Huawei B818 LTE Cat19

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Nie Agregacja max 5 pasm u nas w Polsce max 4 pasma ale na antenie zewnętrznej tylko MIMO 2x2 a nie jak na wewnętrznych Mimo 4x4 ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

To tak nie działa, stacja trzyma wyzsze pasmo LTE do pewnych parametrów sygnału, w twoim przypadku było to LTE1800, dokladając tą niby antenę pogorszyłes te parametry poniżej tego minimum i zeszła na LTE800 jako pasmo podstawowe a pasma pojemnociowe były doagregowane, sygnał na LTE800 był na tyle dobry ze UL bo router na 800MHz skorzystał z lepszych warunków sygnału. Ten złom nie wart jest nawet 40 zł, wielokrotnie tylko pogarszał ludziom parametry sygnału , szczególnie gdy z racji odległości od BTS-a bez anteny były one bardzo słabe. Ciebie ratowała widoczność stacji bazowej i ukształtowanie terenu, stacja na górze a ty w dolinie.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

@matek451
Twoje argumenty mają jak najbardziej sens...nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, tej mydelniczki też nie otwierałem jeszcze ;)
być może tak jak mówisz splot pewnych czynników i ukształtowanie terenu, niedługo router wypożyczam znajomym i pojedzie w teren kompletnie nizinny (Kobylnica koło Maciejowic, powiat garwoliński), to będzie kolejny test jak się sprawuje z tą "anteną" i bez, też kilka kilometrów od BTSa tym razem tego z Maciejowic eNBID: 282953 ...tam podobno z zasięgiem nie jest najlepiej, trochę lasu ale na BTSie w Maciejowicach jest LTE na wszystkich pasmach, chyba że złapie z innego BTSa czyli np. Podzamcze eNBID: 182003 a tam jest tylko 800Mhz
Masz może jakiś pomysł na inną, lepszą antenę typu indoor do B818?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

@matek451
widzę, że temat anten wewnętrznych jest trudny ;)
a co sądzisz o tych antenach https://gigacube.antennenfreak.de/LTE-I ... -gigacube/ ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

To http://www.panorama-antennas.com/site/i ... uct_id=292 , do kupienia na https://www.amazon.de/Vodafone-externe- ... B004Z0TTFS, standardowy kabel to CS29 O DŁ. 5m to odpowiednik RG58 https://www.antennenshop.com/panorama-c ... group=1021 ale sa tez wersje z 30cm takiego kabla.
Druga to https://www.sirioantenne.it/en/products ... smp-4g-lte i url]https://www.sirioantenne.it/images/pdf/ ... 4g_lte.pdf[/url]w opisie MIMO2X2 ale ja widzę tylko jeden kabel 30cm. Ale mozna kupić na Allegro taką z dwoma https://allegro.pl/oferta/sirio-smp-mim ... bi_m=reco&, do MIMO4X4 potrzebne 2 sztuki, koszt 660 zł więc do przyjęcia, zakończone SMA więc trzeba pokombinować z konektorami ufl-SMA, moze ktoś z posiadaczy 5GPro2 się pokusi, lub do mimo4x4 na B818. Ewentualnie zakup jednej sztuki do MIMO2X2 i przetestowania jak antena się sprawuje podłaczona do zewnetrznych TS9 na B818.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

@matek451
dziękuję!
czyli te, które Ci też podesłałem, pomyślę o tym :)
tak jak wspominałem, tę mydelniczkę kupiłem bo znalazłem same pozytywne opinie na jakiejś niemieckiej stronie ale może być tak jak mówisz, że one de facto działają jak tłumik dla wyższych pasm i wymuszają zejście routera na podstawowe 800Mhz choć w moim przypadku nie przeszkodziła w agregacji
czyli taka sztuczka, która u części osób może zadziałać pozytywnie ale u innych kompletnie odwrotnie...stąd te skrajne opinie w polskim internecie, jedni zachwyceni inni wręcz przeciwnie
Ostatnio zmieniony 2020-07-26, 12:49 przez pawel_b, łącznie zmieniany 1 raz.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: DonMattheo »

Tylko po co ten tłumik jak pasma DL i UL można wymusić programowo?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Te które podałes to anteny markowe, zysk podany jest realny, producent podaje charakterystyki, wykresy więc warto sprawdzić, szczególnie gdy antena ma konektor 30 cm a dalej mozna zastosować kabel o niskiej tłumiennosci. Te wszystkie mydelniczki to maja kabelki RG174 o masakrycznej tłumienności na wysokich częstotliwościach, z takiego kabla wykonuje się konektory115-20cm a nie kable połaczeniowe do anteny 3-5m. Wg. mnie każda antena do której zastosowano takie kabelki jest od razu dyskwalifikowana.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

