Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
STUDENTKA

Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Na odzień pracuję na laptopie Lenovo z Linuksem Mint, który ma USB tylko 2.0. Dostałam kartę RMB z aktywnym DIL, ale nie mam modemu LTE. Po przewertowaniu Google niestety mam mętlik w głowie. Znalazłam na Allegro model HUAWEI E3372 HiLink PLAY: http://allegro.pl/modem-4g-lte-huawei-e ... 16696.html

Czy to dobry wybór? Nie chcę wydawać więcej niż 150 zł. Może polecicie coś innego w tej cenie? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Ostatnio zmieniony 2018-02-09, 08:32 przez STUDENTKA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL?

Post autor: wojteks »

Raczej poleciłbym jakiś przenośny routerek typy e5573, e5577 i podobne, połączy się z laptopem po WiFi, można go położyć na parapecie, nie wystaje z laptopa.
Nie pomagam na PW!
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL?

Post autor: STUDENTKA »

Router mi niepotrzebny, w akademiku chodzę z laptopem do innych pokoi, zabieram na uczelnię, poza tym korzystam w domu i podczas przejazdów, dlatego sam modem wpięty do laptopa ze względów ergonomicznych jak najbardziej wystarczy. Co kupić, żeby działało pod Mintem? Jest taka mnogość modeli, że gubię się w tym.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: key »

Skoro ma to byc modem pracujacy przenosnie, to szukal bym czegos, co mozna zabudowac - USB srednio sie sprawdza.

Mozesz podac model Lenovo z ktorym ma to pracowac?
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: matek451 »

Mylisz się i to bardzo.Wybór modemu USB do laptopa to nieporozumienie, to co napisałaś jak korzystasz to biorąc pod uwagę ergonomię, wygodę stosowania to tylko mobilny routerek MiFi. No i oczywiście dużo lepszy wybór biorąc pod uwagę system operacyjny to lepiej łaczyć się po WiFi, odpadają ewentualne problemy ze sterowniikami do modemu USB.. Wystarczy zakupić E5573 czy E5577, ceny już od 70 zł.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Naprawdę nie potrzebuję dodatkowego większego elementu będąc często w miejscach publicznych z laptopem. Nie wyobrażam sobie stawiania go na parapecie na uczelni, gdzie notabene bywa dość tłoczno. Jeśli dla Ciebie ergonomia i wygoda stosowania to targanie dodatkowego urządzenia takich gabarytów i pilnowanie to inaczej rozumiemy to pojęcie :)

Do tej pory korzystam z modemu na ExpressCard 34 Merlin 870, ale nie ma on LTE, dlatego chcę właśnie coś na USB. W moim Lenovo mam do wyboru tylko port ExpressCard 34 i USB. W środku jest tylko jedno miniPCIe zajęte przez kartę Wi-Fi. ExpressCard 34 odpada, bo modemy na takie złącze są drogie. Stąd pomysł na modem USB.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: robertnik »

Pytasz czy to dobry wybór, dostajesz odpowiedź.
Pytasz czy polecacie coś innego i dostajesz odpowiedź.
Na koniec piszesz żeby pocałowali się w d_upę bo widzisz to inaczej. Jest wiek w którym wydaje się że wie się wszystko. Kup modem USB. Zapłać i przekonaj się jakie to wygodne rozwiązanie bo ci co doradzali już to zrobili i to dawno temu.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Intencje Kolegów wyżej rozumiem i dziękuję za dobre chęci. Tobie brak nawet tego, daruj sobie chamskie odzywki.

Nie proszę o ocenę pomysłu. Pytałam, czy konkretny model to dobry wybór i jasno określiłam, że chcę na USB, a nie router, bo ten drugi będzie mi zawadą. Na tym forum są ciekawe poradniki instalacji modemów USB na Linuksa i ja sama dam radę zainstalować jeśli tylko będzie wspierany. Jeżeli ktoś wie jaki model z obecnie sprzedawanych będzie dobry proszę o odpowiedź.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: robertnik »

A to jeszcze musisz podać własną definicję "dobry". Takim dziwnym zrządzeniem te mifi też działają podpięte pod USB, choć tylko jako hilink.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Zapytam inaczej. Który z modeli HUAWEI E3372 będzie odpowiedni pod Linuksa? Albo jakiś jego odpowiednik do 150 zł. Uciążliwość instalacji nie gra roli, zależy mi tylko, aby działał i dało się wymusić tylko LTE i sieć Play. Nie mam wielkich wymagań co do szybkości w Mb/s, byle był szybszy niż obecny Merlin 870, dlatego nie chce przeinwestować.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: robertnik »

Przyszłość naszej inteligencji, nie chce przeinwestowywać, a kolega napisał o 70zł...
Proponuję poradę u kolegów z matfiz co jest mniej 150, czy 70. Zapewne będą potrzebować skomplikowanych wzorów, ale hej przecież tego się uczą...
W modemach USB można zmieniać oprogramowanie z hilinka na zwykłe i odwrotnie. W mifi nie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: matek451 »

