Router z priorytetyzacją ruchu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bejronix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 09:08
Lokalizacja: Inowrocław

Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: bejronix »

Witam,

Rozważam opcje dotyczące dobrego routera do mieszkania/w najbliższym czasie domu. Nie musi mieć potężnego zasięgu WiFi, a wręcz w ogóle WiFi mieć nie musi, bo i tak planuje rozmieścić 1-2 access pointy, które zajmą się propagowaniem sygnału. Aczkolwiek fajnie jakby to posiadał. Internet LTE od T-Mobile. Zastanawiałem się nad trzema opcjami:

1. Huawei B528S od T-Mobile jako modem podłączony skrętką do portu WAN routera tak by router sterował całym ruchem w sieci
2. Router z wbudowanym modemem LTE.
3. Kupno modemu LTE z możliwością podpięcia zewnętrznej anteny i podłączenie go do routera tak jak opisałem w punkcie 1.

Opcję 1. raczej odrzucam, ponieważ ten Huawei nie ma możliwości zapięcia zewnętrznej anteny.

Oprócz tego, by router był stabilny i jak najszybszy zależy mi na tym, by móc ustawić lepsze priorytety na gry sieciowe, tak by oglądanie filmów na youtube czy netflixie jak najmniej wpływało na pingi w grach.

Przepustowość jaką osiągam to 40-60Mb/s download, 15-20Mb/s upload bez zewnętrznej anteny z Huaweiem na parapecie. Aktualnie używam router TP-LINK WR1043ND podpięty do ww. Huawei i dopóki nikt nie przesyła większych treści to ping jest bardzo stabilny. Kiedy natomiast coś jest przesyłane to ping skacze dość mocno, więc myślę, że zważywszy na dość dobre parametry przepustowości da się ten ruch wysterować tak, by zminimalizować te straty. Jeśli tak nie jest to poprawcie mnie proszę.

Docelowo router obsługiwałby zapewne z 10 urządzeń, ale więcej niż 2-3 nie pracowałoby na wyższych obrotach w jednym momencie. Budżet jaki zakładam to 600-700zł. W ostateczności do 1000zł, ale wolałbym ten mniejszy :)

Przy okazji jaką antenę byście polecali do lokalizacji: https://www.google.pl/maps/place/R%C4%8 ... 18.2300972 . W okolicy brak wysokiej zabudowy, jedynie domki jednorodzinne.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: robertnik »

Ma wejścia na anteny

Obrazek

Do TL-WR1043ND wgraj OpenWRT i w zaporze poustawiasz priorytety. Niestety wiązać się to będzie z drobnym spadkiem prędkości. Czemu nie wiem. Jak miałem poustawiane to zauważyłem taki skutek, ale nie drążyłem tematu.
bejronix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 09:08
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: bejronix »

robertnik pisze:w zaporze poustawiasz priorytety.
Wieczorem spróbowałbym pogrzebać. Możesz przybliżyć tą konfigurację? Myślałem, że takie rzeczy konfiguruje się poprzez QoS (lub jak dziś doczytałem SQM).

Faktycznie ma wyjście na antenę, na szybko spojrzałem :dostal:
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: robertnik »

Jak mogłeś przeczytać wcześniej miałem z tym problemy. Po prostu wpadnij na forum Cezarego i poczytaj u źródła.
bejronix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 09:08
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: bejronix »

Przewertowałem trochę postów. Masz jakieś doświadczenia z Gargoyle? Który interfejs jest łatwiejszy do ogarnięcia?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: robertnik »

Z tego co wiem jest tylko jeden Luci i jego brak. To coś się pozmieniało, nie jestem na bieżąco widzisz.
Z Gergoyle nie, nigdy nie miałem tej kompilacji, były na niej problemy z modemami USB.
bejronix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 09:08
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: bejronix »

A na antenach się znasz? Na końcu pierwotnego posta wkleiłem link do lokalizacji w jakiej za kilka miesięcy chciałbym zamontować solidną antenę do LTE.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: robertnik »

W ciemno bez pomiarów? Unikam wróżbiarstwa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: matek451 »

Z BTS-a Networks przy W.Polskiego masz zasięg tylko na LTE1800. Agregacja pasm LTE czyli LTE2600, LTE1800 i LTE800 tylko na BTS-ie na szpitalu przy poznańskiej 97. Na routerach B525, B528 można wymusić konkretne pasma LTE i agregacje dwóch pasm LTE i sprawfdzić CID BTS-a i parametry sygnału. do tego speedtesty. Po tym dobór anteny i pasma/pasm do agregacji.
bejronix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 09:08
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Router z priorytetyzacją ruchu

Post autor: bejronix »

Zainstalowałem Gargoyle, skonfigurowałem QoS i wszystko działa bardzo fajnie. Podczas pobierania na max. prędkości czegoś jednym komputerze na drugim można spokojnie grać. Czasem skoczy ping na sekundę lub kilka sekund, ale przypuszczam, że to na to wpływ ma już samo LTE - w końcu to nie kabel, a tym bardziej jak wspominałem wyżej - mam router na parapecie bez anteny. Także jestem bardzo zadowolony, dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