Modem/Router do LTE RBM

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kroos123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-03-03, 21:10

Modem/Router do LTE RBM

Post autor: Kroos123 »

Witam, jestem zainteresowany skorzystaniem z oferty DIL w RBM i szukam jakiegoś mobilnego sprzętu pod tym kątem. Nie zamykam się na modem, jeśli byłaby to w określonej cenie lepsza opcja niż router. Musi mieć funkcję łączenia na sztywno jedynie z LTE i wybranie konkretnego operatora (żeby mi się przypadkiem nie połączył z LTE Orange). Jeśli będzie również umożliwiał wybór pasm to będzie dodatkowy plus. Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to max 200 zł, aczkolwiek jeśli zamknę się w 150 to będzie jeszcze lepiej :) Chciałbym aby sprzęt był nowy, jeśli polecacie coś z brandem operatora to napiszcie również który sprawia najmniej problemów, takiego będę szukał :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem/Router do LTE RBM

Post autor: dzejk »

Robiłeś już jakieś testy, choćby w telefonie? Jesteś w zasięgu play lte ?
Kroos123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-03-03, 21:10

Re: Modem/Router do LTE RBM

Post autor: Kroos123 »

Sprawdzałem w telefonie, jestem w zasięgu. Zresztą, do nadajnika mam około 1300 metrów w linii prostej
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem/Router do LTE RBM

Post autor: dzejk »

Z modemów na usb to mogę polecić tylko huawei e3372 w wersji hilink, czyli zarządzany przez przeglądarkę www. W podobnych cenach znajdziesz mobilne routerki np. huawei e5573 lub e5577. Z routerów stacjonarnych w tej cenie to najlepiej b315.
Play ma w wielu lokalizacjach uruchomione kilka pasm LTE na jednym nadajniku, ale żeby je wykorzystać jednocześnie, dla większej prędkości, musiałbyś wydać ok. 300 zł na router b525, który agreguje 2 pasma.
Kroos123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-03-03, 21:10

Re: Modem/Router do LTE RBM

Post autor: Kroos123 »

Czy między routerem a modemem będzie jakaś znacząca różnica pod względem jakości odbieranego sygnału? Poza tym, że router mogę ewentualnie przełożyć bliżej okna itp? Nie chcę wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy na router, który ma mi po prostu umożliwić komfortowe przeglądanie stron, czasem pobranie jakiegoś pliku. Do takich zastosowań Huawei E5573 wystarczy w zupełności? Widzę że dostępne są wersje E5573 i E5573C, którą powinienem wybrać, ewentualnie czym się różnią?

A może mimo wszystko do zwykłego podłączenia do laptopa polecasz ten w/w modem? Bo router pewnie i tak byłby 90% czasu podpięty pod zasilanie, nie wiem jak to na niego wpłynie. Plusem byłoby to, ze faktycznie mogę go przesunąć w inne miejsce, lub udostępniać internet większej ilości urządzeń
toom189
Stały użytkownik forum
Posty: 75
Rejestracja: 2012-02-08, 20:40
Lokalizacja: Lublin

Re: Modem/Router do LTE RBM

Post autor: toom189 »

Najlepiej e3372s-153 +router z usb. Jak zależy ci na mobilności to bierz E5573
Kroos123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-03-03, 21:10

Re: Modem/Router do LTE RBM

Post autor: Kroos123 »

Poczytałem trochę o mobilnych routerach i wychodzi na to, że nie lubią być one stale podpięte pod ładowanie bo grzeją się i bateria traci na żywotności. A bez baterii, na samym zasilaniu po prostu nie działają. Z internetu będę korzystał przez 6-7 godzin dziennie, tylko na laptopie. W takim wypadku lepiej wybrać modem? Nie mam potrzeby udostępniania internetu do telefonu, bo tam mam pakiet którego i tak nie wykorzystuję. Routera stacjonarnego również nie chcę.

Podsumowując. Do zastosowania przez 6-7 godzin dziennie z laptopem brać modem wpinany pod USB czy mobilny router? Na plus modemu brak konieczności martwienia się o zasilanie/ładowanie, na plus routera mobilność, możliwość postawienia bliżej okna itp.
ODPOWIEDZ