Router LTE + Dobór anteny + wybór operatora

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sat1i
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-05-25, 13:51

Router LTE + Dobór anteny + wybór operatora

Post autor: Sat1i »

Witam ponownie.

Jako że za niedługo kończy mi się umowa z Play /abonament/ oraz CP /Internet/ chciałem się doradzić was o pomoc w wyborze zestawu oraz operatora sieci komórkowej.
Na chwilę obecną posiadam taki zestaw w domu do odbioru internetu:
Antena Cybertech Panel LTE CT15_1.8_Duo + kabel H155 o długości 5m
Internet: RBM 5 - 100gb /które kończy się w marcu/
Router: MiFi E5573

Antena umieszczona na szczycie dachu współrzędne: 51.592870, 21.517536 skierowana w kierunku anteny play-a Kozienice, Mazowieckie
ul. Warszawska 34 (maszt kratownicowy) /niestety w każdym kierunki widok na stację bazową zasłaniają drzewa/

Do pomiarów dla T-Mobile, Orange oraz Plus anteny nie przestawiałem (Trochę zimno na dworze, ale widzę po wynikach dla RBM że mógłbym uzyskać jakieś 5-8 dBi dla częstotliwości 1800)

Wyniki dla RBM z Anteną /wraz z prędkościami/:
Obrazek

Wyniki dla RBM Bez anteny /wraz z prędkościami/:
Obrazek

Jako że CP obsługuje tylko 1800, T-Mobile i Orange 800 i 1800 to wyniki pomiarów przedstawię na jednym rysunku/z anteną/:
Obrazek

Oraz bez anteny:
Obrazek

Co chcę osiągnąć:
Uzyskanie jak najlepszej szybkości neta, z możliwością agregacji pasm.
Jeśli zajdzie taka potrzeba mogę wymienić antenę /tylko pytanie na jaką obsługującą częstotliwość 800 i 1800/2600 oraz router /np. B715 umieszczony na strychu podłączony kablem ethernet do AP w domu, skrócenie kabla antenowego do 2m w celu zniwelowania strat na kablu/
CP odpada na starcie ponieważ ma tylko jedną dostępną częstotliwość co w godzinach wieczornych oznacza praktycznie brak internetu.\
Najwięcej dostępnych pasm ma RBM/Play przy czym musiałbym zmienić antenę na wielozakresową. Najlepsze prędkości oferuje Orange i T-mobile. Ale tutaj chyba nie wchodzi w rachubę agregacja bo chyba łączą się z rożnymi masztami (nie mogę odnaleźć w BTSEARCH czy faktycznie tak jest/

No i najważniejsza kwestia cena: /wraz z abonamentem na telefon/

Opcja 1: Play abonament + RBM + router B715 na raty 0% allegro /koszt miesięczny około 100 zł/
Opcja 2: Orange love/abonament +internet/ +router B715 /koszt miesięczny około 120 zł/
Opcja 3: T-mobile z routerme /bladego pojęcia nie mam bo strona się wiesza..../

Co radzicie?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router LTE + Dobór anteny + wybór operatora

Post autor: robertnik »

Ta Twoja antena nie działa. Cybertech napisał:
Antena zwiększa zasięg i siłę sygnału usługi LTE w paśmie 1800MHz
Twoja zwiększa tylko na 2100, na 1800 nie robi nic, a resztę tłumi.
Skoro drzewa przysłaniają powinieneś zainwestować w maszt, który będzie wystawał ponad nie.
Ludzie do agregacji używają ATK 502, 504.
W okolicy specjalnego wyboru nie ma, są pojedyncze BTSy na masztach wspólnych. Wybierz najmniej obciążony, choć w okresie 2letniego zobowiązania może zmienić się wszystko... RBM to prepaid, jak przestaje działać to ląduje w koszy bez kar.
Sat1i
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-05-25, 13:51

Re: Router LTE + Dobór anteny + wybór operatora

Post autor: Sat1i »

Tylko drzewa są ponad dom z 10 metrów w zwyż. Więc inwestycja w tak wysoki maszt odpada. I tak antena jest ponad 2m nad dachem. Chyba zainwestuje w ATK 504 ale musi się ocieplić bo będę miał 14 dni na zwrot. Czy warto kupować b715 do agregacji 3 pasm? Czy sobie odpuścić przy tych parametrach sygnału z RBM?

Oczywiście test bez anteny był wykonywany z routerem w ręku na dachu :)
Sat1i
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-05-25, 13:51

Re: Router LTE + Dobór anteny + wybór operatora

Post autor: Sat1i »

Zrobiłem pomiar s8 blisko BTS-a:
Chyba agreguje 3 pasma (1800, 2100, 2600)
Obrazek
Sat1i
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-05-25, 13:51

Re: Router LTE + Dobór anteny + wybór operatora

Post autor: Sat1i »

Zakupiono TELKOB ATK 504 więcej informacji w poście:
- viewtopic.php?f=14&t=50316&start=120#p572353
ODPOWIEDZ