Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krucyfix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-10, 10:28

Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: krucyfix »

Witam,
zakupiłem router B618s-22d w sklepie x-kom https://www.x-kom.pl/p/381766-router-hu ... s-lan.html (niebrandowany?).
Jednak nie mam opcji VoIP ani wymuszenia pasma dla 4G, tak jak na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=zSN9rms9Zj8.

U mnie wersja i menu wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Menu1:
http://wrzuc.se/i/5ab174ba350b8
Menu2:
http://wrzuc.se/i/5ab174d26f61c

Czy zostałem oszukany przez sklep?
Proszę o pomoc.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: robertnik »

No nie ma zakładki voip, a sklep napisał że jest. Oddaj, albo poszukaj wątku na 4PDA z modowanym firmware, ale stracisz gwarancję.
krucyfix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-10, 10:28

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: krucyfix »

robertnik pisze:No nie ma zakładki voip, a sklep napisał że jest. Oddaj, albo poszukaj wątku na 4PDA z modowanym firmware, ale stracisz gwarancję.
A czy widoczność opcji VoIP jest uzależniona od karty SIM(tzn. karta SIM musi wspierać VoIP) lub od podłączenia telefonu przez RJ-11?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: key »

Nie. VOIP nie jest widoczny dla SIMa - to taka sama usluga jak n.p. WWW.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ogooreck »

Ja mam kupiony B618 (z tych duńskich dystrybucji niby, rok temu), niebrandowany i nie mam żadnego firmware modowanego, lecz dostarczany przez Huawei i VOIP i wymuszanie pasm jest dostępne bez kombinacji z FW
1.PNG
2.png
krucyfix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-10, 10:28

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: krucyfix »

@robertnik, @key: dzięki za pomoc.
ogooreck pisze:Ja mam kupiony B618 (z tych duńskich dystrybucji niby, rok temu), niebrandowany i nie mam żadnego firmware modowanego, lecz dostarczany przez Huawei i VOIP i wymuszanie pasm jest dostępne bez kombinacji z FW
Pamiętasz może ile za niego zapłaciłeś i czy to był nowy czy używany router?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: robertnik »

Pamiętam jak w wakacje ceny duńskich sięgały 400zł. Dziś są w cenie B715 i moim zdaniem za tyle nie opłaca się ich kupować, ale to moje zdanie. Może masz akurat BTS w mimo 4x4, a to chyba jedyny powód żeby to właśni był B618...
andrus555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-08-28, 13:32

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: andrus555 »

jestem świeżo po testach wszystkich softów do tego routera i stwierdziłem że tylko duński soft posiada VoIP.Oprogramowanie PLAY posiada jako jedyny kody USSD.Soft T-Mobile posiada język polski ale jest okrojone do bólu.Inne softy dla szwajcari i turcji to praktycznie to samo co niebrandowany oryginał Huawei.
krucyfix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-10, 10:28

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: krucyfix »

Dzięki Panowie za pomoc. Sprzęt u mnie zostaje, bo sklep zgodził się na moją propozycję zwrotu części kosztów za router B618s-22d. A i już poprawili specyfikację na stronie internetowej :)
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ogooreck »

krucyfix pisze: Pamiętasz może ile za niego zapłaciłeś i czy to był nowy czy używany router?
Dałem za niego coś około 600zł, był nowy - teraz jak zobaczyłem ceny to niezły szok przeżyłem jak strasznie podrożały. Co mogło być tego przyczyną??
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: fatum1 »

Deficyt.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: onken »

Albo tamte tanie "spadły z ciężarówki" i się skończyły ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: Hermogenes »

Te tanie były po tsunami podsuszone w kopalniach Bitcoin :hurra: :cisza: .poz Hermogenes
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

Cześć, czy poradziłeś sobie może z tym B618? Opcji VOIP nie potrzebuję, ale mój też ma okrojone menu, bez opcji wyboru pasma, czy agregacji. Co z tym zrobić, a kupiony w sklepie Sferis?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: dzejk »

Do podglądu parametrów sygnału i wyboru pasm w LTE masz program LTEWatch http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php i apkę na androida viewtopic.php?f=12&p=566116
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

I to trwale jest w stanie zmienić tryb pracy B618, czy tylko daje możliwość podglądu parametrów/częstotliwości?
No i od czego generalnie zależy obecność stosownych opcji w oryginalnym firmware routera, bo skoro nawet całkowicie nie-brandowany nie ma tych zakładek, to o co chodzi?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: dzejk »

Jak ustawiasz pasmo w programie/apce, to router będzie je pamiętał.
Chyba zawsze tak było, że odblokowane wszystkie opcje były tylko w modowanych softach. Część operatorów udostępniała dodatkowe wybrane opcje.
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

Sprawdziłem LTE Watch, ale nie wydaje mi się, aby poprawnie wymuszał agregację pasma. Po 1-sze - nie ma możliwości wyboru czy np. chcę 1800/2600, czy 800/1800. Jest tylko opcja LTE-A. Po jej wyborze nadal widnieje w aplikacji aktualna częstotliwość 1800 mhz i nie ma żadnego przyrostu prędkości...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: matek451 »

W Hmanagerze jest opcja wyboru pasm do agregacji LTE. Mo i trzeba być w zasięgu minimum 2 pasm LTE. W sieci jakiego operatora ma działać ten B618?
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

T-Mobile, mam tutaj dobry zasięg LTE 1800 i 800 mhz. Nie wiem co z 2600, bo jestem dosyć daleko od nadajników (kilka km). z Hmanagerem mam problem, bo nie mam żadnego urządzenia z Androidem.
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

i jeszcze jedno: Czy w momencie, gdy router pracuje w trybie agregacji, LTE Watch w dolnym polu pokazuje więcej niż jedną częstotliwość (u mnie tylko 1800mhz)?
krucyfix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-10, 10:28

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: krucyfix »

ktosiek2018 pisze:Cześć, czy poradziłeś sobie może z tym B618? Opcji VOIP nie potrzebuję, ale mój też ma okrojone menu, bez opcji wyboru pasma, czy agregacji. Co z tym zrobić, a kupiony w sklepie Sferis?
Nie zmieniałem oprogramowania w B618. Jak zmiana firmware będzie bardziej bezpieczniejsza(bez uceglania via ruskie forum) to wtedy pomyślę nad tym.

