Huawei B818 LTE Cat19

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
freit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-10-09, 08:28
Lokalizacja: Ulim, lubuskie

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: freit »

Wg matek451 mój BTS ma agregację 4 pasm, obecnie agreguję B1+B3+B7 na b628, ale chyba zadałem pytanie mało konkretnie, tzn. mieszkam poza miastem, do BTS 2,5 km, czysto bez przeszkód. Korzystam z anteny 1800-2600 i teraz pytanie: czy agregacja 4 pasm ma sens? Wg to uzyskałem na forum i wyczytałem, to 800 jest najbardziej zatłoczona i chyba powinienem jej unikać. Czy jest sen włączyć 800 do agregacji? Czy gdybym został przy 3 pasmach tak jak teraz to i tak lepiej wymienić sprzęt?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Mig25 »

Zawsze jest sens wymieniać sprzęt na nowszy... Inaczej nie byłoby postępu , a ludzie jeździli by 30letnimi polonezami ( bo przecież w mieście ograniczenie jest do 50km/h) .
Choćby mój przykład , gdzie MC801A okazuje się być zawsze szybszy od B818 nawet ustawiony w gorszych warunkach ( żeby nie było , sieć Play 5G ready , więc NSA nie ma ). Po postu coraz nowszy sprzęt ma coraz lepszą czułość , i nawet jeśli B818 już ma teoretycznie wszystko co potrzebne ,to jednak nowsze sprzęty ,z nowszymi chipsetami mogą wyciągnąć z tego samego BTSa jeszcze więcej...
Oczywiście trafi się producent ,który stwierdzi ,że postawi na już starą sprawdzoną technologię ( np Dacia :) ) , i trudno tu się spodziewać kroku na przód...
_cheetah_

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: _cheetah_ »

freit pisze: Korzystam z anteny 1800-2600 i teraz pytanie: czy agregacja 4 pasm ma sens?
A jak chcesz korzystać z pasma 800 na antenie 1800...2600? Przecież to sprzeczne samo w sobie.
freit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-10-09, 08:28
Lokalizacja: Ulim, lubuskie

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: freit »

wiem, miałem napisać, że antena do wymiany, ale stwierdziłem, że to oczywiste. Pytam, bo aż tak się nie znam, czy w moim przypadku i warunkach ma to jakiś sens?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: wojteks »

freit pisze:że antena do wymiany,
Bez sensu, zwykle dodanie do agregacji pasma LTE800 nic istotnego nie wnosi w osiągach, należy walczyć o jak najlepsze parametry w pasmach 1800-2100-2600. Lepszy/nowszy router może mieć lepsze osiągi ale ..... to wcale nie jest pewne, szczególnie używając anten zewnętrznych.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: _cheetah_ »

freit pisze:wiem, miałem napisać, że antena do wymiany, ale stwierdziłem, że to oczywiste. Pytam, bo aż tak się nie znam, czy w moim przypadku i warunkach ma to jakiś sens?
Biorąc pod uwagę, że to play, to zapewne pasmo 800 nie doda nic znaczącego do prędkości, a dodatkowo może generować problemy na agregacji. To tak z życia wzięte.

Ale, oczywiście to LTE, więc różne "cuda wianki" się zdarzyć mogą.

Router odpiąć od anteny, wystawić za okno albo na dach od strony masztu i ptrzetestować poszczególne pasma z osobna.

Zrobić serię pomiarów, najlepiej przez parę dni, ze szczególnym uwzględnieniem czasu, kiedy głównie korzysztasz z neta.
Na koniec uśrednić wyniki i będziesz miał jasność, jakie pasma warto agregować. Teraz ;)
_cheetah_

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: _cheetah_ »

freit pisze:wiem, miałem napisać, że antena do wymiany, ale stwierdziłem, że to oczywiste. Pytam, bo aż tak się nie znam, czy w moim przypadku i warunkach ma to jakiś sens?
Biorąc pod uwagę, że to play, to zapewne pasmo 800 nie doda nic znaczącego do prędkości, a dodatkowo może generować problemy na agregacji. To tak z życia wzięte.

Ale, oczywiście to LTE, więc różne "cuda wianki" się zdarzyć mogą.

Router odpiąć od anteny, wystawić za okno albo na dach od strony masztu i ptrzetestować poszczególne pasma z osobna.

