Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: dzejk »

Modemy hilink i routerki mobilne od huawei mają wbudowane sterowniki dla linuksa (te same). Zwykły usb-modeswitch, do przełączania trybu modemu też da radę. W modemie hilink od play jest możliwość wyboru "tylko lte", ale brak już wyboru konkretnego pasma, np. LTE 1800 MHz. Taka możliwość jest dopiero w modowanych softach lub przez zewnętrzne programy pod Windows lub apkę na telefon z androidem. Nie wiem, jak z wyłączeniem roamingu na sofcie z play, a to też ważne, żeby nie ściągał małego pakietu w rbm.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Dzięki za informacje. Zdecydowałam się na zakup modemu bez brandu Play. Jestem gotowa na zmianę firmware na modowane w razie potrzeby. Poprosiłam BOK o wyłączenie dostępności sieci w roamingu krajowym, jeden kłopot z głowy. Karta i tak będzie służyć wyłącznie do LTE RBM.
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Dodam jeszcze, że Play bez problemu wyłączył mi roaming krajowy, obecnie karta może logować się tylko do sieci macierzystej.
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: xander21 »

Hej. Posiadam HUAWEI E3372h i jestem z niego bardzo zadowolony. Po wgraniu innego firmware i webui mam wymuszanie pasm i dokładny podgląd zasięgu. :) Każdy Linux go obsługuje
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Możesz napisać, który konkretnie soft wgrałeś?
gb00

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: gb00 »

Mam E3372s-153 z oprogramowaniem:
E3372s-153_Update_22.286.03.00.00_L_ADB_TLN_01
Update_WEBUI_16.100.05.00.03_V7R2_CPIO_Mod1.4
działa na fedorze i ubuntu 14.04
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Po długich poszukiwaniach po sklepach w końcu udało mi się dostać w salonie Play E3372h. Włożyłam do laptopa, pojawił się dodatkowy interfejs sieciowy więc wpisałam sudo dhclient eth2 potem na stronie http://192.168.8.1 na wszelki wypadek wyłączyłam roaming i zaznaczyłam wybieranie ręcznie Play oraz "tylko LTE", a na koniec dodałam 192.168.8.1 do pliku /etc/resolv.conf i to w zasadzie tyle.

Oto wynik ze speedtestu, prawie 40/40 Mb/s:
Obrazek

Internet stabilny, najbardziej cieszy mnie upload. Jestem zadowolona, bo poszło gładko i bez zbędnego kombinowania. Bardzo mnie tu straszono, ale jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują :)
STUDENTKA

Re: Jaki modem wybrać do RBM DIL? Linuks MINT.

Post autor: STUDENTKA »

Później w nocy jest jeszcze lepiej, nie widzę sensu grzebać w sofcie i tracić gwarancję, jak dla mnie zupełnie przyzwoicie, nawet tyle nie spodziewałam się.
Obrazek

Przeniosłam się z laptopem w inne miejsce akademika i download wzrósł do 86 Mb/s:
Obrazek
ODPOWIEDZ