IDU-ODU vs Huawei b525s

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pietrek-k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2018-01-14, 18:08

IDU-ODU vs Huawei b525s

Post autor: pietrek-k »

Witam,
Mam nadzieje, że nie zrobię bałaganu nowym tematem i eksperci mi coś podpowiedzą. Czytałem forum już długo ale mam wrażenie, że każdy przypadek jest indywidualny w kwestii mobilnego internetu. Proszę Was o pomoc.

Mam na testy IDU-ODU plusa. Zainstalowałem go na kominie i zrobiłem speedtesty.
Wyniki w najlepszych momentach: Pobieranie:12.09, Przesyłanie: 35.54, Ping: 39, Parametry sygnału: RSRP: -91dBm, RSRQ: -10 dB, RSSI: -71 dBm, SINR: -4 dB, Lokalizacja: 46, Pasmo: 3 (1800 Mhz).

Mam również huawei b525 z plusa. W domu osiąga podobne prędkości co IDU-ODU. Różnica jest w przesyłaniu bo wychodzi tylko około 10 Mbps. Natomiast wszedłem na dach i postawiłem router na kominie. W tym samym miejscu co odu-idu. Osiągnięte wyniki:
Pobieranie: 37.94, Przesyłanie: 11.25 Ping: 25. Parametry sygnału: RSRQ: -8dB, RSRP: -102dBm, RSSI: -73dBm, SINR: 5dB, PLMN: 26001

Mój wybór padnie prawdopodobnie na huawei z racji większych prędkości pobierania. Jednak nie ukrywam że zależy mi też na upload ponieważ mam monitoring.
Moje pytania: Czy instalując antenę zewnętrzną na kominie i łącząc ją z modemem Huawei osiągnę to samo co stawiając modem na kominie? Dlaczego idu odu ma tak wysokie parametry przesyłania?

P.S. Testowałem też tmobile i orange. W moich okolicach plus wychodził najkorzystniej. Niestety nie wymuszałem pasm na tmobile oraz orange. Wymuszałem pasma tylko na 525 plusa ale najszybciej działał na automacie. Pokazywało wtedy LTE+. Natomiast na poszczególnych pasmach i agregacjach prędkości były niższe i LTE+ się nie wyświetlało.
Co byście mi polecali jako najlepszą opcję?

Moja lokalizacja: 52.207678, 19.586739
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: IDU-ODU vs Huawei b525s

Post autor: robertnik »

Masz 2.4km do BTS Networks. Tmobile ma na nim pozwolenia na komplet, trzeba było by sprawdzić, czy już działają. Wymuszałeś pasma to pewnie wiesz i znasz ich parametry.
Plus ma wiele złych praktyk, między innymi podwyższony priorytet w okresie testowym dla tego proponujemy go jak zawiedzie wszystko inne.
Skoro wiele czytałeś to wiesz że B525 ma wadę, bo często o tym tu pisze. Masz oduidu, więc sam możesz to zweryfikować. Czy w uploadzie również.... Sprawdź.
Dobór anteny po testach na pasmach, ale to też wiesz bo sporo czytałeś na ten temat, a to często poruszane zagadnienie.
Możesz do wsadzić do puszki hermetycznej i będzie jak Oduidu(pisałem o tym np tu).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: IDU-ODU vs Huawei b525s

Post autor: matek451 »

Za dużo opisu , za mało konkretów. Potrzebne screeny z IDU-ODU z parametrami sygnału LTE na pasmach LTE2600, LTE1800, LTE800 i speedtesty na każdym. To samo po wymuszeniu tych pasm na B525 za pomocą HManagera, pokazujesz screen z niego z parametrami sygnału i CID BTS-a. Do tego speedtesty. Dodatkowo wymuszasz agregację LTE2600 +1800, LTE2600+800 i LTE1800+800 i screeny. W Żychlinie działa LTE2600Plusa i LTE180Aero2, może LTE800Sferii i ich agregacja. W Wojszycach 55 LTE1800 aero2 i LTE800Sferii i ich agregacja. Do tego pozwolenia na LTE 1800 i LTE800 w Dobrzelinie. IDU-ODU200 zapewne łaczy się z innym BTS-em/pasmem niż B525 . Pokazany test z przeciążonego BTS-a na LTE1800. Wybór sprzętu jest oczywisty , testy pozwolą dobrać antenę do niego i ustawić na konkretny BTS. W NetWorks zasięg z LTE1800NW Dobrzelin, stąd gorsze wyniki w Orange czy T-mobile. Oczywiście znasz regulamin LTE bez limitu w Plusie i FUP?
ODPOWIEDZ