Zrobić serię pomiarów, najlepiej przez parę dni, ze szczególnym uwzględnieniem czasu, kiedy głównie korzysztasz z neta.
Na koniec uśrednić wyniki i będziesz miał jasność, jakie pasma warto agregować. Teraz ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Dwa aspekty w kwestii LTE800 Play, to pasmo zasięgowe działajace na 5MHz szerokości co w MINIMO2X2 z QAM64 pozawala na DL do 37Mb/s. Drugi aspekt to obciązenie takiego pasma, korzysta z niego większość użytkowników oddalonych od BTS-a którzy w domu nie posiadają odpowiednich parametrów sygnału w zakresie 1800-2600MHz, więc w ustawieniu AUTO routery, telefony logują się do LTE800, stad z reguły to pasmo jest przeciążone. W przypadku kolegi lokalizacja stacji Play -ŻURAWIA 17 jest taka ze zapewne z sektora nr2 na niej korzysta wielu takich uzytkowników operatora, wystarczy samemu przetestować LTE800 w czasie szczytu internetowego aby to sprawdzić.
Podsumowując agregacja 4CC CA z LTE800 w takich warunkach z reguły wnosi niewiele w porównania do3CC CA na pasmach pojemnościowych. W takim wypadku zawsze skupiamy się na optymalizacji parametrów sygnału na 1800-2600MHz tak aby B628 skorzystał z modulacji QAM256.To zapewnia duzo większy przyrost prędkości niż dołaczenie do agregacji zatkanego LTE800, poprawi to tez UL na paśmie podstawowym bo załacza się wtedy na nim QAM64 zamiast QAM16.
freit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-10-09, 08:28
Lokalizacja: Ulim, lubuskie

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: freit »

Dzięki wszystkim za opinie, potwierdziło się to co myślałem, czyli kładziemy nacisk na B1, B3, B7.
Chciałbym tylko doprecyzować czy agregacja 3 pasm będzie się różnić pod względem np osiąganych transferów pomiędzy B818 a B628? Np jeden ma MIMO 4x4 a drugi 2x2 + 4x4 albo 3 razy 2x2. Może coś innego jeszcze ma wpływ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Pokaż parametry sygnału po kolei na każdym z tych pasm LTE, na MF258k miałeś na nich parametry sygnału pozwalające na pracę w QAM256, jesli stacja bazowa obsługuje tą modulację to na B628 z antena Dual LTE1800-2600 powinna sie załaczać
_cheetah_

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: _cheetah_ »

freit pisze:Chciałbym tylko doprecyzować czy agregacja 3 pasm będzie się różnić pod względem np osiąganych transferów pomiędzy B818 a B628?
Może, ale to zależne zawsze będzie od możliwości masztu na interesujących pasmach (QAM256, MIMO4x4), tudzież chwilowego obciążenia poszczególnych pasm.
henrix343
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2021-03-03, 22:44

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: henrix343 »

Nie, kupiłeś taki jaki był dostępny bez wymaganych przez ciecie funkcji więc zdecydowanie powinieneś kupić inny/lepszy z funkcjami które chcesz mieć i sobie ustawiać jak ty chcesz.
Tak, Ty wiesz lepiej czy kupilem taki jaki chce... Moze jeszcze wywrozysz jaki sprzet mam i jaki transfer?


Wracajac o tematu, ostatnio po zamontowaniu wspomnianego routera chcac polepszyc osiagi, zamiast anten zewnetrznych ustawiono router na dachu i... wynik byl lepszy niz na antenach zewnetrznych. Z ciekawosci cos takiego powtorzono w innm miejscu i wyszlo to samo - lepiej "wzniesc" router niz doczepic anteny zewnetrzne.

Ktos testowal taka opcje? Bo raczej wyglada mi to na lut szczescia, ale wole sie upewnic.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Mig25 »

_cheetah_ pisze:
freit pisze:Chciałbym tylko doprecyzować czy agregacja 3 pasm będzie się różnić pod względem np osiąganych transferów pomiędzy B818 a B628?
Może, ale to zależne zawsze będzie od możliwości masztu na interesujących pasmach (QAM256, MIMO4x4), tudzież chwilowego obciążenia poszczególnych pasm.
Tu chodzi koledze pewnie o to , czy jak na B818 ustawimy np na sztywno trzy pasma B1+B3+B7 , to czy w tak samo skonfigurowanym i ustawionym w tym samym miejscu B628 osiągi będą takie same .... Maszt zafixowany więc teoretycznie od niego to nie powinno zależeć. W teorii powinno być to samo ,w praktyce może się okazać ,że i tak B818 ma lepsze komponenty ,lepszą czułość , i będzie lepszy... A może też być odwrotnie ,B628 używać może nowszych czulszych chipsetów.... Ale najprawdopodobniej będzie to samo.
Dopóki sam nie sprawdzisz pewności nie będziesz miał , bo nawet jak ktos taki test przeprowadził , to i tak u Ciebie wyniki mogą być inne...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Mig25 »

