglądają parametry mojego połączenia:

Kod: Zaznacz cały

RSRP 	-103 dBm
RSRQ 	-11 dB
RSSI 	-83 dBm
SINR 	8 dB
Informacja o lokalizacji 	76
Pasmo 	3 (1800 MHz)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: robertnik »

I to monter Ci ustawiał? Jest źle, nawet jak na oduidu. Daj go wyżej, w inne miejsce tak by RSRP i RSRQ był bliżej zera.
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

Robertnik. Wyżej sie juz nie da. Wystaje ponad linie dachu. Ustawiałem sam.

Tak wygląda kiedy połączę sie na 800 Mhz

Kod: Zaznacz cały

RSRP 	-103 dBm
RSRQ 	-11 dB
RSSI 	-83 dBm
SINR 	8 dB
Informacja o lokalizacji 	76
Pasmo 	3 (1800 MHz)
Włożyłem w tej chwili kartę T-Mobile do telefonu. Łączy się z nadajnikiem w Czarnotrzewiu:

Kod: Zaznacz cały

RRSI -105 dBm
RSCP -121dBm
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: robertnik »

Pokombinuj z innym miejscem. RSRQ to zakłócenia. Nic dziwnego że masz takie prędkości. Zmień ruter na jakiś z anteną(dla testów). RSRQ na 800 z 4km to jakaś masakra. Po drodze masz jakąś elektrownie jądrową, czy co...

EDIT
Przysiągł bym że było 800. Mam zaćmę, albo dopisałeś 1.
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

Robertnik tylko las z jednej strony akurat w kierunku nadajników 800 i 1800 Mhz w plusie.
Z resztą T-Mobile w podobnych kierunkach.

Zastanawiam się czy problemem nie będzie zwrócona w moja stronę kierunkowa antena na 2,4 Ghz, która w telefonie zamyka mi skale zasięgu sieci bezprzewodowej.kiedy się z nią połączę.

Tak po za tym nic w okolicy totalnie nie ma. jestem krótkofalowcem i póki jeszcze miałem radio to nigdy nie miałem żadnych zakłóceń na żadnym paśmie.

Faktycznie wkleiły się stare dane

Kod: Zaznacz cały

RSRP 	-85 dBm
RSRQ 	-15 dB
RSSI 	-64 dBm
SINR 	-3 dB
Informacja o lokalizacji 	199
Pasmo 	20 (800 MHz)
teraz na pewno jest dobrze
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: robertnik »

Krótkofalowcy akurat ucierpieli po aukcji na 800MHz. Musieli przestrajać urządzenia(tego nie jestem pewien, mikrofony na pewno). Masz maszt, który wystaje ponad drzewa? Nie w sensie przykręcony do oduidu, to widać po parametrach. Może jakaś laga(długa rura) została po tych zabawach.

EDIT
Jest źle, bardzo źle z RSRQ.
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

Nie. Nic takiego nie mam. Moja antena krótkofalarska jest dość nisko, bo akurat ta konstrukcja nie potrzebuje wysokości.
Co ciekawe w otwarta stronę też mam nadajniki plusa ale akurat mojemu ODU po drodze jest przez las.
Samo ODU wystaje nad dach i nad komin. Jest najwyższym punktem budynku nad nim jakieś 30 cm rury jako pseudo odgromnik.


Może jakaś wymiana koncentryka albo coś, żeby poprawić sytuację. nie bardzo mam gdzie przenieść ODU bo tam gdzie jest to jedyne wyjście na dach
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: robertnik »

Przełóż sim do telefonu i przespaceruj się po dachu. Przy takim RSRQ nic dziwnego że jest słabo. Może masz jeszcze jakiś budynek, stodołę, albo dobrego sąsiada to i tam sprawdź. Tu gdzie teraz jest straszna kicha.
satizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2018-01-09, 16:56
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Hotspot w samochodzie - wybór sprzętu

Post autor: satizo »

Wróciłem właśnie na 1800 Mhz i w tej chwili 23,17 Mbit/s download i 22,85 Mbit/s upload.

A parametry sieci w zasadzie się nie zmienily

Kod: Zaznacz cały

RSRP 	-103 dBm
RSRQ 	-11 dB
RSSI 	-84 dBm
SINR 	6 dB
Informacja o lokalizacji 	76
Pasmo 	3 (1800 MHz)
Po prostu większość maruderów poszła spać i przepustowość wzrosła drastycznie.
ODPOWIEDZ