Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
biker86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-01-20, 09:39

Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: biker86 »

Posiadam internet LTE od Play i router B593. Potrzebuję zrobić sieć domową i chciałbym zainwestować trochę w sprzęt. Trafiłem na film gdzie pokazane jest że można połączyć dwa routery ze sobą w celu zwiększenia zasięgu. Znajomy informatyk powiedział że routerów nie powinno się łączyć bo od tego jest Access Point.

Potrzebuję zrobić małą sieć w której będę miał dwa punkty dostępowe. W obu punktach potrzebny jest zasięg Wifi i co najmniej 4 porty Lan. Oczywiście wszystkie sprzęty w sieci muszą się widzieć (komputery, drukarki).
Na ten moment w pierwszym punkcie stoi B593 który nie sięga zasięgiem wifi do drugiego punktu (brakuje jakieś 5-10m). Myślałem o zakupie jakiegoś lepszego routera z większym zasięgiem tak bym mógł połączyć te punkty bezprzewodowo. Na początku po obejrzeniu filmu myślałem o zakupie TP-Link Archer C8 i wpięcia w niego modemu LTE i w drugim punkcie TP-Link Archer C7. Czy myślicie że te dwa routery będą miały większy zasięg niż B593 dzięki czemu pójdzie je połączyć i zrobić jedną sieć? A może lepiej zakupić router z wbudowanym modemem LTE.
Ostatecznie mogę połączyć je skrętką, ale będzie przy tym sporo pracy (wiercenie, kucie, kopanie, itp.) - wolałbym tego uniknąć. :gwiazdki:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: matek451 »

Znajomy to najpierw się pouczy bo wygaduje bzdury, każdy router z WiFi może pracować jako AP. Zgodnie z prawem routery pracują z maksymalna mocą 100mW na 2,4GHz . Ich zasięg jest podobny. W celu pokrycia skutecznym zasięgiem WiFi do B593 podpinasz kablem po LAN dodatkowy AP, najtaniej wychodzi router w tym trybie np. WR-841 jeśli siec ma pracować tylko na 2,4GHz lub jakiś router z AC jeśli dodatkowy AP ma działać tez na 5GHz. Konfiguracja routera jako AP https://forumsieciowe.pl/index.php?/top ... C4%99powy/ do dyspozycji zostaną ci 3 porty LAN, jak za mało podpinasz do niego switch. Wymiana B593 na inny router z LTE-A i jeśli zamierzasz zmodernizować sieć LAN do Gigabit i WiFi do AC i korzystać z agregacji pasm w Play. Wtedy jako AP konieczny router z AC i Gigabit LAN np. ten C7 jako dodatkowy AP.
biker86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-01-20, 09:39

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: biker86 »

Dzięki za szybką odpowiedź. Tak jak pisałem nie chciałem robić tego po lanie bo będzie z tym mnóstwo roboty. Z drugiej strony jak nie będzie wyjścia, albo połączenie wifi między routerami okaże się być kiepskie to pewnie puszczę kabel i tyle.
Dlatego myślałem nad zmianą routera na TP-Link Archer C8 ponieważ ma AC i drugiego TP-Link Archer C7 który byłby skonfigurowany jako AP. Ale nie jestem pewien czy dobrze myślę i siła sygnałów wifi do połączenia tych routerów będzie większa niż tego B593 i czy to się uda połączyć.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: robertnik »

biker86 pisze:brakuje jakieś 5-10m
Taniej - B593 5-10m skrętki i AP.
Drożej- B593 5-10m odległości AP client połączony kablem(wystarczy 10cm) z AP.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: matek451 »

W trybie AP router musi być połączony z głównym po LAN, kablem lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej. Archer C8 na oficjalnym FW nie obsługuje modemów LTE po USB, podobnie jak C7.
biker86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-01-20, 09:39

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: biker86 »

Dzięki za cenną informację. Nie miałem z tym styczności i myślałem że każdy router który posiada USB może obsługiwać LTE przez wpięcie modemu.
W tej chwili mam ten B593 i transmitery po sieci ale nie sprawdza się to zbyt dobrze.
To może nie ma sensu szukać czegoś innego tylko wykorzystać ten B593 dać kabel i z drugiej strony inny router.
Chyba że możecie polecić jakiś dobry router LTE który by zastąpił B593 a byłby dużo lepszy? ASUS RT-AC1200G+; Router TP-LINK TL-MR3620? Jest sens zmieniać?
Co do podłączenia po LAN dwóch routerów to w tym filmie były połączone przez wifi i to mnie właśnie zainspirowało do zmiany (chyba że coś źle tam zrozumiałem)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: robertnik »

biker86 pisze: To może nie ma sensu szukać czegoś innego tylko wykorzystać ten B593 dać kabel i z drugiej strony inny router.
Tak. Pisałem o tym:
robertnik pisze: Taniej - B593 5-10m skrętki i AP.
biker86 pisze:
Chyba że możecie polecić jakiś dobry router LTE który by zastąpił B593 a byłby dużo lepszy?
Możliwe, jednak nic nie napisałeś o lokalizacji, parametrach częstotliwości, które odbierasz, ale jesteś w dobrym miejscu. Większość osób o to pyta, więc jeśli poczytasz parę postów to znajdziesz i podobne pytania i sposób pomiarów, ich odczytu, ich miejsce(na ogół to dach), anteny itd...
biker86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-01-20, 09:39

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: biker86 »

Zacznę od początku bo albo się nie zrozumieliśmy, albo ja tego wszystkiego nie ogarniam.
Sam zasięg LTE mam bardzo dobry. Na B593 zasięg pokazuje 5/5 LTE. Szybkość Internetu zadowalająca i z tym nie chcę nic robić.