henrix343 pisze:
Wracajac o tematu, ostatnio po zamontowaniu wspomnianego routera chcac polepszyc osiagi, zamiast anten zewnetrznych ustawiono router na dachu i... wynik byl lepszy niz na antenach zewnetrznych. Z ciekawosci cos takiego powtorzono w innm miejscu i wyszlo to samo - lepiej "wzniesc" router niz doczepic anteny zewnetrzne.

Ktos testowal taka opcje? Bo raczej wyglada mi to na lut szczescia, ale wole sie upewnic.

Oczywiście ,że tak ,bo router może wykorzystać wbudowane MIMO 4x4 , i nic niezwykłego pod warunkiem , że do masztu jest stosunkowo blisko.
W przybliżeniu można powiedzieć ,że jak do masztu jest 1,5 - 2km to obojętnie czy wystawisz router ,czy zewnętrzne anteny osiągi będą podobne ,a im dalej tym przewaga anten zewnętrznych coraz widoczniejsza.
henrix343
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2021-03-03, 22:44

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: henrix343 »

No do tej pory jak instalowalem anteny, to obojetnie czy router byl w odleglosci 1,5 km (najblizej gdzie instalowalem) od stacji czy np 3km-4km, ZAWSZE anteny zewnetrzne uzyskiwaly lepsze wartosci.

Jednak ostatnie montaze (i to dwa pod rzad) ukazaly co innego. Zastanawiam sie wiec, czy nie zmienic podejscia (albo anten :). Dlatego pytam, rozumiejac ze warunki moga zmieniac sie "dynamicznie" i duzo zalezy tu od aktualnej sytuacji.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Mig25 »

Ale odległość do nadajnika na tych dwóch montażach też była 3 -4 km ? Bo wtedy faktycznie byłaby to nowość... ( I to taka ,która wywróciłaby to forum do góry nogami :) )
Ja nie montuję anten zawodowo to trudno mi powiedzieć ,a u siebie mam do nadajnika 1,2km , i router w puszce hermetycznej na kominie.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: pawel_b »

@henrix343
A jakie to konkretnie anteny?
_cheetah_

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: _cheetah_ »

henrix343 pisze:Jednak ostatnie montaze (i to dwa pod rzad) ukazaly co innego. Zastanawiam sie wiec, czy nie zmienic podejscia (albo anten . Dlatego pytam, rozumiejac ze warunki moga zmieniac sie "dynamicznie" i duzo zalezy tu od aktualnej sytuacji.
Trzeba mieć na początek na uwadze, że tu bardzo wiele zależy od samego masztu - ilości pasm, ich obciążenia, włączenia QAM256 i MIMO4x4 na POSZCZEGÓLNYCH pasmach.

A w każdej lokalizacji sytuacja może by różna. Więc do porównań sens miałoby porównywanie nie tyle przepływności brutto, czyli dla agregacji, a dla poszczególnych pasm niezależnie. No, mogłoby się przecież okazać, że dla dominującego pasma MIMO4x4 mogłoby być dużo szybsze niż MIMO2x2, i przy nieznacznym wkładzie prędkości od pozostałych pasm już jest jakieś wytłumaczenie... "Tu I Teraz"... ;)
djluke
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-09-28, 17:16

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: djluke »

Wpadł mi w ręce GigaCube z Vodafone (WEBUI C11, config C35). To nadal prawda (sprzed kilkudziesięciu stron) że nie da się tego zmienić na global z naszym językiem? Czy może ktoś już coś wymyślił w temacie?
ma_ko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-09-11, 08:49

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: ma_ko »

Witam, mam 2 pytanka co do tego routera. Dom - 120m2, router umieszczony na piętrze w rogu pokoju, chciałbym rozszerzyć jego zasięg żeby sięgał do furtki z przodu domu chciłem podłączyć dzwonek bezprzewodowy - jest tam ledwo jedna kreska i często przerywa. Kiedyś się używało repeaterów ale czytam że to chyba rozwiązanie z poprzedniej epoki. Poczytałem trochę co to jest ten Mesh i myślałem nad kupnem TPLinka Deco M4 - z tego co widzę muszą to być conajmniej 2 urządzenie, z czego jedno łączy się (kablem?) z routerem a drugie bezprzewodowo z tym pierwszym.