DonMattheo pisze:Tylko po co ten tłumik jak pasma DL i UL można wymusić programowo?
no to prawda, to raczej rozwiązanie dla tych którzy nie chcą/nie umieją przestawić agregacji w sofcie, teraz będę miał taką sytuację bo router pojedzie ze znajomymi, którzy na pewno nic nie będą rekonfigurować więc jest szansa, że tłumik przerzuci ich na pasmo B20 jeśli podłączą tę mydelniczkę i może złapią w tym lesie zasięg na 800Mhz ;)
bo przecież raczej nie ma możliwości ustawienia konfiguracji tak żeby preferował 800Mhz i dodatkowo agregował inne pasma, które ewentualnie złapie? teraz mam ustawienie z ostatniego wyjazdu czyli wymuszone 800+1800+2100
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

matek451 pisze:Te które podałes to anteny markowe, zysk podany jest realny, producent podaje charakterystyki, wykresy więc warto sprawdzić, szczególnie gdy antena ma konektor 30 cm a dalej mozna zastosować kabel o niskiej tłumiennosci. Te wszystkie mydelniczki to maja kabelki RG174 o masakrycznej tłumienności na wysokich częstotliwościach, z takiego kabla wykonuje się konektory115-20cm a nie kable połaczeniowe do anteny 3-5m. Wg. mnie każda antena do której zastosowano takie kabelki jest od razu dyskwalifikowana.
rozumiem, akurat się temu nie przyglądałem bo jak mówiłem, nie moja specjalizacja, może szkoda że nie miałem możliwości wyboru rodzaju kabla, ta mydelniczka jest leciutka i bardzo prosta w montażu, czyli jakiego typu kabel byłby lepszy dla długości 2 -3 m?
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: DonMattheo »

pawel_b pisze:
DonMattheo pisze:Tylko po co ten tłumik jak pasma DL i UL można wymusić programowo?
no to prawda, to raczej rozwiązanie dla tych którzy nie chcą/nie umieją przestawić agregacji w sofcie, teraz będę miał taką sytuację bo router pojedzie ze znajomymi, którzy na pewno nic nie będą rekonfigurować więc jest szansa, że tłumik przerzuci ich na pasmo B20 jeśli podłączą tę mydelniczkę i może złapią w tym lesie zasięg na 800Mhz ;)
bo przecież raczej nie ma możliwości ustawienia konfiguracji tak żeby preferował 800Mhz i dodatkowo agregował inne pasma, które ewentualnie złapie? teraz mam ustawienie z ostatniego wyjazdu czyli wymuszone 800+1800+2100
Ciekawa teoria dla przydatności tłumika :rotfl: Pasma można ustawiać w dowolnej konfiguracji.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