Dyskusją z osobą która wie lepiej jest bezcelowa. A tak naprawdę to nie ma zielonego pojęcia co to mobilny routerek LTE MIFi i jak wygląda i jakie ma gabaryty. Do tego wspomniane MiFi mają możliwość wymuszenia nie tylko samego LTE ale nawet konkretnych pasm LTE (w modowanym FW lub aplikacjami LTEWatchH czy Toolbox 0.9) , funkcja do LTE Play bezcenna. Jak ktoś chce sobie maksymalnie utrudnić życie i mieć wystającego palucha z USB w laptopie i barować się z jego instalacją to jej prawo. 'Ergonomia" pracy z takim czymś jest "niewątpliwie lepsza" niż noszenie MiFi w kieszeni, torbie i bezproblemowe łączenie się z nim po WiFi. A to że można go czasami położyć na parapecie bywa bezcenne, z zasięgiem LTE/3G wewnątrz bywają problemy. Ale tego koleżanka musi doświadczyć sama na modemie z USB, jego wybór nazywa się E3372. Czy zwykły czy HiLink to pytaj fachowców od Linuksa. Polecają wersję zwykłą, viewtopic.php?f=28&t=45092
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Nie twierdzę, że wiem lepiej tylko, że nie chcę routera w torbie, nie mam też takich dużych kieszeni, by się zmieścił :)

Tak malowniczo ująłeś zalety tego routera, że nawet mnie to zaciekawiło więc zadam kilka pytań. Rozumiem, że nie ma domyślnie tych opcji tylko trzeba modowanego firmware albo użycia softu (pod Windows?)? Czy potrafi działać 24h na dobę tylko przez USB i w ten sposób udostępniać Internet pod Linuksem (bez użycia Wi-Fi)? Zmiana firmware wiążę się z utratą gwarancji?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: robertnik »

STUDENTKA pisze:Nie twierdzę, że wiem lepiej tylko, że nie chcę routera w torbie, nie mam też takich dużych kieszeni, by się zmieścił :)
To stan wyższej konieczności. Jak się nie da to się nie da po co dalsze pytania. Kup modem USB.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

robertnik pisze:Przyszłość naszej inteligencji, nie chce przeinwestowywać, a kolega napisał o 70zł...
Kolejny kretyński post, jak już to kupuję nowe, na cholerę mi używany router zapewne ze zużytą baterią w dodatku z Wi-Fi, gdzie w akademiku mam jakieś 60 sieci zagłuszających moją. Zrozumiałeś wreszcie, że nie potrzebuję dla siebie tego cuda, którego zalety akurat dla mnie będą wadą? Nie masz nic do napisania to nie pisz impertynencji, jak tylko się pojawiasz robi się niemiło. W ogóle Ciebie nie pytam, bo jeszcze nie udzieliłeś pomocnej odpowiedzi w tym wątku.

Interesuje mnie co napisze matek451, nakierował mnie na zakup E3372s-153, o to chodziło. Co do pytań o router, być może taki znalazłby zastosowanie u moich rodziców, ale to zależy, czy potrafi działać po USB, również pod Linuksem.
Ostatnio zmieniony 2018-02-09, 14:41 przez STUDENTKA, łącznie zmieniany 1 raz.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: dzejk »

Modemy hilink i routerki mobilne od huawei mają wbudowane sterowniki dla linuksa (te same). Zwykły usb-modeswitch, do przełączania trybu modemu też da radę. W modemie hilink od play jest możliwość wyboru "tylko lte", ale brak już wyboru konkretnego pasma, np. LTE 1800 MHz. Taka możliwość jest dopiero w modowanych softach lub przez zewnętrzne programy pod Windows lub apkę na telefon z androidem. Nie wiem, jak z wyłączeniem roamingu na sofcie z play, a to też ważne, żeby nie ściągał małego pakietu w rbm.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Dzięki za informacje. Zdecydowałam się na zakup modemu bez brandu Play. Jestem gotowa na zmianę firmware na modowane w razie potrzeby. Poprosiłam BOK o wyłączenie dostępności sieci w roamingu krajowym, jeden kłopot z głowy. Karta i tak będzie służyć wyłącznie do LTE RBM.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Dodam jeszcze, że Play bez problemu wyłączył mi roaming krajowy, obecnie karta może logować się tylko do sieci macierzystej.
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: xander21 »

Hej. Posiadam HUAWEI E3372h i jestem z niego bardzo zadowolony. Po wgraniu innego firmware i webui mam wymuszanie pasm i dokładny podgląd zasięgu. :) Każdy Linux go obsługuje
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Możesz napisać, który konkretnie soft wgrałeś?
gb00

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: gb00 »

Mam E3372s-153 z oprogramowaniem:
E3372s-153_Update_22.286.03.00.00_L_ADB_TLN_01
Update_WEBUI_16.100.05.00.03_V7R2_CPIO_Mod1.4
działa na fedorze i ubuntu 14.04
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Po długich poszukiwaniach po sklepach w końcu udało mi się dostać w salonie Play E3372h. Włożyłam do laptopa, pojawił się dodatkowy interfejs sieciowy więc wpisałam sudo dhclient eth2 potem na stronie http://192.168.8.1 na wszelki wypadek wyłączyłam roaming i zaznaczyłam wybieranie ręcznie Play oraz "tylko LTE", a na koniec dodałam 192.168.8.1 do pliku /etc/resolv.conf i to w zasadzie tyle.

Oto wynik ze speedtestu, prawie 40/40 Mb/s:
Obrazek

Internet stabilny, najbardziej cieszy mnie upload. Jestem zadowolona, bo poszło gładko i bez zbędnego kombinowania. Bardzo mnie tu straszono, ale jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują :)
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Później w nocy jest jeszcze lepiej, nie widzę sensu grzebać w sofcie i tracić gwarancję, jak dla mnie zupełnie przyzwoicie, nawet tyle nie spodziewałam się.
Obrazek

Przeniosłam się z laptopem w inne miejsce akademika i download wzrósł do 86 Mb/s:
Obrazek
ODPOWIEDZ