I tu moje pytanie jeśli mam zajętę oba porty RJ45 w B818 to czy mogę użyć jakiegoś splittera czy nie ma takich rzeczy?
I drugie pytanie to czy może są jakieś urządzenia typu Mesh gdzie wystarczy jedno urządzenie, może jakiś Huawei?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: wojteks »

Możesz użyć switcha skoro brakuje portów ethernet, możesz też użyć jakiegoś routera w trybie AP (nie routera) i będziesz miał 2-3 wolne porty ethernet.
Nie pomagam na PW!
JaroslawJ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-27, 22:13

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: JaroslawJ »

ma_ko pisze:Witam, mam 2 pytanka co do tego routera. Dom - 120m2, router umieszczony na piętrze w rogu pokoju, chciałbym rozszerzyć jego zasięg żeby sięgał do furtki z przodu domu chciłem podłączyć dzwonek bezprzewodowy - jest tam ledwo jedna kreska i często przerywa. Kiedyś się używało repeaterów ale czytam że to chyba rozwiązanie z poprzedniej epoki. Poczytałem trochę co to jest ten Mesh i myślałem nad kupnem TPLinka Deco M4 - z tego co widzę muszą to być conajmniej 2 urządzenie, z czego jedno łączy się (kablem?) z routerem a drugie bezprzewodowo z tym pierwszym.

I tu moje pytanie jeśli mam zajętę oba porty RJ45 w B818 to czy mogę użyć jakiegoś splittera czy nie ma takich rzeczy?
I drugie pytanie to czy może są jakieś urządzenia typu Mesh gdzie wystarczy jedno urządzenie, może jakiś Huawei?
Switch + klasyczny Access Point np od Ubiquity podłączony kablem. Jezeli zasieg B818 wystarczał Ci na dom to taki AP da prawdziwego kopa. W zależności od tego gdzie go umieścisz powinien i ogarnąć furtkę.
koza1910
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-11-10, 23:50

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: koza1910 »

Siemanko, kupiłem b818 jako następcę po b525, ale jestem rozczarowany siła zasięgu WiFi, szczególnie 2.4 GHz. 5GHz jest o dziwo mocniejsze od 2.4 GHz. Dla porównania postawiłem w tym samym miejscu ww routery uzyskałem następujące wyniki (routery stoją 2 metry od kompa na którym została wykonana analiza mocy sygnału):
2.4 GHz b818 -53dbm vs b525 -37dbm
5 GHz b818 -50dbm vs b525 -41dbm
Czy mój b818 jest uszkodzony, czy to ich przypadłość? Nie mam pojęcia co o tym myśleć, czy można coś z tym zrobić?
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kamil666 »

Tak mają, było o tym pisane.
koza1910
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-11-10, 23:50

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: koza1910 »

kamil666 pisze:Tak mają, było o tym pisane.
Jaki router bądź ap jest polecany, żeby miał dobry zasięg?
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kamil666 »

Na pewno nie taki z LTE. Ale to już nie w tym temacie, ten dotyczy b818. U mnie b818 robi jako "modem" a dalej przejmuje wszystko system Asusa - u mnie 2 sztuki XT8
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

A dlaczego nie LTE, sa routery które mają przyzwoity zasieg WiFi oraz wbudowany modem LTE.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kamil666 »

Żaden z nich nie dorówna możliwościom zestawu np. Asusa AiMesh. Pchanie kasy bez sensu, poza tym jeśli kiedyś dojdzie inne łącze to z takiego LTE zostanie elektrośmieć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: matek451 »

Ja póki co nie narzekam, LBR20 plus dwie satelity RBC20 i w domu Play 300-400Mb/s w każdym miejscu mi wystarcza.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kamil666 »

No pewnie, nie masz co. To odpowiednik AiMesh tylko od Netgeara - i to rozumiem. To jest dobry zestaw i dlatego hula po całym domu jak trzeba. Nie są tanie rzeczy ale warto wydać. Porównanie mam do Tp-Linka za 150-200 zł i niebo, a ziemia. B818 niestety wifi leży, ograniczenia ustawień też ma, poza tym ciągle ma włączoną jakaś ukrytą sieć.
ODPOWIEDZ