O VoIP dochodziłem się, bo sklep deklarował taką opcję.
Zostałem bez VoIP i bez opcji zmiany pasma (z poziomu WebUI routera) - ale sklep oddał mi cześć kasy.

Mój router B618 na automatycznych ustawieniach sam wybiera pasma i agreguje (podobno max. 2) - wtedy w WebUI pokazuje się znaczek + oraz LTE+.

Próbowałem zmieniać pasma przez HManagera na Androidzie oraz z LTE Watch, ale żadne nie zdołało się połączyć z moim B618.
Jedynie zadziałał Huawei Band Tool:
https://github.com/0xAA/Huawei_Tool
I z tego co zauważyłem, rzeczywiście zmienia pasma.

@ktosiek2018: czy po zakupie w sklepie Sferis otrzymałeś produkt fabrycznie nowy? Bez śladów użytkowania, z nienaruszoną oryginalną plombą-naklejką z czerwonym tekstem?
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

Dzięki za informacje. Produkt wyglądał na zupełnie nowy, wszystko idealnie zapakowane, a na pudelku srebrna naklejka-plomba (nie czerwona, ale raczej nienaruszona). Dzwoniłem do Huawei i na podstawie numeru seryjnego stwierdzili, że pochodzi z dystrybucji na UK, ale generalnie stwierdzili, że nie gwarantują żadnych opcji typu wymuszanie pasma czy voip i że takie rzeczy to robią najwyżej w swoich firmware operatorzy...

Chyba zostawię sobie ten router w trybie automatu. LTE Watch wydaje się również działać, tzn. łączy się i pozwala zmienić zakresy/tryby, natomiast w trybie LTE-A wyświetla tylko 1800 mhz. Być może po prostu na nadajnikach wokół mnie agregacja nie jest jeszcze uruchomiona (na iPhone 7 nie osiągam wyników ponad 30-40 mbit). Spróbuję może podjechać pod te dwa najbliższe nadajniki i sprawdzę na telefonie albo na mobilnym Huawei E5786 (który pozwala wybrać dowolne pasma, ale już nie agregację).
krucyfix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-10, 10:28

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: krucyfix »

@ktosiek2018: to dziwne z tą naklejką u Ciebie. U mnie były jedna oryginalna naklejka plomba biała z czerwonym tekstem (rozcięta), a na niej kolejna srebrna naklejka plomba z napisami "void" (było widać zgrubienie - plomba pod plombą). U mnie było coś majstrowane - a sprzedawali jako nowy.

Sprawdzałem gwarancję na:
https://consumer.huawei.com/pl/support/warranty-query/
i pokazywało mi ponad dwa lata oraz zastosowanie: UK (czyli też pewnie pochodzi z dystrybucji UK).

U mnie wersje oprogramowania routera tak jak na obrazku w linku:
http://wrzuc.se/i/5ab174d26f61c

@ktosiek2018: czy mógłbyś podać jeszcze swoje numery wersji - Hardware version, Software version i Web UI version?
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

Według linka, który podałeś wyświetla mi:
Szacowana data ważności gwarancji: 2020-06-25
Zakres zastosowania: Austria,Belgium,Bulgaria,Switzerland,Cyprus,Czech Republic,Germany,Denmark,Estonia,Spain,Finland,France,United Kingdom

I informacje ze strony administracyjnej urządzenia:

Hardware version: WL1B610FM
Software version: 11.195.03.00.00
Web UI version: 21.100.39.00.03
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

Dołożyłem do tego modemu Antenę 2x ATK-504 i jestem w pełni szczęśliwy z rezultatów operacji. Parametry sygnału super (chociaż kabel został stary, stratny):

SRQ: -4dB
RSRP: -73dBm
SINR: -1dB

Czy jest sens jeszcze coś tu kombinować? Dodam, że nadajnik 7 km ode mnie w linii prostej.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: dzejk »

sinr na minusie, trochę słabo. Jakie prędkości ?
Tu masz opis parametrów http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

Faktycznie - dziwny ten SINR ujemny. Nie znałem nawet tego parametru. Co może powodować taką wartość? Prędkości okey - około 100Mbit/20Mbit, testowane około 21-szej:

Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: dzejk »

Może to wina starego kabla, trudno powiedzieć. Reszta parametrów bardzo dobra, prędkości także, więc nie ma się czym przejmować.
ktosiek2018
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-16, 17:15

Re: Zakupiłem router Huawei B618 ale nie ma opcji VoIP ani wymuszenia pasma

Post autor: ktosiek2018 »

Obok mnie jest duży nadajnik lokalnego internetu radiowego. Może to jest problem? Na antenie wewnętrznej SINR wynosi +7. Aktualnie (na antenie zewnętrznej + 4m kabla od starego Sorensena) - mam SINR +1 (czasem pojawia się +2). Sprawdzę jutro jeszcze na starej antenie kierunkowej (na 1800mhz). Ale na prędkość nie mogę narzekać, tylko gorzej z pingiem:

Obrazek
ODPOWIEDZ