DonMattheo pisze:
pawel_b pisze:
DonMattheo pisze:Tylko po co ten tłumik jak pasma DL i UL można wymusić programowo?
no to prawda, to raczej rozwiązanie dla tych którzy nie chcą/nie umieją przestawić agregacji w sofcie, teraz będę miał taką sytuację bo router pojedzie ze znajomymi, którzy na pewno nic nie będą rekonfigurować więc jest szansa, że tłumik przerzuci ich na pasmo B20 jeśli podłączą tę mydelniczkę i może złapią w tym lesie zasięg na 800Mhz ;)
bo przecież raczej nie ma możliwości ustawienia konfiguracji tak żeby preferował 800Mhz i dodatkowo agregował inne pasma, które ewentualnie złapie? teraz mam ustawienie z ostatniego wyjazdu czyli wymuszone 800+1800+2100
Ciekawa teoria dla przydatności tłumika :rotfl: Pasma można ustawiać w dowolnej konfiguracji.
jakiś skutek te mydelniczki odnoszą skoro można spotkać tyle pozytywnych opinii, myślę że wielu użytkowników interesuje tylko końcowy efekt
pamiętajcie, że nie wszyscy chcą/potrafią rozkminiać te wszystkie zawiłości techniczne
rzekłbym, że większość przeciętnych użytkowników internetu nawet nie chce o tym wiedzieć tylko chce żeby to im działało, w najprostszy sposób, i najtaniej stąd pewna popularność tych "anten"
mówię o tym dlatego, że współpracuję z pewną telewizją kablową i z praktyki mogę wam powiedzieć, że przeciętny użytkownik potrzebuje prostych rozwiązań, użytkownik np. bardzo rzadko pociągnie kabel ethernet w domu, prędzej chce rozwiązań typu wzmacniacz wifi czy PLC, prosto i tanio, taka jest rzeczywistość
wiem, że można ustawiać agregację w dowolnej konfiguracji ale chyba nie ma ustawienia preferencji dla pasma podstawowego?
chyba, że przyjąć że jako podstawowy zawsze wybierze ten z największą siłą sygnału
ja prawdę powiedziawszy też podszedłem trochę z marszu do kwestii tej anteny bo jest mi potrzebna okazjonalnie i nie mam raczej możliwości montażu na stałe bo często są to różne lokalizacje więc szukam czegoś w miarę uniwersalnego ale jestem otwarty na sugestie i wasze doświadczenie
nie zależy mi żeby się z tego doktoryzować ale na pewno żeby bardziej zrozumieć temat bo nigdy nie wiadomo kiedy się to może jeszcze przydać :)
niestety w Warszawie trudno prowadzić takie testy ponieważ wszędzie mi tu wpadają do agregacji przynajmniej trzy pasma i bez "anteny"
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Jeden z ostatnich tematów na https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... eef8cbb7ab idealnie pokauje co znajduje się wewnątrz takich zabawek, czołowy handlarzyna takim szajsem wypuszcza nawet wersje do lasu https://allegro.pl/oferta/antena-lte-2x ... ded16e9e73, takiego szajsu sprzedaje od groma i wszyscy są zadowoleni bo ci Janusze którzy to kupują to nie mają żadnej wiedzy, nawet podstawowej w prawach fizyki, zysk 22dB oznacza ze taka antenka poprawia zysk 1600-krotnie więc co mnie obchodzą ich opinie? Takim ignorantom mozna wcisnąć i sprzedać przysłowiowe g.. a oni i tak pochwalą i powiedzą ze smakowało jak cukierek, tylko ładnie opakować i napisać na opakowaniu kupę marketingowych bzdur. Takie zabawki, na przysawki jak dla dziecka nie maja prawa działać i nie działają , sprawiają jedynie złudzenie ze jest lepiej.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

@matek451
dzięki za te linki, no dają do myślenia...pewnie tę swoją mydelniczkę też w którymś momencie otworzę żeby zobaczyć co wepchneli do środka
skoncentrowałem się na tej https://allegro.pl/oferta/sirio-smp-mim ... bi_m=reco&
ale w przeciwieństwie do tej niemieckiej strony https://gigacube.antennenfreak.de/sirio ... acube.html, nie ma do niej tej przyssawki do szyby, niestety na niemieckiej stronie też nie podają oznaczenia tej przyssawki :(
wiecie co to może być albo gdzie tego szukać?
dzięki1
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

@matek451
a jakiś rodzaj niskostratnego kabla mógłbyś polecić? chodzi o to żeby był maksymalnie cienki i elastyczny o długości do 3m ale oczywiście nie RG174
ja wiem że im cieńszy tym gorsze parametry ale chodzi o to żeby znaleźć jakiś kompromis i łatwo można było go zwinąć, taki do mobilnego rozwiązania
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

znalazłem takie miejsce gdzie jest bardzo słaby sygnał i widzę że ta moja mydelniczka jeszcze bardziej go osłabia chyba, że wymuszę pasmo 800Mhz to wtedy jest nawet lepiej niż bez ale to słabe rozwiązanie
znacie jakieś działające oprogramowanie typu huaCtrl na IOS ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: key »

pawel_b pisze:... nie ma do niej tej przyssawki do szyby, niestety na niemieckiej stronie też nie podają oznaczenia tej przyssawki :(
wiecie co to może być albo gdzie tego szukać?
N.p. w sklepie ktory wpisales, tylko w troche innym miejscu: click.
Nie pomagam na PW.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Możesz używač Hmanger lub Huactrl na windows czy mac os przez BlueStacks.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

key pisze:
pawel_b pisze:... nie ma do niej tej przyssawki do szyby, niestety na niemieckiej stronie też nie podają oznaczenia tej przyssawki :(
wiecie co to może być albo gdzie tego szukać?
N.p. w sklepie ktory wpisales, tylko w troche innym miejscu: click.
dzięki! nie zauważyłem ;)
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

astroneb pisze:Możesz używač Hmanger lub Huactrl na windows czy mac os przez BlueStacks.
widziałem że jest HManager w wersji arabskiej na IOS ale nie działa a przynajmniej mi się nie udało go odpalić
szukam jeszcze czegoś na IOS, na Windows czy Androida mam
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