Chciałem ulepszyć sieć wewnętrzną. Mam 2 punkty w których potrzebuje podpiąć po LAN: Komputer x 2 i drukarkę + wifi do laptopów i innych urządzeń.
Żeby spiąć te dwa punkty kablem jest przy tym mnóstwo roboty więc po obejrzeniu jednego z poradników jak zrobić most z dwóch routerów pomyślałem że to będzie idealne rozwiązanie.
Muszę zrobić to w ten sposób że po drodze nie może być żadnych innych urządzeń. Bardzo częsta zdarza się że mamy braki prądu i przy dodatkowym urządzeniu nie było by możliwości pracy (w obu punktach stoją ups-y).
Może zobrazuje jak to wygląda:
Obrazek
Pierwszy punkt (zielony) zasięg wifi mniej więcej koczy się przed budynkiem (w budynku na początku też łapie) gdzie jest drugi punkt (czerwony).
Czytałem że routery z zewnętrznymi antenami wifi maja lepszy zasięg dlatego chciałem kupić coś lepszego żeby można było połączyć te punkty za pomoczą wifi (jak w filmie zrobić most z 2 routerów).
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: robertnik »

Z obrazkiem coś nie wyszło:

Obrazek

Most(bridge) robi się z 2 ruterów(przykład).
B593 nie ma tej funkcji, więc musisz kupić 2 takie rutery. Jeden podłączyć do B593, drugi do tego co będzie miał AP(siał wifi) na drugim końcu. Razem to 4 rutery(z B593).

Piszę to 3 raz, bo coś się dzieje i nie rozumiesz. W jednym końcu B593, w innym, tam gdzie Ci pasuje i jest jeszcze dobry zasięg wifi stawiasz ruter w trybie APclient. To tryb pracy jak karta sieciowa. Odbiera internet i puszcza go na własne porty LAN. Trzeci ruter to AP(taki, który sieje wifi). Wpinasz go jego WANem do portu LAN APclient.

Musisz o tym poczytać bo wszystkie urządzenia mogą pracować w tej samej puli IP np HDCP tylko z B593, na reszcie wyłączone. Oczywiście każdy z ruterów inne IP z tej samej puli. SSID inne, będziesz wiedział z którym aktualnie się łączysz.
To 3 rutery, ale mogą być 2 jeśli znajdziesz z 2 radiami(jeden musi połączyć funkcje APclient i AP, są takie).

Jeśli nie ogarniasz to super bo to tylko początek. Do tego dochodzą standardy komunikacji. Nowe Huaweie mają problemy z wsteczną kompatybilnością i jak takiego podepniesz do starej sieci to będą zaniżone transfery, więc od początku przyszłościowo trzeba robić to na gigabitowym LAN i AC. Koszty nieco urosną, ale w AC nie ma, nie spotkałem się z ruterami, które mogą połączyć APclienta i AP, więc to będą 2 urządzenia.

Proste? Proste, ale jak nie ogarniasz to zrób co potrafisz, połącz B593 i AP kablem. Tak wiem, to dużo roboty pisałeś to ze 3 razy.
biker86
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-01-20, 09:39

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: biker86 »

Z obrazkiem nie wiem co się stało ale można go otworzyć w nowej karcie.
Czytałem na temat rozbudowy sieci i tego jak to można u mnie przeprowadzić i już wiem trochę więcej.
Nie chodzi mi o to żeby dokładać do tego co jest jakieś kiepskie routery tylko stworzyć całość od początku.
Czyli wyrzucam całkowicie B593 i daję jakiś router nowszej generacji. Na początku myślałem o routerze obsługującym modem 4G ale doczytałem że te nie są tak stabilne jak te z wbudowanym modemem. Polecacie jakiś konkretny? Może B525S czy lepszy będzie DWR-953, a może coś innego w podobnej cenie?
Całość tak jak radziliście będę spinał kablem i z drugiej strony będę chciał postawić router z funkcją AP parametrami podobnymi do tego pierwszego.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet LTE router B593 sieć domowa - zwiększenie zasięgu

Post autor: robertnik »

Panie kochanieńki:
robertnik pisze: Możliwe, jednak nic nie napisałeś o lokalizacji, parametrach częstotliwości, które odbierasz, ale jesteś w dobrym miejscu. Większość osób o to pyta, więc jeśli poczytasz parę postów to znajdziesz i podobne pytania i sposób pomiarów, ich odczytu, ich miejsce(na ogół to dach), anteny itd...
Bez tych parametrów to co Ci doradzić? Rozpisać każdy możliwy przedstawiając ich wady, zalety i przypadki parametrów sygnału kiedy jeden będzie lepszy od długiego? Zlituj się...
Z tanich jest np B528, ale ma słabe wejścia antenowe i jeden port lan, ale tani jest. B525 ma lepsze wejścia antenowe, 4 porty lan, ale problemy z 1800. E5186...
Powagi trochę.
ODPOWIEDZ