matek451 pisze:Widać ze niektórzy nie czytaja tego co napisalem wczesniej, w mobilnym nic nie jest dane na zawsze, dziś cię DL zadowala ale przy słabych parametrach sygnału na pasmach pojemnościowych wzrost ich obciązenia przez innych uzytkowników poskutkuje dużym spadkiem tych prędkości. Dlatego zawsze walczymy o optymalny , mozliwy do uzyskania w tych warunkach sygnał , szczególnie na 2600MHz, zapewni to teŻ najwyzszy do osiagniecia UL, to pasmo przy 20MHz szerokości i QAM64 na UL jako podstawowe w agregacji daje najlepsze rezultaty. W Play LTE800 nie ma znaczenia, jest z załozenia wolne bo ma tylko 5MHz szerokości na dodatek a wiekszość uzytkownikow ktorzy zamiast kupić antenę kręci routerami i loguje sie na AUTO do niego co skutkuje jego zapchaniem. Dlatego skupiasz sie na pasmach pojemnościowych i walczy się o LTE2600. Dlatego zawsze kluczowy jest test na zewnatrz na B818 z wymuszonym LTE2600 i pokazuje screena z parametrami sygnału i speedtest, to pozwala dobrać antenę.
Wystawiałem za okno na poddaszu (na tym samym poziomie co teraz mam b818) https://imgur.com/a/Ui7Av3J Także chyba jakaś antena miałby sens, tylko jaka.
PS. Ale drażni to że parametry nie odświeżają się tak szybko jak na b525.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Możesz rozważyć tą antene ;) antena na częstotliwości 1800 -2600 MHz

https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

astroneb pisze:Możesz rozważyć tą antene ;) antena na częstotliwości 1800 -2600 MHz

https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Miałem kiedyś przy b525 ale musiałem zrezygnować zero zysku. ;/ Nie wi czy jakaś wadliwa czy b525 u kumpla śmiga. Chyba bardziej ATK 504 ale poczekam na opinie ekspertów.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Ponoć ATK 504 ma słabszy zysk na wysokich częstotliwościach . Można znaleźć inna ale na 800MHz nie warto się interesować prawie zawsze jest zapchane :(
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

astroneb pisze:Ponoć ATK 504 ma słabszy zysk na wysokich częstotliwościach . Można znaleźć inna ale na 800MHz nie warto się interesować prawie zawsze jest zapchane :(
Odnalazłem co to była za antena wówczas: https://www.cybertech.com.pl/p130,anten ... -mimo.html kupiona jeszcze do e3372 a później test z b525 co nie dało żadnego zysku być może las który mnie otacza w jakiś sposób jej przeszkadzał.

W sumie można by było zrezykowac Twoją propozycje. Nie wiesz może czy sprzedają oni przez Allegro?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Niestety nie :( musisz poszukać aby znaleźć ;)
Nightmare
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2015-01-06, 13:54
Lokalizacja: Kraszowice

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Nightmare »

Cybertech sprzedaje na Allegro pod nickiem "khayn"

https://allegro.pl/oferta/antena-lte-a- ... 4291fbf951
Huawei B715 + 2xATK-504
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

Nightmare pisze:Cybertech sprzedaje na Allegro pod nickiem "khayn"

https://allegro.pl/oferta/antena-lte-a- ... 4291fbf951
Dzięki. Ale czytam opinie i potwierdzam z autopsji, że obsługa Cybertech to porażka, dlatego jak mam kupić coś drugi raz u nich to Allegro bo przynajmniej w razie niezgodności mogą pomóc.
localhost9
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-06, 22:12

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: localhost9 »

Cześć, mam nietypowy problem:
Zmieniłem b525 na b818, mam zewnętrzną antenę paraboliczną wycelowaną w nadajnik, bez której żaden z routerów nie ma absolutnie żadnego zasięgu (dom w środku lasu).

I teraz najdziwniejsze:
B818 ma niższy ping (40 vs 60-70), ale DL i UL dużo gorsze na nowszym sprzęcie.
DL max:
B525 - 10 Mb
B818 - 3 Mb
UL max:
B525 - 3 Mb
B818 - 2 Mb
Jedyna różnica to dokręcenie dwóch przejściówek z SMA na pigtail. Ale bez anteny z dachu zasięg jest zerowy. Jakieś pomysły?
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: DonMattheo »

Spoko ale z DL/UL wynika że jest gorszy, podaj parametry sygnału LTE z obydwóch CPE.
ODPOWIEDZ